Dünya Ruanda Kongo Demokratik Cumhuriyetinden sınırlarımıza roket atıldı

Ruanda: Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nden sınırlarımıza roket atıldı

Ruanda Savunma Kuvvetleri (RDF), 10 Haziran’da Kongo Demokratik Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetlerince (FARDC) atılan roketlerin Ruanda topraklarına isabet ettiğini duyurdu.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Ruanda: Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nden sınırlarımıza roket atıldı
Ruanda: Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nden sınırlarımıza roket atıldı

RDF'den yapılan yazılı açıklamada, FARDC tarafından ateşlenen iki roketin Ruanda-KDC sınırındaki Musanze bölgesine isabet ettiği belirtildi.

Açıklamada, roketlerin isabet ettiği bölgelerde can kaybı yaşanmadığı ancak halkın korku ve panik içinde olduğu ifade edildi.

KDC'nin iki Ruandalı askeri alıkoyduğuna işaret edilen açıklamada, roket atışlarının KDC hükümetine ve her iki ülkenin mensubu olduğu Uluslararası Büyük Göller Bölgesi Konferansı’na rapor edildiği duyuruldu.

Ruanda’dan misilleme uyarısı

Ruanda hükümeti, 23 Mayıs’ta KDC tarafından ülke topraklarına top mermisi atıldığını ve bunun sonucunda yerleşim yerlerinin ve sivillerin zarar gördüğünü ileri sürmüştü.

Ruanda Dışişleri Bakanı 31 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin (KDC) askeri saldırısını tekrarlaması halinde misilleme yapacakları uyarısında bulunmuştu.

KDC, komşusu Ruanda'yı 23 Mart Hareketi (M23) isimli isyancı gruba askeri destek vermekle suçluyor.

Yaşanan gerginliğin ardından iki ülke arasındaki uçuşlar karşılıklı olarak durdurulmuştu.

Ruanda Türkiye’den SİHA almak istiyor
DÜNYA
Ruanda Türkiye’den SİHA almak istiyor

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.