Dünya Sürekli kapalı kalamayız Avustralyanın Sydney kentindeki tam kapanma 107 gün sonra sona erdi

'Sürekli kapalı kalamayız': Avustralya'nın Sydney kentindeki tam kapanma 107 gün sonra sona erdi

Avustralya’da yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Delta varyantına karşı mücadele devam ederken, ülkenin en büyük kenti Sydney’de 107 gün süren tam kapanma bugün son erdi. Yeni Güney Galler (NSW) Eyalet Başbakanı Dominic Perrottet "Hareketlilik arttıkça vaka sayıları artacak, hastaneye yatışlar artacak. Ama sürekli kapalı kalamayız. Virüsle birlikte yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor" dedi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Sürekli kapalı kalamayız: Avustralyanın Sydney kentindeki tam kapanma 107 gün sonra sona erdi
Sydney'de 107 gün sonra tam kapanma dönemi bitti.

Yeni Güney Galler (NSW) Eyalet Başbakanı Dominic Perrottet, eyaletin başkenti Sydney’de düzenlediği basın toplantısında, yaklaşık 3,5 aydır uygulanan tam kapanmanın son ermesiyle devreye giren yeni kurallarla ilgili açıklamada bulundu.

Tam kapanmanın sona ermesiyle eyaletteki hareketliğin artmasına paralel olarak vaka sayılarının da artacağını ancak sağlık sisteminin bununla başa çıkabilecek durumda olduğunu belirten Başbakan Perrottet, "Hareketlilik arttıkça vaka sayıları artacak, hastaneye yatışlar artacak. Ama sürekli kapalı kalamayız. Virüsle birlikte yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Perrottet, tarafından duyurulan yeni kurallara göre, birçok sektördeki iş yeri yeniden açılırken, Kovid-19 aşının çift dozunu da yaptıranların evlerde 10, halka açık alanlarda 30 kişi ile bir araya gelmesine izin verildi. Dini ibadetler 10 kişiyle yapılabilirken, cenaze ve düğünlere 100, maçlara 5 bin kişi alınacak.

Avustralya’nın Sydney kentinde gece sokağa çıkma yasağı getirildi
DÜNYA
Avustralya’nın Sydney kentinde gece sokağa çıkma yasağı getirildi

Avustralya’da Kovid-19’dan ölenlerin sayısı bin 448’e çıktı

  • Avustralya’nın diğer eyaletlerinde son 24 saate virüsten yeni can kaybı yaşanmazken, Delta varyantının etkisindeki Victoria’da 8 ve NSW’de 8 kişinin daha Kovid-19’dan ölmesiyle, ülkede hayatını kaybedenlerin sayısı bin 448’e yükseldi.

Öte yandan tam kapanmanın sürdüğü Victoria eyaletinde 1612, NSW’de 496 ve Avustralya Başkent Bölgesi’nde 32 kişiye daha Kovid-19 teşhisi konuldu.

Avustralya’da Kovid-19’un ilk görüldüğü 25 Ocak 2020 tarihinden itibaren 129 bin 564 kişi virüse yakalanırken, ülkedeki 27 bin 771 aktif vakadan, 287’si yoğun bakımda olmak üzere 1421 kişi hastanede tedavi görüyor.

Yeni Zelanda'da bir vaka nedeniyle ülke genelinde tam kapanmaya gidildi
DÜNYA
Yeni Zelanda'da bir vaka nedeniyle ülke genelinde tam kapanmaya gidildi

Yeni Zelanda’da 35 yeni Kovid-19 vakası kaydedildi

Yeni Zelanda Sağlık Bakanlığı, son 24 saatteki test sonuçlarından elde edilen verilere göre 35 kişinin daha Kovid-19’a yakalandığını açıkladı.

Kovid-19 salgınıyla başarılı bir şekilde mücadele eden ülkelerden olan Yeni Zelanda’daki, 469 aktif vakadan 33’ünün hastanedeki tedavisi sürüyor.

Ülkede, bugüne kadar 4 bin 659 Kovid-19 vakası görülürken, virüse yakalanan 28 kişi hayatını kaybetti.

Tam bitti derken kâbus geri döndü: Yeni Zelanda’da 25 gün sonra iki yeni vaka
KORONAVİRÜS
Tam bitti derken kâbus geri döndü: Yeni Zelanda’da 25 gün sonra iki yeni vaka

Yeni Zelanda'da 100 gündür toplum içinde koronavirüs vakası kaydedilmedi
KORONAVİRÜS
Yeni Zelanda'da 100 gündür toplum içinde koronavirüs vakası kaydedilmedi

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.