Ekonomi Ekonomi

Ekonomi Haberleri

 • BİST
  28 EKİM
  02:55
  1152.6300
  8,18 %0,71
  DÜN 1144.4500 -46,18 %3,88
 • DOLAR
  28 EKİM
  02:55
  8,20
  0,0179 %0,22
  DÜN 8,18 0 %0
 • EURO
  28 EKİM
  02:55
  9,66
  0,0017 %0,02
  DÜN 9,66 0 %0
 • ALTIN
  28 EKİM
  02:55
  502,22
  0,4803 %0,1
  DÜN 501,74 7,4167 %1,52
Normalleşme faturası 20 trilyon dolar
Normalleşme faturası 20 trilyon dolar
Koronavirüsün küresel ticaretten hizmetler sektörüne her alanda ülkelere ve dünya ekonomisine bedeli ağır olacak. Salgının, ülkeleri 100 yıla bedel bir ekonomik krize soktuğu belirtiliyor. Dünya Kaynakları Enstitüsü (WRI), “Dünya normale dönmek için önümüzdeki 2 yılda 10 ila 20 trilyon dolar arasında bütçe harcayacak” açıklaması yaptı.
Doğal gaza çevreci depolama
Doğal gaza çevreci depolama
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, depolama tesisi çalışmalarının sürdüğü Tuz Gölü’nde gerçekleştirilen çevreci çalışmalarla flamingo sayısının 25 bine ulaştığını açıkladı. Dönmez, “Bu projeyle çevreyi korumanın en güzel örneklerinden bir tanesini sergiliyoruz” dedi.
Yatırım dalgası geliyor
Yatırım dalgası geliyor
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Citibank’ın video konferans üzerinden organize ettiği toplantıda uluslararası yatırımcılara Türkiye’deki fırsatları anlattı. Albayrak, “Yeni bir sermaye yatırım dalgası ufukta belirdi. Türkiye’nin tartışmasız en güçlü yanları, lojistik avantajı, üç kıtanın birleştiği noktada olması, genç nüfus ve eğitimli iş gücüdür” diye konuştu.
Ziyaretçi değil hediyesi gitti
Ziyaretçi değil hediyesi gitti
Kovid-19 sürecinde yakınlarını ziyaret edemeyen vatandaşlar, çareyi sevdiklerine küçük hediyeler göndermekte buldu. Bu dönemde talebin 3 kat arttığını belirten Çiçek Sepeti CEO’su Ceyhun Turan, tüketicilerin çiçek ve hediye kategorilerinin yanında ev ile yaşam, elektronik, moda, süpermarketi tercih ettiğini söyledi.
Kapalıçarşıda altın fiyatları: Gram altın 500 TLyi geçti
Kapalıçarşı'da altın fiyatları: Gram altın 500 TL'yi geçti
Kapalıçarşı'da 24 ayar külçe altının gramı günü yüzde 0,93 artışla 500,8 liradan tamamladı. Bugün kapanışta çeyrek altın 811, Cumhuriyet altını 3 bin 321 liradan satıldı.
Hazırlıklar tamamlandı: 2 Kasımda gidiyor
Hazırlıklar tamamlandı: 2 Kasım'da gidiyor
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Şu anda Fatih sondaj gemimiz hazırlıklarını tamamlamak üzere. 1 veya 2 Kasım gibi ikinci sondaj noktası Türkali-1'e gidecek" dedi.
Bakan Albayrak: Birçok çok uluslu şirket üretimlerini Asyadan bölgemize yönlendirmeye başladı
Bakan Albayrak: Birçok çok uluslu şirket üretimlerini Asya'dan bölgemize yönlendirmeye başladı
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Birçok çok uluslu şirket üretimlerini Asya'dan bölgemize yönlendirmeye başladı" dedi. Albayrak, "Türkiye ekonomisi, bir dönüm noktasında. Yeni bir sermaye yatırım dalgası ufukta belirdi" şeklinde konuştu.
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank: Finansal piyasalardaki dalgalanmalar, Türkiye ekonomisinin üretim gücünden ve sanayisinden bağımsız
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank: Finansal piyasalardaki dalgalanmalar, Türkiye ekonomisinin üretim gücünden ve sanayisinden bağımsız
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, "Finansal piyasalardaki dalgalanmalar, Türkiye ekonomisinin üretim gücünden ve sanayisinden bağımsız" açıklamalarında bulundu.
