Ekonomi Ekonomi

Ekonomi Haberleri

 • BİST
  03 EKİM
  09:01
  3179.9900
  33,1 %1,05
  DÜN 3179.9900 33,1 %1,05
 • DOLAR
  03 EKİM
  09:01
  18,54
  0,0377 %0,2
  DÜN 18,50 0,0518 %0,28
 • EURO
  03 EKİM
  09:01
  18,21
  0,0794 %0,44
  DÜN 18,13 0,1015 %0,56
 • ALTIN
  03 EKİM
  09:01
  994,31
  6,3172 %0,64
  DÜN 987,99 0,2934 %0,03
kisaca-resesyon-ne-demek
Kısaca resesyon ne demek?
29 Temmuz 2022, 09:00
ek-gosterge-kime-ne-kadar-yansiyacak
Ek gösterge kime ne kadar yansıyacak?
08 Haziran 2022, 05:00
Gündemin en merak edilen konularından biri olan ek gösterge düzenlemesi yapıldı.Rakamlar, unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre farklılık gösteriyor.Ek göstergenin yükselmesi demek, emekli aylığı ve emekli ikramiyesinin de yükselmesi demek. 3600 ek gösterge düzenlemesinin ilk etapta polis, hemşire ve din görevlilerini kapsaması bekleniyordu. Hükümet, tüm memurların ek göstergelerinde 600 puanlık yükseltmeye gitti.*5,3 milyon kamu görevlisinin tamamı yılbaşından itibaren düzenlemeden yararlanacak.
turk-hava-kuvvetlerinin-nefes-kesen-filo-gunduz-kartal-gece-yarasa
Türk Hava Kuvvetlerinin nefes kesen filo: Gündüz Kartal gece Yarasa
25 Mayıs 2022, 05:00
Gündüzleri "Kartal" çağrı adını kullanan filo, gün battığında ise "Yarasa" olarak kodlanıyor. F-16'ların kuyruklarının bir tarafında kartal, diğer tarafında ise yarasa sembolü yer alıyor. Türk Hava Kuvvetleri'nin iki çağrı adına sahip tek filosu 161'in görüntüleri nefes kesiyor.
ev-kiralarina-mudahale-edilirken-iln-siteleri-unutulmamali
Ev kiralarına müdahale edilirken ilân siteleri unutulmamalı
25 Mayıs 2022, 12:00
fiyatlar-boyle-sisiyor-biri-artirinca-hepsi-artirdi
Fiyatlar böyle şişiyor: Biri artırınca hepsi artırdı
12 Mayıs 2022, 09:00
konuta-hareket-gelecek
Konuta hareket gelecek
11 Mayıs 2022, 11:00
500-tl-lik-banknot-cikacak-mi
500 TL lik banknot çıkacak mı?
28 Nisan 2022, 03:00
TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, enflasyon raporuna ilişkin sunum yaptı: Ekonomimizin istihdam oluşturma kapasitesinin sürekli arttığını gözlemliyoruz. Salgın sonrası istihdam artışlarına sanayi sektörü güçlü katkı veriyor. 500 TL banknot, 5 TL madeni para iddialarınn ciddiye alınacak bir tarafı olduğunu düşünmüyorum. Böyle bir hazırlığımız da yok.
ciftciye-acik-cek
Çiftçiye açık çek
13 Nisan 2022, 04:00
Ziraat Bankası, Türkiye'nin tarım ekosistemine büyük katkı verecek ve 6 ayrı paketten oluşan kredi destek çalışmasını açıkladı. Bugün itibariyle devreye alınan genç çiftçi, kadın çiftçi, altın kovan, güneş enerjili sulama, üreten kooperatif ve tarım transfer kredi paketlerinin detaylarını açıklayan Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, milyonlarca çiftçiye kredi konusunda açık çek verdi.
Borsada yukarı adım kuralı bugün de geçerli olacak
Borsada yukarı adım kuralı bugün de geçerli olacak
Borsa İstanbul AŞ, BIST 50 endeksinde yer alan paylara yönelik 14 Eylül'den bu yana uygulanan açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının bugünkü seansta da devam edeceğini duyurdu.
Aşçıoğlu’ndan 5 milyar TL’lik iki yeni proje
Aşçıoğlu’ndan 5 milyar TL’lik iki yeni proje
Gayrimenkul sektöründeki firmalardan Aşçıoğlu’nun Yönetim Kurulu Başkan Vekili İrfan Aşçıoğlu, yakın zamanda lansmanını yapacakları iki yeni projeye ilişkin bilgiler paylaştı. Bahçeşehir’deki bir arsada butik proje, Ispartakule’de ise bölgenin en değerli arsalarından birinde büyük ölçekte bir projeye imza atacaklarını belirtti.
32 milyar dolarlık ilave yatırım: 100 bin kişiye daha iş kapısı
32 milyar dolarlık ilave yatırım: 100 bin kişiye daha iş kapısı
TBMM Sanayi Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, endüstri bölgelerini daha işlevsel hale getirerek 32 milyar dolarlık yatırımın önünü açacaklarını söyledi. Bu sayede 100 bin kişilik yeni istihdam sağlanacağını ifade eden Altunyaldız, nitelikli yatırımları cezbedecek düzenlemeyi yakında Meclis'e sunacaklarını belirtti.
Borsa operasyonu: Sekiz gözaltı
Borsa operasyonu: Sekiz gözaltı
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, borsada işlem bazlı piyasa dolandırıcılığı yaptıkları iddiasıyla 10 şüpheli hakkında soruşturma başlattı. 2’si yurt dışında bulunan şüphelilerden 8'i düzenlenen operasyonla yakalanarak gözaltına alındı.
