|

Senaryoyu yazdı kendi filmini çekti (Görüntülü)

33 kişinin öldüğü Virginia katliamını gerçekleştiren Güney Koreli Cho Seung-Hui'nin katliam öncesi ortaya çıkan görüntüleri, Cho'nun benzer bir hikayenin anlatıldığı 2003 yapımı “İhtiyar Delikanlı (Oldboy) “ filminden etkilendiğini gösterdi

Dış Haberler
00:00 - 20/04/2007 Cuma
Güncelleme: 01:08 - 20/04/2007 Cuma
Yeni Şafak
Senaryoyu yazdı kendi filmini çekti (Görüntülü)
Senaryoyu yazdı kendi filmini çekti (Görüntülü)

ABD'nin Virginia Teknoloji Üniversitesi'nde yaşanan ve 33 kişinin öldüğü katliamın sır perdesi giderek aralanıyor. Katliamı gerçekleştiren 23 yaşındaki İngilizce bölümü öğrencisi Güney Kore asıllı Cho Seung-Hui'nin bu olaya günlerce hazırlandığı ortaya çıktı. İlk cinayetini sabah saat 07:15'de işleyen genç Koreli, 30 kişiyi öldürdüğü iki saat sonraki katliam öncesi, içinde kendi görüntülerinin bulunduğu kasetin yer aldığı bir paketi postayla NBC televizyonuna göndermiş.


KATLİAM SİLAHLARI HAZIR

Kasette Cho'nun saldırıyı nasıl gerçekleştireceği yönünde sözleri ve elindeki değişik silahlarla çekilmiş görüntüleri yer alıyor. Kasette yer alan görüntüler ve Koreli gencin konuşmaları, Cho'nun adeta dünyanın kendi hikayesini tam anlamasını istermişçesine bir senaryo hazırladığını ve bunu uyguladığını ortaya koyuyor. Kasedin katliamdan 6 gün önce hazırlandığı belirtiliyor. Balcksburg posta idaresi paketin iki katliam arasındaki ik saat içinde gönderildiğini açıkladı. Kasette çoğu anlaşılmaz, konudan konuya atlayan 1800 kelimelik bir video açıklaması ve aralarında Cho'yu kameraya silahını doğrulturken gösteren fotoğrafların da yer aldığı 43 fotoğraf bulunuyor.


OLDBOY'DAN MI ETKİLENDİ?

Güney Koreli Cho, Virginia katliamıyla ilgili videoda şu sözleri söylüyor: “Bugünü engellemek için yüz milyarlarca şansınız ve yolunuz vardı. Sizler beni buna mecbur ettiniz, köşeye attınız”. Koreli gencin kasetteki görüntüleri ve gönderdiği fotoğraflar, 2003 yılı G. Kore yapımı Oldboy adlı filmden etkilendiği yorumlarına yol açtı. İntikam duygusunun işlendiği film 2004 yılında Cannes Film Festivali'nde jüni özel ödülüne layık görülmüştü.


MASUMLARA İLHAM KAYNAĞI OLUYORUM

Video görüntülerde Cho, “Kalbimi zalimce paramparça ettiniz, ruhuma tecavüzde bulundunuz, vicdanımı ateşe verdiniz. Siz acınacak durumda olan bir çocuğun hayatını söndürdüğünüzü düşündünüz. Sizin sayenizde ben Hazreti İsa gibi ölüyorum, zayıf ve savunmasız insanların nesillerine ilham kaynağı oluyorum” diye konuşuyor.


Etkilendiği filmde intikam duygusu

Güney Koreli katilin etkilendiği Oldboy filmi de Virginia katliamındaki gibi bol kanlı bir olayı anlatıyor. Film katil öğrenci Cho'nun doğup üyüdüğü Seul'de geçiyor. Filmdeki olaylar şöyle gelişiyor. Oh Dae-su, Seul'de yaşayan bir iş adamı. Bir gün içkiyi fazla kaçırınca kendini karakolda buluyor ve bir süre sonra da serbest bırakılıyor. Eve dönerken bir kez daha bilinmeyen kişilerce kaçırılıyor ve penceresiz bir otel odasında hapis tutuluyor. Günler aylar geçiyor ama ne kadar süre hapis tutulacağını öğrenemiyor bir türlü. Televizyondaki haberlerden karısını öldürmekten arandığını öğrenince iyice kafası karışıyor. Günlük tutmaya, geçmişini yazmaya başlıyor, hatta sık sık antrenman yaparak (duvarlara vurarak!) iyi bir dövüşçü haline geliyor. 15 yıl sonra serbest bırakılıyor ama içindeki öç alma isteği bir türlü dinmiyor. Kimin bunu kendisine yaptığını anlamak için bilinçsizce çabalıyor ve büyük bir katliama girişiyor.KATİLİN ÇEKTİĞİ GÖRÜNTÜLER

OLDBOY FİLMİ


17 yıl önce