Ekonomi Ekonomi
 • BİST
  23 EYLÜL
  18:22
  100.021
  -216,1 %0,22
  DÜN 100.237 -102,09 %0,1
 • DOLAR
  23 EYLÜL
  18:22
  5,72
  -0,018 %0,31
  DÜN 5,74 -0,1151 %0,18
 • EURO
  23 EYLÜL
  18:22
  6,30
  -0,0327 %0,52
  DÜN 6,33 -0,244 %0,35
 • ALTIN
  23 EYLÜL
  18:22
  280,49
  0,5399 %0,19
  DÜN 279,95 4,4522 %1,62
sadece-1-koli-kaldi
Sadece 1 koli kaldı
21 Eylül 2019, 10:00
Türkiye'nin en büyük toptancı çarşılarından İstanbul Toptancılar Çarşısı'nda (İSTOÇ) da kavanoz kapağı sadece bir esnafta 1 koli kaldı.
marmaray-karsi-cikanlara-cirosuyla-cevap-verdi
Marmaray, karşı çıkanlara cirosuyla cevap verdi
20 Eylül 2019, 04:00
#Marmaray, karşı çıkanlara cirosuyla cevap verdi
5-yil-sonraki-sen
5 yıl sonraki sen
18 Eylül 2019, 05:00
Geleceğiniz, yarın yapacaklarınızla değil, bugün yaptıklarınızla oluşur.💪🏻
parasiz-misin
Parasız mısın?
12 Eylül 2019, 03:00
Parasız mısın? Sence neden ? 🙄
80-bin-kisilik-veda
80 bin kişilik veda
12 Eylül 2019, 10:00
Emekli olan #Alibaba kurucusu #JackMa , şirketine #rock konseri vererek veda etti
turk-halki-nereden-alisveris-yapiyor
Türk halkı nereden alışveriş yapıyor?
07 Eylül 2019, 12:00
'Benim Markam' araştırmasının sonuçları, Türkiye'nin en çok güvendiği, beğendiği ve sürekli tercih ettiği markaları ortaya koyuyor. Hizmet alanında market zinciri konusunda Türkiye çapında çok geniş bir ağa sahip olan BİM ve A-101 ilk sıralarda yer aldı.
cikolata-tercihinde-lider-ulkerin
Çikolata tercihinde lider Ülkerin
06 Eylül 2019, 05:00
Türkiye'nin en çok güvendiği, beğendiği ve sürekli tercih ettiği çikolata markaları belli oldu. Yüzde 24,8 oranında tüketici, benim markam olarak Ülker'i işaret etti. Ülker'i sırasıyla Eti ve Nestle takip etti.
tasinmanin-maliyeti-7500-tl
Taşınmanın maliyeti 7500 TL
06 Eylül 2019, 11:00
Ev taşımak zor iş, ancak indirimlerle emlak piyasasının hareketlenmesi taşınma sektörünü de canlandırdı. Yeni bir eve taşınırken çıkan masraflar vatandaşın gözünü korkutabiliyor. Nakliyeden emlakçı komisyonuna, boya badanadan, elektrik, su ve doğalgaz faturalarını kaydetmeye kadar birçok kalemde harcama yapılıyor. Sadece evden eve nakliye firmasının tutarı bin 750 ila 7 bin 500 lirasında değişiyor.
Altının kilogramı 279 bin 300 liraya yükseldi
Altının kilogramı 279 bin 300 liraya yükseldi
Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası'nda (KMKTP) standart altının kilogramı 279 bin 300 liraya yükseldi.
12. Dünya Manda Kongresi İstanbulda düzenlendi
12. Dünya Manda Kongresi İstanbul'da düzenlendi
Uluslararası Manda Federasyonu tarafından 18-20 Eylül’de İstanbul'da düzenlenen 12. Dünya Manda Kongresi gerçekleşti. Kongreye çeşitli ülkelerden katılan akademisyenler tarafından manda ile ilgili fizyoloji, üreme, sağlık, et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, besleme, genetik/yetiştirme, çekme kuvveti/sürdürülebilir üretim, sosyoekonomik hususlar ve yönetim konularında bilimsel çalışmalar sunuldu.
Merkez Bankası, TL zorunlu karşılıklara ödenen faizi indirecek
Merkez Bankası, TL zorunlu karşılıklara ödenen faizi indirecek
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Türk lirası (TL) zorunlu karşılıklara ödenen faizi yüzde 13'ten yüzde 8'e indirecek.
