Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Dünya Rusyadan İrana Kırım çağrısı

Rusya'dan İran'a 'Kırım' çağrısı

Rusya'da parlamentonun alt kanadı Devlet Duması, Tahran yönetimine "Kırım'ın ilhakını tanıma" çağrısı yaptı. Mektuba İran henüz yanıt vermedi.

Haber Merkezi AA
Rusyadan İrana Kırım çağrısı
Rusya'da parlamentonun alt kanadı Devlet Duması'nın, Tahran yönetimine "Kırım'ın ilhakını tanıma" çağrısı yaptığı bildirildi.

İran Öğrenci Haber Ajansının (ISNA) haberine göre, Duma Meclisi Başkan Yardımcısı Yevgeny Fyodorov, İran Meclis Başkanlığına hitaben yazdığı mektupta, Tahran yönetimine Kırım'ın Rusya'ya ilhakını tanıma çağrısında bulundu.

İran'ın Rusya için sadece ekonomik partner değil, aynı zamanda terörle mücadele başta olmak üzere askeri ve siyasi müttefik olduğu vurgulanan mektupta, Tahran'ın Kırım'ı tanımasının iki ülke arasındaki ilişkileri daha da güçlendireceği belirtildi.

Mektuba, İran'ın henüz bir yanıt vermediği kaydedildi.

Rusya, 22 Şubat 2014'te Moskova yanlısı Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in devrilmesinden sonra Ukrayna'nın Karadeniz kıyısındaki Kırım Yarımadası'na müdahale etmişti. Çoğunluğunu etnik Rusların oluşturduğu bölgede 16 Mart 2014'te düzenlenen referandumda, Ukrayna'ya ait Kırım'ın Rusya'ya bağlanması yönünde karar çıkmıştı. Referandum, Kırım'daki Tatarlar tarafından boykot edilmişti.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.