Dünya Ekonomisi Dünya Ekonomisi
Düşük petrol fiyatları ekonomileri tehdit ediyor
Düşük petrol fiyatları ekonomileri tehdit ediyor
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına bağlı olarak azalan talep ve üretici ülkeler arasındaki fiyat savaşı sebebiyle 30 doların altında seyreden petrol fiyatları, Suudi Arabistan, Irak, İran ve Nijerya gibi, ekonomileri büyük ölçüde petrol gelirlerine bağlı ülkeler üzerinde ciddi bir tehdit oluşturuyor.
Rusya ekonomisi zor durumda: Putin Güvenlik Konseyini topladı
Rusya ekonomisi zor durumda: Putin Güvenlik Konseyini topladı
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle ülke ekonomisinin zor durumda olduğunu söyledi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında ülkede maaşların kesilmemesi kaydıyla idari izinlerin 30 Nisan'a kadar uzatıldığını açıklamıştı.
Boeing koronavirüs nedeniyle gönüllü işten çıkarma yapacak
Boeing koronavirüs nedeniyle gönüllü işten çıkarma yapacak
Amerikan uçak üreticisi Boeing, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle gönüllü işten çıkarma planını başlatacağını duyurdu. Şirket, 23 Mart'ta da salgın nedeniyle acil durum ilan edilen Washington eyaletine bağlı Puget Sound bölgesindeki tesislerinde 14 gün süreyle üretime ara vereceğini duyurmuştu.
Trump duyurdu: Rusya ve Suudi Arabistanın petrol üretimini düşürmesini bekliyorum
Trump duyurdu: Rusya ve Suudi Arabistan'ın petrol üretimini düşürmesini bekliyorum
Koronavirüs salgınından sonra tarihte görülmemiş bir çöküş yaşayan petrole ilişkin ABD Başkanı Trump, "Suudi Arabistan ve Rusya'nın petrol üretimlerini günlük 10 milyon varil, belki de daha fazla azaltmalarını bekliyor ve umuyorum" açıklamalarında bulundu.
Koronavirüste korkunç maliyet: 3 trilyon doları bulabilir
Koronavirüste korkunç maliyet: 3 trilyon doları bulabilir
İlk olarak Çin’de ortaya çıkan ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel salgın olarak nitelendirilen koronavirüs, tüm dünyada etkisini artırmaya devam ederken, dünya ekonomisini de ciddi anlamda etkiliyor. Çin, ABD, Almanya, İngiltere, Hindistan, Güney Kore ve Japonya gibi gelişmiş ekonomiler başta olmak üzere küresel ekonomiye entegre olan birçok ülkenin dramatik bir resesyona doğru gittiğine dikkat çeken uzmanlar koronavirüs salgınının dünya ekonomisine maliyetinin ise 3 trilyon doları bulacağını belirtiyor.
Suudi Arabistan ile Rusya arasındaki petrol savaşı 2021e kadar sürebilir
Suudi Arabistan ile Rusya arasındaki petrol savaşı 2021'e kadar sürebilir
Dubai merkezli banka Emirates NBD Analisti Edward Bell, iki tarafın görüşmelerde bir ilerleme sağlayamaması durumunda, Suudi Arabistan ile Rusya arasındaki petrol savaşının 2021 yılının başlarına kadar sürebileceği uyarısı yaptı.
Rusya: Suudi Arabistan ile petrol piyasaları için görüşme yürütülemiyor
Rusya: Suudi Arabistan ile petrol piyasaları için görüşme yürütülemiyor
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya ile Suudi Arabistan arasında petrol piyasalarına dair görüşmelerin yürütülmediğini söyledi. Rusya ile Suudi Arabistan arasında çeşitli görüş ayrılıklarının bulunabileceğini dile getiren Peskov, “Gerektiği durumda etkili bir görüşme sürecine girebiliriz.” diye konuştu.
Merkez bankaları için dolar hamlesi
Merkez bankaları için dolar hamlesi
ABD Merkez Bankası diğer ülkelerin merkez bankalarının Covid-19 krizi süresince dolara erişimini sağlayacak. Buna göre merkez bankaları ellerindeki ABD Hazine tahvilleri karşılığında cinsindeki gecelik dolar alabilecek.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.