Dünya Pentagondan Türkiye açıklaması Saygı duyarız

Pentagon'dan Türkiye açıklaması

Pentagon'dan Türkiye açıklaması: Saygı duyarız

Pentagon Sözcüsü Eric Pahon, ‘Türkiye’nin güney sınırında kendi güvenlik kaygılarını gidermek için atacağı adımlara saygı duyarız’ açıklamasını yaptı.

Haber Merkezi Diğer
Arşiv
Arşiv

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un Sözcüsü Eric Pahon, Ankara ile Washington’ın geçen haziranda üzerinde anlaştığı Menbiç yol haritası uyarınca Türk askerlerinin Menbiç içine girmesinin söz konusu olmadığını söyledi. Pahon, Türkiye'nin İdlib konusunda atacağı adımlara saygı duyduğunu söyledi. Pahon, iki ülkenin hazırlık yaptığı ortak devriyenin şehrin merkezinde değil, dışında gerçekleşeceğini kaydetti.

Türkiye'nin adımlarına saygı duyuyoruz

Pahon, Türkiye’nin İdlib halkını korumak için buraya Özgür Suriye Ordusu’ndan 20 bin kişi göndermeye hazırlandığına ilişkin haberleri de değerlendirdi. Pentagon Sözcüsü, ‘Türkiye’nin güney sınırında kendi güvenlik kaygılarını gidermek için atacağı adımlara saygı duyarız’ dedi.

Saldırılar sonrası İdlib halkı evlerini terk ediyor
OYNAT 01:39
Saldırılar sonrası İdlib halkı evlerini terk ediyor
Son günlerde, Rusya ve Esed'in saldırılarını artırması nedeniyle zor günler geçiren İdlib halkı evlerini terk etmeye başladı. Son olarak bayram nedeniyle İdlib'e geçen yüzlerce Suriyeli, Aralık ayına kadar izinleri olmasına rağmen bölgeye yönelik bombardıman nedeniyle otobüslerle Cilvegözü Sınır Kapısı'na geldi. O anlar TVNET kamerasına böyle yansıdı.

Ankara'nın şikayetini biliyoruz

Pahon’un Suriye’deki gelişmelere ilişkin değerlendirmeleri şöyle:

Hürriyet'in haberine göre, Türkiye’nin İdlib halkının güvenliğini sağlamak için 20 bin Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) savaşçısını buraya göndermeye hazırlanmasına ilişkin “Bu onların üstesinden gelmeye çalışacağı bir felaket olacak. Bizim nihai amacımız binlerce insanın ölmesinin ve yerlerinden edilmesinin önlenmesi. Bunların yaşanması Suriye’deki genel durumun daha da kötüleşmesine neden olur. El Kaide ve diğer aşırıcı gruplar genelde bu tür durumları kendi nüfuz alanlarını genişletmek için kötüye kullanıyor. Ve İdlib bölgesinde bazı El Kaide cepleri olduğunu biliyoruz.

Orası sonuçta Türkiye’nin güney sınırı ve burada yaşananlarla ilgili kaygıları var. Ne yapmaları gerektiğine kendileri karar verecek.

Zaten İdlib’de bir şey yaşanmasa bile Türkiye’nin güney sınırında radikaller ve sığınmacı akışı nedeniyle zaten pek çok sorunu var. Dolayısıyla da kendi sınırlarında güvenliği nasıl sağlama arzusunda iseler buna saygı duyarız.”

REKLAM

O halde Türkiye’nin İdlib içine doğru genişleyen bir tampon bölgeyi kontrol etmesiyle bir probleminiz var mı sorusuna, şöyle cevap verdi:

  • “Olası bir tampon bölgenin sınırlarını belirlemek onların kendi kararı. Bu bizim söyleyebileceğimiz bir şey değil. Eğer Türkiye’nin kendi güvenliğini sağlamak için yapması gereken buysa ve bunu yaparken bizim faaliyetlerimize engel olmuyorsa bizim söyleyecek bir şeyimiz yok.” Ankara’nın Suriye sınırındaki hangi hamlesi ABD açısından kırmızı çizgi olur? “Bizim açımızdan sorun eğer kendi adamlarımız ya da birlikte çalıştığımız güçler tehlikedeyse ortaya çıkıyor. Ama Menbiç’te bu konuyu da çözmek için çalışıyoruz. Biliyorsunuz bir dönem orada gerilim vardı. Gerçi Türkiye’nin bugün orada gerekeni yapmadığımızı söylediğini biliyorum.”

Türk askeri Münbiç'te böyle görüntülendi!
OYNAT 00:52
Türk askeri Münbiç'te böyle görüntülendi!
Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları, Münbiç'in YPG/PKK'dan arındırılması faaliyetleri çerçevesinde ilçede ikinci devriye görevini icra ediyor. AA ekipleri, TSK konvoyunu Menbiç'e giriş yapmak üzereyken, Fırat Kalkanı harekatı bölgesindeki Cerablus ilçesinin Dadat mevkiinde görüntüledi.

Menbiç'te kimlerle çalışacağımızı Türkiye ile görüşüyoruz

Evet, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ABD’nin Menbiç için geçen haziranda iki ülke arasında onaylanan yol haritasının uygulanmasını savsakladığını söyledi. “Bu son derece karmaşık bir sorun ve çözülmeye çalışılıyor. Türkiye’ye eğitim için ekipman gönderdik, eğitim sahası kurduk ve personel de gönderdik. Lojistik planlamalar zaman alıyor. Telsizle nasıl haberleşeceğiz, silah sistemlerini nasıl yerleştireceğiz ,bu konuların hepsi hazırlık istiyor. Bunun iki taraf için de Menbiç halkı için de güvenli bir biçimde gerçekleşmesini istiyoruz.”

“Türkiye ile üzerinde çalıştığımız konulardan biri de kimlerle birlikte yol alacağımız. Türkiye Menbiç Askeri Konseyi’nde PKK’lıların olduğunu söylüyordu. İçinde bulunduğumuz uzun süreç bu elemenin yapılacağı süreç. Onların kötü adam dediklerini çıkartıp iyi olanları tutma süreci. Bu yapının içini tamamen boşaltmak istemiyoruz. Herkesin beraber çalışmakta mutabık olacağı kişilerin kimler olduğunu tespit etmemiz lazım. Bu süreç üzerinde henüz çalışma aşamasındayız.”İki hafta önce ABD Genelkurmay Başkanı Dunford, Menbiç’teki tüm YPG/PYD unsurlarının çekildiğini söylemişti. Demek ki tam olarak öyle değil. “General Dunford bölgenin güvenliğini sağlayan üniformalı YPG’lileri kastetti. Menbiç Askeri Konseyi’nin yüzde 60’ı Arap, geri kalan yüzde 40’ın içinde Kürtler de var. Türkler, bu kişilerin PKK ya da PYD üyesi olmadığından emin olmak istiyor.”

REKLAM

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.