Ekonomi Ekonomi

Ekonomi Haberleri

 • BİST
  18 HAZİRAN
  09:00
  1414.15
  -17,16 %1,2
  DÜN 1414.15 -11,25 %0,78
 • DOLAR
  18 HAZİRAN
  09:00
  8,72
  -0,0004 %0
  DÜN 8,72 0,0007 %0,01
 • EURO
  18 HAZİRAN
  09:00
  10,39
  -0,0126 %0,12
  DÜN 10,40 -0,0101 %0,1
 • ALTIN
  18 HAZİRAN
  09:00
  500,45
  3,2373 %0,65
  DÜN 497,21 -10,1021 %1,97
Altın fiyatları resmen çakıldı
Altın fiyatları resmen çakıldı
Ekonomi gündemini yakından takip edenler, yatırımcılar ve birçok vatandaş tarafından merak edilen altın fiyatları, 18 Haziran 2021 Cuma gününde de merakla araştırılıyor. Geçtiğimiz yılın son döneminde rekor kıran ardından düşüşe geçen altın fiyatlarında bugün de hareketlilik devam ediyor. Peki, bugün gram ve çeyrek altın fiyatları ne kadar, kaç TL? İşte, 18 Haziran altın fiyatları...
Jeotermalde Avrupalideriyiz: Dünyadaki kurulu gücün yüzde 11i Türkiyede
Jeotermalde Avrupa lideriyiz: Dünyadaki kurulu gücün yüzde 11'i Türkiye'de
Türkiye, jeotermal enerji alanında geride kalan 20 yıllık süreçte yatırımlara hız verirken, kurulu güç bakımından 2020 yılı sonu verilerine göre Avrupa’da 1. sırada, dünyada ise 4. sırada yer aldı. Nisan ayı itibariyle Türkiye genelinde 62 adet jeotermal santrali bulunuyor. Sektör bünyesinde yaklaşık 6 bin kişiye istihdam sağlanıyor.
Altında sert düşüş: Çeyrek altın 804 liraya geriledi
Altında sert düşüş: Çeyrek altın 804 liraya geriledi
Kapalıçarşı'da 24 ayar külçe altının gramı günü yüzde 2,49 azalışla 496,70 liradan tamamladı. Bugün kapanışta çeyrek altın 804 lira, Cumhuriyet altını 3 bin 293 liradan satıldı.
Anzer balında üretim sezonu başladı: Fiyatı belli değil ama 500 kişi sırada
Anzer balında üretim sezonu başladı: Fiyatı belli değil ama 500 kişi sırada
Rize'nin İkizdere ilçesine bağlı Anzer Yaylası'nda, arıcıların zorlu bal mesaisi başladı. Anzer Ballıköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Osman Civelek, "Geçen yılın ürünlerini bitirdik, şimdi ise siparişleri almaya başladık. Şu ana kadar 500 kişi başvurdu. Siparişleri, eylülün 20'si gibi yeni ürünler geldiğinde teslim edeceğiz" dedi.
Areda Piar araştırdı: Torunlar tarz dedeler kalite istiyor
Areda Piar araştırdı: Torunlar tarz dedeler kalite istiyor
Araştırma şirketi Areda Piar'ın Marketing Türkiye için hazırladığı kuşaklara göre hazır giyim tercihleri araştırmasına göre, Z kuşağı hazır giyim tercihlerinde yüzde 61,8 oranında 'tarzım yansısın' derken, 'baby boomer' kuşağı ise yüzde 54,7 ile kumaş ve dikim kalitesine önem verdiğini belirtiyor.
Merkez Bankası merakla beklenen faiz kararını açıkladı
Merkez Bankası merakla beklenen faiz kararını açıkladı
Merkez Bankası piyasaların merakla beklediği faiz kararını açıkladı. Para Politikası Kurulu (PPK) haziran ayı toplantısının ardından yapılan açıklamada politika faizinin yüzde 19 seviyesinde sabit bırakıldığı açıklandı. Bankadan karar sonrası yapılan açıklamada ise Nisan Enflasyon Raporu tahmin patikasındaki belirgin düşüş sağlanana kadar para politikasındaki mevcut sıkı duruşun kararlılıkla sürdürüleceğine yönelik mesaj verildi.
Türk Kızılay bu yıl yurt içi kurban bağış fiyatını artırmama kararı aldı
Türk Kızılay bu yıl yurt içi kurban bağış fiyatını artırmama kararı aldı
Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, "Kızılay bu yıl yurt içi kurban bağışlarında fiyat arttırmama kararı aldı. Kızılay, 2021 yılı için vekalet bedelini hem yurt içinde hem de yurt dışında bin 50 TL olarak belirledi" dedi.
İSKİ su fiyatlarına yüzde 23 zam ile her ay TÜFE oranında artış yapılmasını teklif etti
İSKİ su fiyatlarına yüzde 23 zam ile her ay TÜFE oranında artış yapılmasını teklif etti
İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), su fiyatlarına yüzde 23 zam ile her ay TÜFE oranında artış yapılmasını teklif etti. Teklifte ayrıca, her ay su satış birim fiyatlarına aylık enflasyon oranında otomatik zam talep edildi.
Kanal İstanbul şantiye alanına ulaşım için ek yollar yapılmaya başlandı
Kanal İstanbul şantiye alanına ulaşım için ek yollar yapılmaya başlandı
Kanal İstanbul için 26 Haziran’da yapılacak olan temel atma töreni öncesinde oluşturulacak şantiye alanlarına ulaşım ile ilgili ek yol yapımlarına başlandı.
Merkez Bankasından piyasaya 54 milyar lira
Merkez Bankası'ndan piyasaya 54 milyar lira
Merkez Bankası 24 Haziran vadeli repo ihalesi ile piyasaya yaklaşık 54 milyar lira verdi.
1915 Çanakkale Köprüsünde sona yaklaşılıyor: İlk tabliye bloğun montajı yapıldı
1915 Çanakkale Köprüsü'nde sona yaklaşılıyor: İlk tabliye bloğun montajı yapıldı
1915 Çanakkale Köprüsü'nün yolunu oluşturacak her biri 45 metre genişliğinde, 48 metre uzunluğunda ve 700 ton ağırlığındaki tabliye bloklarından ilkinin montajı, boğazın Asya yakasındaki Lapseki ilçesinde bulunan yaklaşım viyadüğüne yapıldı.
Yapılandırma kanunu ile milyonlarca vatandaşa erken emekliliğin yolu açıldı
Yapılandırma kanunu ile milyonlarca vatandaşa erken emekliliğin yolu açıldı
Borç yapılandırması milyonlarca kişiye erken emekliliğin de yolunu açtı. Daha önce sigortalılık süresi dondurulanlar yapılandırma kanunu kapsamında daha az para ödeyerek sigortalılık süresini canlandırabilecekken, emeklilik koşullarını sağladıkları halde BAĞ-KUR prim borcu veya dondurulan sigorta süreleri nedeniyle emekli olamayanlar da yapılandırma kanunundan yararlanarak emekli olabilecek.
El Salvadorun Bitcoin için yardım talebine Dünya Bankası’ndan ret!
El Salvador'un Bitcoin için yardım talebine Dünya Bankası’ndan ret!
Dünya Bankası, El Salvador’un Bitcoin’in yasal para birimi olarak kullanılması noktasında yardım talebini reddetti. El Salvador geçtiğimiz günlerde kripto para birimi Bitcoin’in ülkede yasal para birimi olarak kullanılması onaylamıştı.
Bir ülke daha Bitcoin kervanına katılmaya hazırlanıyor
Bir ülke daha Bitcoin kervanına katılmaya hazırlanıyor
El Salvador, Nijerya ve Tanzanya’nın ardından Etiyopya da Bitcoin kervanına katılmayı hedefliyor. Ülkede bir grup girişimci Bitcoin kullanımı için proje başlattı. Projeye Twitter kurucusu Jack Dorsey de destek veriyor.
Dünyanın en büyük üçüncü elması bulundu
Dünyanın en büyük üçüncü elması bulundu
Dünyada şu ana kadar çıkarılmış üçüncü en büyük elmasın Güney Afrika ülkesi Botsvana'da bulunduğu belirtildi. Ülkenin başkenti Gaborone'ye getirilen elmasın 1098 karat olduğu açıklandı.
ABDnin ham petrol rezervinde hızlı düşüş
ABD'nin ham petrol rezervinde hızlı düşüş
ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), ülkede ticari ham petrol stoklarının geçen hafta 7 milyon 400 bin varil (yüzde 1,6) azalarak yaklaşık 466 milyon 700 bin varile gerilediğini açıkladı. Bunun yanı sıra

