Ekonomi Ekonomi
 • BİST
  15 KASIM
  09:02
  93.287
  0 %0
  DÜN 93.287 1263,28 %1,38
 • DOLAR
  15 KASIM
  09:56
  5,47
  0,0082 %0,15
  DÜN 5,46 -1,0768 %1,58
 • EURO
  15 KASIM
  09:53
  6,21
  0,0207 %0,33
  DÜN 6,19 -0,9108 %1,19
 • ALTIN
  15 KASIM
  09:00
  213,14
  0,339 %0,16
  DÜN 212,80 0,009 %0
62-ilac-daha-geri-odeme-listesine-alindi
62 ilaç daha geri ödeme listesine alındı
14 Kasım 2018, 05:00
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 62 ilacı daha geri ödeme listesine aldı. Geri ödeme listesine alınan ilaçlar arasında KOAH, solunum yolu hastalıkları ve parkinson gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar da bulunuyor. Son eklemeler ile Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)bedeli ödenen ilaç sayısı 8 bin 467'ye ulaştı.
bugun-alan-bin-tl-ucuza-alacak
Bugün alan bin TL ucuza alacak
01 Kasım 2018, 04:00
Beyaz eşyada alınan ÖTV'nin yıl sonuna kadar sıfırlanması sektörü hareketlendirecekken, yeni evlenecekler ile beyaz eşyasını değiştirmek isteyenlerin de yüzünü güldürdü. Yüzde 6.7 olarak uygulanan ÖTV'nin üzerine yüzde 10'luk enflasyonla mücadele indirimi de eklenince beyaz eşyada indirim oranı yüzde 17'ye yaklaşacak ve ortalama 6 bin TL'lik bir buzdolabında rakam bin TL inecek.
konut-alacaklara-ikinci-sans-33-bin-tl-cepte-kalacak
Konut alacaklara ikinci şans: 33 bin TL cepte kalacak
01 Kasım 2018, 03:00
Konut sektörüne nefes aldıran KDV ve tapu harcı indirimi yıl sonuna kadar uzatıldı. Mayıs ayından beri uygulanan yüzde 10'luk indirim ile 300 bin TL'lik bir konutta KDV'den 30 bin TL, tapu harcı tarafında ise 3 bin lira cepte kalıyor.
otv-indirimi-otomobil-fiyatlarini-20-bin-lira-asagi-cekti
ÖTV indirimi otomobil fiyatlarını 20 bin lira aşağı çekti
01 Kasım 2018, 03:00
Motorlu taşıtlara için uygulanan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranlarında değişikliğe gidildi. Buna göre, 1.6 litre hacminin altında kalan araçlara uygulanan ÖTV oranları 15 puan aşağı çekildi. Pazarın yüzde 90'dan fazlasını kapsayan düzenlemeyle birlikte, en düşük ÖTV oranı yüzde 45'ten yüzde 30'a indi. Sektörde canlılığı artırması beklenen yeni ÖTV oranları, otomobil fiyatlarını da 20 bin liraya kadar aşağı çekti. İndirimlerden en çok etkilenenler ise premium markaların modelleri oldu.
istanbulda-yapilmasi-planlanan-teleferik-hatlari
İstanbul'da yapılması planlanan teleferik hatları
23 Ekim 2018, 02:00
2023-yilina-kadar-yapilmasi-planlanan-metro-hatlari
2023 yılına kadar yapılması planlanan metro hatları
23 Ekim 2018, 02:00
2018 yılı sonuna kadar çalışmaları devam eden 5 hattın açılması planlanırken çalışması veya planlaması devam eden 13 hat için ise öngörülen takvim 2023 yılı olarak hedefleniyor. Yeni modelin hızlandıracağı süreç sonunda İstanbul genelinde 21 metro hattı hizmet verecek ve İstanbul'un her bölgesine hemen hemen metro gitmiş olacak.
istanbulda-yil-sonuna-kadar-acilacak-4-metro-hatti
İstanbul'da yıl sonuna kadar açılacak 4 metro hattı
23 Ekim 2018, 02:00
İnşaat halindeki hatlar ile metroda 430 km uzunluğa yaklaşarak Londra ve Newyork'u geride bırakan İstanbul'da metro yapımında yeni bir uygulamaya geçiliyor. İstanbul trafiğini ciddi anlamda rahatlatacak 'her yere metro' projesi için gerekli olan 600 km'lik hat şehir hastanelerinde uygulanan yap-kirala-devret formülü ile yapılacak.
yuzde-20yi-veren-yeni-evi-alacak
Yüzde 20'yi veren yeni evi alacak
22 Ekim 2018, 11:00
Kentsel dönüşüm süreçlerinde yaşanan sıkıntıları gidermek için harekete geçen İstanbul Büyükşehir Belediyesi vatandaşın cebinden para çıkmadan evini yenilemesine imkan veren uygulamayı hayata geçirdi. Aynı yapıdaki tüm daire sahiplerinin imzasının şart koşulduğu yeni model 6 ilçede de uygulanmaya başladı.
