Ramazan özel sayfa
 • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Ekonomi Ekonomi
Ramazan özel sayfa
 • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
 • BİST
  27 MAYIS
  04:27
  86.072
  1476,13 %1,74
  DÜN 84.596 1476,13 %1,74
 • DOLAR
  27 MAYIS
  04:27
  6,08
  -0,0081 %0,13
  DÜN 6,09 0 %0
 • EURO
  27 MAYIS
  04:27
  6,82
  0,0096 %0,14
  DÜN 6,81 0 %0
 • ALTIN
  27 MAYIS
  04:27
  251,76
  0,792 %0,32
  DÜN 250,97 -0,506 %0,2
Gram altın 5 haftadır yükseliş trendinde
Gram altın 5 haftadır yükseliş trendinde

Dolar kurundan bulduğu destekle yükseliş eğiliminde hareket eden gram altın, kazancını 5’inci haftada da sürdürdü. Gram altında kalıcı düşüşten bahsetmenin zor olduğunu belirten uzmanlar, seyrin yukarı yönlü olduğuna işaret ediyor.

Kart aidatına bitmeyen isyan
Kart aidatına bitmeyen isyan

Kredi kartı aidatı, yaklaşık 5 yıl önce tarih olmasına rağmen bankaların, 6 milyar liralık pazarı kaybetmemek için yasayı hiçe saydığı iddia ediliyor. TBM Başkanı Aydın Ağaoğlu, “BDDK duruma müdahale etmeli. Tüketicilere kart aidatı yansıtacak bankaların, vatandaşın rızasını almasını sağlayacak düzenlemeleri mevzuata koymasında yarar var” dedi.

Rüzgar YEKAya 9 talip
Rüzgar YEKA'ya 9 talip

Türkiye'nin yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırımcıların ilgisi artarak sürüyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, YEKA RES-2 projesine toplam 9 istekli çıktığını söyledi. Dönmez, "İstekli sayısının bu kadar yüksek olması Türkiye'nin geleceğine, ekonomisine, piyasanın durumuna olan güvenci bir kez daha teyit etti" dedi.

Yerlileştirme makineden başlıyor
Yerlileştirme makineden başlıyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Yerlileştirme Ürün Programı’na makine sektörüyle başlamayı planladıklarını söyledi. “Pilot alan makine olacak” diyen Varank, daha sonra eylül, ekim ayına kadar diğer sektörlerdeki ürünleri ilan edeceklerini açıkladı.

Millet bahçelerinin sayısı 60’a yükseltildi
Millet bahçelerinin sayısı 60’a yükseltildi

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nca (TOKİ), yapımı devam eden millet bahçesi sayısı 41’den 60’a yükseldi. TOKİ yetkililerinin aktardığına göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı, “100 Günlük Eylem Planı” içinde yer alan millet bahçeleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının koordinasyonunda 81 ile yayılacak.

Bakan Varanktan Emin Çapaya: Fikirle değil bilgiyle ilerleyelim
Bakan Varank'tan Emin Çapa'ya: Fikirle değil bilgiyle ilerleyelim

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Türkiye'de çalışmak isteyen Nobel Ödüllü isim var açıklamasına inanmayan ve bu konuda sosyal medyada açıklamalarda bulunan Emin Çapa'ya yine kendi sosyal medya hesabından cevap verdi. Bakan Varank, Çapa'ya "Fikirle değil bilgiyle ilerleyelim isterseniz. Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı’na başvuran isimlerden biri 2007 yılında Nobel Barış Ödülü’ne layık görülen Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli Üyesi ve bir çok başka ödülleri olan saygın bir bilim insanı." dedi.

Bakan Kurum açıkladı: Kağıthanede 42 bin metrekarelik alanda kentsel dönüşüm yapılacak
Bakan Kurum açıkladı: Kağıthane'de 42 bin metrekarelik alanda kentsel dönüşüm yapılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kağıthane'de çöken istinat duvarına ilişkin "O istinat duvarının çökmesinden sonra saha incelemesi yaptık ve 42 bin metrekarelik alanda 176 binanın bulunduğu bölgeyi kentsel dönüşüm projesi olarak belirledik" dedi.

Osmanlı çileği almak isteyenler ön sipariş veriyor
Osmanlı çileği almak isteyenler ön sipariş veriyor

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde, pembe rengi, aroması ve kokusuyla eşsiz özelliğe sahip Osmanlı çileğinden almak isteyenler, yeterli üretim olmadığı için üreticileri arayarak ön sipariş veriyor. Mayıs ve haziran aylarında sabahın erken saatlerinde büyük özenle toplanan çilek, kozmetikten gıdaya kadar farklı sektörlerce talep ediliyor.

