DünyaSırp Mladic için en ağır ceza isteniyor

Sırp Mladic için 'en ağır ceza' isteniyor

Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi Başsavcısı Brammertz, "Ratko Mladic'e en ağır cezanın verilmesini talep ediyoruz. Kararı, mahkemenin hakimleri verecek." dedi.

Haber MerkeziAA
Soykırım ve savaş suçu zanlısı eski Sırp komutan Ratko Mladic.
Soykırım ve savaş suçu zanlısı eski Sırp komutan Ratko Mladic.

Hollanda'nın Lahey şehrindeki eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesinin (ICTY) Başsavcısı Serge Brammertz, soykırım ve savaş suçu zanlısı eski Sırp komutan Ratko Mladic'e en ağır cezanın verilmesini talep ettiklerini söyledi.

"Bosna Kasabı" olarak da nitelendirilen Mladic'in 22 Kasım'daki karar duruşmasından önce AA'ya değerlendirmelerde bulunan Brammertz, eski Yugoslavya ülkelerindeki önemli sorunlardan birinin 1990'lı yıllarda yaşananların okul kitaplarında "tek taraflı anlatılması" olduğuna işaret etti.

İnsanların geçmişle barışmadıkları sürece gelecekle anlaşamayacağını vurgulayan Brammertz, ortak bir gelecek inşa etmek için öncelikle geçmişle yüzleşmek gerektiğini kaydetti.

REKLAM

Brammertz, ICTY'nin çalışmalarını iki önemli davayla sonlandıracağını anımsatarak, bunlardan birinin hakkında müebbet istenen savaş suçu ve soykırım zanlısı Mladic'in karar duruşması, diğerinin ise eski Hırvat komutan Jadranko Prlic ve aynı davada yargılanan diğer isimlerin temyiz duruşması olacağını anımsattı.

  • Mladic'in, 1995 yılındaki Srebrenitsa soykırımının yanı sıra Saraybosna kuşatmasında işlenen suçlar ve Srebrenitsa dışındaki altı şehirde daha soykırım suçlarından yargılandığını aktaran Brammertz, Mladic'in davasında yüzlerce tanığın dinlendiğini, binlerce kanıtın mahkemeye sunulduğunu söyledi.

Brammertz, "Ratko Mladic'e en ağır cezanın verilmesini talep ediyoruz. Kararı, mahkemenin hakimleri verecek. Prlic ve diğerlerinin davasında da hakimleri bu kişilerin işlediği suçlar konusunda ikna etmeyi başarmıştık. Aynı sonucu temyiz davasında da bekliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

REKLAM

"Her mağdurun adalet isteme hakkı var"

Sırbistan Başbakanı Ana Brnabic'in "ICTY'nin adil davranmadığı" ve "Sırbistan'ın en ağır yarayı aldığı" söylemlerini de değerlendiren Başsavcı Brammertz, ICTY'nin savaş suçluları hakkında hüküm verdiğini ve bu nedenle Sırp Başbakan'ın açıklamalarına katılmadığını söyledi.

Brammertz, mahkemenin etnik kökeni ne olursa olsun mağdur ve yakınları için adaletin sağlanması adına çalıştığını vurgulayarak, "Savaşın kurbanları için adaletin sağlandığını görmek istiyoruz. Ailenizi kaybetmeniz veya tecavüze uğramanız saldırganın etnik kökeniyle alakalı değil. Her mağdurun adalet isteme hakkı var." ifadelerini kullandı.

REKLAM

Yeni neslin geçmişte Balkanlar'da yaşanan savaşları "taraflı" yaklaşan akrabalarından dinlemek yerine araştırması gerektiğinin altını çizen Brammertz, 1990'lı yıllarda yaşanan savaşların nefret söylemlerine dönüşmemesi gerektiğini, bunun son derece üzücü sonuçlar doğurabileceğini kaydetti.

Brammertz, mahkeme arşivinin Saraybosna kuşatmasında yaşananlar ve Srebrenitsa'daki soykırımı inkar edenler için cevap niteliği taşıdığını ve adaleti temsil ettiğini vurguladı.

  • Eski Yugoslavya ülkelerinde savaş suçlularının "yüceltilmesi" sorunu bulunduğuna dikkati çeken Brammertz, "Son yıllarda savaş suçundan yargılananların kahramanlaştırıldığını görüyoruz. Bu, kurban yakınlarının canını acıtıyor. Savaşta sivilleri öldüren ve hüküm giyen kişilerin kahraman kabul edilmesine anlam veremiyorum." diye konuştu.