Milli ve özgünteknoloji dönemi
Milli ve özgün teknoloji dönemi
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ASKON’un ev sahipliğindeki “Smart Future Expo Zirve ve Sergisi” etkinliğine katıldı. Ülkelerin rekabet gücünü koruyabilmeleri için teknolojik dönüşümün zorunluluğuna dikkat çeken Varank, ‘Milli Teknoloji, Güçlü Sanayi’ vurgusuyla yüksek katma değerli alanları milli ve özgün olarak geliştireceklerini söyledi.
Yatırımcı için Türkiye çekici
Yatırımcı için Türkiye çekici
Uluslararası Finans Kurumu (IFC) Başkan Yardımcısı Baker, Türkiye'nin, en fazla yatırım yaptıkları ülkelerden biri olduğunu belirtti. Baker, "Ülke büyümesinin temelleri güçlü olmayı sürdürüyor ve çevik bir özel sektörü var. Bence Türkiye, yatırımcılar ve IFC için çekici bir ülke" dedi.
İstanbul’da suya %15 indirim
İstanbul’da suya %15 indirim
İstanbul Büyükşehir Belediye’si şebeke suyu fiyatlarında yüzde 15 indirim yaptı. İndirimi açıklayan İstanbul Bübükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, su fiyatlarında 1 Ocak'tan itibaren hem konutlarda hem de iş yerlerinde yüzde 15 oranında indirim yaptıklarını bildirdi.
Esnafın borç faizinde indirim
Esnafın borç faizinde indirim
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, esnaf ve sanatkarın faiz yükünü azaltacak bir müjde verdi. Kooperatifler tarafından uygulanacak gecikme faizi oranı üst sınırının, bir aya kadar olan gecikmelerde yüzde 25'ten yüzde 16'ya, bir aydan fazla gecikmelerde yüzde 37,5'ten yüzde 20'ye çekildiğini anlatan Pekcan, esnaf ve sanatkarın faiz yükünün hafifletileceğini söyledi.
Taksicilere eğitim şartı geliyor
Taksicilere eğitim şartı geliyor
Milli Eğitim Bakanlığı ile İstanbul Taksiciler Esnaf Odasının ortaklaşa yürüttüğü “Taksi Eğitim Projesi” kapsamında verilecek eğitimi başarıyla tamamlayamayanlar artık taksicilik yapamayacak.
Müteahhitinyeni pazarı
Müteahhitin yeni pazarı
Türkiye’nin Afrika açılımında sıra müteahhitt firmalarımıza geldi. Avrupalıların Türk şirketleriyle Afrika pazarına girmek istediğini belirten Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, İngiltere Eximbank’ından sorumlu bakanın kendisine Afrika pazarında Türk iş dünyasıyla çalışmak için 30 milyar Pound ayırdıklarını belirtti.
Sıra özelde
Sıra özelde
Yüksek faizlerin etkisi bir miktar kırıldı. Yüzde 26’dan dönen Hazine’nin borçlanma faizi yüzde yaklaşık 7,2 puanlık gerilemenin ardından yüzde 18,79’a düştü. Kamunun borçlanması bütün vadelerde yüzde 20’nin altına geriledi. Ancak yıllık maliyeti yüzde 35 civarında seyreden konut, araç ve tüketici kredileri el yakmaya devam ediyor. Birçok sektörün gözü inmesi beklenen kredilerde.
Hizmet İhracatçıları Ankara mesaisinde
Hizmet İhracatçıları Ankara mesaisinde
Yazılım, turizm, yurt dışı müteahhitlik, yük ve yolcu taşımacılığı, dizi-film, sağlık, danışmanlık gibi hizmet alanlarında ihracat yapan işletmeleri bir çatı altında toplamak amacıyla kurulan ve Başkanlığını Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı M. İlker Aycı’nın yürüttüğü ‘Hizmet İhracatçıları Birliği’, Ankara’da kapsamlı bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.