27 yıl sonra geri alındı: Azerbaycan ekonomisini ihya edecek üç şehir
27 yıl sonra geri alındı: Azerbaycan ekonomisini ihya edecek üç şehir
Azerbaycan ordusu işgal altındaki topraklarını geri almak için hızla ilerleyişini sürdürürken, operasyonların başladığı 27 Eylül'den bu yana çok sayıda köy ve şehir de Ermenistan ordusunun işgalinden temizlenerek tekrardan ele geçirildi. Özellikle Kelbecer-Laçin iktisadi bölgesinde yer alan Zangilan, Gubadlı ve Cebrail'in kurtuluşunun ardından iktisadi bölgenin yüzde 50'si de Azerbaycan'ın kontrolüne geçti. Diğer bölgelerden bir takım ekonomik avantajları ile ayrılan bölge, Azerbaycan'ın ekonomik olarak da kalkınmasında önemli rol oynayacak.
Azerbaycan ordusu hızla ilerliyor Rus şirket ise 112 ton altın için silah ve asker yığıyor
Azerbaycan ordusu hızla ilerliyor Rus şirket ise 112 ton altın için silah ve asker yığıyor
Ermenistan ile girdiği çatışmalarda sahada büyük üstünlük elde eden Azerbaycan ordusu adım adım zafere doğru ilerlerken, işgal altındaki topraklarda yasadışı olarak kazanç elde eden şirketler de ise büyük panik yaşanmaya başladı. Bu şirketlerin başında bölgedeki altınların yüzde 99'unu kontrol eden Rus GeoProMining Gold şirketi yer alıyor. Çatışmaların şiddetlendiği ilk zamanlar üretimi durduran şirketin Azerbaycan'ın kontrolü ele geçirmesinin ardından milyarlarca dolarlık altın rezervinden vazgeçmemek için bölgeye çok sayıda silah ve paralı asker yığmaya başladığı iddia edildi. Dağlık Karabağ bölgesinde 112 tondan fazla altın rezervi olduğu biliniyor.
Cezayir petrol devini koronavirüs vurdu: 10 milyar dolar zarar bekleniyor
Cezayir petrol devini koronavirüs vurdu: 10 milyar dolar zarar bekleniyor
Cezayir'in petrol şirketi Sonatrach'ı koronavirüs salgını vurdu. Şirketin salgın nedeniyle doğal gaz ve petrol ihracatından elde ettiği gelirin bu yıl 10 milyar dolar azalması bekleniyor.
ABDli teknoloji milyarderi ülke tarihinin en büyük vergi kaçakçılığıyla suçlanıyor
ABD'li teknoloji milyarderi ülke tarihinin en büyük vergi kaçakçılığıyla suçlanıyor
ABD'de otomotiv sektörüne yönelik yazılımlar üreten Reynolds amp; Reynolds'un üst yöneticisi Robert Brockman, ülke tarihinin en büyük vergi kaçırma iddiasıyla suçlanıyor. Brockman'ın 20 yılı aşkın süreçte yaklaşık 2 milyar dolarlık geliri gizleyerek vergiden kaçtığı iddia ediliyor.
İngiliz denetim kuruluşu ICO, British Airwayse 20 milyon sterlin ceza kesti
İngiliz denetim kuruluşu ICO, British Airways'e 20 milyon sterlin ceza kesti
İngiliz havayolu şirketi British Airways'in (BA) yaklaşık 400 bin müşterisinin verilerini koruyamadığı gerekçesiyle 20 milyon sterlin ceza ödemesine karar verildiği bildirildi.
İngiliz hükümeti kapatılan işletmelerin çalışanlarına maaş desteği verecek
İngiliz hükümeti kapatılan işletmelerin çalışanlarına maaş desteği verecek
İngiltere Maliye Bakanı Sunak, önümüzdeki dönemde koronavirüs (Kovid-19) vakaları nedeniyle bölgesel karantina uygulamaları kapsamında kapatılacak işletmelerde çalışanların maaşlarının yüzde 66’sının hükümet tarafından karşılanacağını duyurdu.