Huaweiden ilk kötü haber geldi: Bir bölümde üretim durdu
Huawei'den ilk kötü haber geldi: Bir bölümde üretim durdu

ABD ile Çin arasında devam eden ticaret savaşının Huawei'ye sıçramasının ardından ilk kötü haber geldi. Çin merkezli teknoloji şirketi Huawei Technologies Co. Ltd. için montaj yapan en büyük fabrikalardan birinin, "en azından" bir bölümü üretimi durdurdu. Öte yandan Çin’in en büyük yarı iletken üreticisi SMIC firması New York borsasından çekildiğini açıkladı.

Facebook kendi kripto para birimini oluşturuyor
Facebook kendi kripto para birimini oluşturuyor

ABD merkezli teknoloji şirketi Facebook’un, oluşturması beklenen kendi kripto para birimi konusunda Cameron ve Tyler Winklevoss kardeşlerden fikir aldığı öne sürüldü.

Trumptan Huawei açıklaması: Çok tehlikeli
Trump'tan Huawei açıklaması: Çok tehlikeli

ABD Başkanı Donald Trump, "çok tehlikeli" diye nitelendirdiği Huawei'in ABD-Çin ticaret anlaşması çerçevesinde çözülebileceğini söyledi.

Rus borsasında tarihi rekor
Rus borsasında tarihi rekor

Moskova Borsası Endeksi günün ilk yarısında 2.600 puanı aşarak tarihin en yüksek seviyesine çıktı.

Analistler, petrol fiyatlarının yüksek seviyede seyretmesinin yanı sıra Rusya’ya yönelik dış baskılarda yaşanan istikrarlı dönemin de borsanın yükselişinde etkili olduğuna işaret ediyorlar.

ABD Kuzey Akımı 2 projesine yaptırım uygulayacak
ABD Kuzey Akımı 2 projesine yaptırım uygulayacak

ABD Enerji Bakanı Rick Perry, ABD’nin, Rusya’dan Avrupa Birliği’ne doğal gaz taşıyacak olan Kuzey Akımı 2 (Nord Stream 2) projesine yönelik yaptırımlar uygulayacağını açıkladı.

Tek kullanımlık plastik ürünlere yasak
Tek kullanımlık plastik ürünlere yasak

Avrupa Birliği (AB) Konseyi, atıklarla mücadele için en sık karşılaşılan tek kullanımlık plastik ürünleri 2021 yılından itibaren yasaklayacak düzenlemeye onay verdi.

Deutsche Bankın hisselerinde sular durulmuyor
Deutsche Bank'ın hisselerinde sular durulmuyor

Geleceğine ilişkin endişelerin arttığı Deutsche Bank’ın hisseleri bugün yaklaşık yüzde 3 değer kaybıyla 6,61 avroyu gördü ve tüm zamanların en düşüğüne geriledi.

Çinden Huawei uyarısı: Bekleyin ve görün
Çin'den Huawei uyarısı: Bekleyin ve görün

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan Pazartesi günü yapılan açıklamada Washington yönetiminin Çin merkezli telekomünikasyon şirketi Huawei’ye getirdiği yasağın ardından alınacak önlemler için “bekleyin ve görün” uyarısı yapıldı.

Yedek parçaya 1.3 trilyon dolar
Yedek parçaya 1.3 trilyon dolar

Dünya otomotiv endüstrisi satış sonrasını oluşturan ve 2030’da 1.3 trilyon dolara yükselecek yedek parça sektörüne odaklandı. Türkiye’nin de değişen dünyaya ayak uydurması gerektiğini söyleyen TAYSAD Başkanı Alper Kanca, “Bu parçaların yüzde 50’si elektronik olacak” dedi.

Yeni Kona dizel Türkiye’yi turladı
Yeni Kona dizel Türkiye’yi turladı

Hyundai Assan, 12 Nisan’da satışa sunduğu KONA 1.6 litre dizel modeliyle B-SUV segmentinde tüm dikkatleri üzerine çekmiş ve akabinde tüm Türkiye’yi kapsayacak bir projeye başlamıştı.