‘Kruvaziyer’de iki ayda 350 bin turist geldi: Hedef 1,5 milyon
‘Kruvaziyer’de iki ayda 350 bin turist geldi: Hedef 1,5 milyon
Türkiye’ye yönelen yoğun turist ilgisi, kruvaziyer rakamlarına da yansıdı. Bu yılın ilk 8 ayında Türkiye’deki limanlara 597 kruvaziyer gemisi yanaştı. Türkiye’yi tercih eden 552 bin kruvaziyer turistin 347 bini temmuz ve ağustosta geldi. Kuşadası’nın ardından en çok kruvaziyer gemisinin yanaştığı ikinci liman Galataport oldu.
Müjdeler sırasıyla gelecek: Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor: Mecliste görüşülecek
Müjdeler sırasıyla gelecek: Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor: Meclis'te görüşülecek
AK Parti yönetimi TBMM takvimini, Aralık sonuna kadar EYT düzenlemesinin yasalaştırılması kapsamında planlıyor. EYT’liler, sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi, taşeronlar ve geçici işçilerle ilgili yapılacak düzenlemeler nedeniyle 6 milyondan fazla kişi bu konuda Meclis’te atılacak adımlara odaklandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Maliye ve Hazine Bakanlığı hazırlıklarını sürdürüyor.
Z Raporunun ekim sayısı bayilerde: Sanayici kapasite artırmak istiyor
Z Raporu'nun ekim sayısı bayilerde: Sanayici kapasite artırmak istiyor
Z Raporu, ‘Küresel ticaretin güvenli rotası’ başlığıyla sanayicinin nabzını tuttu. Siparişlerin arttığını vurgulayan MÜSİAD Başkanı Mahmut Asmalı, sanayicinin üretimini yükseltmek istediğini söyledi.
Seçim lojistiğine hazırlık başladı
Seçim lojistiğine hazırlık başladı
Konser ve fuarların vazgeçilmezi mobil tuvaletlerde, yaklaşan mitingler öncesi talep artışı var. Rezervasyonlara yetişemeyen firmalar, şimdiden seçim sath-ı mailine girdi. Birçok şirket, karavan ve kabin tuvaletlerini yenilerken günlüğü 5 bin lira olan kiralarda da artış bekleniyor.
Trugo’yu üreten şirket ikiye çıktı
Trugo’yu üreten şirket ikiye çıktı
Yerli ve mili otomobil Togg’un kurulumuna başlanan şarj istasyonlarının sadece Vestel tarafından üretilmediği ortaya çıktı. Türkiye genelinde 600 noktada 1500 hızlı şarj istasyonu kurmak için kolları sıvayan Togg iştiraki Trugo, Çinli şarj istasyonu devi Star Charge’dan da tedarik sürecini dün sosyal medyadan yayınladığı duyuruyla gösterdi.
Yumurtlayan tavuğu kesmeyiz
Yumurtlayan tavuğu kesmeyiz
Türkiye’de yumurta üretimi arttığı halde, fiyatların son haftalarda yükselmesi dikkat çekiyor. İki hafta önce pazarda 50 lira olan 30’lu yumurta kolisinin fiyatı geçen hafta 60 liraya, bu hafta ise 65 liraya çıktı. Marketlerde ise bu rakam 80 lirayı buluyor. Üreticiler; yumurtlayan tavukların kesilmesinden dolayı fiyatların arttığı iddiasını yalanlıyor. İstanbul Yumurta Üreticileri Derneği Başkanı Necati Yıldırım, “Yok öyle bir şey. Tavuk yumurtadan kesildiği zaman kesime gider. Yumurtlayan tavuk kesilmez” dedi.
Antalya’ya havadan turist akını oldu: 11 milyonu aştı
Antalya’ya havadan turist akını oldu: 11 milyonu aştı
Turizmin başkenti Antalya’da turizm verilerindeki artış yüzleri güldürmeye devam ediyor. Antalya Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden alınan verilere göre 1 Ocak-30 Eylül tarihleri arasında şehri hava yoluyla ziyaret eden turist sayısı 11 milyonu aştı.
İran-Türkiye Doğal Gaz Boru Hattı bakıma giriyor: Sekiz gün gaz akışı duracak
İran-Türkiye Doğal Gaz Boru Hattı bakıma giriyor: Sekiz gün gaz akışı duracak
Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ'nin (BOTAŞ), gerçekleşecek planlı bakım ve onarım çalışmaları nedeniyle İran-Türkiye Doğal Gaz Boru Hattından 2 - 9 Ekim arasında gaz akışının duracağını bildirdi.
İngilterede demir yolu işçileri yeniden grevde: Ulaşımda aksaklıklar yaşanıyor
İngiltere'de demir yolu işçileri yeniden grevde: Ulaşımda aksaklıklar yaşanıyor

İngiltere'de yükselen yaşam maliyetleri karşısında maaşlarının yetersiz olduğunu savunan demiryolu işçilerinin başlattıkları grev sonrası, iptal edilen tren seferleri nedeniyle ülke genelinde ulaşım olumsuz etkilenmeye devam ediyor. Greve giden demir yolu çalışanlarından Chris Joyce "Herkes için zor bir kış olacak, zaten öyle. 2019'dan beri maaş artışımız olmadı ve hepimiz zorlanıyoruz." dedi.

İtalya açıkladı: Rusyadan gaz akışı durdu
İtalya açıkladı: Rusya'dan gaz akışı durdu
Rusya'nın Ukrayna'ya başlattığı savaş ile başlayan enerji krizi Avrupa'yı derinden etkilemeye devam ediyor. Doğalgaz alımlarında Rusya'ya bağlı olan Avrupa sert bir kışa hazırlanırken Rusya'dan bir hamle daha geldi. İtalyan enerji şirketi ENI, Rus enerji şirketi Gazprom'dan gaz akışının durduğunu bildirdi.
