DünyaSaldıran Asyalıysa terör Batılı ise hasta

Saldıran Asyalı'ysa terör Batılı ise hasta

Ocak 2017’nin ilk haftasına havalimanı saldırısı ile başlayan ABD’de henüz yıl bitmemişken belirlenebilen 307 saldırının gerçekleştiği belirtildi. Yüzlerce saldırının tek bir ortak noktası var.

Haber MerkeziYeni Şafak
ABD, her ay rutin bir silahlı saldırıya maruz kalıyor.
ABD, her ay rutin bir silahlı saldırıya maruz kalıyor.

ABD’de geçtiğimiz hafta Teksas eyaletinde korkunç bir saldırı düzenlendi. Bir kiliseyi hedef alan saldırıda 27 kişi hayatını kaybetti, 24 kişi de yaralandı. Saldırgan Devin Patrick Kelley’in bir dönem ABD ordusunda çalıştığı ortaya çıkmıştı. ABD’de yaşanan bu saldırıdan yola çıkarak, sadece bu yılın başından bu yana ülkede meydana gelen saldırıları ve bilançolarını derledik:

ABD yılbaşına ‘şok’la girdi: Florida saldırısı

Henüz 2017’nin ocak ayında ABD'nin Florida eyaletinde bulunan Fort Lauderdale-Hollywood Uluslararası Havalimanı'nda düzenlenen 5 kişinin ölümüne 13 kişinin de yaralanmasına sebep olan silahlı saldırıyla yeni yıla gözünü açan ABD’de yılın sonuna yaklaşırken saldırılar hız kesmiyor.

Ajanslarda geçen ve dünyanın haberdar olduğu 307 saldırının sadece bir kaçı ise şunlar;

Panik bitmedi: İkinci saldırı Teksas’ta

Şubat ayında ölü ya da yaralı sayısı açıklanmayan bir saldırı da ABD'nin Texas eyaletine bağlı Houston kentinde, Ben Taub Hastanesi'nde meydana geldi. Saldırıda ölen ya da yaralanan olup olmadığı açıklığa kavuşmadı.

İş merkezine saldırı: 3 ölü

ABD'nin Maryland eyaletindeki bir iş merkezinde Mart 2017’de meydana gelen silahlı saldırıda en az 3 kişinin hayatını kaybettiği, 2 kişinin de yaralandı. Yine Mart ayında ABD'nin Cincinnati kentinde bir gece kulübüne düzenlenen silahlı saldırıda bir kişi öldü, 14 kişi de yaralanmıştı.

AVM’de ateş açıldı: 3 ölü

ABD'nin California eyaletinde 2017’nin Nisan ayının 9’unda Florida eyaletine bağlı Coral Gables kentinde bir AVM'de gerçekleşen silahlı saldırıda 2 kişi yaralanırken, 33 yaşındaki saldırgan Abeku Wilson intihar etmişti.

Saldırgan Abeku Wilson.

Yine 10 Nisan’da bir ilkokulda yaşanan silahlı saldırıda iki yetişkinin biri çocuk 3 kişi hayatını kaybetti. 16 Nisan’da Ohio eyaletinde bir gece kulübüne gerçekleştirilen silahlı saldırıda, 2'si ağır olmak üzere 9 kişinin yaralandı. Nisan’ın 19’unda ise California eyaletinde bir kişinin sokakta insanlara rastgele ateş etmesi sonucu 3 kişi hayatını kaybetti.

Missipsippi’de şerife saldırı: 8 ölü

Mayıs ayına gelindiğinde ise ABD'nin Mississippi eyaletinde aralarında şerif yardımcısının da bulunduğu 8 kişi silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi.

Mississippi'de 8 kişiyi öldüren saldırgan böyle yakalandı.