Almanya için büyüme uyarısı
Almanya için büyüme uyarısı
Almanya Merkez Bankası Bundesbank, Almanya’da finansal sistemdeki oynaklıkların genişlemeye devam ettiği ve ekonomik büyümede risklerin önemli ölçüde arttığı uyarısında bulundu.
Rusya ekonomik yaptırımlar nedeniyle Davos’a katılmayacak
Rusya ekonomik yaptırımlar nedeniyle Davos’a katılmayacak
Rusya Başbakanı Medvedev, ülkesine uygulanan ekonomik yaptırımlar nedeniyle Davos'ta düzenlenecek ekonomi formuna katılmayacağını duyurdu.
Almanya'dan elektrikli otomobil için 1 milyar avro bütçe
Almanya'dan elektrikli otomobil için 1 milyar avro bütçe
Almanya, elektrikli otomobil batarya hücrelerinin Avrupa'da üretimi için 1 milyar avro ayırdıklarını açıkladı. Ekonomi Bakanı Altmeir, konuya ilişkin açıklamasında "Üretimin en kısa zamanda başlaması gerekir" dedi.
Petro başka bir kripto para birimine çevrilebilecek
Petro başka bir kripto para birimine çevrilebilecek
Venezuela hükümeti, devletin resmi kripto para birimi Petro’nun bu yıl içinde satın alınması durumunda, herhangi bir başka para birimine ya da başka kripto para birime çevrilebileceğini duyurdu.
Almanya'da enflasyon 10 yılın zirvesinde
Almanya'da enflasyon 10 yılın zirvesinde
Almanya'da ekim ayında 2017 yılının aynı dönemine göre yüzde 2,5 artan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) 10 yılın en yüksek rakamına ulaştı.
JPMorgan: Türkiye'de cari açık düşecek
JPMorgan: Türkiye'de cari açık düşecek
Dünyanın en büyük bankaları arasında gösterilen ABD merkezli JPMorgan, Türkiye cari açığının bu yıl ve önümüzdeki yıl düşmeye devam edeceğini belirtti. Banka, şirketlerin dış finansman ihtiyaçlarını karşılamakta zorlukla karşılaşmadıklarını da kaydetti.
S&P, Arjantin'in notunu düşürdü
S&P, Arjantin'in notunu düşürdü
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor’s (S&P), Arjantin'in "B " seviyesindeki kredi notunu “B”ye düşürürken, not görünümünü "durağan"a çevirdi.
Kara Kıta petrolün de merkezinde
Kara Kıta petrolün de merkezinde
Afrika kıtası, hem kuzeyde hem de Sahra Altı'nda devam eden petrol üretimi ve çıkarılmayı bekleyen rezervleriyle dünya enerji piyasasının önemli oyuncularından biri olma yolunda ilerliyor.
Bakan Varank'tan yerli otomobil açıklaması: 2019'da üretilecek
Bakan Varank'tan yerli otomobil açıklaması: 2019'da üretilecek
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank yerli otomobile ilişkin tarih verdi. Türkiye’nin Otomobili Projesi, Türk sanayisinin dönüşümü ve teknolojik atılımında önemli bir eşik olacağına dikkat çeken
Bakan Varank, ilk prototipinin ise 2019 yılında üretileceğini açıkladı.
İki günde 1 aylık otomobil satıldı
İki günde 1 aylık otomobil satıldı
Haziran ayından itibaren büyük kayıplar yaşayan, eylül ve ekim aylarında ise tamamen dibe vuran otomotiv sektörü ÖTV ve KDV indirimiyle birlikte yeniden canlandı. Vergi indirimlerine markaların stokları eritmek için devreye soktuğu kampanyalar da eklenince 1 Kasım’dan itibaren satışlar 3 kat arttı.
2.elde büyüme tam gaz
2.elde büyüme tam gaz
Türkiye sıfır otomobil pazarı Ekim ayında da daralmaya devam etti. 2018’in 10 ayında toplam Pazar, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 33 daraldı.
Yan sanayide SAP krizi
Yan sanayide SAP krizi
Türk tedarik sanayisi ile üretim yazılımları satan Alman SAP firması arasında fiyat krizi çıktı. Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Bilişim Çalışma Grubu’nun hazırladığı raporla gün yüzüne çıkan krizde haksız fiyatlama yapıldığı iddia edilirken, işbirliğine yanaşılmadığına da vurgu yapıldı.
