Eğitim Haberleri

Sözleşmelide taban puan 50

MEB, 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması için kontenjanları ve taban puanlarını açıkladı. Atama yapılacak alanlar için 2017 veya 2018 KPSS'de 50 ve üzerinde puan alma şartı bulunurken, en fazla kontenjan ise 3 bin 47 ile sınıf öğretmenliğine ayrıldı.

Sözleşmeli öğretmenlik atamaları için kontenjanlar açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığı, 20 bin sözleşmeli öğretmen atamasına ilişkin kontenjanları ve taban puanlarını açıkladı. Atama yapılacak alanlar için 2017 veya 2018 KPSS'de ilgili puan türüne göre 50 ve üzerinde puan alma şartı bulunurken, en fazla kontenjan ise 3 bin 47 ile sınıf öğretmenliğine ayrıldı. 17 il merkezinde sözlü sınav düzenleneceği duyurulan açıklamada, atamaların 7 Şubat 2019'da yapılacağı bildirildi.

İki kentte eğitime kar tatili

Bayburt'ta yoğun kar yağışı nedeniyle ilk ve orta dereceli okullarda bugün tatil edildi. Tunceli'nin Pülümür ilçesinde de okulların tatil ediliği dün açıklanmıştı.

Yılın ilk kar tatili haberi geldi

Tunceli'nin Pülümür ilçesinde kar yağışı nedeniyle ilk ve orta dereceli okullar 2 gün süreyle tatil edildi.

VGM burs sonuçları açıklandı mı?

Vakıflar Genel Müdürlüğü burs başvuruları sona erdi. Öğrenciler, aylık 250 lira burs imkanı sağlayan başvuruların ne zaman açıklanacağı merak ediliyor. KYK burs sonuçlarının açıklanmasının ardından, VGM burs başvuruları değerlendirilmeye başladı.

Burs taahhütname onayı nasıl yapılır?

2018-2019 eğitim öğretim yılı burs ve kredi başvuru sonuçları açıklandı. KYK'dan burs ve kredi hakkı kazanan öğrencilere ödeme yapılabilmesi için taahhütnamelerin süresi içerisinde mutlaka onaylanması gerekiyor. Peki e-Devlet'te üzerinden taahhütname onayı nasıl yapılır? Detayları haberimizde bulabilirsiniz.

KYK burs ve kredi sonuçları açıklandı

Yüz binlerce öğrencinin merakla beklediği burs sonuçları açıklandı. Burs ve kredi sonuçları Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun sitesinden öğrenilebilecek. Burs ve kredi kazanan öğrencilerin, bu haktan yararlanabilmesi için 18 Kasım Pazar günü saat 23.59'a kadar e-Devlet üzerinden taahhütnameyi onaylaması gerekiyor.

Lisedeyken Harvard'lı oldular

Türkiye genelindeki liseler, ortaokullar ve imam hatip liseleri fen bilimleri ve teknoloji alanında dünyanın tanınmış üniversiteleri ve bilim adamlarından online seminerler alıyor.

Müzik dersinde yeni dönem

Milli Eğitim Bakanlığı ile Yavuz Bingöl Sanat Merkezi işbirliğiyle, Türkiye genelinde belirlenen okullara bağlama ve piyano dağıtımı yapılacak. Proje kapsamında ilk adım, ‘Aşıklar Diyarı’ Kars’taki Cevriye Tatış Ortaokulu’nda atıldı.

MSKÜ'den sahte doçent açıklaması: Hukuki süreç başlatıldı

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörlüğü, 'sahte doçent' unvanı aldığı iddialarına ilişkin yaptığı açıklamada "Üniversitemiz rektörlüğü, öğretim üyesinin doçent kadrosu ile ilişiğini keserek gerekli hukuki süreci başlatmıştır" ifadeleri kullanıldı.

Bakan Selçuk: Dünya ile yarışmak için dert sahibi olacağız

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, kız çocuklarının daha çok okullaşmasının ülkenin geleceği açısından çok kıymetli olduğunu söyledi. Bakan Selçuk, "Öğretmen ve bazı altyapı unsurları açısından değil dünya ile yarışmak için dert sahibi, tasa sahibi olacağız" dedi.