Florida’da sular durulmuyor: İkinci saldırı

Haziran’da ABD'nin Florida eyaletinin Orlando şehrinde silahlı saldırı meydana geldi. Orlando polisi, 5 kişinin öldüğünü açıkladı. Polis, saldırganın olay yerinde intihar ettiğini ifade etti. 14 Haziran 2017’de ABD'nin California eyaletinde bir kargo firmasının deposunda gerçekleşen silahlı saldırıda en az 2 kişinin öldüğü, saldırganla birlikte 3 kişinin de yaralandığı belirtilirken, yine Virginia eyaletinde beyzbol oynadığı sırada Cumhuriyetçi Parti’den kongre üyesi olan Steve Scalise’a silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda sırasında Scalise’ın danışmanı ve yanında bulunan en az 4 kişinin de yaralandı.

Cumhuriyetçi Parti’den kongre üyesi olan Steve Scalise.

30 Haziran’da ABD'nin New York kentindeki bir hastanede eski doktorun tüfekle çevredekilere ateş etmesi sonucu saldırgan dahil 2 kişinin öldüğü, 6 kişinin yaralandığı açıklandı.

Gece kulübüne silahlı saldırı: Bu sefer Arkansas

Temmuz ayı yine saldırı ile başladı 1 Temmuz’da ABD'nin Arkansas eyaletinde bir gece kulübündeki konser sırasında silahlı saldırı düzenlendiği belirtildi. Saldırıda 28 kişi yaralandı.

Rastgele ateş: 2 ölü

29 Ağustos 2017’de Clovis-Carver Halk Kütüphanesi'ne gelen silahlı bir kişi sağa sola ateş açtı. Saldırıda 2 kişi öldü 6 kişi de yaralandı.

Okula ve eve saldırı: 9 ölü

ABD'nin başkenti Washington’da liseye düzenlenen silahlı saldırıda 1 öğrencinin hayatını kaybettiği, 5 öğrencinin yaralandığı belirtildi.

ABD'nin Teksas eyaletindeki bir evde silahlı saldırganın açtığı ateş sonucu en az 8 kişi hayatını kaybetti, 1 kişi yaralandı.

ABD yakın tarihinin en kanlı saldırısının gerçekleştiren Stephen Paddock.


ABD yakın tarihinin en kanlı saldırısına da yine 2017 yılı içerisinde yaşadı. 2017’nin Ekim ayında 'Route 91 Harvest' müzik festivalindeki bir konser alanına Mandalay Bay Oteli'nin 32'inci katından ateş açan 64 yaşındaki Stephen Paddock, 59 kişinin ölümüne 50’den fazla kişinin de yaralanmasına yol açtı.

"Akıl hastası"

Bunca saldırının ortak noktası ise ABD'li yetkililerin olaylara ilişkin kamuoyunu detaylı bilgi vermekten kaçınması. Bir diğer husus da saldırı Ortadoğu kökenli biri tarafından gerçekleştirilirse İslamla bağdaştırılırken, eğer saldırı Batılı biri tarafından düzenlenmişse psikolojik rahatsızlıklara sahip olduğu hatta akıl hastanesinde kaldığı şeklinde iddialarla gerçekler ,örtbas ediliyor.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
İsrail zulmünün kurbanı: 15 yaşındaki Muhammed
İsrail askerlerinin başından yaraladığı Filistinli Muhammed Tamimi, yaşadıklarını anlattı. 6 saat ameliyatta kalan Tamimi, 6 ay boyu okula gidemeyecek. Muhammed Tamimi, Filistin direnişinin sembollerinden Ahed'in kuzeni...