Ordu’nun derelerinden elektrik üretilecek
Ordu’nun derelerinden elektrik üretilecek
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Güler, Ordu’nun derelerinden elektrik üretecek türbinler kuracaklarını belirtti. Bisiklet jantından elektrik elde eden Yusuf Arıncı’dan gurur duyduğunu belirten Başkan Güler, “22 senedir imam hatiplik yapan Yusuf kardeşimiz akan sudan elektrik elde ederek evini aydınlatıyor. Bu davranış herkese örnek olacak. Bu tür jeneratörlerin sayısını arttıracağız. Bizde ırmak bol, akan su bol elektriğimizi kendimiz üreterek daha ucuza mal edeceğiz" dedi.
Palamudun tanesi 35 liradan satışa sunuldu
Palamudun tanesi 35 liradan satışa sunuldu
Karadenizli balıkçılarca Sinop’ta avlanan az miktardaki palamut, tezgahlarda tanesi 35 liradan satışa sunuldu.
Ankara-Sivas YHTnin yüzde 95i tamamlandı
Ankara-Sivas YHT'nin yüzde 95'i tamamlandı
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan, "Ankara-Sivas arasında 12 saat olan seyahat süresini 2 saate indirecek Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Projesi'nin altyapı çalışmalarında yüzde 94,74 fiziksel ilerleme sağlandı. Projenin Ramazan Bayramı'na kadar tamamlanarak işletmeye açılması planlanıyor" dedi.
Süte yeni fiyat modeli geliyor
Süte yeni fiyat modeli geliyor
Süt fiyatı belirlemede, tek fiyat uygulamasından yağ ve protein değerlerini önceleyen bir fiyatlama sistemi üzerinde çalışıldığını dile getiren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Çin'e süt ihracatı yapmak amacıyla, Veteriner Sağlık Sertifikası üzerinde anlaşma sağlandığını da açıkladı.
Kamu idaresi yöneticilerine çakar lamba yasağı
Kamu idaresi yöneticilerine çakar lamba yasağı
Kamu ve mahalli idarelerde üst düzey yönetici, genel müdür ve daire başkanlarının araçlarında "çakar lamba" kullanması 1 Kasım'dan itibaren yasaklandı. Kamuda, mahalli idarelerde, diğer meslek kuruluşları ve üniversitelerde üst yönetici, genel müdür, daire başkanı ve diğer kamu görevlileri araçlarında çakar olarak tabir edilen ışıklı uyarı işaretlerini kullanamayacak.
New York borsası düşüşle açıldı
New York borsası düşüşle açıldı
New York borsasında Dow Jones, Samp&P ve Nasdaq endeksleri güne düşüşle başladı. Analistler, küresel büyüme endişelerinin arttığını ve piyasalarda risk iştahının azaldığını belirtti.
ABD İran Ulusal Bankasını yaptırım listesine aldı
ABD İran Ulusal Bankası'nı yaptırım listesine aldı
ABD Başkanı Trump, İran Ulusal Bankası'nı yaptırım listesine aldıklarını açıkladı. Trump, yaptırım kararıyla ilgili "Bugüne kadar bir ülkeye uyguladığımız en ağır yaptırımlar" ifadelerini kullandı. Önümüzdeki saatlerde ABD Hazine Bakanlığı'nın yaptırımların detaylarını açıklamasını bekleniyor.
Brent petrolün varili 63,75 dolar
Brent petrolün varili 63,75 dolar
Uluslararası piyasalarda brent petrolün varil fiyatı 63,75 dolardan işlem görüyor. Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Dr. Fatih Birol, Aramco saldırısına ilişkin, küresel petrol piyasasında şu anda arz miktarının yeterli seviyede olduğunu belirterek, "IEA üye ülkelerinin küresel petrol talebine 15 gün yetecek miktarda yaklaşık 1,55 milyar varil acil durum stoku bulunuyor" dedi.
FED faiz kararını açıkladı
FED faiz kararını açıkladı
Amerikan Merkez Bankası, faizi 25 baz puan indirdi. Fed politika faizini %1.75 - %2.00 aralığına çekti. Açıklamada, faiz oranının indirilmesi kararının 3'e karşı 7 oyla alındığı kaydedildi.
Trump: İrana yaptırımları artırın
Trump: İran'a yaptırımları artırın
ABD Başkanı Trump, "ABD Ticaret Bakanı'na İran'a yönelik yaptırımların önemli miktarda artırılması için az önce talimat verdim" dedi.