Azerbaycan-Ermenistan çatışmasında kritik detay: Büyük çöküş başlayacak
Azerbaycan-Ermenistan çatışmasında kritik detay: Büyük çöküş başlayacak
Ermenistan'ın saldırıları sonrasında harekete geçen Azerbaycan ordusu 30'a yakın yerleşim yerinin kontrolünü yeniden ele geçirirken hızla işgal altındaki Dağlık Karabağ bölgesini Ermenistan'ın elinden geri almak için ilerliyor. Jeopolitik açıdan stratejik bir konumda bulunan Karabağ bölgesi yer altı ve üstü zenginlikleri bakımından da oldukça önemli bir konumda yer alıyor. 28 yıldır Ermenistan işgalinde olan bölgedeki 150'den fazla madenden çıkarılan ürünler illegal olarak dünya pazarlarına gönderiliyor. Öte yandan Azerbaycan'ın 'Karabağ' yatağı olarak isimlendirdiği bölgede bulduğu 60 milyon ton petrol için de bölge kritik öneme sahip bulunuyor. Bölgenin yeniden Azerbaycan'ın kontrolüne geçmesiyle Ermenistan ekonomisinde büyük çöküşün başlayacağı ifade ediliyor.
ABDden İranın 18 bankasına yaptırım
ABD'den İran'ın 18 bankasına yaptırım
ABD yönetimi, İran'ın 18 bankasına yaptırım uygulama kararı aldı. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, söz konusu yaptırım kararının Amerikan dolarına yasa dışı erişimi durdurma taahhüdünü yansıttığını kaydetti.
Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Kacır: TOGG, mobil akıllı cihaz projesi olarak öne çıkıyor
Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Kacır: TOGG, mobil akıllı cihaz projesi olarak öne çıkıyor
Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, "TOGG, aslında bir otomobil projesi olmanın ötesinde, mobil akıllı cihaz projesi olarak öne çıkıyor" dedi. Kacır, "Tüm mobilite uygulamalarında, yerli ve milli teknoloji ürün ve hizmetlerine yönelik atılımlarımızı, eylemlerimizi kamuoyuna ilan ediyor olacağız" ifadelerini kullandı.
9 ayda 736 bin yeni araç trafiğe çıktı
9 ayda 736 bin yeni araç trafiğe çıktı
Türkiye İstatistik Kurumu, eylül ayına ilişkin motorlu kara taşıtları istatistiklerini açıkladı. Trafiğe kayıtlı araç sayısı, eylül sonu itibarıyla geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,12 artarak 23 milyon 854 bin 820'ye çıktı. Aynı dönemde kaydı silinen taşıt sayısı ise 35 bin 995 adet oldu.
Ticaride açığıiç pazar kapattı
Ticaride açığı iç pazar kapattı
Ticari araç ihracatında pandemide kapanan Avrupa pazarının boşluğunu yerli müşteri kapattı. Anadolu İsuzu Genel Müdürü Tuğrul Arıkan, “İç pazarın 2019’un üstünde kapatacağını öngörüyoruz. Maalesef iç pazardaki bu yükseliş ihracat pazarlarının başında gelen Avrupa’da gerçekleşmedi” dedi.
Güçlerini TEMSA’nın geleceği için birleştirdiler
Güçlerini TEMSA’nın geleceği için birleştirdiler
Temsa Ulaşım Araçları’nın Sabancı Holding ve PPF IndustryCo (Skoda Transportation ana ortağı) tarafından satın alınması konusunda tüm resmi süreçler tamamlanırken 50 yıldan uzun süredir Türk sanayisine hizmet eden TEMSA’da yeni yatırımların önü açıldı.
TOGGun fabrikasının yapımı son sürat devam ediyor
TOGG'un fabrikasının yapımı son sürat devam ediyor
Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nun (TOGG) yerli otomobilinin üretileceği fabrika inşaatında çalışmalar sürüyor. TOGG’nun sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, fabrika inşaatında şimdiye kadar 100 bin metreküp kazı yapıldığı, 9 bin 400 zemin güçlendirme kolonu üretildiği ve 46 bin ton çimento kullanıldığı belirtildi.
Yerli otomobilde önemli gelişme: Türkiyede üretilecek
Yerli otomobilde önemli gelişme: Türkiye'de üretilecek
Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu "Planlarımız doğrultusunda adım adım ilerliyoruz. Dünyanın önde gelen Li-Ion batarya üreticilerinden #Farasis ile yaptığımız anlaşmaya göre batarya modülü ve paketini Türkiye’de üreteceğiz" açıklaması yaptı.
Yeni Hyundai i20 kitleyi genişletti
Yeni Hyundai i20 kitleyi genişletti
Radikal bir değişiklikle baştan ayağı yenilenen Hyundai i20 artık her kesimden daha fazla kişiye hitap edecek. Avrupa pazarı için yeni keskin çizgilerin ilk kez i20’de kullanıldığını belirten Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel, “Modelimiz bu haliyle daha fazla kişiye ulaşarak keyifle kullanılabilecek bir araç olmayı hedefliyor” dedi.