Dünya Bankasından Ukraynaya 530 milyon dolarlık ek destek
Dünya Bankası'ndan Ukrayna'ya 530 milyon dolarlık ek destek
Dünya Bankası, acil ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olmak amacıyla Ukrayna'ya 530 milyon dolarlık ek destek sağlanacağını duyurdu. Bankanın bu zamana kadar Ukrayna için sağladığı acil durum finansman tutarı 13 milyar dolara ulaştı.
Fransız Ekonomi Bakanı Le Maire: İngilterenin ekonomisinden endişeliyim
Fransız Ekonomi Bakanı Le Maire: İngiltere'nin ekonomisinden endişeliyim
Fransa Ekonomi ve Maliye Bakanı Bruno Le Maire, İngiltere'nin ekonomisinden endişeli olduğunu belirterek, İngiliz hükümetinin yaklaşık 45 milyar sterlin hacminde vergi indirimlerini içeren "mini bütçe" düzenlemesi için "İngiltere'yi felakete götürebilir" değerlendirmesinde bulundu.
İngiliz ekonomisi ikinci çeyrekte büyüdü
İngiliz ekonomisi ikinci çeyrekte büyüdü
İngiltere ekonomisinin, yılın ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,2 büyüme kaydettiği bildirildi. Daha önce, İngiliz ekonomisinin ikinci çeyrekte yüzde 0,1 daraldığı bildirilmişti.
Avusturya’da enflasyon son 70 yılın en yüksek seviyesinde
Avusturya’da enflasyon son 70 yılın en yüksek seviyesinde
Avusturya’da enflasyon, eylülde yıllık yüzde 10,5’le son 70 yılın en yüksek seviyesine çıktı.
Avro Bölgesinde enflasyon rekoru
Avro Bölgesi'nde enflasyon rekoru
Avro Bölgesi'nde yıllık enflasyon eylülde yüzde 10'la rekor seviyeye çıktı.
Gazprom Çine doğal gaz sevkiyatının yeniden başladı
Gazprom Çin'e doğal gaz sevkiyatının yeniden başladı
Rus enerji şirketi Gazprom, bakım nedeniyle durdurulan Sibirya'nın Gücü boru hattı üzerinden Çin'e doğal gaz sevkiyatının yeniden başladığını bildirdi.
İstifası istenen İngiltere Başbakanı Truss geri adım atmadı: Krize neden olan mini bütçe düzenlemelerini savundu
İstifası istenen İngiltere Başbakanı Truss geri adım atmadı: Krize neden olan 'mini bütçe' düzenlemelerini savundu
İngiltere Başbakanı Liz Truss, hükûmetin yaklaşık 45 milyar sterlin hacminde vergi indirimlerini içeren, kamu borçlanmasını artıracağı için piyasalarda gerilime neden olan "mini bütçe" düzenlemelerini savundu.
ABden yapay zekalı ürünlere yeni kurallar: Zarar görenlere tazminat ödenecek
AB'den yapay zekalı ürünlere yeni kurallar: Zarar görenlere tazminat ödenecek
Avrupa Birliği (AB), yapay zekalı yazılım ve ürün geliştiren şirketlerin sorumluluklarını artıracak ve bu ürünlerden zarar görenlere tazminat ödemelerini sağlayacak yeni kurallar hazırladı.
Belçikada enflasyon 47 yılın rekorunu kırdı
Belçika'da enflasyon 47 yılın rekorunu kırdı
Tüm dünyada etkisini gösteren yüksek enflasyon salgını Avrupa'daki çok sayıda ülkede rekorları da peş peşe getiriyor. Belçika'da enflasyon, eylülde yüzde 11,27 ile 1975 yılından beri ölçülen en yüksek seviyeye çıktı.
Tahıl koridorundan 235 gemi ile 5,5 milyon ton tahıl geçti
Tahıl koridorundan 235 gemi ile 5,5 milyon ton tahıl geçti
Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle yaşanan "gıda krizi" riskinin ortadan kaldırılmasına yönelik Türkiye'nin çabalarıyla oluşturulan "tahıl koridoru" faaliyetlerini sürdürüyor. Bugüne kadar 235 gemi geçti, taşınan tahıl miktarı 5 milyon 500 bin tona yaklaştı.
Hurda atıkları savunma sanayiine
Hurda atıkları savunma sanayiine
MKE, hurda atıklarını savunma sanayiine kazandırıyor. Birinci sınıf demir-çelik hurdasının tonu 2 bin 100 liradan alınacak. Tank ve zırhlı araç hurdasının tonuna 2 bin 30 lira ödenecek.
Milli silahlı insansız deniz aracı MARLINe yabancı askeri yetkililerden övgü
Milli silahlı insansız deniz aracı MARLIN'e yabancı askeri yetkililerden övgü
Türkiye'yi NATO'da temsil eden ilk insansız su üstü aracı MARLIN, Portekiz'de gerçekleştirilen NATO tatbikatında yabancı askeri yetkililerden tam not aldı. NATO Müttefik Deniz Kuvvetleri Komutanlığından David Portal, "MARLIN, inovasyonun güzel bir örneği, farklı deniz kuvvetlerinin unsurlarıyla birlikte çalışıyor. Tam entegrasyonunu dört gözle beklediğimiz ilgi çekici bir deniz platformu" dedi.
