Dünya Pakistan Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Han Türkiye ile ilişkilerimize dünya gıpta ediyor

Pakistan Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Han: Türkiye ile ilişkilerimize dünya gıpta ediyor

Pakistan Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mücahid Enver Han, ülkesinin Türkiye ile olan ilişkilerini değerlendirdi. Han; "Esasen biz iki ülke, tek milletiz. Bölgede önemli bir sınama ve güvenlik tehdidine dönüşen ve daha geniş bir alana etki etme riski bulunan Keşmir meselesini, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu tarafından uluslararası platformlarda gündeme getirdi, bundan ötürü müteşekkiriz" dedi. Ortak projeler, tatbikatlar, üretim, eğitim, teknoloji paylaşımı iki ülke arasında savunma alanında ortak iş birliği alanları olarak ön plana çıktığını hatırlatan Han; "Türkiye ve Pakistan arasındaki ilişkiler emsalsiz olmakla beraber dünya genelinde gıpta ediliyor. Bunun nesillerden nesillere aktarılması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi AA
Pakistan Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Han: Türkiye ile ilişkilerimize dünya gıpta ediyor
Pakistan Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mücahid Enver Han ilişkilerin tarihten bu yana gelişerek sürdüğünü söyledi.

Pakistan Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mücahid Enver Han, "Türkiye ve Pakistan arasındaki ilişkiler emsalsiz olmakla beraber dünya genelinde gıpta ediliyor." dedi.

Açıklamalarda bulunan Han, Türkiye'nin "ikinci evleri" olduğunu belirterek "Esasen biz iki ülke, tek milletiz." diye konuştu.

Türkiye ve Pakistan'ın siyasi, askeri ve halklar arasında irtibat bağlamında yaşamın tüm alanlarında birlikte hareket ettiğine dikkati çeken Han, ilişkilerin tarihten bu yana gelişerek sürdüğünü ifade etti.

  • Türkiye-Pakistan ilişkileri
  • Han, kardeş ve dost iki ülkenin sadece ortak kültürel ve dini bağlar paylaşmadığına dikkati çekerek aynı zamanda ortak sınama ve çıkarları bulunduğunu söyledi.
  • "Türkiye ve Pakistan arasındaki ilişkiler emsalsiz olmakla beraber dünya genelinde gıpta ediliyor." diyen Han, bunun nesillerden nesillere aktarılması gerektiğini kaydetti.
  • Han, Kıbrıs meselesi, Suriye ve Irak'a ilişkin diğer güvenlik sınamaları ve terörle mücadele bağlamında Pakistan'ın Türkiye’nin yanında olduğunun altını çizdi.
  • Söz konusu sınamaların üstesinden gelmek için iki ülke arasındaki iş birliğinin sürmesinin önem taşıdığına dikkati çeken Han, PKK ve DEAŞ'ın açık tehditler olduğunu, Pakistan'ın da kendi sınırlarında benzer sınamalarla mücadele ettiğini belirtti.
  • Türkiye ve Pakistan'ın bölgede ve özellikle Müslüman ülkeler için istikrar, barış ve refah sağlamaya yönelik ortak bir vizyonu bulunduğunu belirten Han, Türkiye'nin Azerbaycan'a sağladığı desteğin de bunun açık bir göstergesi olduğunu söyledi.

Savunma iş birliği

Han, "Savunma alanında Türkiye ve Pakistan arasında artan iş birliğini memnuniyetle karşılıyorum. Örnek bir ilişki tesis ettik." vurgusunda bulunarak bu çerçevede iki ülke arasında üst düzey ziyaretlerin verimli bir şekilde sürdüğünü belirtti.

Türkiye'nin savunma sanayi üretiminde önemli ilerlemeler kaydettiğine dikkati çeken Han, bu çerçevede Türkiye'nin ürettiği insansız hava araçlarının (İHA) Azerbaycan'ın Yukarı Karabağ'da elde ettiği başarıda kilit rol oynadığını ifade etti.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun 'Diriliş' karantinası esprisi izleyenleri gülümsetti
OYNAT 00:59
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun 'Diriliş' karantinası esprisi izleyenleri gülümsetti
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Pak-Türk Maarif Okulları İslamabad Erkek Kampüsü'nde düzenlenen törene katıldı.

Han, benzer bir şekilde Pakistan'ın da savunma sanayinde önemli gelişmeler kaydedildiğini, iki ülkenin bu alandaki iş birliğinin sürmesi gerektiğini söyledi.

Her iki ülkenin farklı savunma kabiliyetleri bulunduğunu ifade eden Han, "Askeri iş birliğinin ekonomik iş birliği üzerine inşa edilmesi gerekiyor. Ortak projeler, tatbikatlar, üretim, eğitim, teknoloji paylaşımı iki ülke arasında savunma alanında ortak iş birliği alanları olarak ön plana çıkıyor." bilgisini paylaştı.

Pakistan’dan Çavuşoğlu’na devlet nişanı: Erdoğan'a Cammu Keşmir teşekkürü
DÜNYA
Pakistan’dan Çavuşoğlu’na devlet nişanı: Erdoğan'a Cammu Keşmir teşekkürü

Keşmir meselesi

Dünya düzeninde değişiklikler olduğuna ve tek kutuplu düzenden çok kutuplu düzene kayma başladığına dikkati çeken Han, bu durumun da yeni sınamaları beraberinde getirdiğini belirtti.

Han, dünya genelinde ekonomik kaygıların ahlaki değerlerin önüne geçtiğini; Filistin, Keşmir ve Azerbaycan’daki durumların bunu açık bir şekilde gösterdiğini belirtti.

