Dünya Türkiye PYDyi vurdu

Türkiye PYD'yi vurdu

Türkiye, Rusların desteğiyle muhalifleri katledip, “güvenli bölge”yi tehdit eden terör örgütü PYD’yi vurdu. Fırtına obüsleri terör örgütünün Afrin, Azez ve Miniğ Hava Üssü’ndeki mevzilerini imha etti. En az 35 terörist öldürülürken, 15 terörist de yaralandı.

Abone Ol Google News
Cihat Arpacık Yeni Şafak
Türkiye PYDyi vurdu
PKK'nın Suriye'deki kolu PYD'nin son günlerde Rus savaş uçaklarının desteğiyle Suriye kuzeyinde ilerlemesi ve bazı bölgeleri ele geçirmesine Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) obüslerle cevap verdi. Dün saat 16:00'dan itibaren Türkiye sınırında konuşlu Fırtına obüsleri çok sayıda PYD mevzisini hedef aldı. Edinilen bilgilere göre 40 kilometre menzilli obüs topları, Suriye'nin kuzeyindeki Afrin, Azez ve Miniğ Hava Üssü çevresindeki PYD'li teröristleri hedef aldı. Türkiye'nin topçu ateşi gece saatlerinde de devam etti. Azez ile Miniğ arasındaki Maranaz köyüne 1 km mesafede bulunan YPG kampı da imha edildi. Suriye PKK'sı olarak bilinen PYD'nin silahlı gücü YPG unsurlarına yönelik operasyonda, teröristlerin yığınak yaptığı Azez-Maranaz Yolu ile Ayn Dagne bölgesi de vuruldu. Azez yakınlarında PYD'nin silah yığınağı yaparak harekete geçmeyi planladığı Siceraz, Malikiye ve Keştear'daki örgüt mevzileri de obüslerle imha edildi.AFRİN DE VURULDU

Türkiye'nin vurduğu bölge sınır hattına en yakın 10, en uzak ise 24 kilometre mesafede. TSK'nın hedefleri arasında PKK'nın Suriye'deki önemli merkezlerinden biri olan Afrin de bulunuyor. Burası aynı zamanda PKK tarafından ilan edilen kantonlardan biri. Fırtına obüslerinin Afrin'deki hedeflerinin ise Malikiye ile Kiştear olduğu öğrenildi. Obüsler sınıra 24 km mesafede bulunan Deyr Cemal bölgesindeki hedefleri de vurdu. Atışlar geç saatlere kadar aralıklarla devam etti. Malikiye ve Minag Hava Üssü çevresindeki hedeflerde tam isabet kaydedildi. Dünkü operasyonda 19 hedefe en az 81 atış yapıldı. en az 35 PYD'linin öldürüldüğü bilgisi kesinleşirken, 15 teröristin de yaralandığı bildirildi.

TSK, PYD'nin Azez'deki hedeflerini vurdu
FOTOĞRAF 4
Title
TSK, PYD'nin Azez'deki hedeflerini vurdu
Title
TSK, PYD'nin Azez'deki hedeflerini vurdu
Title
TSK, PYD'nin Azez'deki hedeflerini vurdu
Title
TSK, PYD'nin Azez'deki hedeflerini vurdu
TSK, PYD'nin Azez'deki hedeflerini vurdu
Bölücü terör örgütü PYD/PKK mensuplarınca, Azez'in güneybatısındaki Maranas bölgesinden, Akçabağlar üs bölgesine ateş açılması üzerine TSK, angajman kuralları çerçevesinde ateşe karşılık verdi.


OPERASYONUN NEDENİ

Operasyonun gerçekleşme nedenine yönelik ilk bilgilere ise Yeni Şafak ulaştı. Buna göre istihbarat birimleri, Rus desteğiyle Halep'in kuzeyinde etkinliğini artıran PYD'li teröristlerin, Suriye'deki ateşkes planı öncesi Türkiye'nin 'güvenli bölge' projesini de içine alan topraklarda ilerleyerek Hercele bölgesine kadar gelmeyi planladığı bilgisini aldı. Azez-Cerablus arasında 'Mare Hattı' olarak da bilinen ve sığınmacıların yerleştirilmesi düşünülen bölgeye yönelik tehdit üzerine acil operasyona başlandı. PYD'nin Azez'e çok daha kapsamlı bir saldırı hazırlığı yaptığı ve hem kuzey hem doğu yönünde ilerleyerek IŞİD terör örgütünün elinde tuttuğu bölgeye komşu olmaya çalışacağı, böylece uluslararası arenada elini güçlendirme niyetinde olduğu ifade ediliyor. Ancak PYD'nin bu hamlesi obüs operasyonuyla başlamadan bitti.