Arnavutluk Başbakanı Rama: Bayraktar SİHAlar çok yakında hizmete girecek
Arnavutluk Başbakanı Rama: Bayraktar SİHA'lar çok yakında hizmete girecek
Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, ülkesinin Türkiye'den satın almak için anlaştığı Bayraktar SİHA'ların çok yakında hizmete gireceğini belirtti.
Başkan Genç: Bu roket Yunanistan’a yeter
Başkan Genç: Bu roket Yunanistan’a yeter
TEKNOFEST 2022 bünyesinde yapılan Yüksek İrtifalı Roket Yarışması kategorisinde ikinciliği elde eden KTÜ mühendislik fakültesi öğrencilerinin oluşturduğu Ortahisar Belediyesi Creatiny Roket Takımı için tanıtım ve ödül töreni düzenledi. Törende konuşan Başkan Genç, 'Bugün yanı başımızda yüzyıl önce olduğu gibi emperyalistlerin emperyal politikalarını icra etmek üzere bulunduklarını görüyoruz. Ama bu çalışmalarla ve bu gençlikle beraber inşallah, şu anda emperyalistlerin oyuncağı haline gelen Yunanistan’a, antlaşmalara aykırı bir şekilde adaları silahlandırmaya çalışan Yunanistan’a şurada gördüğümüz roket ve bu on altı genç yeter diyoruz' dedi.
Türk savunma sanayisinde yeni sayfa: Nüfuz edici bombaların teslimatı bu ay başladı
Türk savunma sanayisinde yeni sayfa: Nüfuz edici bombaların teslimatı bu ay başladı
Yerli imkanlarla üretilen enerjetik malzemelerle savunma sanayisindeki önemli bir dışa bağımlılık sonlandı. Enerjetik Malzemeler Üretim Tesisi'nde üretilen malzemelerle doldurulan nüfuz edici bombaların teslimatı bu ay başladı ve Hava Kuvvetlerine kısa sürede 100'den fazla teslimat gerçekleştirildi.
Mavi Vatanı koruyacak: Silahlı insansız deniz aracı Sancarın denizdeki ilk testleri tamamlandı
Mavi Vatan'ı koruyacak: Silahlı insansız deniz aracı Sancar'ın denizdeki ilk testleri tamamlandı
HAVELSAN ve Yonca-Onuk, denize indirdiği Sancar SİDA'nın ilk testlerini tamamladı. Uzaktan kontrol edilebilen Sancar SİDA, liman/üs koruma, arama/kurtarma, istihbarat, keşif, gözetleme, karakol, su üstü harbi, mayın karşı tedbirleri görevlerini otonom olarak yerine getirebilecek.
Türkiye rakiplerini geçti: Dost ülkede kullanılacak
Türkiye rakiplerini geçti: Dost ülkede kullanılacak
HAVELSAN tarafından milli imkanlarla geliştirilen Gemi Veri Dağıtım Sistemi ve Denizaltı Bilgi Dağıtım Sistemi (GVDS/DBDS) ürün ailesinin 41'incisi üretildi. 41'inci sistem, Pakistan Deniz Kuvvetleri için 2 adet MİLGEM sınıfı korvette kullanılmak üzere üretildi ve sistemin kabulleri yapıldı. DBDS, yeni eklenen kabiliyetleriyle dünya genelindeki benzerlerinin önüne geçmeyi de başardı.
Birleşik Arap Emirlikleri 20 adet TB2 aldı
Birleşik Arap Emirlikleri 20 adet TB2 aldı
24 ülkeye TB2 SİHA ihraç eden BAYKAR, büyük bir teslimata imza attı. BAE'ye 20 Bayraktar TB2 teslimatı gerçekleştirildi. BAE'nin daha fazlasını talep ettiği, gelecek dönem sayının 120'ye çıkacağı belirtiliyor.
ASELSANdan yaklaşık 32 milyon dolarlık ihracat anlaşması
ASELSAN'dan yaklaşık 32 milyon dolarlık ihracat anlaşması
Askeri Elektronik Sanayi (ASELSAN), uluslararası bir müşterisinin kullanımına yönelik, aviyonik sistemleri içeren 31,81 milyon dolar tutarında bir satış sözleşmesi imzalandığını duyurdu.
SAHA İstanbul’un Uluslararası Uzay Federasyonu’na üyeliği onaylandı
SAHA İstanbul’un Uluslararası Uzay Federasyonu’na üyeliği onaylandı
Milli Uzay Endüstrisi komitesini kuran, SAHA İstanbul’un 1951 yılından bu yana önde gelen uzay ajansları, firmalar ve enstitüler dahil olmak üzere 72 ülkeden 433 üyesi ile faaliyet gösteren dünyanın en geniş uzay örgütlenmesi Uluslararası Uzay Federasyonu’na üyeliği onaylandı.
Mavi Vatana yeni su altı koruma: Çok daha güçlü ve kabiliyetli olacak
'Mavi Vatan'a yeni su altı koruma: Çok daha güçlü ve kabiliyetli olacak
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Milli Savunma Bakanlığı ile düşük frekansta çalışan, çok daha güçlü ve kabiliyetli bir sonar geliştirmeye başladıklarını belirterek, "Bu yeni milli sonar, Türkiye'nin MİLGEM'i için geliştirilen ilk milli sonar projesinde olduğu gibi yeni inşa edilecek TF-2000 Hava Savunma Harbi Muhribi'nde kullanılacak" dedi.
Türk savunma sanayisi Güney Afrikaya 25 firma ile çıkarma yapacak
Türk savunma sanayisi Güney Afrika'ya 25 firma ile çıkarma yapacak
Türkiye, Güney Afrika'nın başkenti Pretorya'da düzenlenecek Afrika Havacılık ve Savunma Fuarı AAD 2022'ye 25 firmayla katılacak.
