Dünya Pentagon Türkiyenin muhtemel müdahale yolundan çekildik

Pentagon: Türkiye’nin muhtemel müdahale yolundan çekildik

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Jonathan Hoffman Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna düzenleyeceği hareket hakkında, "Suriye’nin kuzeyindeki ABD askerlerinin güvenliğini sağlamak üzere Türkiye’nin muhtemel müdahale yolundan çekildik." açıklamasını yaptı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Pentagon: Türkiye’nin muhtemel müdahale yolundan çekildik
Jonathan Hoffman

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Hoffman, ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye kararının ardından yeni bir yazılı açıklama yaptı.

"Başkan kararından önce Pentagon'a danıştı"

Başkan Trump’ın Türkiye’nin muhtemel operasyonuna karşın Suriye’nin kuzeyinde belirli bölgelerdeki ABD askerlerini çekme kararını Pentagon'a danışmadığı iddialarına tepki gösteren Hoffman, “Aksine yapılan yanlış haberlere rağmen Başkan, Türkiye’nin askeri harekâtına karşın Suriye’nin kuzeyindeki durum ve ABD askerlerini koruma çabalarına yönelik Bakan (Mark) Esper ve Genelkurmay Başkanı (Orgeneral Mark) Milley'e bu konuları danıştı.” ifadelerini kullandı.

Hoffman, açıklamasında şu değerlendirmeyi yaptı:

  • Bakanlık, istikrarı sağlamak üzere en iyi yolun Suriye’de güvenli bölge kurmak olduğu konusundaki pozisyonunu halen koruyor. Maalesef Türkiye, tek taraflı adım atmayı seçti. Sonuç olarak Suriye’nin kuzeyindeki ABD askerlerinin güvenliğini sağlamak üzere Türkiye’nin muhtemel müdahale yolundan çekildik. Şu aşamada Suriye’deki askeri varlığımızda bir değişiklik yok.

MSB: Şanlı ordumuz Güvenli Bölge Harekatı için hazırdır
DÜNYA
MSB: Şanlı ordumuz Güvenli Bölge Harekatı için hazırdır

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.