ABDnin kaya gazı Rus gazı fiyatı üzerinde baskı yaratacak
'ABD'nin kaya gazı Rus gazı fiyatı üzerinde baskı yaratacak'
Rusya Enerji Bakanı Yardımcısı Sorokin, "Rus gazının rekabetçi kalabilmesi için gerekli araçlara sahibiz ancak ABD’nin kaya gazı üretimi gelecekte Rus gazının fiyatı üzerinde baskı kuracak" dedi.
Brent petrolün varili 64,81 dolar
Brent petrolün varili 64,81 dolar
Uluslararası piyasalarda brent petrolün varil fiyatı 64,81 dolardan işlem görüyor. Suudi Arabistan'ın petrol tedarikinin saldırılardan önceki seviyeye döndüğünün bildirilmesiyle piyasalar normalleşti. Brent petrolde teknik olarak 64,87 ile 65,04 dolar aralığının direnç, 64,26 ile 64,52 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği ifade ediliyor.
Küresel piyasalar Fede odaklandı: Faiz indirimi bekleniyor
Küresel piyasalar Fed'e odaklandı: Faiz indirimi bekleniyor
Küresel piyasalar likidite sıkışıklığı nedeniyle repo operasyonlarına başlayan ABD Merkez Bankasının (Fed) bu akşam açıklanacak faiz kararına odaklandı. Uzmanlar, politika faizinin 25 baz puan indirilmesini bekliyor.
GAZ 10 yeni modelini Moskova’da görücüye çıkardı
GAZ 10 yeni modelini Moskova’da görücüye çıkardı
COMTRANS 2019 fuarı 3-7 Eylül tarihlerinde Rusya’nın Moskova şehrinde gerçekleşti. GAZ Türkiye, Moskova’da gerçekleşen COMTRANS 2019 fuarına ilk defa bayilerini de götürdü.
Nissan Türkiye’ye 1 milyonluk yetki
Nissan Türkiye’ye 1 milyonluk yetki
Nissan Global tarafından Türkiye’ye 9 ülkenin daha sorumluluğu verildi. Nissan Türkiye’nin toplamda 1 milyonluk pazardan sorumlu olacağının altını çizen Genel Müdür Emre Doğueri, “1 milyonluk pazarda yüzde 2,5 pazar pay almış olacağız” dedi.
İkinci elin kralı VW Passat oldu
İkinci elin kralı VW Passat oldu
İkinci el pazarında en çok tercih edilen modeller ortaya çıktı. Cardata Türkiye Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, “Sıralama Volkswagen Passat, Renault Symbol, Fiat Linea, Ford Focus, Fiat Egea, Renault Megane, Volkswagen Jetta ve Ford Fiesta şeklinde. Bu araçlar arasından 40 bin lira ile 70 bin lira bandında olan modeller tercih ediliyor” dedi.
Akaryakıta ÖTV düzenlemesi
Akaryakıta ÖTV düzenlemesi
Motorinin litre fiyatına 15 kuruş indirim yapıldı.
ABde otomobil satışları ağustosta düştü
AB'de otomobil satışları ağustosta düştü
AB otomobil pazarında toplam satışlar, ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8,4 azaldı. AB üyesi 28 ülke arasında ağustos ayında en fazla yeni otomobil Almanya'da trafiğe çıktı. Üreticilere göre, ağustos ayında AB'de en fazla yeni otomobil satışını 285 bin 894 ile VW Grubu gerçekleştirdi.
Ford Otosan otonom konvoy teknolojisini tanıttı
Ford Otosan 'otonom konvoy' teknolojisini tanıttı
Ford Otosan Genel Müdür Yardımcısı Burak Gökçelik, "Bu proje, karbon emisyonunun ve yakıt tüketiminin azalmasına, yol güvenliğinin artmasına ve akıllı ulaşıma olanak sağlayacak" dedi. AVL Başkan Yardımcısı Rolf Dreisbach, "Platooning-otonom konvoy teknolojisinin toplam sahip olma maliyetini azaltma ve yakıt tasarrufu sağlama gibi faydaları bulunmakta" açıklamasında bulundu.
Volkswagen 87 milyon dolara kadar tazminat ödeyecek
Volkswagen 87 milyon dolara kadar tazminat ödeyecek
Alman otomobil üreticisi Volkswagen, Avustralya'da emisyon skandalından etkilenen müşterilerine 87 milyon dolara kadar tazminat ödemek üzere uzlaşmaya vardı.
