DünyaPolonyada tartışmalı yargı reformu yasası protesto edildi

Polonya'da tartışmalı yargı reformu yasası protesto edildi

Polonya'da binlerce kişi, yargıda yapılan yeni bir düzenlemeyi protesto için sokağa çıktı.

Haber MerkeziAA
Polonya'da tartışmalı yargı reformu yasası
Polonya'da tartışmalı yargı reformu yasası

Polonya'da binerce kişi, milletvekilleri ve adalet bakanına, Yüksek Mahkeme üyelerini yargı çevrelerine danışmadan atama yetkisi veren yasa tasarısının parlamentoda kabulünü protesto etti.

"Mahkemeleri Korumak Adına" sloganıyla başkent Varşova başta olmak üzere Polonya'nın birçok kentinde protestolar düzenlendi.

Varşova'daki protestocular, iktidardaki Hukuk ve Adalet Partisinin (PiS) lideri Jaroslaw Kaczynski aleyhine sloganlar attı.

Polonya'da PiS'in, "sadece seçkin sınıfa hizmet ettiği ve yozlaştığı" gerekçesiyle yargıda reform yapılması amacıyla önerdiği yasa tasarısı, parlamentoda yapılan oylamada milletvekillerinin onayını almıştı.

REKLAM

AB yetkilileri de yargı bağımsızlığını ve hukukun üstünlüğünü ihlal ettiği gerekçesiyle tasarıyı kınamıştı.

Avukat olan Kaczynski, Polonya'da yargı sisteminin, komünist dönemde var olanın devamı niteliğinde olduğunu ve "radikal değişiklere" ihtiyaç duyduğunu savunuyor.

Yasanın yürürlüğe girmesi için Devlet Başkanı Andrzej Duda tarafından onaylanması gerekiyor. Duda'nın yasa tasarısını veto etmesi beklenmiyor.

Polonya'da muhalefet partileri, yasanın, PiS'in çoğunlukta olduğu parlamentoya, yargıçların atanmasında güçler ayrılığı ilkesini ihlal ederek daha fazla söz hakkı tanıyacağı eleştirisini getiriyor.

REKLAM

Ülkede 2015'ten bu yana PiS iktidarında yürürlüğe giren tartışmalı reformlar, protestolara neden olmuştu.

McGurk telaşta
Dünya

McGurk telaşta

Zeytin Dalı Harekatı’nın ardından birçok Batılı ülke temsilcisi, Haseke’de PKK elebaşlarını ziyaret ediyor. ABD’nin Suriye’deki katliamlarından sorumlu isim Brett McGurk ise Abu Dabi’de BAE, İsrail ve S. Arabistanheyetleriyle görüştü. McGurk’ün ana gündemi TSK’nın Afrin sonrası muhtemel Münbiç ve Tel Abyad harekatları.
MHP: Milli mutabakatın oyu yüzde 65
Gündem

MHP: Milli mutabakatın oyu yüzde 65

MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan, "Milli mutabakatın bugün Türkiye'deki oyu yüzde 65'tir. Dolayısıyla bugün, milletimizin birliğine kast edenlerle omuz omuza olanların seçimlerde hüsrana uğrayacağını görmüş bulunmaktayız" dedi.
Mersin İdmanyurdu küme düştü
Spor

Mersin İdmanyurdu küme düştü

Mersin İdmanyurdu, Tokatspor karşısında aldığı mağlubiyetin ardından 2. Lig'de bitime 11 hafta kala kümeden düşmeyi garantiledi.
'Memati' ünlü dizinin kadrosunda yer alacak
Hayat

'Memati' ünlü dizinin kadrosunda yer alacak

Kurtlar Vadisi'nde canlandırdığı "Memati" karakteriyle tanıtan Gürkan Uygun, Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisinin kadrosuna katıldı. Dizi için imajını değiştiren Gürkan Uygun'u görenler şaşırdı.
Osmanlı erkek nufüsunu saydı
Hayat

Osmanlı erkek nufüsunu saydı

Milyonlarca Türk vatandaşı soylarının nereye dayandığını öğrenmek için e-devlet sistemine girdi. Sonuçlar ise tam bir fiyaskoydu. 1830'ların öncesinin yer almadığı kayıtlarda sadece 1900'lü yıllardan sonra vefat eden yakınlarımıza ait bilgiler var. Osmanlı Arşivleri Daire Başkanı Önder Bayır ise "Bizde de 1830'lardan öncesi yok o kayıtlarda da sadece erkekler ve gayrimüslüm var" diyor.