Motosiklet üretimi bir milyona koşuyor: İki tekerde üs oluyoruz
Motosiklet üretimi bir milyona koşuyor: İki tekerde üs oluyoruz
Avrupa’yı hedefleyen motosiklet üreticilerinin yatırım için gözdesi Türkiye oldu. Motosiklette adeta bir üretim üssüne dönüşen Türkiye, 1 milyona yakın kapasiteyle rekora koşuyor. Yıllık 1 milyon motosiklet üreten Taylandlı Kymco, Türkiye’de yatırım yapacağını açıkladı. Kymco CEO’su Chun-Ping Ko, “Türkiye’de montaj tesisi kuracağız” dedi.
Togg’un enerjisi hazır: Trugo’lar otobanlardaki yerini almaya başladı
Togg’un enerjisi hazır: Trugo’lar otobanlardaki yerini almaya başladı
29 Ekim’de fabrikasının açılışı yapılacak Togg’un şarj istasyonları Trugo’lar otobanlardaki yerini almaya başladı. İlk istasyonlar İstanbul ile Ankara’yı birbirine bağlayan Anadolu Otoyolu’nun Bolu Dağı bölümünde bir dinlenme tesisine kuruldu. Henüz aktif edilmeyen cihazların yakında çalışmaya başlaması bekleniyor. 81 ile kurulacak Trugo’lar, 25 dakikada araç bataryasının yüzde 80’ini şarj edebiliyor.
Otoda çip zararı 100 milyar avro
Otoda çip zararı 100 milyar avro
Otomotivde yaşanan çip krizinin faturası açıklandı. Avrupalı otomotiv üreticilerinin 2021 ve 2022'de 18 milyonluk otomotiv üretim kaybının toplam değeri 100 milyar avroyu buldu. Krizden en çok etkilenen ülke ise otomotiv devlerine ev sahipliği yapan Almanya oldu.
Araç fiyatları artınca çürümeye terk edilen araçlar kıymete bindi: Tek tek almaya başladılar
Araç fiyatları artınca çürümeye terk edilen araçlar kıymete bindi: Tek tek almaya başladılar
Siirt’te, çeşitli nedenlerle yediemin otoparkına çekilen ve toplam değerleri 30 milyon TL’nin üzerinde olan 100 araç çürümeye terk edilmişti. Son bir yıl içinde araç fiyatlarının artmasıyla kentte yediemin otoparkında araçları olan vatandaşlar eksik evraklarını tamamlayarak araçlarını almaya başladı.
Japon otomobil devi Rusyada üretimi sonlandırıyor
Japon otomobil devi Rusya'da üretimi sonlandırıyor
Japon otomobil devi Toyota, önemli parça ve ham madde tedarikindeki aksaklıklar nedeniyle Rusya pazarındaki üretimini sonlandırma kararı aldı.
Oto %15 indirime rağmen elde kaldı: Alıcı da satıcı da fiyatta direniyor
Oto %15 indirime rağmen elde kaldı: Alıcı da satıcı da fiyatta direniyor
Otomobili yatırım radarından çıkaran vatandaşlar, araç sayısının bollaşmasıyla galericilerin fahiş fiyat oyununa gelmedi. Fiyatları düşürmemekte ısrar eden galerici, ÖTV beklentisi oluşan vatandaşla indirim konusunda karşılıklı direniyor. altı ay ve altı bin km şartıyla yüzde 15 düşüş sergileyen ikinci el otomobillerin fiyatı alıcılar tarafından hala yüksek bulunuyor.
Elektrikli otomobil satışları 8 ayda 3e katlandı
Elektrikli otomobil satışları 8 ayda 3'e katlandı

Türkiye'de elektrikli otomobil satışları, Ocak-Ağustos 2022'de geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık 3 kat artışla 3 bin 283'e yükseldi. Benzinli otomobiller satışlarda ilk sırada yer alırken, dizel otomobil satışları azalmaya devam etti.

6001 kilometre ihlali sürüyor
6001 kilometre ihlali sürüyor
Sıfır ikinci el araçlar için 15 Eylül tarihinde yürürlüğe giren 6 ay 6 bin kilometre kuralı, sosyal medya ve ilan sitelerinde delinmeye devam ediyor. Sahibinden.com'da 6 bin ila 8 bin kilometre arasında 4 bin 130 araç bulunuyor. Açıklamalarda 'Araç bayiden galeriye çekici ile getirildi' yazıyor ancak aracın 6 bin 1 kilometrede olması dikkat çekiyor.
Ticaret Bakanlığı açıkladı: Altı bin kilometre şartını ihlal edenlere para cezası 300 bin liraya kadar çıkacak
Ticaret Bakanlığı açıkladı: Altı bin kilometre şartını ihlal edenlere para cezası 300 bin liraya kadar çıkacak
İkinci el oto satışında getirilen 6 bin kilometre şartını hülle yoluyla ihlal edenlere verilen ceza 8 bin liradan 300 bin TL'ye çıkarılıyor. Bakanlık Meclis açılınca yetki talebinde bulunacak.
İkinci elde 6 ay 6 bin km şartı yürürlükte: Yeni Şafak düzenlemeyi galericilere sordu
İkinci elde 6 ay 6 bin km şartı yürürlükte: Yeni Şafak düzenlemeyi galericilere sordu
Ticaret Bakanlığı’nca Resmi Gazete’de yayımlanan ikinci el araçlarda 6 ay ve 6 bin km kuralı bugünden itibaren yürürlüğe girdi. Yenisafak.com ikinci el araç galerilerinde satıcıların yeni düzenleme ile ilgili düşüncelerini dinledi.
