Dünya Biden ile Putin arasında kritik görüşme

Biden ile Putin arasında kritik görüşme

Rusya Devlet Başkanı Putin ile ABD Başkanı Biden, video-konferans yöntemiyle görüşmek için bir araya geldi. Bu, iki lider arasında temmuz ayındaki telefon görüşmelerinden bu yana ilk temas. Ana maddenin Ukrayna olduğu görüşme 2 saat 1 dakika sürdü. Kremlin'den görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada; Putin'in tüm sorumluluğun Rusya'ya yüklenmesinin yanlış olduğunu söylediği belirtildi ve NATO'nun doğudaki genişlemesinin durdurulması için de garanti istediği aktarıldı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Son dakika haberleri: Biden ile Putin arasındaki görüşme başladı
Putin - Biden

ABD Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Ukrayna konusunu ele aldığı görüşme sona erdi.

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Biden ve Putin arasında 2 saat 1 dakika süren görüşme bitti. Görüşmenin içeriğine ilişkin henüz detaylı bilgi paylaşılmadı.

ABD Başkanı Biden'dan 'Putin' açıklaması: Daha ileri gitmemesi için çalışıyoruz
DÜNYA
ABD Başkanı Biden'dan 'Putin' açıklaması: Daha ileri gitmemesi için çalışıyoruz

Biden - Putin görüşmesinden paylaşılan görüntü
Biden - Putin görüşmesinden paylaşılan görüntü

Söz konusu görüşmenin ana konusunu Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik tavrı ve Rusya'nın sınıra asker yığması oluştururken, Biden'ın Putin'e "diplomasi"çağrısı yapması bekleniyordu.

ABD'yi tedirgin eden hamle: Rusya savaşa mı hazırlanıyor?
FOTOĞRAF 16
Title
Günlük basın toplantısında soruları yanıtlayan ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, ABD Savunma Bakanı Austin'in gün içerisinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley ile ABD Avrupa ve Müttefik Kuvvetler Yüksek Komutanı Orgeneral Tod Wolters'ın da dahil olduğu üst düzey bir toplantıda, Ukrayna sınırının yakınlarındaki Rus askeri yığınağını ele aldığını söyledi.
Title
Kirby, \"Görmeye devam ettiğimiz şey, yeni kabiliyetlerin getirildiğidir. Başkan Putin, ülkesinin batısına ve Ukrayna'nın çevresine ek askeri kabiliyetler getirmeye devam ediyor\" dedi.
Title
Yarın, ABD Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında bir telefon görüşmesi gerçekleştirileceğine işaret eden Kirby, Austin'in halen diplomasi ve liderliğin söz konusu krizde fark yaratacağına inandığını vurguladı.
Title
Sözcü, \"Burada çatışmanın kaçınılmaz olduğuna inanmıyoruz. Halen en iyi sonuca varmak için diplomasiye yer ve zaman var\" değerlendirmesinde bulundu.
Title
Kirby, Ukrayna'ya ek askeri yardımlar veya ülkedeki Amerikan askeri destek birlikleri hakkında ise bilgi vermekten kaçındı.
Title
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rus ordusunun Ukrayna sınırı yakınında son haftalarda geniş çaplı ve alışılmadık şekilde yoğunlaştığını, bunun bahar aylarında Rusya'nın Kırım ve Karadeniz'de askeri yığınak yapmasıyla benzerlik taşıdığını söylemişti.
Title
\"Gözümüz açık ve önümüzdeki zorluklar karşısında gerçekçi olmalıyız. Gördüğümüz çok önemli, Rusya askeri yığınak yapıyor\" diyen Stoltenberg Rusya'nın niyetlerine ilişkin yorumda bulunmadı ancak \"Son haftalarda Rus güçlerinin Ukrayna sınırı yakınında geniş çaplı ve alışılmadık yoğunlaşmasını görüyoruz. Bu durumu daha önce, Rusya'nın bu yıl daha önce Kırım ve Karadeniz'de gördük. NATO müteyakkız olmaya devam etmektedir\" ifadesini kullandı.
Title
Durumun kontrolden çıkmasının önlenmesi gerektiğine vurgu yapan Stoltenberg Rusya'ya gerilimi azaltma, tırmanışı önleme ve askeri faaliyetleri konusunda şeffaf olma çağrısında bulundu.
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
ABD'yi tedirgin eden hamle: Rusya savaşa mı hazırlanıyor?
Rusya'nın Ukrayna sınırına yakın bölgelere askeri yığınağını artırdığını belirten Pentagon Sözcüsü John Kirby, yarın ABD Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında bir telefon görüşmesi gerçekleştirileceğine işaret etti. Kirby, "Burada çatışmanın kaçınılmaz olduğuna inanmıyoruz. Halen en iyi sonuca varmak için diplomasiye yer ve zaman var" değerlendirmesinde de bulundu.

Kremlin'den açıklama

İkilinin görüşmesinin ardından Kremlin'den açıklama yapıldı.

Kremlin'in açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

Putin garanti istedi

  • Putin tüm sorumluluğun Rusya'ya yüklenmesinin yanlış olduğunu söyledi. Putin, NATO'nun doğudaki genişlemesinin durdurulması için garanti istedi.

"Ukrayna yıkıcı tutum sergiliyor"

Biden'a Ukrayna'nın ülkenin doğusunda yıkıcı bir tutum sergilediğini söyledi. Biden ve Putin teması sürdürmek konusunda anlaştı.

Beyaz Saray da açıklamada bulundu

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jack Sullivan gerçekleştirdiği basın toplantısında, ABD Başkanı Joe Biden’ın Ukrayna-Rusya gerilimini İngiltere, Fransa, Almanya ve İtalya liderleri ile görüşeceğini söyledi.

Biden, Avrupalı müttefikleri ile Putin görüşmesini değerlendirecek

  • Beyaz Saray'dan yapılan önceki açıklamada, Biden'ın görüşmenin yansımalarına ilişkin Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İtalya Başbakanı Mario Draghi ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile bir telefon görüşmesi yapacağı belirtilmişti.

Biden, dün de söz konusu liderler ile görüşmüş ve "yakın temasta kalma" taahhüdü vermişti.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.