Obüsler yeniden seri atışa geçti

PYD'YE EN NET UYARI

Suriyeli yerel kaynaklara göre obüsler sık aralıklarla ateşlendi ve PYD mevzilerini etkili şekilde vurdu. 1 Şubat'tan buyana Esed güçleri, YPG, IŞİD ve Rus uçakları eşzamanlı saldırılarla kuzeydeki muhalifleri geriletmeye çalışıyor. PYD, Rus jetlerinin desteğiyle bölgenin stratejik noktalarından biri olan Minag Hava Üssü'ndeki hakimiyeti ele geçirmişti.

PYD mevzilerine atışlar sürecek

Angajman kuralları uygulandı
Askeri kaynaklar, Halep'e bağlı Azez ilçesinin güneybatısında yer alan Maranas bölgesinden bölücü terör örgütü PYD/PKK mensuplarınca Akçabağlar üs bölgesine ateş açılması üzerine, Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarınca angajman kuralları çerçevesinde karşılık verildiğini bildirdi. Halep'in Azez ilçesinin Güneybatısında yer alan Maranas bölgesinden terör örgütü PYD/PKK mensuplarınca Akçabağlar üs bölgesine ateş açıldı. Bunun üzerine, Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları, angajman kuralları çerçevesinde karşılık verdi. Ayrıca, Hatay'ın Çalıboğazı karakolu bölgesine, Suriye tarafında bulunan rejim unsurlarınca saat 14.55'te havan atışı yapıldı. Bunun üzerine TSK unsurları yine angajman kuralları çerçevesinde karşılık verdi.

TSK'nın PYD'yi vurma görüntüleri
OYNAT 02:40
TSK'nın PYD'yi vurma görüntüleri
TSK Türkiye sınırının hemen karşısındaki Azez ilçe merkezine 500 metre yaklaşan PYD'ye operasyon başlattı. TSK Fırtına obüsleri PYD'nin silahlı kanadı YPG'nin mevzilerini bombardıman altına tuttu. Fırtına obüslerinin YPG mevzilerini bombalama anına ilişkin olduğu iddia edilen görüntüler You Tube'da yayınlandı.


ABD YPG'yi uyardı
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Halep'in kuzey bölgesinde yaşanan durumdan dolayı endişe duyduklarını belirterek Suriyeli Kürtlere ve YPG ile bağlantılı diğer güçlere, karışık durumdan istifade ederek yeni bölgeleri ele geçirmeye çalışmamaları çağrısında bulunduklarını bildirdi. Kirby, Türkiye'ye de top atışlarını durdurması için çağrıda bulunduklarını belirtti.

RUSLAR SURİYE'DE ATEŞLE OYNUYOR
Türkiye, Fırtına toplarıyla sınır hattından Suriye PKK'sını bombalarken, PKK'nın bu ülkedeki hamilerinden Rusya ise Türkiye sınırındaki muhaliflerin üzerine füze yağdırıyor. Rus ordusuna ait savaş uçakları dün Halep'in kuzeyinde muhaliflerin kontrolünde yer alan Azez ilçesi ile çevresindeki köyleri bombaladı. Rus savaş uçaklarının desteğiyle ilerleyen Esed rejim ordusu ise Halep'in Anadan ilçesinin kuzeybatısında muhaliflerin kontrolündeki Tamura köyünü ele geçirdi. Halep'teki yerel medya aktivistlerinden Yasir Ebu Ammar, “Rus uçaklarının havadan, İran, Irak ve Hizbullah milislerinin de karadan destek verdiği Esed güçleri stratejik öneme sahip Tamura'yı ele geçirdi. Tamura, Şii nüfusun yoğunlukta olduğu Nubul ve Zehra beldelerine yakın olması nedeniyle büyük önem arz ediyordu. Rejim artık Tamura'dan Anadan ve Hreytan ilçesine tanklarla saldırabilir" diye konuştu. Türkiye sınırına 7 kilometre uzaklıkta bulunan Azez ilçesine batıdan terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD güçleri, doğudan da terör örgütü IŞİD saldırıyor. Silahlı muhalifler önceki gün Azez'in 2 kilometre güneybatısındaki Azez Ulusal Hastanesi ile Şat kontrol noktasına saldıran PYD güçlerini geri püskürtmüştü.

4 yıldız denetim
Hava Kuvvetleri Komutanı Hava Orgeneral Abidin Ünal, Hatay'daki 21. HAWK Batarya Komutanlığı ve 208 Numaralı Taşınabilir Hava Radar Kıta Komutanlığı'nda incelemelerde bulundu. HAWK Sistemi'nde incelemelerde bulunan, görev ve faaliyetler hakkında bilgi alan Ünal, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nca icra edilen görevlerde envanterdeki hava savunma sistemlerinin kritik derecede önemli olduğunu belirtti.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.