Üretilmeden15 Jest sattı
Üretilmeden 15 Jest sattı
Jest’le dünyanın ilk elektrikli minibüsüne imza atan Karsan, daha üretime başlamadan 15 adet satışa imza attı. Karsan CEO’su Okan Baş, “Jest Electric ile dünyanın dikkatini üzerine çekmeyi başardığımızı söyleyebilirim” dedi.
Volkswagen indirimli fiyatlarını açıkladı
Volkswagen indirimli fiyatlarını açıkladı
Volkswagen ÖTV ve KDV indirimi ile birlikte tüm modellerinin fiyatlarını güncelledi. ÖTV ve KDV indiriminin Resmi Gazete’de yayınlanması ile bilirlik tüm modellerinde indirim uygulayan Alman otomotiv devi, uyguladığı ek indirimle birlikte yeni indirimli fiyat listesini resmi sitesinde yayınladı.
3'üncü kezlider olacak
3'üncü kez lider olacak
Türkiye ihracatının üst üste 13'üncü kez şampiyon sektörü olma yolunda emin adımlarla ilerleyen otomotiv endüstrisinden ekim ayında bir başarı daha geldi. Türk otomotiv endüstrisi ekimde yüzde 11 artışla 2,9 milyar dolar ihracat gerçekleştirirken, 10 ayda ise toplamda 26,3 milyar doları yakaladı.
Volkswagen’den yatırım sürprizi
Volkswagen’den yatırım sürprizi
Türkiye otomotiv pazarının en fazla satan markalarından biri olan Volkswagen, yıllardır beklenen yatırım hamlesini gerçekleştirmeyi planlıyor. Volkswagen Group Porsche Yönetim Kurulu Üyesi Uwe Hück “Türkiye’de yatırım planımız var. Otomobil ve dijital teknoloji için yatırım yapılacak en iyi ülke Türkiye. Biz burada teknoloji üretmek istiyoruz” dedi.
İstanbul'un yeni metrosu Avrupa birincisi oldu
İstanbul'un yeni metrosu Avrupa birincisi oldu
Türkiye'nin ilk sürücüsüz metrosu Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metro Hattı, Brüksel merkezli Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (International Association of Public Transport-UITP) tarafından yapılan araştırmada, dünyada üçüncü, Avrupa'da ise birinci seçildi.
3 ilde imar değişikliği
3 ilde imar değişikliği
Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca hazırlanan Bolu, İzmir ve Elazığ'da bulunan bazı taşınmazların imar planı değişiklikleri Cumhurbaşkanı Kararı ile onaylandı.
TOKİ 26 ilde 87 arsa satıyor
TOKİ 26 ilde 87 arsa satıyor
Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 26 ilde toplam 993 bin metrekare büyüklüğünde 87 adet arsayı satışa sundu. Peşin ödeme yapmak isteyen alıcılara vadeli satış bedeli üzerinden yüzde 12,5 indirim uygulanacak.
50 milyondan fazla boş ev satın aldılar
50 milyondan fazla boş ev satın aldılar
Çin'de boş evlerin toplam konut stoku içindeki oranı yüzde 22 olarak gerçekleşti. Chengdu Southwestern Finans ve Ekonomi Üniversitesi tarafından yürütülen araştırmaya göre, bu oran, yatırımcıların satın aldığı 50 milyondan fazla evin halen kullanılmadığını gösteriyor.
Bakan Kurum: Yüksek binalara müsaade etmeyeceğiz
Bakan Kurum: Yüksek binalara müsaade etmeyeceğiz
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yüksek katlı binaların yapılmaması için yeni bir strateji geliştirdiklerini belirterek, “Gecekondu yapılarının yerine 15 katlı veya 20 katlı binalar istemiyoruz ve bunun yapılmasına da müsaade etmeyeceğiz” dedi.
GAP'ın iki dev barajı tamamlanıyor
GAP'ın iki dev barajı tamamlanıyor
Dünyanın en iddialı kalkınma yatırımlarından Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamında Dicle Nehri üzerine inşa edilen Ilısu Barajı'nın yüzde 90'ının, Silvan Barajı'nın ise yüzde 50'sinin tamamlandığı belirtildi.
