Dünya Ekonomisi Dünya Ekonomisi
27 yıl sonra geri alındı: Azerbaycan ekonomisini ihya edecek üç şehir
27 yıl sonra geri alındı: Azerbaycan ekonomisini ihya edecek üç şehir
Azerbaycan ordusu işgal altındaki topraklarını geri almak için hızla ilerleyişini sürdürürken, operasyonların başladığı 27 Eylül'den bu yana çok sayıda köy ve şehir de Ermenistan ordusunun işgalinden temizlenerek tekrardan ele geçirildi. Özellikle Kelbecer-Laçin iktisadi bölgesinde yer alan Zangilan, Gubadlı ve Cebrail'in kurtuluşunun ardından iktisadi bölgenin yüzde 50'si de Azerbaycan'ın kontrolüne geçti. Diğer bölgelerden bir takım ekonomik avantajları ile ayrılan bölge, Azerbaycan'ın ekonomik olarak da kalkınmasında önemli rol oynayacak.
Azerbaycan ordusu hızla ilerliyor Rus şirket ise 112 ton altın için silah ve asker yığıyor
Azerbaycan ordusu hızla ilerliyor Rus şirket ise 112 ton altın için silah ve asker yığıyor
Ermenistan ile girdiği çatışmalarda sahada büyük üstünlük elde eden Azerbaycan ordusu adım adım zafere doğru ilerlerken, işgal altındaki topraklarda yasadışı olarak kazanç elde eden şirketler de ise büyük panik yaşanmaya başladı. Bu şirketlerin başında bölgedeki altınların yüzde 99'unu kontrol eden Rus GeoProMining Gold şirketi yer alıyor. Çatışmaların şiddetlendiği ilk zamanlar üretimi durduran şirketin Azerbaycan'ın kontrolü ele geçirmesinin ardından milyarlarca dolarlık altın rezervinden vazgeçmemek için bölgeye çok sayıda silah ve paralı asker yığmaya başladığı iddia edildi. Dağlık Karabağ bölgesinde 112 tondan fazla altın rezervi olduğu biliniyor.
Cezayir petrol devini koronavirüs vurdu: 10 milyar dolar zarar bekleniyor
Cezayir petrol devini koronavirüs vurdu: 10 milyar dolar zarar bekleniyor
Cezayir'in petrol şirketi Sonatrach'ı koronavirüs salgını vurdu. Şirketin salgın nedeniyle doğal gaz ve petrol ihracatından elde ettiği gelirin bu yıl 10 milyar dolar azalması bekleniyor.
ABDli teknoloji milyarderi ülke tarihinin en büyük vergi kaçakçılığıyla suçlanıyor
ABD'li teknoloji milyarderi ülke tarihinin en büyük vergi kaçakçılığıyla suçlanıyor
ABD'de otomotiv sektörüne yönelik yazılımlar üreten Reynolds amp; Reynolds'un üst yöneticisi Robert Brockman, ülke tarihinin en büyük vergi kaçırma iddiasıyla suçlanıyor. Brockman'ın 20 yılı aşkın süreçte yaklaşık 2 milyar dolarlık geliri gizleyerek vergiden kaçtığı iddia ediliyor.
İngiliz denetim kuruluşu ICO, British Airwayse 20 milyon sterlin ceza kesti
İngiliz denetim kuruluşu ICO, British Airways'e 20 milyon sterlin ceza kesti
İngiliz havayolu şirketi British Airways'in (BA) yaklaşık 400 bin müşterisinin verilerini koruyamadığı gerekçesiyle 20 milyon sterlin ceza ödemesine karar verildiği bildirildi.
İngiliz hükümeti kapatılan işletmelerin çalışanlarına maaş desteği verecek
İngiliz hükümeti kapatılan işletmelerin çalışanlarına maaş desteği verecek
İngiltere Maliye Bakanı Sunak, önümüzdeki dönemde koronavirüs (Kovid-19) vakaları nedeniyle bölgesel karantina uygulamaları kapsamında kapatılacak işletmelerde çalışanların maaşlarının yüzde 66’sının hükümet tarafından karşılanacağını duyurdu.
Azerbaycan-Ermenistan çatışmasında kritik detay: Büyük çöküş başlayacak
Azerbaycan-Ermenistan çatışmasında kritik detay: Büyük çöküş başlayacak
Ermenistan'ın saldırıları sonrasında harekete geçen Azerbaycan ordusu 30'a yakın yerleşim yerinin kontrolünü yeniden ele geçirirken hızla işgal altındaki Dağlık Karabağ bölgesini Ermenistan'ın elinden geri almak için ilerliyor. Jeopolitik açıdan stratejik bir konumda bulunan Karabağ bölgesi yer altı ve üstü zenginlikleri bakımından da oldukça önemli bir konumda yer alıyor. 28 yıldır Ermenistan işgalinde olan bölgedeki 150'den fazla madenden çıkarılan ürünler illegal olarak dünya pazarlarına gönderiliyor. Öte yandan Azerbaycan'ın 'Karabağ' yatağı olarak isimlendirdiği bölgede bulduğu 60 milyon ton petrol için de bölge kritik öneme sahip bulunuyor. Bölgenin yeniden Azerbaycan'ın kontrolüne geçmesiyle Ermenistan ekonomisinde büyük çöküşün başlayacağı ifade ediliyor.
ABDden İranın 18 bankasına yaptırım
ABD'den İran'ın 18 bankasına yaptırım
ABD yönetimi, İran'ın 18 bankasına yaptırım uygulama kararı aldı. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, söz konusu yaptırım kararının Amerikan dolarına yasa dışı erişimi durdurma taahhüdünü yansıttığını kaydetti.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.