Dünya Sakız kutularına sakladılar ABDli nükleer mühendisler hassas bilgileri satarken böyle yakalandı

Sakız kutularına sakladılar: ABD'li nükleer mühendisler hassas bilgileri satarken böyle yakalandı

ABD'de bir donanma mühendisi ve eşi, nükleer denizaltıların tasarımıyla ilgili hassas bilgileri yabancı ajan olduğunu düşündükleri bir kişiye iletme suçlamasıyla tutuklandı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Sakız kutularına sakladılar: ABDli nükleer mühendisler hassas bilgileri satarken böyle yakalandı
ABD'li nükleer mühendisler hassas bilgileri satarken FBI tarafından yakalandı

ABD'de bir donanma mühendisi ve eşi, nükleer denizaltıların tasarımıyla ilgili hassas bilgileri yabancı ajan olduğunu düşündükleri bir kişiye iletme suçlamasıyla tutuklandı.

GİZLİ BİLGİLERİ SATTILAR

ABD Adalet Bakanlığı yaptığı açıklamada, 42 yaşındaki Jonathan Toebbe ve 45 yaşındaki eşi Diana Toebbe'nin Batı Virginia'da bir yıldan fazla bir süre gizli görevdeki yabancı bir ülke ajanıymış gibi davranan bir FBI ajanına gizli bilgileri sattıktan sonra tutuklandıklarını bildirdi.

Açıklamada, Toebbe ve eşinin "nükleer denizaltıların tasarımıyla ilgili bilgileri yabancı bir ülkeye iletmekle" suçlandığı kaydedildi.

Pazar günü mührü açılan mahkeme belgelerinde, aktif ulusal güvenlik erişim yetkisine sahip olan Jonathan Toebbe, "Nisan 2020'de yabancı bir hükümete sınırlı bilgi örneği ve daha fazlasını sağlama teklifi içeren bir paket gönderdiği ve ardından şifreli olarak iletişim kurmaya başladığı" ifade edildi.

BİNLERCE DOLARLIK KRİPTO ANLAŞMASI

Belgelerde, yabancı bir ülke ajanı diye FBI ajanına e-mail atan Toebbe'nin bu yazışmalarının aylarca devam ettiği ve binlerce dolarlık kripto para karşılığında gizli verileri satma anlaşmasını kabul ettiği iddia edildi.

FBI ajanının, 8 Haziran 2021'de Jonathan Toebbe'ye "iyi niyet" ödemesi olarak 10 bin dolarlık kripto para gönderdiği ifade edilen belgelerde, iki hafta sonra Toebbe'nin Batı Virginia'ya gittiği ve karısının gözcülük yaptığı sırada boş bir yapıya bir hafıza kartı bıraktığı belirtildi.

Daha sonra 20 bin dolarlık bir ödemenin ardından, Toebbe'nin FBI ajanına diskin kilidini açacak bir şifre verdiği kaydedildi.

Toebbe, Batı Virginia'da başka bir paket bırakma girişiminde bulunduğu 9 Ekim'de tutuklanmıştı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.