Bakan Varank: 500 kilometreyi yakalayacak
Bakan Varank: 500 kilometreyi yakalayacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank yerli otomobilde gelinen sürece ilişkin bilgi verdi. Varank, projeye yönelik çalışmaların planlanan süre içerisinde ilerlediğini belirterek, "2019’un sonunda bir prototip göreceğiz, buna hep birlikte şahitlik edeceğiz. 2022 yılında da muhtemelen ikinci yarısında inşallah araçlar satışa çıkmış olacak. Yollarımızda Türkiye’nin otomobilini görmüş olacağız. 500 kilometreyi yakalayacak bir araç üzerinde çalışıyorlar" diye konuştu.

Bakan Varank: Yerli otomobilde 2019 sonunda prototip ortaya çıkacak
Bakan Varank: Yerli otomobilde 2019 sonunda prototip ortaya çıkacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, geçtiğimiz günlerde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yapılan sunuma ilişkin açıklama yaptı. Yeni süreçte her şeyin planlandığı gibi gittiğinin altını çizen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, “2019 yılı sonunda bir prototip ortaya çıkacak, 2022 yılında inşallah araçlarımızı caddelerimizde göreceğiz” dedi.

Japon ve Fransız bakanlardan Renault-Nissan ittifakına destek
Japon ve Fransız bakanlardan Renault-Nissan ittifakına destek

Japonya Ekonomi Bakanı Hiroshige Seko ve Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, Renault-Nissan ittifakına destek konusunda mutabık kaldı.

Toyotadan sonra Honda da binlerce aracını geri çağırıyor
Toyota'dan sonra Honda da binlerce aracını geri çağırıyor

Geçtiğimiz aylarda kusurlu hava yastığı nedeniyle 1,7 milyon aracını geri çağıran Toyota'nın ardından bir marka daha hava yastığı nedeniyle binlerce aracını geri çağırma kararı aldı. Honda'dan yapılan açıklamada 6 adet CR-V model aracın hava yastığının kaza olmadan açılmasından kaynaklı geri çağırma programı düzenlendiği belirtildi.

Toyota Corolla’nın seri üretimine başladı
Toyota Corolla’nın seri üretimine başladı

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Genel Müdürü Toshihiko Kudo, “Toyota Corolla’nın seri üretimine de bu yılın ilk aylarında başladık” dedi.

Bir depo LPG’de 40 lira ucuz ödeyebilirsiniz
Bir depo LPG’de 40 lira ucuz ödeyebilirsiniz

LPG fiyatlarının farklılık göstermesi sürücülerin tepkisine sebep oluyor. Aynı şehrin bir ucunda litresi 3.29 liradan satılan LPG, şehrin başka bir noktasında 3.97 liradan satışa sunuluyor. Aynı kentte yaşayan sürücüler, bir depo LPG’de 40 liraya kadar tasarruf sağlayabiliyor. Sektör temsilcileri, farkı serbest piyasa koşullarına bağlarken tüketici dernekleri duruma bir hayli tepkili.

İranlılar Türkiyeden konut alımında ikinci, vatandaşlıkta ise birinci sırada
İranlılar Türkiye'den konut alımında ikinci, vatandaşlıkta ise birinci sırada

Türkiye'de konut sahibi yabancıların uyrukları dikkate alındığında Iraklılardan sonra ikinci sırada olan İranlılar, vatandaşlıkta ise lider konumda bulunuyor.

Riva’nın çehresi yatırımlarla değişiyor
Riva’nın çehresi yatırımlarla değişiyor

Gayrimenkul satışları Riva’da hız kesmedi. Bölgenin cazibesi, şehrin içinde ama doğayla baş başa konumu, golf sahası ve Riva Kanal projesi gibi yeni yatırımlarla arttı. Yılmaz İnşaat’ın Emlak Konut GYO güvencesiyle inşa ettiği ‘Düşler Vadisi Riva’ son dönemde alıcının markajına girdi.

150 yıllık hayal projede sona gelindi
150 yıllık hayal projede sona gelindi

Osmanlı Padişahı Sultan 2. Abdülhamid döneminden itibaren hayata geçirilmesi planlanan Filyos Projesi kapsamındaki 25 milyon ton kapasiteli Filyos Liman Projesi’nin yüzde 80’i tamamlandı. Karadeniz’in en nitelikli limanı olacak olan Filyos Limanı ile kuzey-güney aksı birbirine bağlanmış olacak.

Dünya ile yarışan Türk mimara 4 ödül birden
Dünya ile yarışan Türk mimara 4 ödül birden

Türk mimarın Taşkent projelerine 4 ödül birden Türkiye’de ve dünyanın çeşitli ülkelerinde yaptığı projeler ve aldığı ödüllerle adından söz ettiren mimari tasarım ofisi iki design group, Asia Pacific Property Awards’ta Taşkent projeleri ile 4 ödül aldı.