İzinsiz aldıkları ekmeklerin parasını bırakıp helallik istediler
Bilecik'te, bir bakkalın dolabından izinsiz ekmek alan öğrencilerin daha sonra para bırakıp yazdıkları notla helallik istemeleri, iş yeri sahibine duygulu anlar yaşattı.
Bunu Gördünüz Mü? Rüzgara karşı paslaşan çılgın genç
Kayserispor'un hocası Sumudica, rüzgarla paslaşan çılgın genç ve çok daha fazlası Tuğçe'nin sunumuyla Bunu Gördünüz Mü?'de...
Oğlunun katilini affeden anne herkesi ağlattı
Suliman Abdu'l Mutakallim isimli genç, sadece 60 dolar için öldürüldü. ABD'de yaşanan olay sonrası Suliman'ın annesi, katili affettiğini açıkladı. Yüreği yanan bir annenin duygulandıran konuşmasında söyledikleri, mahkemedekileri de ağlattı…
Venezuela zor durumda
Ekonomik krizden dolayı halkın temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığı Venezuela'da yağma olayları başladı.
Dünyaca ünlü isimlerden İsrail'e boykot!
2004 yılında başlatılan İsrail'e karşı kültür boykotuna dünyaca ünlü birçok isim destek verdi. İsrail'in Filistin işgali ünlü sanatçılar tarafından bu hareketle boykot ediliyor.
Erdoğan’ın Türkiye tarifi: Türkiye demek…
Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup toplantısında dinleyenleri coşkulandıran ve duygulandıran bir Türkiye tarifi yaptı. Erdoğan'ın konuşması alkışlarla karşılık buldu.


Avrupa futbolunun en borçlu üçüncü ülkesi Türkiye
Spor

Avrupa futbolunun en borçlu üçüncü ülkesi Türkiye

UEFA'nın 2016 yılı bütçe raporuna göre Türkiye, Avrupa futbolunda net borç miktarı en yüksek üçüncü ülke oldu. Avrupa'da en fazla borcu olan kulüpler listesinde Galatasaray 203 milyon euro ile 11'inci, Fenerbahçe 150 milyon euro ile 17'nci, Beşiktaş ise 142 milyon euro ile 18'inci sırada yer aldı.
Giresunspor'un Başakşehir paylaşımı büyük ilgi gördü
Spor

Giresunspor'un Başakşehir paylaşımı büyük ilgi gördü

Başakşehir'i Türkiye Kupası'ndan eleyen ve çeyrek finale çıkan Giresunspor, sosyal medya hesabından dikkat çeken bir paylaşımda bulundu. Karadeniz temsilcisinin paylaşımı kısa süre içerisinde Twitter'da en çok paylaşılanlar arasına girdi.
Sırasını bekleyen muazzam enerji: Toryum
Ekonomi

Sırasını bekleyen muazzam enerji: Toryum

Silahlanma yarışı ve güvenlik kaygılarının ön plana çıktığı günümüzde uranyum kadar ilgi görmeyen toryum madeni henüz ekonomik boyutta devreye girmemekle birlikte sırasını bekleyen muazzam bir enerji kaynağı durumunda. Yeşil nükleer enerji olarak adlandırılan toryumun, dünyadaki enerji problemini büyük ölçüde çözebileceği ifade ediliyor. Yapılan araştırmalar ile toryum madeni kanser tedavisi başta olmak üzere yeni teknolojilerin geliştirilmesinde de kullanılacak.
Türkiye'ye en çok para kazandıran dizi belli oldu
Hayat

Türkiye'ye en çok para kazandıran dizi belli oldu

Türk televizyonlarında yayımlanan diziler, 140’ın üzerinde ülkeye ihraç edilerek, yıllık 350 milyon doların üzerinde ihracat rakamına imza atarak başarılı bir ivme çizdi. En fazla ihraç edilen diziler arasında en çok hasılat getiren dizi Kara Para Aşk oldu. Diriliş Ertuğrul, en fazla kazanan dizi listesinde yer almadı.
Yeni dönem başlıyor: PÖH uçaklarda görev alacak
Gündem

Yeni dönem başlıyor: PÖH uçaklarda görev alacak

Uçaklarda mart ayından itibaren Özel Harekat polisleri görev alacak. Silahlı olarak seyahat edecek olan polislerin tüm uçuşlarda bulundurulması öngörülmüyor. Polisler sivil olarak seyahat edecek. Silah taşıdığı ya da silah bulundurduğu da fark edilmeyecek.