Ülkenin günlük ham petrol üretimi, 5-11 Haziran’da 203 bin varil artarak yaklaşık 11 milyon 646 bin varil olarak gerçekleşti.

Para takası 21 milyar dolara çıktı
Para takası 21 milyar dolara çıktı
Türkiye’nin Çin ile ikili para takası (swap) anlaşması hacmini 6 milyar dolara çıkarmasıyla, Merkez Bankası’nın resmi olarak duyurduğu takas anlaşmalarının büyüklüğü 21 milyar dolara yükseldi. Güçlü işbirliğiyle ulusal paraların değiş tokuşunu kolaylaştıran Merkez Bankası, geçen yıl Katar ile olan swap anlaşması büyüklüğünü 5 milyar dolardan 15 milyar dolara çıkarmıştı.
ABD Merkez Bankası faiz kararını açıkladı
ABD Merkez Bankası faiz kararını açıkladı
ABD Merkez Bankası (FED), beklentiler dahilinde politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0-0,25 aralığında bıraktı.
Küresel piyasalar Fedin faiz kararını bekliyor
Küresel piyasalar Fed'in faiz kararını bekliyor
Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası'nın bugün açıklayacağı faiz kararı ve Fed Başkanı Jerome Powell'ın vereceği mesajlara odaklandı.
Bir ülke daha kripto parayı kabul etmeye hazırlanıyor
Bir ülke daha kripto parayı kabul etmeye hazırlanıyor
El Salvador'un Bitcoin’i yasal para birimi kabul eden ilk ülke olmasının ardından Tanzanya Devlet Başkanı Hassan da ülkesinin merkez bankasına kripto parayla ilgili çalışmalar yapmaları ve kripto paralara karşı hazırlıksız yakalanmama çağrısı yaptı.
Muskın açıklamasıyla Bitcoin yeniden 39 bin doları aştı
Musk'ın açıklamasıyla Bitcoin yeniden 39 bin doları aştı
Elektrikli araç üreticisi Tesla'nın CEO'su Elon Musk'ın, Bitcoin madencilerinin kullandıkları enerjinin yalnızca yarısını yenilenebilir kaynaklardan almaları durumunda, araç satışlarında yeniden Bitcoin kabul etmeye başlayacağını açıklamasının ardından, kripto para piyasalarının en yüksek hacimli birimi 39,000 doların üzerine yükseldi.
Microsoft ve American Airlinestan uçan araba geliştiren İngiliz şirketine yatırım desteği
Microsoft ve American Airlines'tan uçan araba geliştiren İngiliz şirketine yatırım desteği
Microsoft ve American Airlines hava yolları, elektrikli uçan araba geliştiren bir İngiliz şirketine yatırım desteği verdi. Şirket, ayrıca özel amaçlı bir satın alma şirketi ile birleşerek New York borsasında halka açılarak işlem görmeye başlayacağını bildirdi.
Güneş ve rüzgar dünya enerji ihtiyacının 50 katını karşılayabiliyor
Güneş ve rüzgar dünya enerji ihtiyacının 50 katını karşılayabiliyor
Dünyada yenilenebilir enerji kaynaklarından üretim artıyor. Maliyetleri düşerken teknik potansiyelleri artan güneş ve rüzgar enerjisinin çevre koruma önlemleri, arazi kısıtlamaları ve teknik fizibilite dikkate alındığında bile dünyanın ihtiyacından 50 kat fazla enerji sağlayabileceği hesaplanıyor.
El Salvador Bitcoini yasal para birimi haline dönüştüren ilk ülke olarak tarihe geçti
El Salvador Bitcoin'i yasal para birimi haline dönüştüren ilk ülke olarak tarihe geçti
Orta Amerika ülkesi El Salvador, kripto para birimi Bitcoin'in mecliste yasallaşmasının ardından dünyada dijital parayı resmen kabul edilen ilk ülke oldu. Bu kararın ardından yükselişe geçen Bitcoin yüzde 15 primle 36 bin 400 dolar seviyelerinde seyrediyor.
Kendisi hafif etkisi ağır: Alpagu test atışını başarıyla gerçekleştirdi
Kendisi hafif etkisi ağır: Alpagu test atışını başarıyla gerçekleştirdi
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ.'nin geliştirdiği Sabit Kanatlı Akıllı Vurucu İHA Sistemi Alpagu'nun test atışlarını başarıyla tamamladığını açıkladı. Demir paylaşımında, "Kendisi hafif etkisi ağır Alpagu'dan tam isabet." ifadelerini kullandı.
Milli helikopter Gökbeyden bir başarı daha: Tasarım Organizasyonu Onay Belgesi verildi
Milli helikopter Gökbey'den bir başarı daha: Tasarım Organizasyonu Onay Belgesi verildi
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünden (SHGM), Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ. (TUSAŞ) tarafından geliştirilen T625 Gökbey helikopterine Tasarım Organizasyonu Onay Belgesi verildi. TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, "Daha önce sabit kanat Hürkuş için bir sertifikasyon yetkimiz vardı. Şimdi ise sıfırdan tamamen yüzde yüz milli helikopterimiz olan Gökbey için de önemli bir aşamayı daha başarıyla tamamladık. SHGM ile olan işbirliğimizi kuvvetlendirerek, yerli ve milli ürünlerimiz için gereken tüm aksiyonları almaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.
Roketsan 33 yaşında
Roketsan 33 yaşında
Roketsan kuruluşunun 33'üncü yıl dönümünü sosyal medya hesabından paylaştığı animasyon filmi ile kutladı.
Yunanistandan Türk İHAlarıyla ilgili itiraf gibi sözler: Çaresizlik içindeyiz
Yunanistan'dan Türk İHA'larıyla ilgili itiraf gibi sözler: Çaresizlik içindeyiz
Yunan Real gazetesi, Türkiye'nin yıllardır İHA teknolojisi geliştirdiğini ancak Atina'nın bu konuda geride kaldığını yazdı. Yapılan açıklamada Atina yönetiminin Türk İHA'larına karşı çözüm aradığı ancak çaresizlik içinde olduğu ifadeleri kullanıldı.