GAP'ın iki dev barajı tamamlanıyor
GAP'ın iki dev barajı tamamlanıyor
Dünyanın en iddialı kalkınma yatırımlarından Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamında Dicle Nehri üzerine inşa edilen Ilısu Barajı'nın yüzde 90'ının, Silvan Barajı'nın ise yüzde 50'sinin tamamlandığı belirtildi.
Gayrimenkul hisseleri dalgalı
Gayrimenkul hisseleri dalgalı
Gayrimenkulde yaşanan stok sorunu borsa hisselerini de etkiledi. Kurların ve faizin yüksek seyretmesiyle gayrimenkul almayı bırakan yatırımcının yüzü, borsada da gülmedi. 32 gayrimenkul yatırım ortaklığının 17'sinde son bir ayda hise senedi fiyatları değer kaybetti. Bazı hisselerde ise spekülatif hareketler hızlandı.
Rekabet Kurulu üç firmaya yönelik kararını açıkladı
Rekabet Kurulu üç firmaya yönelik kararını açıkladı
Rekabet Kurulunca, Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ, Vodafone Telekomünikasyon AŞ ve TT Mobil İletişim Hizmetleri AŞ hakkında yürütülen soruşturma sonucunda, teşebbüslere idari para cezası uygulanmasına yer olmadığına karar verildi.
Ayçiçek tohumu ve yağında vergi endişesi
Ayçiçek tohumu ve yağında vergi endişesi
Güney ve Güneydoğu Anadolu Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkanı Hüseyin Nuri Çomu, Gündeme gelmesiyle sektörü tedirgin eden ayçiçek tohumu ve yağında gümrük vergi oranlarının sıfırlanması veyahut düşürülmesi kararının, ülke çiftçisi adına telafisi mümkün olmayacak zararlara yol açacağını ve Ayçiçek tohumunun yerli üretimini bitireceğini belirtti.
2019'da maaşlara yüzde 16 zam yapılacak
2019'da maaşlara yüzde 16 zam yapılacak
Türkiye İnsan Yönetimi Derneği (PERYÖN) tarafından yapılan ve KPMG Türkiye tarafından yorumlanan 2019 Ücret Araştırması’na göre kurumların yüzde 95’i 2019 yılında bir kez ücret artışı yapacak; zam ortalaması ise yüzde 16 olacak.
Rusya sineği bahane etti tonlarcasını geri gönderdi
Rusya sineği bahane etti tonlarcasını geri gönderdi
Çukurova’daki narenciye üreticileri, Rusya’ya ihraç edilen tonlarca ürünün, Akdeniz meyve sineği zararlısının bahane edilerek geri gönderilmesine tepki gösterdi. Üreticiler, bu durumun, ürünlerin dalında kalarak ciddi boyutta ekonomik zararlara yol açabileceğini söylerken, Rusya’nın tavrını ise siyasi olarak görüyor.
Takasbank'a hizmet izni
Takasbank'a hizmet izni
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nca (TCMB), İstanbul Takas ve Saklama Bankası AŞ'nin (Takasbank) Organize Toptan Doğal Gaz Satış Piyasasında gerçekleşen işlemler için nakit takas ve teminat yönetimi hizmeti vermesi kararlaştırıldı.
Türk çeliğine İran tehdidi
Türk çeliğine İran tehdidi
Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Başkanı Adnan Aslan, İran'ın çelik sektöründeki üretim artışının ve Türkiye'ye yaptığı ihracatın sektörde tedirginliğe neden olduğunu belirterek konuyla ilgili önlem alınması çağrısında bulundu.
Bi-Fikir'den 575 milyon TL'lik değer ortaya çıktı
Bi-Fikir'den 575 milyon TL'lik değer ortaya çıktı

Anadolu Grubu çalışanlarının yaratıcı fikirlerini özgürce sunabildikleri, fikirleriyle tüm Grup şirketlerine katma değer sağladıkları bir inovasyon platformu olan Bi-Fikir kapsamında 2018 yılının en iyileri seçildi.

Türk Telekom borçlarda faizleri sıfırlıyor
Türk Telekom borçlarda faizleri sıfırlıyor
Türk Telekom’un Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı’na desteği devam ediyor. “Faizleri Sıfırlıyoruz” kampanyası ile 31 Aralık 2017 tarihinden önce telefon, internet ve mobil hattı iptal edilmiş ancak kuruma halen borcu olan müşterilerin geçmişe dönük tüm borçlarının faizleri siliniyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.