Elektrikli araç satışları dünyada yüzde 81 Türkiye’de yüzde 154 arttı
Elektrikli araç satışları dünyada yüzde 81 Türkiye’de yüzde 154 arttı
PwC'nin araştırmasına göre, yılın ilk yarısında küresel bataryalı elektrikli araç (BEV) satışları, 2021’in aynı dönemine göre yüzde 81 Türkiye’de ise yüzde 154 artış gösterdi. PwC'nin strateji danışmanlığı grubu Strategy PwC Autofacts Ortağı Kağan Karamanoğlu, "Geleceğin bataryalı elektrikli araç üreticilerinden biri olan Türkiye, elektrikli araç pazarının önde gelenlerinden biri olma konusunda iddialı" dedi.
TOGG Arjantinde test edildi
TOGG Arjantin'de test edildi

Geçtiğimiz hafta Turkish Cargo uçağına yüklenip karlı ve dağlık alana götürülen Togg'un nerede olduğu belli oldu. Yerli otomobil TOGG'un sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, "Togg Akıllı Cihazımızı Güney Kutbu’na en yakın noktaya, kış testlerinin devamı için Arjantin'in Ushuaia kentindeki akredite test merkezine Turkish Cargo ile taşıdık" denildi.

Assos ve Troya tünelleri 11 Ekim’de açılıyor: 50 dakikalık yol 5 dakikaya inecek
Assos ve Troya tünelleri 11 Ekim’de açılıyor: 50 dakikalık yol 5 dakikaya inecek
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde Kazdağları’ndan geçen Assos ve Troya tünellerinin Ekim ayında açılacağını söylemesinin ardından AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, 11 Ekim tarihinde açılacağını açıkladı. Tünellerin açılmasıyla birlikte 50 dakika süren yol 5 dakikaya inecek.
TOKİden büyük fırsat: 26 ilde 365 arsayı satışa çıkardı
TOKİ'den büyük fırsat: 26 ilde 365 arsayı satışa çıkardı
TOKİ tarafından 26 ilde evini veya ticari yatırımını hemen yapmak isterler için 365 arsa satışa çıkardı. İhaleleri 12 ve 13 Ekim’de yapılacak olan arsalara vatandaşların yoğun ilgi göstermesi bekleniyor.
Tüketici kanununda önemli değişiklik: Ön ödemeli devre tatil satışına hapis cezası geliyor
Tüketici kanununda önemli değişiklik: Ön ödemeli devre tatil satışına hapis cezası geliyor
Tüketici kanununda önemli değişiklikler yapıldığını belirten uzmanlar kanunda yasak olan ön ödemeli devre tatil satışlarına ağır para cezasının yanı sıra ilk kez hapis cezası getirildiğini vurguluyor.
Sur Yapı Tatil Evleri Antalya ile 4 mevsim ayrıcalıklı tatil: 24 ay taksit avantajıyla alınabilecek
Sur Yapı Tatil Evleri Antalya ile 4 mevsim ayrıcalıklı tatil: 24 ay taksit avantajıyla alınabilecek
Gayrimenkul, perakende ve enerji sektörlerindeki 30 yıllık deneyimini turizm sektörüne taşıyan Sur Yapı, ‘yeni nesil tatil’ anlayışıyla geliştirdiği Sur Yapı Tatil Evleri Antalya ile 4 mevsim ayrıcalıklı tatil vaat ediyor. Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas, devre mülklerin 24 ay vade farksız taksit avantajıyla alınabileceğini söyledi.
Bakan Kurum tarih ve sayı vererek tek tek açıkladı: Projenin ilk temellerini 17 ilde atıyoruz
Bakan Kurum tarih ve sayı vererek tek tek açıkladı: Projenin ilk temellerini 17 ilde atıyoruz
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, 25 Ekim'de temeli atılacak 5 bin konutun hangi illerde olacağını açıkladı. Bakan Kurum, ilk etap temellerinin; Ankara, Afyon, Amasya, Aydın, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat, Zonguldak'ta atılacağını bildirdi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: TOKİye başvurular 5 milyona dayandı
Cumhurbaşkanı Erdoğan: TOKİ'ye başvurular 5 milyona dayandı
Beştepe'deki kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, başvurusu 5 milyona dayanan sosyal konut projesinde ilk temelin 25 Ekim'de atılacağını duyurdu.
TOKİden idarenin borçlarını ödemediği iddiasına yalanlama
TOKİ'den 'idarenin borçlarını ödemediği' iddiasına yalanlama
Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı, İdare'nin borçlarını ödemediği ve banka hesaplarında onlarca haciz kararı biriktiği iddiasını yalanlayarak "Site yönetimleri tarafından yapılan mal ve hizmet alımından kaynaklı icra takipleri sebebiyle alınan haciz kararlarıyla TOKİ’nin herhangi bir ilgisi ve sorumluluğu bulunmamaktadır" açıklamasını yaptı.
Sosyal konutta doğrular-yanlışlar: Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı açıkladı
Sosyal konutta doğrular-yanlışlar: Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı açıkladı
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, başvurusu 4 milyonu aşan sosyal konut projesinde doğru bilinen yanlışları 10 maddede açıkladı.
İzmirde kentsel dönüşüme ‘teknik’ dokunuş
İzmir'de kentsel dönüşüme ‘teknik’ dokunuş
Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım, ardı ardına yaşanan depremlerden sonra kentsel dönüşüm çalışmalarının İzmir’in en öncelikli konularından biri haline geldiğini söyledi.