Mitsubishi L200 daha atletik
Mitsubishi L200 daha atletik
40 yıldır üretilerek tüm dünyada 4.7 milyondan fazla satışa imza atan Mitsubishi’nin Türkiye ve dünyadaki amiral gemisi modeli L200 yenilendi. Altıncı jenerasyonda daha atletik bir görünüme kavuşan model için Temsa Motorlu Araçlar Genel Müdürü Levent Akpulat, “10 yılda 8 kez şampiyon olduk. Yeni modelle ilk 8 ayın lideri olduğumuz iç pazarda bu yılı da lider tamamlayacağız” dedi
Türkiyede en yüksek gelir İstanbulda
Türkiye'de en yüksek gelir İstanbul'da
Türkiye'de geçen yıl itibarıyla en yüksek gelir "İstanbul" bölgesinde görülürken, gelir eşitsizliğinin en düşük tespit edildiği bölge "Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli", göreli yoksulluk oranının en yüksek belirlendiği bölge ise "Tekirdağ, Edirne, Kırklareli" oldu.
Alanyadaki gözde otelinin devri için başvuru yapıldı
Alanya'daki gözde otelinin devri için başvuru yapıldı
Antalya Alanya'daki Utopya Turizm'e ait Utopia World Hotel'in devri için Rekabet Kuruluna başvuru yapıldı. 2007 yılında inşa edilen ve 559 odanın yanı sıra toplamda 312 adet villa ve binayı da içinde barındıran tesis için 2018 yılın ön satış sözleşmesi imzalanmıştı.
TOKİnin ikinci indirim kampanyası yarın başlıyor
TOKİ'nin ikinci indirim kampanyası yarın başlıyor
Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca borcunu erken ödeyip tapusuna hemen sahip olmak isteyen konut ve iş yeri alıcılarına yönelik ikinci indirim kampanyası yarın başlatılacak. Kampanyadan yararlanmak isteyenler, 18 Ekim'e kadar ilgili bankaya başvurabilecek. Taksit sayısı 12 ay ve daha az kalan projeler, indirim kampanyasına dahil olmayacak.
13 projeyle yola devam
13 projeyle yola devam
Sinpaş GYO Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Sefa Çelik, 45 yıldır kalplerde iz bıraktıklarını söyledi. Çelik, “Meşguliyetimiz beton, çimento gibi görünse de biz yuva yapıyoruz. İnşaatı süren 13 projemiz var” dedi.
Şehrin en iyilerini Terma City taçlandırdı
Şehrin en iyilerini Terma City taçlandırdı
Şehrin yıldızlarının ödüllendirildiği geceye ünlü yağdı. Turizmin yeni yıldızı Terma City ana sponsorluğunda düzenlenen Best of City Awards - Şehrin En'leri Ödülleri iş, sanat, siyaset dünyasının en iyilerine ödülleri verildi.
10 il belirlendi: İmar barışına aykırı binlerce kaçak bina yıkılacak
10 il belirlendi: İmar barışına aykırı binlerce kaçak bina yıkılacak

Geçtiğimiz aylarda özellikle Bodrum, Kapadokya, Ayder ve Uzungöl'deki kaçak yapılar gündeme gelmişti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 31 Aralık 2017'den sonra yapılan inşaatlara yönelik denetimlerde Türkiye genelinde imar barışına aykırı 3 bin 956 yapı tespit etti. İmar barışına aykırı en fazla yapının bulunduğu 10 il de belirlendi. Bu yapılardan 423'ü yıkıldı, bin 278'i için de bakanlık suç duyurusunda bulundu.

Faizlerin düşmesi konut sektörüne yaradı
Faizlerin düşmesi konut sektörüne yaradı
Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanı Hacı Ali Taylan, kamu bankalarının ağustos başında konut kredisi faizlerini düşürmesinin konut sektörüne yaradığını belirterek, "Konut satışlarının eylülde ağustosa göre iki katına çıkmasını bekliyoruz " dedi.
Valiliğin yazısı sonrası İstanbulda ilk yıkım başladı
Valiliğin yazısı sonrası İstanbul'da ilk yıkım başladı
İstanbul Valiliği'nin tespit edilen orman arazilerindeki kaçak yapılara ilişkin yıkım yazısı sonrası belediyeler harekete geçti. Beykoz Belediyesi ekipleri Yeni Mahalle, Tokatköy, Dereseki, Anadolu Feneri mahallerindeki 48 kaçak binanın yıkım işlemleri başladı.
