Dünya Rusya Suriyenin kuzeydoğusundaki Tel Temır bölgesinde varlığını azalttı

Rusya Suriye'nin kuzeydoğusundaki Tel Temır bölgesinde varlığını azalttı

Rusya, Suriye'nin Haseke iline bağlı Tel Temır beldesinde konuşlu güçlerinin bir kısmını çekerek bölgedeki askeri varlığını azalttı.

Haber Merkezi AA
Rus güçleri, Suriye'de halihazırda 10 üs ve askeri noktada varlık gösteriyor.
Rus güçleri, Suriye'de halihazırda 10 üs ve askeri noktada varlık gösteriyor.

Güvenilir saha kaynaklarından alınan bilgiye göre, Suriye'de Beşşar Esed rejimine destek veren Rusya, ülkenin kuzeydoğusundaki Haseke'de, YPG/PKK işgalindeki Tel Temır beldesinde faaliyet gösteren askerlerinin bir kısmını çekti.

  • Barış Pınarı Harekatı bölgesinin güneydoğu ucuna komşu Tel Temır'de Aralık 2019’da gözlem noktası kuran Rus kuvvetleri, dün öğle saatlerinde yaklaşık 30 zırhlı aracını belde merkezinden çıkardı.

YPG/PKK işgalindeki bölgede varlığını sürdüren ABD askerleri, 25 Ocak'ta, Tel Temır'daki noktasından hareket ederek M-4 kara yoluna ulaşmak isteyen Rus askeri araçlarının geçişini engellemişti.

Soçi'de gündem Adana Mutabakatı: Anlaşmanın içeriğinde neler var?
OYNAT 02:21
Soçi'de gündem Adana Mutabakatı: Anlaşmanın içeriğinde neler var?
ABD ile varılan mutabakat çerçevesinde YPG'ye verilen 120 saatlik mühlet doldu. Bu sürenin tamamlandığı saatlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Soçi'de Rus lider Putin'le çok kritik zirve gerçekleştirdi. İki liderin masasında Adana Mutabakatı vardı. Suriye'nin kuzeyine yönelik askeri harekatte Türkiye'nin elini güçlendiren Adana Mutabakatı'nın tarihsel sürecini ve detaylarını sizler için anlattık.

RUSYA'NIN SURİYE'DEKİ ASKERİ VARLIĞI

Rusya, Suriye’nin kuzeyinde ve Fırat Nehri’nin doğusunda YPG/PKK işgalindeki bölgelerde de güçlü şekilde varlık gösteriyor. Barış Pınarı Harekatı'nın başlamasıyla ABD harekat mahalindeki üslerini boşaltırken, bunların bir kısmına Rusya girmişti.

Esed rejimi kontrolündeki bölgelerde yerleşen Rus güçleri, halihazırda Münbiç, Aynularab, Rakka ve Haseke'de YPG/PKK işgalindeki bölgelerde de en az 10 üs ve askeri noktada varlık gösteriyor.

ABD tiyatrosunu Ruslar oynuyor: Barış Pınarı Harekatı yeniden başlayabilir
OYNAT 00:59
ABD tiyatrosunu Ruslar oynuyor: Barış Pınarı Harekatı yeniden başlayabilir
Fırat'ın doğusundaki ABD tiyatrosunu Ruslar oynamaya başladı. YPG/PKK, Türkiye sınırının 30 km güneyine çekilmedi. Rus general YPG paçavrası açıp teröristlere kalkan oldu.


Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.