Roketsandan merak uyandıran paylaşım
Roketsan'dan merak uyandıran paylaşım
Roketsan resmi Twitter hesabından bugün için 'Yarını bekleyin' ifadesini kullanarak paylaşımda bulundu. Roketsan'ın bu paylaşımı merak uyandırdı.
Yurt dışından talep yağıyor: ASELSAN kara ve denizden sonra hava araçlarında da göreve başlıyor
Yurt dışından talep yağıyor: ASELSAN kara ve denizden sonra hava araçlarında da göreve başlıyor
Yurt dışından özel lisansla ihraç edilebilen ve ASELSAN'ın uzaktan komutalı silah sistemleri için yerlileştirilen esnek mermi yolu, Türk savunma sanayisinin yeni ihraç ürünlerinden biri haline geldi. Anova Ar-Ge Teknolojileri Kurucu Ortağı Dursun Öner, "Son zamanlarda özellikle yurt dışından ciddi bir talep olmaya başladı. Avrupa ve Amerika'daki firmalara da ihracata başlıyoruz" dedi. Ayrıca öner, "Hava platformundaki tasarımımız bitti, özel bir projede kullanılacak. Bunu da kalifiye ederek müşterilerimize sunmaya 2021'den itibaren başlayacağız" diye konuştu.
Türk savunma ve havacılık sektöründen Afrika atağı
Türk savunma ve havacılık sektöründen 'Afrika' atağı
Türkiye'den yılın ilk 5 ayında yaklaşık 1 milyar 120 milyon dolarlık savunma ve havacılık sanayi ürünü ihracatı yapılırken Afrika'ya satışlarda yıllık bazda kaydedilen 11 katlık artış dikkati çekti.
Savunmaya 750 proje
Savunmaya 750 proje
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, 3. Verimlilik Teknoloji Fuarı açılışında, “60 milyar dolarlık hacmin üzerinde 750 savunma sanayii projesi yürütüyoruz. Bu sayıyı da proje hacmini de daha da yükseklere taşıyacağız” dedi .
Savunma Sanayi başkanı Demir: İhracatta hedeflerimiz katlanarak büyüyecek
Savunma Sanayi başkanı Demir: İhracatta hedeflerimiz katlanarak büyüyecek
Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, savunma sanayii ihracatında henüz istenilen rakamlara ulaşılamadığını belirterek, “Şu anda ihracat için doğrusunu söylemek gerekirse arzuladığımız, istediğimiz seviyenin çok altındayız. Sürdürülebilir sanayide olmazsa olmaz ihracat ama geleceğin bu konuda çok parlak olduğunu görüyoruz. İnşallah hedeflerimiz katlanarak büyüyecek” dedi.
Arnavutluk İçişleri Bakanı Çuçi Bayraktar TB2yi inceledi
Arnavutluk İçişleri Bakanı Çuçi Bayraktar TB2'yi inceledi
Letonya Savunma Bakanı Pabriks'in ardından bugün de Arnavutluk İçişleri Bakanı Bledar Çuçi, beraberindeki heyetle birlikte Baykar Savunma'yı ziyaret ederek Bayraktar TB2'yi inceledi.
Türk SİHA’ları bu kez de Alman basınında: ABD ve İsraili tahtından etti
Türk SİHA’ları bu kez de Alman basınında: ABD ve İsrail'i tahtından etti
Türkiye’nin ürettiği silahlı insansız hava araçlarının başarısı uluslararası basında konuşulmaya devam ediyor. Alman Die Welt gazetesi ekonomi yazarı Gerhard Hegmann Türk SİHA’larını "oyun değiştirici" olarak nitelendirdiği yazısında, Türkiye’nin daha ucuz alternatife sahip olmasıyla ABD ve İsrail’in pazardaki hakimiyetini de ele geçirdiğini kaydetti.
Yunanistanın Bayraktar TB2 korkusu: Ucuz ve ölümcül
Yunanistan'ın Bayraktar TB2 korkusu: Ucuz ve ölümcül
Suriye, Libya ve Azerbaycan'da kullanılan başarılı Türk SİHA'ları dünya gündeminde konuşulmaya, birçok ülkeye de endişe vermeye devam ediyor. Son olarak Yunan basını, Bayraktar TB 2'yi manşetine taşıdı. SİHA'ların Dağlık Karabağ'da Ermeni güçlerine karşı yürütülen operasyonlardaki rolüne dikkat çekilerek, "Yunanistan risk altında mı?" sorusu yöneltildi. Ayrıca haberde insansız araçları "Ucuz ve ölümcül" olarak nitelendirildi.
TÜMOSANdan iki büyük başarı: En çok satışlarını artıran ve kazandıran şirket oldu
TÜMOSAN'dan iki büyük başarı: En çok satışlarını artıran ve kazandıran şirket oldu