Sıfır otomobilde bir ayıp daha: Aracı verip parasını geri alacak
Sıfır otomobilde bir 'ayıp' daha: Aracı verip parasını geri alacak
'Ayıplı' çıkan sıfır otomobillere bir yenisi daha eklendi. Trabzon'da 3 yıl önce satın aldığı sıfır kilometre lüks otomobilin gövdesinde zamanla oluşan göçükler nedeniyle, aracı satan bayiye dava açan Selva Akbaş, uzun süren hukuk mücadelesini kazandı. Mahkeme 'ayıplı' olduğu tespit edilen aracın, ‘ayıpsız misliyle’ değiştirilmesine hükmetti.
Nakpilsanın fabrikası satışa çıkıyor
Nakpilsa'nın fabrikası satışa çıkıyor
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu , Naksan Plastik ve Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ'nin fabrikasıyla ilgili tüm mal, hak ve varlıkları satışa çıkardı. Muhammen bedeli 315 milyon lira olarak belirlenen satış için 18 Aralık'ta ihale yapılacak.
Ankara’nın gözbebeği Saraçoğlu yenileniyor
Ankara’nın gözbebeği Saraçoğlu yenileniyor
Ankara’nın ilk toplu konut projesi olan Saraçoğlu Mahallesi’nin ihya süreci başladı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Saraçoğlu Projesi’yle Ankara’nın merkezine havuzu, parkları ve anıt ağaçlarıyla, üç etaptan oluşan yemyeşil bir yaşama alanı kazandırıyoruz. Proje Ankaralıların buluşma noktası olacak” dedi.
CHPli başkan yardımcısı kiracısı olduğu fabrikayı tahliye ederken binayı da söküp götürdü
CHP'li başkan yardımcısı kiracısı olduğu fabrikayı tahliye ederken binayı da söküp götürdü
Kocaeli'nin Darıca ilçesinde yer alan fabrikasını İhsan Yümlü'ye satan ve bir yıllık kira sözleşmesi yaparak üretime devam eden Maltepe Belediye Başkan Yardımcısı Yahya Han, aylarca kirayı ödemeyince yeni mal sahibi ile icralık oldu. Mahkemeden çıkan tahliye sonrası binanın bazı kısımlarının sökülerek yapıda hasara yol açıldığı iddiasıyla Yahya Han hakkında suç duyurusunda bulunuldu.
Yabancıların konutta ilk tercihi İstanbul
Yabancıların konutta ilk tercihi İstanbul
Türkiye'de yabancılara konut satışı eylül ayında yüzde 26'dan fazla artış gösterdi. Yabancılara konut satışlarında, Eylül 2020'de ilk sırayı 2 bin 370 ile İstanbul aldı. Türkiye'de yabancıların konut edinme sıralamasına bakıldığında, ocak-eylül döneminde 4 bin 716 konutla ilk sırada İran yer alıyor.
Konutta dikkat çeken detay: Çinliler tüm zamanların rekorunu kırdı
Konutta dikkat çeken detay: Çinliler tüm zamanların rekorunu kırdı
2020 yılının ilk 9 ayına ilişkin konut satış istatistikleri dikkat çeken bir detayı da ortaya çıkardı. Türkiye'den en çok konut alan yabancılar listesinde ilk 20'de son yıllarda bulunmayan Çinliler, bu yılın 9 aylık döneminde 659 adetle tüm zamanların yıllık rekorunu kırdı.
Antalyada tepki çeken villa inşaatı: Gören CİMER ve belediyeye şikayet ediyor
Antalya'da tepki çeken villa inşaatı: Gören CİMER ve belediyeye şikayet ediyor
Antalya'nın Demre ilçesindeki doğa harikası Üçağız Yarımadası'nda, bir İngiliz vatandaşının villa inşaatı tepkilere yol açtı. Yaklaşık 10 yıl önce satın alınan kaçak yapının yıkılıp, İmar Barışı'ndan faydalanarak, yerine villa yapılması çok sayıda vatandaş tarafından CİMER, kaymakamlık ve belediyeye şikayet edilirken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan gelecek cevap bekleniyor. Yapı kayıt belgesinin geçersiz olması halinde hem yıkım hem de para cezası uygulanacak.
Yeşil projelerde satış hızı yüksek
Yeşil projelerde satış hızı yüksek
Salgın ile konut projelerinde yeşile talep arttı. Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, “Yakın zamanda teslim ettiğimiz tüm projelerimiz kısa sürede yüzde 90 doluluğa ulaştı. Çevre düzenlemesi ve peyzaj talepte etkili oldu. Biz de bunun üzerine Türkiye’nin ilk yeşil kampanyasını başlattık” dedi.
