Dünya BMden Yemende açlığın son bulması için acil çağrı

BM'den Yemen'de açlığın son bulması için acil çağrı

Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı (WFP), Yemen'de açlığa son verilmesi için acilen önlemler alınması çağrısında bulundu. WFP'nin Twitter hesabından yapılan yazılı açıklamada, "Dünya Gıda Günü'nde Yemen için ve burada açlığın son bulması için acilen önlemlerin alınması çağrısı yapıyoruz" ifadeleri yer aldı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Yemende son durum ne: BMden Yemen çağrısı
Arşiv

Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı'nın (WFP) Twitter hesabından 16 Ekim Dünya Gıda Günü dolayısıyla yazılı açıklama yayımlandı. Açıklamada, WFP'nin, 'Yemenli ailelere, yaşamak için ihtiyaç duydukları gıda yardımını yapmakta kararlı' olduğu belirtildi.

Yemen açlık virüsü ile mücadele ediyor
DÜNYA
Yemen açlık virüsü ile mücadele ediyor

Acilen önlem alınmalı

  • Açıklamada, "Dünya Gıda Günü'nde Yemen için ve burada açlığın son bulması için acilen önlemlerin alınması çağrısı yapıyoruz." denildi.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de, İran destekli Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor.

Açlığa son vermek 
için iş birliği şart
DÜŞÜNCE GÜNLÜĞÜ
Açlığa son vermek için iş birliği şart
  • Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulundururken, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri Mart 2015'ten beri Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

Birleşmiş Milletler'den ABD'ye çağrı: Husileri terör örgütü ilan etme kararından vazgeçin
DÜNYA
Birleşmiş Milletler'den ABD'ye çağrı: Husileri terör örgütü ilan etme kararından vazgeçin

30 milyonun 22 milyondan fazlası yardıma muhtaç

Yemen'de 7 yıldır süren çatışmalarda 200 bini aşkın kişi yaşamını yitirdi. Dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer alan Yemen'de iç savaş nedeniyle büyüyen insani kriz korkunç boyutlara ulaştı. BM'ye göre dünyanın en büyük insani krizlerinden birinin yaşandığı Yemen'de, 30 milyon nüfuslu ülkenin 22 milyondan fazlası yardıma ve korumaya ihtiyaç duyuyor.

Yemen halkı sahipsiz
DÜNYA
Yemen halkı sahipsiz
  • Ülkede temiz suya erişimin olmaması, yetersiz beslenme, ilaç ve tıbbi malzemedeki eksiklik gibi nedenler de kolera başta olmak üzere salgın hastalıklara davetiye çıkarıyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.