Başsavcı Brammertz, Bosna Hersek, Sırbistan ve Hırvatistan'ın savaş suçlularının yargılanmasında iş birliği yapamamasını bölgedeki siyasi karmaşıklığa bağladığını belirterek, gelecek dönemde bu ülkeler arasında iş birliği sağlanmadığı takdirde, ülkelerin kendi mahkemelerinde görülecek savaş suçu davalarının da zorlaşacağını sözlerine ekledi.

REKLAM

Ratko Mladic kimdir?

Mladic, 12 Mart 1942 tarihinde Bosna Hersek’in Kalinovik beldesinde doğdu. Belgrad'daki Yugoslav Halk Ordusu (JNA) Askeri Akademisi'nde eğitim alan Mladic, önce JNA'da, ardından da Bosna Hersek'teki Sırp Cumhuriyeti Ordusunda (VRS) görev yaptı.

Mladic, Bosna'daki savaşın ilk dönemlerinde, 12 Mayıs 1992'de kurulan VRS'nin kuruluşundan 8 Kasım 1996 tarihine kadar komutanlığını üstlendi.

Bosna'daki savaşın ardından 15 yıl saklandıktan sonra 26 Mayıs 2011'de Sırbistan'da yakalanan ve 31 Mayıs 2011'de ise Lahey'deki mahkemeye teslim edilen Mladic'in yargılanması 530 gün sürdü.

REKLAM

Savcılık, Mladic hakkında soykırım, insanlığa karşı suç, savaş yasa ve geleneklerini çiğnemek suçlarından müebbet hapis cezası verilmesini talep ediyor.

Talisca Bayern Münih maçında tarihe geçebilir
Spor

Talisca Bayern Münih maçında tarihe geçebilir

Beşiktaş'ın hücum yollarındaki en etkili isimlerinden olan Anderson Talisca, takımının UEFA Şampiyonlar Ligi son 16 turunda yarın Bayern Münih ile oynayacağı karşılaşmada rekor kırmak için görev bekleyecek.
Erzincanlı çoban ABD'de milyoner oldu
Hayat

Erzincanlı çoban ABD'de milyoner oldu

11 yaşındayken bir fotoğrafını görerek aşık olduğu New York’a 16 yıl önce cebinde sadece 200 dolarla giden Erzincanlı 'Zach' Erdem'in yanında bugün 320 kişi çalışıyor. İlk çalıştığı yeri satın alan Zach Erdem, 40 yaş altı başarılı iş adamı ödülüne layık görüldü.
30 kuruşluk yumurtada 2 liralık organik oyunu
Ekonomi

30 kuruşluk yumurtada 2 liralık organik oyunu

Vatandaşın organik ürün hassasiyetini fırsata çevirmeye çalışan uyanıkların 30 kuruşluk yumurtaları 1.5-2 liradan sattıkları ortaya çıktı. Piyasada kaydı bulunmayan 2.5 milyon yumurta bulunuyor. Kayıtsızların yanı sıra kayıtlı yumurtalara da organik kılıfı uydurulabiliyor. Vatandaşın burada tek yapacağı kontrol yöntemi ise yumurtaların üzerindeki seri numaralarına dikkat etmek.
Hakim gözünün yaşına bakmadı: Kararı duyunca bayıldı
Gündem

Hakim gözünün yaşına bakmadı: Kararı duyunca bayıldı

İzmir'de görülen iğrenç davada, 7. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı, küçük yaştaki E.A’yı, kendisine gönderdiği fotoğraflarla tehdit edip, cinsel istismarda bulunan Cihan K’ye 132 yıl 6 ay, Yılmaz Ç’ye 39 yıl, Nazif S’ye de 52 yıl hapis cezası verdi. Nazif S. duruşma salonunda sinir krizi geçirip bayıldı.
İğrenç olay polisin gelmesiyle ortaya çıktı
Gündem

İğrenç olay polisin gelmesiyle ortaya çıktı

Öz oğlunu kaldığı yurda götürürken cinsel istismarda bulunan baba G.M.B, “Alt soya karşı çocuğun nitelikli cinsel istismarı suçundan” Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği’nce tutuklandı.