Ev alanın ödemesi seneye
Ev alanın ödemesi seneye

Sur Yapı İstanbul’daki 12 ve Antalya’daki 1 projesinde başlattığı yeni kampanyayla alımlarda ödemeleri 1 yıl erteledi. Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas, “Yılın kampanyasını yapmaya çalıştık” dedi.

Konut satışları yüzde 18 azaldı
Konut satışları yüzde 18 azaldı
Türkiye genelinde konut satışları Nisan ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 18.1 azalarak 84 bin 403 adete geriledi.
Son 15 gün: Zaman kaybetmeden başvurun
Son 15 gün: Zaman kaybetmeden başvurun
8 Haziran 2018'de başlayan İmar Barışı başvuruları 15 Haziran 2019'da sona erecek. Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Gökhan Aydemir, uygulamadan yararlanmak isteyen vatandaşlara zaman kaybetmeden başvuru yapmaları yönünde uyarıda bulundu.
İstanbul’da 50 bin TL’ye icradan satılık daireler
İstanbul’da 50 bin TL’ye icradan satılık daireler
İstanbul’un 39 ilçesinde icradan yarı fiyatına satışa çıkan konutlar alıcılarını bekliyor.
Zahter diyarında hasat mesaisi
Zahter diyarında hasat mesaisi

Hatay’ın Altınözü ilçesine bağlı Kozkalesi köyünde “zahter hasadı” mesaisi başladı. Zahter diyarı olarak bilinen Kozkalesi köyünde kahvaltılarda salata olarak tüketilen, çay olarak içilebilen, salamurası yapılan, kuru hali de yemeklerin her türlüsünü süsleyen lezzetli ve şifa deposu olarak bilinen zahterin hasadı başladı.

Karaktere göre koku veriyor
Karaktere göre koku veriyor

Muğla'da, 'Kolonyacı Ahmet' olarak tanınan Ahmet Gümüşbulut (57), ürettiği 60 farklı türdeki kolonyasıyla dikkat çekiyor. İşini 'kötü kokuları def etme sanatı' olarak tanımlayan Gümüşbulut, "Karaktere göre koku veririm" dedi.

Vanda 50 tekstil fabrikası kurulacak
Van'da 50 tekstil fabrikası kurulacak

Van'da, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında hazırlanan, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca desteklenen "Tekstil ve Hazır Giyim Organize Sanayi Bölgesi" projesinde imar çalışmalarına başlandı. Proje ile Van'da 50 tekstil fabrikası kurulacak ve 15 bin kişiye istihdam sağlanacak.

BTK’dan önemli uyarı: İnternette incitme, incittiğin yerden incinirsin
BTK’dan önemli uyarı: İnternette incitme, incittiğin yerden incinirsin

Sanal alem kullanıcılarına Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan (BTK) önemli bir uyarı geldi. BTK, internet kullanıcılarına hitaben, "İncitme, incittiğin yerden incinirsin. Gerçek hayatta ve internette başkalarını incitme. Sizi incitenlere de seyirci kalma, şikayet et" açıklamasında bulundu.

Çinli çip üreticisi New York Borsası’ndan çekildi
Çinli çip üreticisi New York Borsası’ndan çekildi

Çin’in en büyük yarı iletken üreticisi Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC) firması, ABD ve Çin arasıdanki ticaret savaşları sürerken, New York borsasından çekildiğini açıkladı.

Fransaya uçakla 1 ton baklava gönderdi
Fransa'ya uçakla 1 ton baklava gönderdi

Bursa Ticaret ve Sanayi Odasının (BTSO) ürünlerin hızlı bir şekilde ihracı için faaliyete geçirdiği Lojistik AŞ projesi kapsamında iş adamı İsmet Kaya, Yenişehir Havalimanı’ndan kargo ile Fransa’nın başkenti Paris’e 1 tona yakın baklava gönderdi.

Huawei siparişlerini askıya aldı
Huawei siparişlerini askıya aldı

Microsoft, kendi işletim sistemiyle çalışan ve firmanın farklı içeriklerine erişimi olan Huawei ürünleri siparişlerini askıya aldı.

Sponsor olduğu üç takım da şampiyon oldu
Sponsor olduğu üç takım da şampiyon oldu

Galatasaray, FC Barcelona ve Karaçay Gençlik'in sponsoru olan Nef üçte üç yaptı. Nef'in sponsorluğuyla güçlenen üç takım da sezonu şampiyon tamamladı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.