Borsa İstanbul'da işlem gören otomotiv şirketlerinin net karı, yılın ilk çeyreğinde 2020'nin aynı dönemine göre yüzde 183,2 artarak 3 milyar 316 milyon liraya ulaştı. Borsada işlem gören otomotiv şirketlerinin 7'sinin hisse fiyatı yılın ilk çeyreğinde artarken, en yüksek getiriyi yüzde 74,1'lik getiriyle TÜMOSAN Motor ve Traktör sağladı. Öte yandan borsada işlem gören otomotiv şirketleri arasında satışlarını en çok artıran şirket de TÜMOSAN Motor ve Traktör oldu. 2021'in ilk çeyreğinde şirketin satışların da yüzde 141'in üzerin artış görüldü.
İkinci el araçta ölümcül yöntem: Her ay 300 araçta tespit ediliyor!
İkinci el araçta ölümcül yöntem: Her ay 300 araçta tespit ediliyor!
Sıfır ve ikinci el otomobil fiyatlarındaki artış nedeniyle daha düşük fiyata sahip hasarlı araçlar, ciddi oranda gelir elde eden dolandırıcılar tarafından yanlış onarımlarla insan hayatı hiçe sayılarak satışa sunuluyor. Bu yöntemler arasında ise son zamanlarda saylıları giderek artan araç birleştirme işlemi ise dikkat çekiyor. Sektör temsilcileri her ay ekspertiz işlemi yapılan 30 bin araçtan yaklaşık 300'ünde bu işlemin yapıldığının tespit edildiğini belirtirken, çözüm olarak ise farklı öneriler de bulunuyor. Öte yandan hukukçular ise birleştirme işlemi uygulanmış araçlarda imalat nedeniyle kaza meydana gelmesi halinde taksirle ölüme veya yaralanmaya neden olma suçunun da gündeme gelebileceğini ifade ediyor.
Trafikte sayıları iki milyona ulaşan gizli tehlike: Can güvenliği nedeniyle yasaklanmalı!
Trafikte sayıları iki milyona ulaşan gizli tehlike: Can güvenliği nedeniyle yasaklanmalı!
Türkiye'de ağır hasar kaydı bulunan yaklaşık iki milyon araç trafikte dolaşıyor. Ağır hasar kayıtlı araçların birçoğunun standart dışı parçalarla, yetersiz teknik ekipmanla, eğitimsiz elemanlar tarafından merdiven altı tamirhanelerde onarıldığını vurgulayan sektör temsilcileri, TSE belgesi olmayan Mesleki Yeterlilik Belgesi'ne sahip kalifiye eleman çalıştırmayan oto servislerinin, ağır hasar kaydı işlenen hasarlı araçları onarmasının can güvenliği nedeniyle yasaklanması gerektiğine işaret ediyor.
Araç sahipleri dikkat: Muayene gecikme bedelleri yapılandırılıyor
Araç sahipleri dikkat: Muayene gecikme bedelleri yapılandırılıyor
Araç muayene gecikme bedellerinin yeniden yapılandırılmasına ilişkin esaslar belli oldu. 9 Haziran'a kadar muayene süresi geçtiği halde araç muayenelerini yaptırmamış olanlara 31 Aralık 2021'e kadar araç muayenelerini yaptırmaları durumunda, yeniden hesaplanacak tutara göre ödeme imkanı tanınacak.
Beş ayda 532 bin araç ürettik
Beş ayda 532 bin araç ürettik
Ocak-Mayıs 2021 dönemine ait verilere göre Türkiye'nin otomotiv üretimi, ilk 5 ayda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28 artarak 532 bin 441 adet olarak gerçekleşti.
Uçan araba geliyor: Binden fazla ön sipariş aldı
Uçan araba geliyor: Binden fazla ön sipariş aldı
Microsoft ve American Airlines hava yolları, elektrikli uçan araba geliştiren bir İngiliz şirketine yatırım desteği verdi. Gelen son yatırım destekleri ile uçan araba için bin 250 adet ön sipariş alan şirket ilk test uçuşunu bu yıl içinde yapacak. VA-X4 isimli uçan araba saatte 320 kilometrenin üzerinde hızla uçacak ve uçuş sırasında neredeyse hiç ses duyulmayacak.
Fiyat artışına rağmen yoğun talep: Otomobile zam satışı azaltmadı
Fiyat artışına rağmen yoğun talep: Otomobile zam satışı azaltmadı
Yıl başından bu yana kur ve ÖTV’nin etkisiyle otomobilde yüzde 35’lere varan zam vatandaşların talebini azaltmadı. Jeep Türkiye Marka Direktörü Özgür Süslü, “Fiyatlar artmaya devam ediyor ve kur artışları anında yansıyor. Buna rağmen talep oldukça canlı. Bugüne kadar kurdaki artışın talep üzerinde olumsuz etkisini gözlemlemedik” dedi.
Putin’in de kullandığı lüks aracın gövde parçaları Türk üreticiden
Putin’in de kullandığı lüks aracın gövde parçaları Türk üreticiden