Açılışını Erdoğan yapmıştı: Sekiz ayda 2,3 milyon araç kullandı
Açılışını Erdoğan yapmıştı: Sekiz ayda 2,3 milyon araç kullandı
Zonguldak’ta hayata geçen Teoman Duralı Tünelleriyle birlikte Kilimli ilçesine olan mesafe 5 dakikaya düştü. Tünel ve sahil yolunu 8 ayda 2,3 milyon araç kullandı.
TOKİden ev alan ve borcu devam edenlere indirim müjdesi: Erdoğan açıklayacak
TOKİ'den ev alan ve borcu devam edenlere indirim müjdesi: Erdoğan açıklayacak
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, TOKİ'den ev alan ve borcu devam edenlere indirim müjdesi verdi. Kampanyanın detaylarını bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklayacak.
Bakan Kurum: Daha önce TOKİden ev alan ve borcu devam edenler için bir müjdemiz var
Bakan Kurum: Daha önce TOKİ'den ev alan ve borcu devam edenler için bir müjdemiz var
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, TOKİ'den ev alan ve borcu devam edenlere bir müjdeleri olduğunu belirterek, "Borcunu erken ödeyip tapusunu hemen almak isteyen konut ve iş yeri alıcıları için indirim kampanyamız hazır. Kampanyanın detaylarını Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan yarın açıklayacak." ifadesini kullandı.
Meslek liselilere Avrupa’da staj
Meslek liselilere Avrupa’da staj
Meslek liseli öğrenciler, Avrupa'daki MÜSİAD üyesi firmalarda staj yapacak. 1-30 Ekim tarihleri arasında yerinde uygulama eğitimlerine katılacak 42 öğrenci dün İstanbul Havalimanı’ndan Viyana ve Brüksel’e yolcu edildi.
Bursada üretim yapan firma 46 ülkeye ev tekstili ürünleri ihraç ediyor
Bursa'da üretim yapan firma 46 ülkeye ev tekstili ürünleri ihraç ediyor
Bursa'da ev tekstili sektöründe 21 yıl önce faaliyete başlayan firma, ürünlerini özellikle e-ticaretle birçok ülkeye ulaştırarak ihracata katkı sağlıyor. Firma sahibi Refik Ceylan, "Bizim için önemli olan ürünlerimizi nihai tüketiciye kendimiz ulaştırabilmemiz, direkt evlere kadar kendi markamızı sunabilmemiz. Şu anda e-ihracata odaklanmış vaziyetteyiz" dedi.
Sabancı yatırımcı ilişkilerinde 9 ödüle layık görüldü
Sabancı yatırımcı ilişkilerinde 9 ödüle layık görüldü
Sabancı Holding, dünyanın dört bir yanından yatırım profesyonellerinin oylarıyla belirlenen 'Yatırımcı İlişkileri Anketi'nde 9 ödüle layık görüldü.
TMO Genel Müdürü Güldal: Fındığın tamamını almak için hazırız
TMO Genel Müdürü Güldal: Fındığın tamamını almak için hazırız

Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal

, “Üreticimizin bize getireceği tüm fındığı depolarımıza almak için hazırlığımızı yapmış durumdayız” dedi.
Türkiye Tarım Kooperatiflerinden Aynes’e 785 milyon liralık teklif: TMSF satışı onayladı
Türkiye Tarım Kooperatifleri'nden Aynes’e 785 milyon liralık teklif: TMSF satışı onayladı
20 bin çiftçinin süt sattığı Denizli’deki Aynes Gıda iflastan kurtarıldıktan sonra ikinci kere ihaleyle satışa çıkarıldı. İhalede 785 milyon 500 bin TL ile en yüksek teklifi veren Türkiye Tarım Kooperatifleri oldu. Söz konusu teklifi uygun bulan TMSF Fon Kurulu, nihaî kararını verebilmek için ihale sonucunu Rekabet Kurulu’na gönderdi.
TMSF Şanlıurfa Zümrüt Tekstili satışa çıkardı
TMSF Şanlıurfa Zümrüt Tekstil'i satışa çıkardı
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nca (TMSF), Şanlıurfa Zümrüt Tekstil Ticari ve İktisadi Bütünlüğü satışa çıkarıldı.
Türkiyedeki işverenler 4. çeyrekte harekete geçecek: Güçlü bir işe alım bekleniyor
Türkiye'deki işverenler 4. çeyrekte harekete geçecek: Güçlü bir işe alım bekleniyor
41 ülke ve bölgede 40 binden fazla işverenle yapılan anketten dikkat çeken sonuçlar çıktı. Türkiye'deki şirketler gelecek çeyrekte yüzde 27'lik Net İstihdam Görünümü ile güçlü bir işe alım piyasası bekliyor. Türkiye’deki işe alım beklentilerinde görülen 3 aylık artış, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesinde bildirilen en yüksek 3 aylık artış olurken, bölgenin 3 aylık artış ortalamasını ise 16 puan geride bıraktı.
Türk firması, Bosna Hersekte otoyol inşa edecek
Türk firması, Bosna Hersek'te otoyol inşa edecek
Bosna Hersek'in güneyindeki Mostar'da otoyol projesini Türk firması yapacak.
TMO Başkanı Ahmet Güldal: Üretici sabrederse biz hepsinin ürününü alırız
TMO Başkanı Ahmet Güldal: Üretici sabrederse biz hepsinin ürününü alırız
Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Ahmet Güldal, “31 Aralık tarihine kadar bizim alım dönemimiz var. Her gün alım miktarımız biraz daha artıyor. Üretici sabrederse biz hepsinin ürününü alırız” dedi.
Rize’ye iki yeni çay fabrikası daha kuruluyor
Rize’ye iki yeni çay fabrikası daha kuruluyor
Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR) Rize’ye yeni 2 tane daha çay fabrikası daha kuruyor. Fabrikaların 2023 yılında hizmete alınması planlanıyor.