Eğitim 4.0 İstanbul'da konuşulacak

Her sene bir ülkenin davetli olarak katıldığı Yarının Eğitimi Zirvesi, eğitim camiasını bir araya getirerek, dünya eğitim sisteminin geleceğini tartışmaya açıyor. Sorunların değil, çözümlerin konuşulacağı bu zirvede bu yılın konuk ülkesi Güney Kore. 17 Kasım Cumartesi günü Yıldız Teknik Üniversitesi’nde bir araya gelecek olan Türkiye ve Güney Kore eğitimcileri ile aynı platformda buluşmak için son başvuru tarihi ise 16 Kasım Cuma.

YKS ne zaman yapılacak?

ÖSYM tarafından YKS'nin ne zaman yapılacağı açıklandı. 15-16 Haziran 2019 tarihinde yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) başvuruları, 12 Şubat-6 Mart 2019'da alınacak. YKS sonuçları ise 18 Temmuz 2019 tarihinde açıklanacak.

KYK burs sonuçlarının bugün açıklanması bekleniyor

KYK sonuçları ne zaman açıklanacak sorusuna yanıt arayan binlerce öğrenci, konuyla ilgili sorgulamalarını sürdürmeye devam ediyor. Eğitimleri boyunca ihtiyaç duyacakları maddi gereksinimleri, Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun vereceği burs ile sağlamak isteyen öğrenciler için kritik tarih geldi.Geçen sene KYK burs başvuru sonuçlarının 23 gün içerisinde açıklandığı düşünülürse, bu yılki KYK burs başvuru sonuçlarının 12 ya da 13 Kasım tarihinde öğrencilerin erişimine açılacağı tahmin ediliyor.

Okulların MR’ıçekilecek

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) başarı grafiği düşük olan okullar için özel eğitim politikaları geliştirmeye hazırlanıyor.

Bakan Selçuk'tan 10 Kasım mesajı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 80. yılı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Selçuk mesajında, "Onun (Atatürk), milletiyle el ele vererek Anadolu topraklarında yaktığı bağımsızlık meşalesinin ışığı yalnızca bizim ufkumuzu aydınlatmakla kalmamış, yüzyıllardır bağımlı yaşayan tüm Asya ve Afrika halklarının göğünde de umut saçan bir yıldız kümesi olmuştur" dedi.

Parmak izi gibi özel eğitim verilmeli

2023 Eğitim Vizyonunda özellikle üzerinde durulan ‘kişiye özel öğretimi’ 10 yıldır uygulayan Bahçeşehir Koleji Genel Müdürü Özlem Dağ öğrenme tarzının parmak izi kadar özel olduğunu söyledi. Dağ “Artık bilgi değil beceri temelli bir eğitim anlayışı söz konusu” dedi.

500 bin gence ‘Kampüse Hoşgeldin’ dedik

AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları Başkanlığınca hazırlanan ve 2016'da hayata geçen "Kampüse Hoşgeldin" projesi ile 81 ilde üniversiteye başlayan yaklaşık 500 bin öğrenciye, okuyacakları üniversiteye ve yaşayacakları şehre adaptasyon, barınma ve burs imkanları hakkında rehberlik hizmeti verildi.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı tarihi belli oldu

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca (ÖSYM) 2019 Yılı Sınav Takvimi ilan edildi. Buna göre, 15-16 Haziran 2019'da yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) başvuruları, 12 Şubat-6 Mart 2019'da alınacak, sonuçlar 18 Temmuz 2019'da açıklanacak.

Bakan Selçuk silahlı saldırıya uğrayan öğretmeni aradı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, İstanbul Üsküdar Atik Valide İmam Hatip Ortaokulu'nda bir öğrencisinin yakını tarafından silahlı saldırıya uğrayan beden eğitimi öğretmeni Alparslan Aldırmaz'ı telefonla arayarak, geçmiş olsun dileklerini iletti. Selçuk'un talimatı üzerine Bakanlık yetkilileri Aldırmaz'ı hastanede ziyaret etti.

Nitelikli elemanokulda yetişecek

Okullarda nitelikli eleman yetiştirme hedefiyle Borsa İstanbul Başakşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde Bosch Service Eğitim Merkezi açıldı.

Müdürlere üstün statü

MEB, yeni düzenlemeyle okul müdürlerine statü üstünlüğü getirecek. Şu anki sistemle öğretmenlerle aynı statüde yer alan okul müdürleri, artık hem aylık hem emeklilik maaşı bakımından üstün olacak. İdareci olma şartları da zorlaştırılacak.