Rusya’nın ilk lüks yerli otomobili Aurus’un en büyük lokal tedarikçisi Türk şirketlerinden biri oldu. Rusya Devlet Başkanı Putin’in de bizzat kullandığı otomobilin seri üretimine, 31 Mayıs Pazartesi günü düzenlenen törenle start verildi. Aurus’un seri üretime geçmesi hakkında konuşan Coşkunöz Holding CEO'su Erdem Acay, "Bu yatırımın içinde yer almaktan büyük bir mutluluk ve gurur duyuyoruz. Bu çok önem verdiğimiz bir proje" dedi.

Sıfır araç alacaklara kritik uyarı: Hasarlı olabilir mutlaka yaptırın!
Sıfır araç alacaklara kritik uyarı: Hasarlı olabilir mutlaka yaptırın!
Sıfır araç alacaklara Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin'den kritik bir uyarı geldi.

Sıfır araçların nakliye sırasında hasar görebildiğine dikkat çeken Şahin, bu araçların hasarlarının servislerde giderilip sıfır araç şeklinde satıldığını belirterek ikinci elde olduğu gibi sıfır araç alırken de mutlaka ekspertiz raporunu alınması gerektiğine vurgu yapıyor.

Fransız mahkemesi kararını verdi: Renault dizel araçların egzoz emisyon ölçümlerinde hile yaptı
Fransız mahkemesi kararını verdi: Renault dizel araçların egzoz emisyon ölçümlerinde hile yaptı
Fransa’da mahkeme, otomotiv üreticisi Renault'nun dizel araçların egzoz emisyon ölçümlerinde hile yaptığına karar verdi. Yargı makamlarının Renault'nun 18 milyon avrosu muhtemel hasar ödemesi ve cezalara ayrılan 20 milyon avroluk kefalet ödemesini, tazminat olarak da bir bankaya 60 milyon avroluk teminat vermesini kararlaştırdığı aktarıldı.
Otomotivi kur çarptı: Araç fiyatları 2021’in ilk 6 ayında yüzde 35 zamlandı
Otomotivi kur çarptı: Araç fiyatları 2021’in ilk 6 ayında yüzde 35 zamlandı
Otomotiv satışlarında kur etkisi günden güne artıyor. Her ay başı güncellenen sıfır otomobil piyasasında 2021’in ilk 6 ayında fiyatlar yüzde 35 artışla zirveyi görürken, en çok satılan ilk 10 modelde ise ortalama artış yüzde 19 oldu. Artan fiyatla matrahında etkisiyle vergi dilimi bir üste dilime geçerek ÖTV yükü binen otomobillerde vatandaşların tercihi ise düşük hacimli ve ucuz araçlar oldu.
TOGG Türkiyede ödenmiş sermayesi en yüksek otomotiv şirketi oldu
TOGG Türkiye'de ödenmiş sermayesi en yüksek otomotiv şirketi oldu

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), 846 milyon 774 bin TL sermaye artırımına giderek 996 milyon 774 TL ile Türkiye'de ödenmiş sermayesi en yüksek otomotiv şirketi olurken, bunu hedeflediği tarihten 1 yıl önce gerçekleştirdi. Şirket, kuruluşundan bu yana ilk kez sermaye artırımına gitti.