Gümrük Kanunu değişiyor
Gümrük Kanunu değişiyor
Gümrük Kanunu'ndaki para cezalarını, gümrük müşavirleri ve yardımcılarının gümrük mevzuatına aykırı hareket ettiği durumlara ilişkin yaptırımları güncelleyen, Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü yönetim kadrosunda olanlar, gümrük muhafaza amir ve memurlarının, diğer kolluk personeline tanınan haklardan yararlanmasını öngören kanun teklifi, TBMM Başkanlığına sunuldu.
Bakan uyardı: Ücret talep edenler hakkında işlem başlatılacak
Bakan uyardı: Ücret talep edenler hakkında işlem başlatılacak
İngiliz seyahat şirketi Thomas Cook'un iflası sonrası Türkiye'de 21 bin kişinin bu durumdan etkilendiğini belirten Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, operasyon durdurma işleminden zarar gören işletmeler için acil kredi paketini devreye alacaklarını söyledi. Otellere gereken uyarıyı yaptıklarını da dile getiren Bakan Ersoy, iflastan etkilenen Thomas Cook yolcularından ücret talep edilmeyeceğini, edenler hakkında ise yasal işlem başlatılacağını açıkladı.
Dünya devinin iflası sonrası Türkiyede kriz masası kuruldu
Dünya devinin iflası sonrası Türkiye'de kriz masası kuruldu
İngiliz tur operatörü Thomas Cook'un iflasını açıklamasının ardından Antalya Valiliği olası mağduriyetlerin önüne geçmek için kriz masası oluşturdu. Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Ülkay Atmaca ise, ''Türk turizmcisi bugüne kadar hiçbir yolcusunu sokakta bırakmadı, bugünden sonra da bırakmaz. Bu konuda kimsenin endişesi olmasın." diye açıklamada bulundu.
Binlerce turist panikte: Turizm devi iflas etti
Binlerce turist panikte: Turizm devi iflas etti
İngiliz seyahat şirketi Thomas Cook’un finansal sorunlar nedeniyle iflas etti. İngiliz Sivil Havacılık Kurumu’ndan yapılan açıklamaya göre, Thomas Cook'un, kurtarma görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından ticari faaliyetlerine son verildi. 22 bin çalışanı bulunan ve yılda 19 milyon kişiye hizmet veren şirketin şu anda yurt dışında toplamda 600 bin yolcusu bulunuyor.
Borusan Lojistik eTA platformu Avrupa’nın 3’üncü büyük dijital lojistik platformu oldu
Borusan Lojistik eTA platformu Avrupa’nın 3’üncü büyük dijital lojistik platformu oldu
Türkiye’nin ilk ve tek Dijital Lojistik Platformu “Borusan Lojistik I eTA”, 2019 yılının ilk 8 ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre 5 kat büyüyerek, Avrupa’nın 3. büyük lojistik platformu haline geldi ve 156 bin kayıtlı kamyon sayısı ile müşterisinin en güvenilir yol arkadaşı oldu.
Böyle kavanoz kapağı sıkıntısı görülmedi: Sadece 1 koli kaldı
Böyle kavanoz kapağı sıkıntısı görülmedi: Sadece 1 koli kaldı
Son günlerde kavanoz kapağı bulmak oldukça zorlaştı. Çünkü evlerde kışlık hazırlığı yapılıyor. Salçalar, reçeller kaynatılıyor, turşular hazırlanıyor. Eski kavanozlar tekrar tekrar kullanılsa da içi hava almasın diye kapağını yenilemek şart. Bu nedenle de kavanoz kapaklarının fiyatları arttı ve yok satıyor.
Adalet Bakanlığına sözleşmeli 29 mühendis alınacak
Adalet Bakanlığına sözleşmeli 29 mühendis alınacak
Adalet Bakanlığının merkez teşkilatında çalıştırılmak üzere sözlü sınavla 29 mühendis alımı gerçekleştirilecek.
Kamuya 425 şehit yakını ve gazi atandı
Kamuya 425 şehit yakını ve gazi atandı
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 425 şehit yakını ve gazinin ataması çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarına yapıldı. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk "Bu yılın ilk altı ayında bin 194 hak sahibimizin ataması yapıldı. Bugün kamu kurumlarımıza yerleşecek 425 kardeşimizle beraber bu sayıyı bin 619'a ulaştırmış olacağız" dedi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.