Dünya Vahşeti tebrik etti Teşekkür ederim, iyi öldürdünüz

Vahşeti tebrik etti: Teşekkür ederim, iyi öldürdünüz!

Cuma günü Fas’tan İspanya’ya geçmeye çalışan göçmenlere güvenlik güçlerinin müdahalesi dünyayı dehşete düşürdü. Korkunç olayda en az 37 kişi hayatını kaybederken, görüntülerde onlarca kişinin kanlar içinde inlediği ve çaresizce yardım beklediği görülüyor. İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ise göçmenleri öldürerek durduran polise teşekkür etti.

Abone Ol Google News
Dış Haberler Yeni Şafak
​Vahşeti tebrik etti: Teşekkür ederim, iyi öldürdünüz!
İspanya Başbakanı Pedro Sanchez

Cuma günü Avrupa'nın sınırında meydana gelen göçmen katliamında skandallar birbirini izlemeye devam ediyor. İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, cuma günü Fas'tan İspanya'ya geçmeye çalışan düzensiz göçmenlere sert müdahalede bulunan ve en az 37 kişinin ölümüne sebep olan güvenlik güçlerine teşekkür ederek büyük bir rezalete imza attı. Olaya ilişkin soruşturma başlatmak bir yana, katil polisleri cesaretlendiren İspanya Başbakanı, Avrupa'nın sınırlarında yaşanan göçmen dramını görmezden gelmekle suçlanarak, hem ülkesinde hem de dünyada eleştirilerin odağı oldu. İspanyol sivil toplum örgütü Caminando Fronteras, İspanya'nın Kuzey Afrika'daki toprağı Melilla kentindeki Fas sınırında 24 Haziran'da yaşanan düzensiz göçmen akınında hayatını kaybedenlerin sayısının 37’ye yükseldiğini duyurdu. Kuruluştan yapılan açıklamada, yüzlerce kişinin yaralı olduğu ve can kaybının artmasından endişe edildiği bildirildi. Sosyal medyada hızla yayılan korkunç görüntülerde, Fas'ın Nador kentinde cansız bedenleri yerlerde üst üste duran göçmenlerin kanlar içinde olduğu görüldü.

POLİS TEDAVİYE İZİN VERMEDİ

  • Fas İnsan Hakları Derneği Başkanı Omar Naji, bölgede yaşanan arbedede çok sayıda insanın yaralandığını fakat güvenlik güçlerinin ve yetkililerin duruma müdahale etmediğini söyledi. Naji, “Yaralananlar saatler boyunca tedavi bekledi ve kimse onlarla ilgilenmedi. Dolayısıyla ölüm sayısı arttı” dedi. Melilla Başkanı Eduardo de Castro ise suçu yalnızca Fas polisine yükleyerek, “Bu görüntüleri anlatmak çok zor. Fas güvenlik güçleri orantısız güç kullandı” açıklaması yaptı. Bölgeden gelen görüntüler, sınır geçmeye çalışan düzensiz göçmenlere Fas polisinin, telleri geçmeyi başaranlara ise İspanyol güvenlik güçlerinin insanlık dışı muamelesini gözler önüne serdi. İspanya’nın Fas ile yaşadığı 10 aylık diplomatik kriz sonrası nisan ayında iki ülke bazı konularda anlaşmaya varırken, kaçak göçmenlere karşı iş birliği de bu alanlardan birisi olmuştu. Melilla'daki Fas-İspanya sınırında 24 Haziran sabahı yaşanan olayda, Fas tarafındaki yaklaşık bin 500 düzensiz göçmen 10 metre uzunluğundaki dikenli tel örgülerin olduğu sınır hattına akın etmiş ve polisin sert müdahalesine maruz kalmıştı.

Denizde can pazarı

Geçtiğimiz yıl İspanya’nın Kuzey Afrika’daki diğer toprağı Ceuta (Sebte) kentine 17 Mayıs gecesi yaklaşık 5 bin Faslı göçmen yasa dışı yollardan giriş yapmıştı. İspanya İçişleri Bakanı Fernando Grande-Marlaska, binlercesinin geri gönderildiğini açıklamıştı. İspanyol yetkililer, Fas güvenlik güçlerini suçlarken, söz konusu durum iki ülke arasında gerilime neden olmuştu. Sınırın İspanya tarafına geçmeyi başaran göçmenler, gözaltına alınarak depolarda tutulmuştu. Göçmenlerin sınırı geçmek isterken denizde verdikleri ölüm kalım mücadelesi dünya gündemine damga vurmuştu. Melilla ve Ceuta, Avrupa Birliği’nin Afrika ile tek kara sınırını oluşturmasıyla göçmenlerin tercih ettiği rota haline geliyor.

Kuzey Afrika ve Ortadoğu'daki olaylar 'park' ettirdi
YEREL HABERLER
Kuzey Afrika ve Ortadoğu'daki olaylar 'park' ettirdi

ABD: Kuzey Afrika ve Ortadoğu''ya gitmeyin
DÜNYA
ABD: Kuzey Afrika ve Ortadoğu''ya gitmeyin
Bakan Çavuşoğlu: Tel Aviv'e büyükelçi atıyoruz
Gündem

Bakan Çavuşoğlu: Tel Aviv'e büyükelçi atıyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yaptığı açıklamada, Tel Aviv'e Büyükelçi atama kararı aldıklarını açıkladı. Filistin'in haklarının savunulmaya devam edileceğinin altını çizen Çavuşoğlu, "Büyükelçilerin atanması konusunda çalışmaları başlattık diye açıklama yapmıştık. İsrail’den de olumlu adım geldi. Türkiye olarak İsrail’e büyükelçi atama kararı aldık. Bundan sonra isimlerin belirlenmesi süreci başlıyor" ifadelerini kullandı.
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: Vakıf üniversitelerine kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerimize destek verilecek
Gündem

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: Vakıf üniversitelerine kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerimize destek verilecek

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: Bu yıl kontenjanlarındaki doluluk ve yerleştirme oranları dikkate alınarak vakıf üniversitelerinin öğrenim ücretleri konusunda kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerimize imkanlar ölçüsünde destek verilmesi kararlaştırıldı.
Şafak Mahmutyazıcıoğlu cinayeti davasında ikinci perde: Olay esnasında vurulan şoför konuştu
Gündem

Şafak Mahmutyazıcıoğlu cinayeti davasında ikinci perde: Olay esnasında vurulan şoför konuştu

Bakırköy'de 27 Ocak'ta Beşiktaş'ın eski yöneticisi, sunucu Ece Erken'in eşi avukat Şafak Mahmutyazıcıoğlu'nun öldürülmesine ilişkin davanın ikinci gününde, olay günü Mahmutyazıcıoğlu'nun yanında olan şoförü Murat Bilmez konuştu. Şoför Bilmez, "Olay öncesinde Ece yenge Şafak Ağabeyi aradı. Şafak Ağabey de '10-15 dakikaya kalkarız' demişti. Olay esnasında da Kadir elini Şafak ağabeyinin omzuna attı. Şafak ağabey de küfürlü bir şekilde sanıkları kovdu. Kadir o esnada Şafak ağabeye sıktı" dedi. Duruşmada Celal Mahmutyazıcıoğlu'nun avukatı Murat Akyüzoğlu ise, "Maktul aynı zamanda benim yeğenimdir. Karşı taraf soruşturmanın doğru yürütülmediğini söylüyor. Benim yeğenim yerlerde sürüklenerek katledildi. Bütün dünya bunu izledi" diye konuştu. Mahkeme duruşmayı yarına erteledi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.