Konut fiyatları nisan ayında yüzde 2 arttı
Konut fiyatları nisan ayında yüzde 2 arttı
Nisan 2021 dönemine ilişkin Konut Fiyat Endeksi verileri açıklandı. Açıklanan rakamlara göre Türkiye genelinde konut fiyatları Nisan'da aylık bazda yüzde 2.0, yıllık bazda yüzde 32.4, yıllık reel yüzde 13 yükseldi.
TOKİden çok sayıda ile yeni konutlar geliyor: 388 TL taksitle satılacak
TOKİ'den çok sayıda ile yeni konutlar geliyor: 388 TL taksitle satılacak
Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın dar gelirli vatandaşlar için 14 bin lira peşinat ve 388 TL taksitle satışa çıkardığı evlere yoğun talep olunca yeni konut projeleri de hızla hayata geçiriliyor. TOKİ, İstanbul'un da aralarında yer aldığı çok sayıda ilde yeni konut yapımı için haziran, temmuz ve ağustos aylarında ihaleye çıkacak.
Yabancıya konutta rekor beklentisi: 50 bin adedi zorlayacak
Yabancıya konutta rekor beklentisi: 50 bin adedi zorlayacak
Yabancıya konut satışından 2021 sonu itibarıyla 7 milyar dolarlık gelir bekleyen sektör temsilcileri, özellikle batı ülkelerinde ve ABD'de yaşayan Müslüman gurbetçilerin Türkiye'ye ilgisinin arttığına dikkat çekerek, adet bazında bu yıl 50 binlerin zorlanarak yabancıya konut satışında yeni bir rekor tazelemesi yapılabileceğine vurgu yapıyor.
Mayıs ayında yüzde 16 artış var: 59 binden fazla konut satıldı
Mayıs ayında yüzde 16 artış var: 59 binden fazla konut satıldı
Türkiye İstatistik Kurumu mayıs ayına ait Konut Satış İstatistikleri'ni açıkladı. TÜİK tarafından açıklanan verilere göre, Türkiye genelinde konut satışları mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,2 artarak 59 bin 166 oldu.
Akıllı AVM 14 ülkeden yatırımcı çekti
Akıllı AVM 14 ülkeden yatırımcı çekti
Salgına rağmen yabancı yatırımcının Türkiye’ye ilgisinin sürdüğünü belirten İsra Holding Başkanı Abdurrahim Tavlı, Başakşehir’de geliştirdikleri 1.2 milyar lira yatırım değerine sahip ilk dijital alışveriş merkezi V Mall İstanbul'un 14 ülkeden yatırımcı çektiğini söyledi.
İstanbulun arsa değeri 23,4 trilyon liraya ulaştı
İstanbul'un arsa değeri 23,4 trilyon liraya ulaştı
Yapılan araştırmaya göre 2018'de 9,4 trilyon lira olarak ölçülen İstanbul'un arsa değeri, 2020 sonu itibarıyla yüzde 149'luk artış kaydederek 23,4 trilyon liraya (2,7 trilyon dolar) ulaştı. Arsa değeri en yüksek ilçelerin başında 28 bin 270 liralık ortalama metrekare fiyatıyla Şişli gelirken, Şişli'yi, 27 bin lirayla Beyoğlu ve 22 bin 746 lirayla Beşiktaş takip etti. Arsa ticaretinin Silivri, Çatalca ve Arnavutköy'de yoğunlaştığı görülürken, Esenler ve Güngören'de neredeyse boş arsa kalmaması dikkati çekiyor. Tarla ve arsalarda salgının etkisiyle yaşanan talep artışı fiyatlara da yansıdı.
Türkiye’ye 265 milyon dolarlık deprem ve enerji finansmanı
Türkiye’ye 265 milyon dolarlık deprem ve enerji finansmanı
Dünya Bankası Türkiye’ye kamu binalarının depreme karşı dayanıklılığının ve binaların enerji verimliliğinin artırılması için 265 milyon dolar finansman sağladı.
TOKİ’den işçi ücretlerine ilişkin açıklama: Herhangi bir ihmal yok
TOKİ’den işçi ücretlerine ilişkin açıklama: Herhangi bir ihmal yok
Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ)’den bir şantiyede işçilere ücretlerinin ödenmediğine dair çıkan haberler üzerine yapılan açıklamada, "Provokatif tavırlar sergileyen ve idaremize başvurmak suretiyle yüklenici ya da alt yüklenici işçisi olduklarını belgelendirmeyen bu kişilere ilişkin TOKİ’nin herhangi bir ihmal ve sorumluluğu söz konusu değildir" denildi.
Demir altını solladı
Demir altını solladı
Küresel talep artışıyla demir fiyatlarında hızlı yükseliş inşaatçıları endişelendirdi. Son bir yılda yüzde 106’lık oranla 7 bin 190 liraya çıkan demir cevheri, altındaki yüzde 43'lük artışı da geçti. Maliyetin konuta yansımasının kaçınılmaz olduğunu vurgulayan konut geliştiricileri, hızlı yükselişe denetim istedi.
Kiralara yapılacak zam oranı belli oldu
Kiralara yapılacak zam oranı belli oldu
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan mayıs ayı enflasyon verilere göre TÜFE aylık bazda yüz 0,89 artarken, yıllık bazda ise yüzde 16,59 oldu. Mayıs ayında kira zam oranları için belirleyici olan on iki aylık TÜFE ortalaması ise yüzde 14,13 oldu. Bu da haziran ayında sözleşmesi yenilenecek kiracıların kiralarına yapılacak zam oranının yüzde 14,13'ü geçemeyeceği anlamına geliyor.
Naksan Plastikin Yenibosnadaki taşınmazı satışa çıkarıldı
Naksan Plastik'in Yenibosna'daki taşınmazı satışa çıkarıldı
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, Naksan Plastik ve Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ'nin Yenibosna'daki taşınmazı ve muhdesatını 35 milyon 170 bin lira bedelle satışa çıkardı.
Süre uzatıldı: Üretim yapanlara OSBlerde ücretsiz arazi
Süre uzatıldı: Üretim yapanlara OSB'lerde ücretsiz arazi
OSB'lerde bedelsiz veya kısmen bedelsiz arsa tahsisi uygulamasının 31 Aralık 2024'e kadar uzatılması sektörde sevince yol açtı. Sektör temsilcileri bedelsiz arsa tahsisi uygulamasının OSB'lerde boş durumda bulunan sanayi parsellerinin üretime kazandırılması için 'can suyu' niteliğinde olduğunun altını çiziyor.
THY Genel Müdürü Bilal Ekşi açıkladı: Bugün itibariyle başlıyor
THY Genel Müdürü Bilal Ekşi açıkladı: Bugün itibariyle başlıyor
Türk Hava Yolları bugünden itibaren yurt dışı uçuşlarda koronavirüs salgını nedeniyle ara verdiği ikram hizmetine yeniden başlıyor.
