Dünya Ekonomisi Dünya Ekonomisi
Koronavirüs uçuş trafiğini de vurdu
Koronavirüs uçuş trafiğini de vurdu
Dünyada koronavirüs alarmı devam ederken, Avrupa Hava Seyrüsefer Teşkilatı'nın (Eurocontrol) raporuna göre geçtiğimiz ay virüsün etkisiyle uçuş trafiği Avrupa'da yüzde 0.4 azaldı. Raporda, koronavirüsü etkisiyle yaşanan uçuş trafiğindeki düşmenin şubat ayında da devam edebileceği belirtildi.
Çin ekonomisine 280 milyar dolarlık koronavirüs darbesi
Çin ekonomisine 280 milyar dolarlık koronavirüs darbesi
Koronavirüs, Çin’e büyüme odaklı büyük zarar veriyor. 15 trilyon dolarlık bir ekonomi virüs endişesinden dolayı ağır darbeler alıyor. Çin’de yıl sonu büyüme tahminleri aşağı çekiliyor ve son 30 yılın en düşük büyüme rakamı öngörülüyor. Salgının yılın ilk üç ayındaki maliyeti 280 milyar dolar olarak bekleniyor.
Endonezyada turizmi koronavirüs vurdu!
Endonezya'da turizmi koronavirüs vurdu!
Endonezya Denizcilik ve Yatırım İşleri Koordinasyon Bakanı Luhut Pandjaitan, dünya genelinde etkili olan virüs nedeniyle ülke turizminin yaklaşık 500 milyon dolar zarara uğradığını tahmin ettiklerini belirtti.
Çin ABD tarım ürünlerine getirdiği kısıtlamaları kaldırıyor
Çin ABD tarım ürünlerine getirdiği kısıtlamaları kaldırıyor
ABD Tarım Bakanlığı, Birinci Faz Ekonomi ve Ticaret Anlaşması kapsamında, kümes hayvanları, patates ve hayvan yemi gibi ürünlerin de aralarında olduğu ABD'nin tarımsal ürünlerine yönelik ithalat kısıtlamalarının Çin tarafından kaldırılmaya başlandığını duyurdu.
Uzay turizmi için rekor başvuru: 250 bin dolara 2 saatlik yolculuk
Uzay turizmi için rekor başvuru: 250 bin dolara 2 saatlik yolculuk
Uzay yolculuğu için 8 bin civarında rezervasyon aldığını aktaran Virgin Galactic şirketi bilet satışlarını tekrar başlatacağını duyurdu. İsteyenlerin internet üzerinden 1000 dolar karşılığında rezervasyon yaptırabilecekleri bilgisi verilerek, iki saate yakın sürmesi beklenen turistik uzay uçuşu için koltukların 250 bin dolardan satışa sunulacağı öğrenildi.
Rusyada borsa ve ruble koronavirüs nedeniyle düşüşte
Rusya'da borsa ve ruble koronavirüs nedeniyle düşüşte
Yeni tip koronavirüs salgınının Çin dışındaki ülkelerde de yayılmaya başlaması nedeniyle Rus rublesi ve borsası düşüşe geçti. Rusya, virüs salgını en büyük ticaret ortaklarından Çin'le sınırını kapatmış, Çin vatandaşlarına vize vermeyi durdurmuştu.
İrandan gelen gemilere koronavirüs engeli
İran'dan gelen gemilere koronavirüs engeli
Kuveyt Limanlar Kurumu, İran'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ölümlere neden olmasının ardından bu ülkeden gelen gemilerin ikinci bir emre kadar girişinin engellendiğini duyurdu.
Müslüman ülkelere uçmayın
Müslüman ülkelere uçmayın
Müslüman yolculara yönelik ırkçı mesajlar paylaşan Ryanair’in CEO’su O’Leary’ye sert tepki İstanbul Havalimanı’nı CEO’su Kadri Samsunlu’dan geldi. Samsunlu, “Ryanair Türkiye dahil Müslüman ülkelere neden uçuyor?” dedi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.