Pakistan çok namlulu roketatar "Fateh-1'i" başarılı şekilde test etti
DÜNYA
Pakistan çok namlulu roketatar "Fateh-1'i" başarılı şekilde test etti

Keşmir meselesine ilişkin Türkiye'ye sağladığı destekten ötürü teşekkür eden Han, "Bölgede önemli bir sınama ve güvenlik tehdidine dönüşen ve daha geniş bir alana etki etme riski bulunan Keşmir meselesini, Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip) Erdoğan, Dışişleri Bakanınız (Mevlüt Çavuşoğlu) ve TBMM Başkanınız (Mustafa Şentop) uluslararası platformlarda gündeme getirdi, bundan ötürü müteşekkiriz." dedi.

Pakistan’ın Hindistan'a "barış elini uzattığını" ancak bunun Yeni Delhi tarafından reddedildiğini kaydeden Han, esasen Pakistan'ın komşu ülkelerle dostane ilişkiler yürütmek istediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gündeme getirdiği 'Keşmir' sorunu Hindistan'ı rahatsız etti
DÜNYA
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gündeme getirdiği 'Keşmir' sorunu Hindistan'ı rahatsız etti

Han, Hint "vekil örgütlerinin (proxy)" Afganistan'da faal olduğunu, ülkeyi istikrarsızlaştırmaya çalıştıklarını ve bazı terör saldırılarından sorumlu olduklarına dikkati çekti.

Hindistan'ın 2019'da Pakistan'a yönelik hava saldırısına da değinen Han, "Bu büyük bir hataydı. (Hindistan Başbakanı Narendra) Modi siyasi bir amaç elde etmek için yaptı. Komşu ülkenin toprak bütünlüğüne saygı gösterilmedi, savaş nedeniydi ve cevap vermemiz gerekiyordu. Cevabımız güçlü ve netti." değerlendirmesinde bulundu.

Han, Hindistan'ın bu olaydan ders çıkarması gerektiğinin altını çizdi.

Bölgesel dinamikler

Bölgesel dinamiklerle ilgili ise Han, dünya gücü ve bir ekonomik deve dönüşen Çin'le ilişkilerinin çok iyi seyrettiğini, iki ülkenin siyasetten askeri alanda olmak üzere birbirini desteklediğini bildirdi.

Han, Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru (ÇPEK) projesinin bir ekonomi ve ticaret projesi olarak bölgeye barış, refah ve istikrar getireceğini ifade etti.

Afganistan’daki gelişmelere dair ise Han, barış sürecine Pakistan'ın destek verdiğini ve tüm sınamalara rağmen olumlu sonuçlanacağına dair ümitli olduklarını kaydetti.

Han, "İstikrarlı bir Afganistan inşa edilmesi Pakistan’ın çıkarına." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye ile Pakistan ortak dizi projesi için bir araya geldi: 'Türk Lala' hayata geçecek
HAYAT
Türkiye ile Pakistan ortak dizi projesi için bir araya geldi: 'Türk Lala' hayata geçecek
Abone Ol Google News
Can Ataklı'nın Artı1 TV iddiası gündeme bomba gibi düştü: CHP'den alınan 40 milyon lira buhar oldu
Gündem

Can Ataklı'nın Artı1 TV iddiası gündeme bomba gibi düştü: CHP'den alınan 40 milyon lira buhar oldu

CHP medyasında sular durulmuyor. Geçtiğimiz gün Sözcü yazarı Yılmaz Özdil, Artı1 TV'yi kimin kurduğunu sorup, “Dürüst ve güvenilir(!) gazeteciler niye bundan bahsetmiyor” diye sorunca Uğur Dündar çılgına dönmüş "Karşıma çıkma, fena yaparım" diye konuşmuştu. Şimdi de Tele1 kanalının sunucusu Can Ataklı bomba bir iddia ortaya attı. Ataklı yayınladığı videoda, Artı1 TV için CHP'den toplanan 40 milyon liranın başka bir CHP'li tarafından buharlaştırıldığını ileri sürdü.
İHH'dan iddialara yanıt: 'Çamur at izi kalsın' saikiyle hareket ediliyor
Gündem

İHH'dan iddialara yanıt: 'Çamur at izi kalsın' saikiyle hareket ediliyor

İHH İnsani Yardım Vakfı, '10 Ekim Katliamı' davasının duruşmasında tanık tarafından verilen ifadelere yanıt olarak kamuoyu açıklamasında bulundu. Vakıf, ''10 Ekim Katliamı davasının duruşmasında tanık tarafından verilen ifadeler çarpıtılarak vakfımızın İŞİD’e yardım ettiği iftirasında bulunulmuştur'' diyerek ''Bahse konu sosyal medya paylaşımları ya da haber içeriklerine bakıldığında, “Çamur at izi kalsın” saikiyle hareket edildiği, vakfımızla terör örgütleri arasında bağ kurulmaya çalışıldığı, yapılan yardım çalışmalarının bölgedeki insanlara yönelik değil de sanki illegal yapılara yönelik gerçekleştirildiği izlenimi verilmeye çalışılmaktadır'' ifadelerini kullandı.
Yunanistan'da sağlık çalışanları iş durdurma eylemine gitti
Dünya

Yunanistan'da sağlık çalışanları iş durdurma eylemine gitti

Yunanistan'da doktorlar ve sağlık çalışanları, "kemer sıkma" önlemlerini ve çalışma koşullarını protesto etmek için iş durdurma eylemine gitti.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.