Yaş meyve sebzede rekor ihracat bekleniyor
Yaş meyve sebzede rekor ihracat bekleniyor
Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, bu yılın ilk 5 ayındaki artış ivmesinin sürmesi halinde 2021 yılını rekor ihracatla kapatmayı beklediklerini söyledi.
Topraksız tarım iş kapısı oldu: Yılın 10 ayında üretim yapılmaya başlandı
Topraksız tarım iş kapısı oldu: Yılın 10 ayında üretim yapılmaya başlandı
Elazığ’da 30 dönümlük alanda kurulan topraksız serada yılın 10 ayında 900 ton salkım domates üretimi yapılması kadınlara iş kapısı oldu. Elazığ başta olmak üzere komşu illerin ihtiyacını karşılamaya başladı.
Avrupalı yatırım fonundan Türkiyeye büyük yatırım
Avrupalı yatırım fonundan Türkiye'ye büyük yatırım
Orta ve Doğu Avrupa ile Orta Asya ülkelerinde faaliyet gösteren özel sermaye fonu CEECAT Capital, Türkiye’de sağlık alanında önemli bir yatırıma imza attı. Sterilazyon konteyneri alanında dünyanın en büyük 2'nci üreticisi Aygün Cerrahi Aletler A.Ş.’nin çoğunluk hissesini satın aldı.
Genç Albayraklılar İşbaşı Eğitim Programı başladı
Genç Albayraklılar İşbaşı Eğitim Programı başladı
Albayrak Grubu’nun yeni mezunlara yönelik Genç Albayrak İşbaşı Eğitim Programı açılış etkinliğiyle başladı. Albayrak Grubu çatısı altında farklı sektörlerdeki şirketlerin mali işler ve finans departmanlarında yetiştirilmek üzere belirlenen yeni mezunlar, staj süresinin sonunda Albayraklı olma imkanı bulacak.
Teknoloji devi milyonlarca cihazı geri çağırdı: Zehirlenme riski var
Teknoloji devi milyonlarca cihazı geri çağırdı: Zehirlenme riski var
Teknoloji şirketi Philips, dünya genelinde 3-4 milyon civarındaki Sürekli Pozitif Havayolu Cihazı ve ventilatörünü, içlerindeki köpüklerin zehirlenmeye yol açma riski nedeniyle geri çağırdı.
ATO üyeleri kooperatifleşmeye hazırlanıyor
ATO üyeleri kooperatifleşmeye hazırlanıyor
Ankara Ticaret Odası (ATO) pandemi sürecinde değişime uğrayan ticaretin yapısını da dikkate alarak üyelerinin kooperatifleşme modeliyle dayanışma ve yardımlaşma içinde gelişmelerini ve ekonomiye katkılarını artırmalarını sağlamak için çalışmalar yapıyor. ATO Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz, kooperatif sisteminin birlikte aynı hedefe doğru yol almanın en verimli yolu olduğunu belirterek, “Zaten yardımlaşma ve dayanışma bizim geleneklerimizde mevcut. Üyelerimizin kooperatifleşerek güçlenmesini destekliyoruz. Kooperatifleşme ile sektörler bir araya gelerek üretimi ve ticari kazanımı üst seviyeye yükseltebilir” dedi.
Üretim arttı iki ilde yer sıkıntısı başladı: Devlet bu konuya el atsın!
Üretim arttı iki ilde yer sıkıntısı başladı: Devlet bu konuya el atsın!
Üretim kapasitesinin artmasıyla birlikte organize sanayi bölgelerinde yatırım yapmak isteyen sanayiciler yer bulmakta güçlük çekiyor. Özellikle İstanbul ve Kocaeli'ndeki OSB'lerde bu durumun ciddi anlamda gözlemlendiğini dile getiren yatırım danışmanları doluluk oranlarının geçtiğimiz yıllara göre çok üst düzeyde olduğuna dikkat çekerek, bölgedeki sanayicinin diğer illerde yer bulması anlamında devletin bu konuya el atması gerektiğine vurgu yapıyor.
Trendyol futbol milli takımları resmi sponsoru oldu
Trendyol futbol milli takımları resmi sponsoru oldu
Trendyol, Futbol Milli Takımları resmi sponsoru oldu. Ülkemizi EURO 2020’de temsil eden milli gururumuz ay-yıldızlı takıma desteğini açıklayan Trendyol, A Milli Futbol Takımının yanı sıra Kadın Milli Takımlar ve eMilli Takımlarının da resmi sponsorluğunu üstlendi.
Türk lirası ile 200 ülkeye ihracat: Rakam 25 milyar lirayı aştı
Türk lirası ile 200 ülkeye ihracat: Rakam 25 milyar lirayı aştı
Türk ihracatçısının, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin öncülüğünde 200 ülke ve bölgeye TL ile yaptığı ihracat 25 milyar lirayı geçti. Bu yılın 5 ayında, ihracat ailesine yeni katılımların sayısının da 7 bini aşması dikkat çekti.
Emlak Katılımdan üç yeni şube daha
Emlak Katılım'dan üç yeni şube daha
Mart 2019'da faaliyete geçen Emlak Katılım, şube ağını hızla genişletmeye devam ediyor. Banka, 3 yeni şubesini daha hizmete sundu.
İnşaat malzemeleri ihracatında uzun yıllar sonra bir ilk: 2,5 milyar doları aştı
İnşaat malzemeleri ihracatında uzun yıllar sonra bir ilk: 2,5 milyar doları aştı
İhracattaki yüksek performansını nisan ayında da koruyan inşaat malzemeleri sanayisinin aylık dış satımı uzun yıllar sonra ilk kez 2,5 milyar dolar seviyesini aştı.
Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi 14 öğretim üyesi alıyor
Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi 14 öğretim üyesi alıyor
Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi, 14 öğretim üyesi alınacağını duyurdu. Üniversite, alımların 17 Haziran'da resmi gazetede yayımlandığını bildirdi.
Bilecik Belediyesine ait 84 adet işyeri kiraya verilecek
Bilecik Belediyesine ait 84 adet işyeri kiraya verilecek
Bilecik Belediyesi, 84 adet işyerinin kiraya verileceğini duyurdu. Belediye, alımların 24 Haziran'da 'açık teklif usulü' olacağını belirtti.
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne ait 3 adet tarla satılacak
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne ait 3 adet tarla satılacak
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, 3 adet tarla satılacağını duyurdu. Müdürlük, 30 Haziran'da 'açık teklif usulü' olacağını belirtti.

