Dünya Sığınmacılar için küresel cevap çağrısı

Sığınmacılar için küresel cevap çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiseri Grandi, sığınmacıları geri göndermenin işe yaramadığını belirterek soruna küresel bir cevap verilmesi çağrısı yaptı. "Mültecilerin yerleştirilmesi daha cesurca hareket etmemiz gereken bir yön." diyen Grandi, ülkeleri içinde yerlerinden edilmişler hariç 20 milyon mülteciden sadece 200 binden azının başka ülkelere yerleştirildiğini belirtti.

Haber Merkezi AA
Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiseri Grandi, sığınmacıları geri göndermenin işe yaramadığını belirterek soruna küresel bir cevap verilmesi çağrısı yaptı.

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, BBC'ye yaptığı açıklamada, daha fazla ülkenin, sığınmacı yükünü omuzlayan az sayıdaki ülkeye mali destek vererek ve mültecileri alarak yardım etmek zorunda olduğunu belirtti.

Grandi, geçen yıl 20 milyon mültecinin yüzde birinden daha azının farklı ülkelere yerleştirildiğine dikkati çekti.

Suriyelilerin Doğu Asya ve Karayipler'e sığınmacı olarak gitmelerinin olayın küresel bir boyuta ulaştığını gösterdiğini kaydeden Grandi, "Dolayısıyla mülteci krizine küresel bir karşılık verilmek zorunda." ifadesine yer verdi.

Grandi, "Mültecilere bakmanın yükü, yüz binlerce mülteciyi barındıran, genellikle savaşın ve çatışmaların yakınındaki az sayıdaki ülkeye düştü ve gerekli fonların yüzde 80-90'ını yedi veya sekiz devlet tarafından karşılandı." ifadelerini kullandı.

Bu sorumluluğun daha fazla ülkeye yayılması ve paylaşılması gerektiğini vurgulayan Grandi, "Aksi takdirde dengesizliklerin dünyada istemsiz tepkilere, sınırların kapanmasına ve reddetmelere neden olacak. En sonunda da mültecilere yardım etme sorumluluğunda başarısız olacağız." diye konuştu.

"Mültecilerin yerleştirilmesi daha cesurca hareket etmemiz gereken bir yön." diyen Grandi, ülkeleri içinde yerlerinden edilmişler hariç 20 milyon mülteciden sadece 200 binden azının başka ülkelere yerleştirildiğini belirtti.

Grandi "60 milyon kişiye ulaşan küresel yer değiştirmeyle ilgili olarak farklı bir yatırım türüne ihtiyaç olduğu ve dolayısıyla da buna herkesin katılması gerektiğine dair bir farkındalık var." ifadesine yer verdi.

Mülteci krizinin çözümü için uzun süreli ve zor görüşmelere ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Grandi, "Sınırların kapanması ve insanların uzaklaştırılması gibi kolaycı bir tepki ile çözüm olamaz, bu işe yaramaz." dedi.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.