Dünya Trumpın danışmanı ABDye karşı komplo kurma suçunu kabul etti

Trump'ın danışmanı 'ABD'ye karşı komplo kurma' suçunu kabul etti

ABD Başkanı Donald Trump’ın 2016 seçimlerinde kampanya menajeri olarak görev yapan Paul Manafort kendisine yöneltilen iki farklı suçu kabul etti. Manafort’un kabul ettiği suçların ‘ABD’ye karşı komplo kurmak’ ve ‘ABD Adaletine karşı şahitleri ayartmak’ olduğu bildirildi.

Haber Merkezi Diğer
ABD Başkanı Donald Trump’ın kampanya menajeri Paul Manafort
ABD Başkanı Donald Trump’ın kampanya menajeri Paul Manafort

Özel savcı Robert Mueller, seçimlerde Rusya'nın etkisi olup olmadığını araştırıyordu.

ABD Başkanı Donald Trump'ın kampanya müdürü Paul Manafort, Özel Savcı Mueller'le anlaşmaya vardı ve itirafçı oldu. Adli yetkililer Manafort'un, ABD'ye karşı komplo kurmak ve adaleti engellemek suçlarını itiraf ettiğini ifade ediyor.

Böylece ara seçimlere 2 ay kala Trump yönetimine büyük bir darbe vurulmuş oldu. ABD Başkanı'nın bu son dakika gelişmesine nasıl bir tepki vereceği ise merak konusu.

MANAFORT 18 SUÇLAMADAN 8'İNDEN SUÇLU BULUNMUŞTU

  • Trump'ın 2016'daki ABD Başkanlık Seçimleri öncesindeki kampanyada vergi kaçırma iddiaları ABD Adalet Bakanlığı tarafından soruşturuluyor. Trump'ın kampanya direktörü Paul Manafort'un davasında Manafort, 18 suçlamadan 8'inden suçlu bulunmuştu. Bunlardan 5'i vergi kaçırma, biri yabancı bankalardaki hesaplarını beyan edememe... Jüri üyeleri diğer 10 suçlama konusunda uzlaşamadı.
  • Manafort, Rus oligarkları ve Ukrayna'yla bağlantıları nedeniyle istifa etmek zorunda kalmadan önce Trump kampanyasının bir numaralı ismiydi. Paul Manafort Ukrayna'da siyasi danışman olarak 10 yıldan fazla bir süre geçirdi. Ukrayna'daki Rusya yanlısı gruplarla bağlantılı olduğu suçlamaları karşısında Ağustos 2016'da görevinden istifa etti. Bir Rus avukatın Trump'ın ekibine gizli bilgiler vermeyi vaat ettiği önemli buluşmada yer almıştı.

ESKİ AVUKATINDAN SONRA İKİNCİ DARBE

ABD Başkanı Donald Trump'ın eski avukatı Michael Cohen de , FBI'a teslim olup New York'taki federal savcılarla anlaşma yoluna gitmişti. Cohen vergi kaçırma ve 'mali kurumlara yalan beyanda bulunarak seçim kampanyası finansmanında usulsüzlük yapma suçlamalarını kabul etmişti.

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.