Isparta Belediye Başkanlığı 72 adet işyerini 10 yıllığına kiraya veriyor
Isparta Belediye Başkanlığı 72 adet işyerini 10 yıllığına kiraya veriyor
Isparta Belediye Başkanlığı, 72 adet işyerini 10 yıllığına kiraya verileceğini duyurdu. Başkanlık, ihalenin 25 Haziran'da 'açık artırma usulü' olacağını belirtti.
Nişantaşı Üniversitesi 146 akademik personel alıyor
Nişantaşı Üniversitesi 146 akademik personel alıyor
Nişantaşı Üniversitesi, 146 akademik personel alınacağını duyurdu. Üniversite, alımların 16 Haziran'da resmi gazetede yayımlandığını belirtti.
Antalyada 47 kamu konutu satışa çıkarılıyor
Antalya'da 47 kamu konutu satışa çıkarılıyor

Antalya Milli Emlak Dairesi Başkanlığı, 47 kamu konutu satışa çıkarıldığını açıkladı. Başkanlık, ihalenin 28 Haziran'da 'açık ihale usulü' olacağını belirtti.

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 225 sürekli işçi alıyor
İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 225 sürekli işçi alıyor
İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, 225 sürekli işçi kadrosuna temizlik görevlisi alınacağını duyurdu. Müdürlük, ihalenin 14 Haziran'da resmi gazetede yayımlandığını bildirdi.

Palandökendeki Kum-Çakıl ocağına 5 yıllığına işletme ruhsatı verilecek
Palandöken'deki Kum-Çakıl ocağına 5 yıllığına işletme ruhsatı verilecek
Erzurum Valiliği, Palandöken'deki Kum-Çakıl ocağına 5 yıllığına işletme ruhsatı verileceğini duyurdu. Valilik, ihalenin 16 Temmuz'da 'açık teklif usulü' olacağını bildirdi.

İstanbul Üniversitesinden Antalyadaki muhtelif gayrimenkulleri satışa çıkardı
İstanbul Üniversitesinden Antalya'daki muhtelif gayrimenkulleri satışa çıkardı
İstanbul Üniversitesi, muhtelif gayrimenkullerin satılacağını duyurdu. İhale, 24 Haziran'da 'kapalı ihale usulü' olacağı bildirildi.

Jeneratör satın alınacak
Jeneratör satın alınacak
Konya Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü, jeneratör satın alınacağını duyurdu. Müdürlük, ihalenin 6 Temmuz'da 'açık ihale usulü' olacağını bildirdi.
İstanbul Kültür Üniversitesi Öğretim Üyesi alıyor
İstanbul Kültür Üniversitesi Öğretim Üyesi alıyor
İstanbul Kültür Üniversitesi, 18 öğretim üyesi alacağını duyurdu. Üniversite, alımların 14 Haziran'da resmi gazetede yayımlandığını bildirdi.

Çamaşır ve stor perde yıkama hizmeti alınacak
Çamaşır ve stor perde yıkama hizmeti alınacak
Aksaray Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, çamaşır ve stor perde yıkama hizmeti alınacağını duyurdu. Hastane, ihalenin 6 Temmuz'da 'açık ihale usulü' olacağını bildirdi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.