ALES giriş belgeleri erişime açıldı

ÖSYM, 18 Kasım'da yapılacak ALES giriş belgelerini erişime açtı. 2018-ALES/3'e girecek adaylar, sınav giriş belgelerini kimlik numaraları ve şifreleri ile öğrenebilecek.

ÖSYM KPSS ortaöğretim sonuçlarını açıkladı

ÖSYM, 2018 KPSS Ortaöğretim sonuçlarını resmi internet sitesi üzerinden açıkladı.

KPSS önlisans sonuçları ne zaman açıklanacak?

KPSS ön lisans düzeyi 4 Kasım'da yapıldı. Adaylar sonuçların açıklanmasını merakla bekliyor. ÖSYM, KPSS ön lisans düzeyi sonuçlarının ne zaman açıklanacağını duyurdu. Detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Türkiye'nin gençlik profilinden çarpıcı sonuçlar çıktı

Türkiye gençlik sivil toplum kuruluşları yöneticilerini, araştırmacıları ve gençlik politika yapıcılarını bir araya getirmek amacıyla Yıldız Teknik Üniversitesi Kongre Merkezi’nde ilk kez gerçekleştirilen zirveye katılım beklenenin üstünde oldu. Zirvede sosyal girişimcilik projeleri ödüllendirilirken, gençlik profili araştırmasından ise çarpıcı sonuçlar çıktı.

Eğitim mucizesini anlatmaya Türkiye'ye geliyorlar

Geçtiğimiz yıl Finlandiya Eğitim Bakanı Krista Kiuru’nun katılımıyla Finlandiya eğitim sistemini inceleyen Yarının Eğitimi Zirvesi’nin ikincisi için geri sayım başladı. Eğitim alanındaki başarılarıyla dikkatleri üzerine çeken Güney Kore’nin katılımıyla Yarının Eğitimi Zirvesi, 17 Kasım Cumartesi günü Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek. Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk’un davetliler arasında yer aldığı zirvede Güney Kore Eski Başbakan Yardımcısı Jaejoun...

Kaldırılacak özel okul teşvik programı nasıl işliyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un "Önümüzdeki süreçte özel öğretime teşvik uygulamasını kademeli olarak azaltarak kaldıracağız" açıklamasının ardından binlerce özel okul teşviği alan öğrenci ve veliler işlemlerin ne zaman ve nasıl gerçekleşeceğini merak eder oldu. Özel okul teşviklerinde bugüne kadar yaklaşık 100-150 bin öğrenciye teşvik verildi.

Bakan Selçuk'un hayali gerçek oldu

Kahramanmaraş'ta bir ilkokul, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un katıldığı bir programda dile getirdiği 'gözetimsiz sınav' uygulamasını hayata geçirdi. Yahya Kemal İlkokulu Müdürü Hüseyin Yılmaz, "Öğrencilerimiz birbirine bakmadan, kopya çekmeden yazılılarına devam ediyorlar. Biz de bunu istiyoruz. Davranışlar alışkanlık haline gelsin istiyoruz" dedi.

Bakan Selçuk: Özel eğitime teşvik kademeli şekilde kaldırılacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Okullar arasındaki eşitsizlikler giderilecek, sınav baskısı azaltılacak" dedi. Bakan Selçuk ayrıca "Önümüzdeki süreçte özel öğretime teşvik uygulamasını kademeli olarak azaltarak kaldıracağız" dedi.

Adaylık Kaldırma Sınavı takvimi açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığınca, sözleşmeli ve kadrolu aday öğretmenler için düzenlenen Adaylık Kaldırma Sınavı, 9 Aralık'ta 81 il merkezinde tek oturumda yapılacak.

Taşımalı eğitim beni rahatsız ediyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, köy okullarına karşı bir hassasiyeti olduğunu söylerken, “Taşımalı eğitimle ilgili meseleler beni çok rahatsız ediyor. Tedbir almamız lazım. Köy okullarının aslında bir hayat sahnesi olduğunu, çocuğun yaşamla irtibatının orada sahicileştiğini unutmamamız lazım” dedi. Tvnet’te Ayşe Böhürler’in sunduğu “Türk Kahvesi” programına katılan Selçuk, lisede bir yıl sınıfta kaldığını, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’ne devam ederken dolmuş ve taksi şoförlüğ...

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.