ÇAYKUR üçüncü sürgünde 75 bin ton yaş çay alımı gerçekleştirdi
ÇAYKUR üçüncü sürgünde 75 bin ton yaş çay alımı gerçekleştirdi
ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim, üçüncü sürgünde bugün itibarıyla 75 bin ton yaş çay alımı gerçekleştirdiklerini bildirdi.
TMSF Akfel Gazı yeniden satışa çıkarıyor
TMSF Akfel Gaz'ı yeniden satışa çıkarıyor
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), mart ayında ihaleye çıkardığı, ancak gelen teklifin uygun bulunmadığı üç şirketten oluşan Akfel Gaz Grubu’nu, yeniden satışa sunmak için çalışmalarını hızlandırdı.
Çeşme Ilıcada arsa satışa çıktı
Çeşme Ilıca'da arsa satışa çıktı
Çeşme Belediye Başkanlığı, Ilıca mahallesi Yıldızburnu mevkkinde yer alan 2.283 m² arsayı 2886 Sayılı Kanun'un 35/a maddesine göre kapalı teklifle satacak.
Maltepe Üniversitesi akademik personel alımı yapacak
Maltepe Üniversitesi akademik personel alımı yapacak
Maltepe Üniversitesi Rektörlüğü, 2547 sayılı Kanun ve T.C. Maltepe Üniversitesi Akademik Yükseltilme ve Atanma Yönergesi hükümleri uyarınca tam zamanlı statüde 14 Öğretim Üyesi ve Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav ile Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğe göre 7 Araştırma Görevlisi istihdam edecek.
Fotoğraf çekim işi ihale edilecek
Fotoğraf çekim işi ihale edilecek
Zeytinburnu Belediye Başkanlığı, Nikah Salonu’nda yapılacak fotoğraf çekim işini 3 yıl süreyle 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’nun 35 (c) Maddesi uyarınca ihale edecek.
26 ilde 365 arsa satışa çıkarıldı
26 ilde 365 arsa satışa çıkarıldı
Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) 26 ilde 365 muhtelif nitelikte arsayı 12 ve 13 Ekim 2022 tarihlerinde açık artırma ile satacak.
Ankara Esenboğa Havalimanında hangar mahalli kiralama ilanı
Ankara Esenboğa Havalimanı'nda hangar mahalli kiralama ilanı
Ankara Esenboğa Havalimanı 5 numaralı apron bölgesinde bulunan 623 metrekarelik 4 numaralı hangar mahalli, uçak depolama alanı olarak kullanılmak üzere KDV dâhil aylık 35 bin Türk Lirası muhammen kira bedeli üzerinden açık ihale usulü ile ihale edilerek, 31.12.2022 tarihine kadar kiraya verilecek.
Karabük Üniversitesi Rektörlüğü sözleşmeli personel alacak
Karabük Üniversitesi Rektörlüğü sözleşmeli personel alacak
Karabük Üniversitesi Rektörlüğü, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4’üncü maddesinin (B) fıkrasına göre istihdam edilmek üzere, Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar uyarınca KPSS (B) grubu puan sıralaması esas alınmak suretiyle 58 sözleşmeli personel alacak.
Giresun Derelide satılık fındık bahçeleri
Giresun Dereli'de satılık fındık bahçeleri
777 Sayılı Dereli Tarım Kredi Kooperatifi mülkiyetindeki Giresun'un Dereli ilçesi Maden köyünde bulunan fındık bahçeleri satışa çıkarıldı.
Konya Vakıflar Bölge Müdürlüğünden kiralık gayrimenkuller
Konya Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nden kiralık gayrimenkuller
Konya Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Konya, Karaman ve Aksaray illerinde bulunan 131 adet gayrimenkulu, 2886 Sayılı Devlet İhale Kanunu'nun 45. maddesine göre açık teklif usulüyle kiraya verilecek.
Türkiye Demiryolu İşçileri Sendikasından otomobil satış ihalesi
Türkiye Demiryolu İşçileri Sendikası'ndan otomobil satış ihalesi
Türkiye Demiryolu İşçileri Sendikası, 13 adet otomobili 3 Ekim 2022 tarihinde düzenlenecek ihale ile satacak.
Karayolları Genel Müdürlüğü reklam levhalarını açık artırma ile kiraya veriyor
Karayolları Genel Müdürlüğü reklam levhalarını açık artırma ile kiraya veriyor
Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü otoyol ağında kamulaştırma sahası içerisinde muhtelif kilometrelerde toplam 35 adet ve 2800 m² reklam levhası tesis edilerek kiralanması işi, 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu'nun 45.ve 47. maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecek.
YSK 12 Sözleşmeli Bilişim Personeli alacak
YSK 12 Sözleşmeli Bilişim Personeli alacak
Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı merkez teşkilatında istihdam edilmek üzere, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Büyük Ölçekli Bilgi İşlem Birimlerinde Sözleşmeli Bilişim Personeli İstihdamına İlişkin Esas ve Usuller Hakkında Yönetmelik uyarınca sözlü sınav başarı sırasına göre yapılacak yerleştirme ile 12 sözleşmeli bilişim personeli alınacak.
Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı 341 sözleşmeli personel alacak
Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı 341 sözleşmeli personel alacak
Sosyal Güvenlik Kurumu taşra teşkilatında istihdam edilmek için KPSS (B) grubu puanı esas alınmak üzere yazılı ve/veya sözlü sınav yapılmaksızın; 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4/B maddesi kapsamında 171 destek personeli, 59 koruma güvenlik görevlisi, 9 teknisyen ve 102 büro personeli olmak üzere toplam 341 sözleşmeli personel alınacak.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.