Dünya Ekonomisi Dünya Ekonomisi
Saudi Aramco hızlı başladı: Piyasa değeri 2 trilyon doları aştı
Saudi Aramco hızlı başladı: Piyasa değeri 2 trilyon doları aştı
Suudi Arabistan milli petrol şirketi Saudi Aramco'nun piyasa değeri ülke borsası Tadawul'da işlem gördüğü ikinci gününde 2 trilyon doları aştı. Aramco'nun hisse başına değeri 38,7 riyale (10,32 dolara) tırmanırken, firmanın piyasa değeri 2,05 trilyon dolar oldu.
FED faizlerde değişiklik yapmadı
FED faizlerde değişiklik yapmadı
ABD Merkez Bankası (FED), politika faizi oranını değiştirmeyerek yüzde 1,50 ile yüzde 1,75 aralığında tutma kararı aldı. Yapılan açıklamayla kararın oybirliği ile alındığı belirtildi. Öte yandan işgücü piyasasının güçlü kaldığı ve mevcut faiz oranlarının ekonomik büyümeyi destelemek için uygun olduğu vurgulandı.
Piyasa değeri 1,87 trilyon dolara ulaştı
Piyasa değeri 1,87 trilyon dolara ulaştı
Dünyanın en büyük halka arzı olarak da ifade edilen Saudi Aramco'ya ait hisseler Tadawul'da işlem görmeye başladı. Saudi Aramco'nun tek başına Suudi borsası Tadawul'u dünyanın en büyük 9'uncu borsası yapması beklenirken, işlemin ardından şirketin piyasa değeri de yaklaşık 1,87 trilyon dolara ulaştı.
Suudilerden petrolde şaşırtan hamle
Suudiler'den petrolde şaşırtan hamle
OPEC ve OPEC dışı ülkeler toplantısında Suudi Arabistan şaşırttı. Suudi Arabistan liderliğindeki 14 OPEC üyesi ve Rusya önderliğindeki 10 OPEC dışı petrol üreticisi ülke toplam ham petrol üretimlerini günlük 500 bin varil daha azaltma kararı aldı. Toplantıdan en karlı çıkan ülke ise Rusya oldu. Rusya'nın ürettiği kondensat türü petrol artık ham petrol üretim kotasında sayılmayacak.
Azerbaycan gazı 2020de Avrupada
Azerbaycan gazı 2020'de Avrupa'da
Trans Adriyatik Doğal Gaz Boru Hattı Dış İlişkiler Başkanı Vugar Veysalov, projenin yüzde 90,5'inin tammalandığını belirterek, "TAP, Ekim 2020 itibarıyla Şah Deniz gazını Avrupa'ya ulaştırmak üzere hazır olacak." dedi.
İİTde yatırım dayanışması şart
İİT'de yatırım dayanışması şart
Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut, 2018 yılında İİT üyelerinin yurt dışında yaptıkları toplam doğrudan yatırımların yüzde 58'inin gelişmiş ülkelere gittiğini sadece yüzde 29'unun teşkilat içinde gerçekleştiğini söyledi. Ekonomik işbirliği ve dayanışmanın önemine değinen Ermut, "2018'de tüm dünyada küresel yatırımlar yüzde 13 oranında azalırken, Türkiye'ye gelen yatırımlar yüzde 12,6 artış gösterdi" dedi.
Meksika son 30 yıldaki en büyük petrol rezervini keşfetti
Meksika son 30 yıldaki en büyük petrol rezervini keşfetti
Meksika, Tabasco eyaletindeki Quesqui petrol sahasında son 30 yıldaki en büyük petrol rezervini keşfettiğini duyurdu.
Petrolde 7 ayın en yüksek artışı
Petrolde 7 ayın en yüksek artışı
Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC) üretim kesintisini artırma kararının ardından petrol fiyatları, bu hafta haziran ayından beri en yüksek artışını kaydetti.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.