Konut fiyatları ağustosta artış gösterdi
Konut fiyatları ağustosta artış gösterdi
Merkez Bankası verilerine Konut Fiyat Endeksi, ağustosta aylık yüzde 2,1, yıllık ise yüzde 26,2 artışla 144,4 seviyesinde gerçekleşti. 3 büyük ilin konut fiyat endekslerindeki gelişmeler değerlendirildiğinde, 2020 yılı ağustos ayında bir önceki aya göre İstanbul, Ankara ve İzmir’de sırasıyla yüzde 2,2, 2,3 ve 2,1 artış görüldü.
Türk sporunda blockchain devrimi
Türk sporunda blockchain devrimi
Karşıyaka Spor Kulübü, taraftarları için özel bir token projesini hayata geçiriyor. Bitci Teknoloji ile yapılan anlaşma kapsamında taraftarların kullanımına sunulacak token’lar Karşıyaka’ya proje süresince ciddi bir gelir sağlayacak. Taraftarlar ellerindeki token’ları özel olarak geliştirilmiş güvenli uygulama üzerindeki ayrıcalıklı fırsatların yanı sıra perakendeden gıdaya, teknolojiden konaklamaya kadar BitciPay anlaşmalı tüm ürün ve hizmet alışverişlerinde kullanabilecek.
Bakan Selçuk paylaştı: İki ay daha uzatıldı
Bakan Selçuk paylaştı: İki ay daha uzatıldı
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kısa çalışma ödeneği ve fesih kısıtının 2 ay daha uzatılmasına ilişkin, "Salgının etkilerini azaltmak ve istihdamı korumak için Sosyal Koruma Kalkanı'mız ile çalışanlarımızı ve işverenlerimizi desteklemeye devam ediyoruz" değerlendirmesinde bulundu.
Yıldız Holdingte kritik atama
Yıldız Holding'te kritik atama
Yıldız Holding Kurumsal Strateji ve İş Geliştirme Başkanlığı’na Melih Yalçın getirildi. Melih Yalçın önümüzdeki dönemde Yıldız Holding ve bağlı iştiraklerinin yerel ve global stratejilerinin oluşturulmasına liderlik edecek.
6.5 ton tekno atığını eğitime dönüştürdü
6.5 ton tekno atığını eğitime dönüştürdü
Turkcell, tekno atıkların geri dönüşümünden gelen geliri çocukların nitelikli eğitimine katkıya dönüştürdüğü ‘Eğitime Dönüştür’ projesi ile bugüne kadar 6,5 ton elektronik atık topladı. Tüm Türkiye’de Turkcell mağazalarından toplanan atıklardan elde edilen geliri yeni eğitim dönemiyle birlikte pandemi döneminde hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının çocuklarının eğitimine katkı olarak dönüştürmeye başladı.
Ülker Bisküviden 650 milyon dolarlık tahvil ihracı
Ülker Bisküvi'den 650 milyon dolarlık tahvil ihracı
Türkiye’nin lider gıda şirketi Ülker Bisküvi, yurtdışına 650 milyon ABD Doları değerinde tahvil ihraç etti. Pandemi döneminde yurtdışından kaynak sağlanması, Türkiye’ye ve Ülker Bisküvi’ye gösterilen güvenin göstergesi oldu.
Memurun fazla mesai ücreti belli oldu
Memurun fazla mesai ücreti belli oldu
Devlet memurlarının 2 lira 26 kuruş olan saat başı fazla çalışma ücreti, yeni yılda yüzde 6,19 artışla 2 lira 40 kuruşa yükselecek. Özel kalem personeliyle makam şoförleri ise saat başına 2,54 lira fazla mesai alacak.
Twist Sonbahar-Kış 2020-2021 koleksiyonu ile Twist Gangin sıra dışı dünyasına yolculul
Twist Sonbahar-Kış 2020-2021 koleksiyonu ile Twist Gang'in sıra dışı dünyasına yolculul
Sokağın Özgür Ruhu TWIST, özgün ve yenilikçi anlayışıyla bir ilke imza atıyor! TWIST, ilk kez sokağın ve dijital dünyanın gerçek karakterleriyle gerçekleştirdiği 2020-21 Sonbahar-Kış Kampanyasında, çağın güzellik ve kusursuzluk kavramını kendi objektifinden yorumluyor! Farklı görünümleri ile kendi özgün stilini yansıtabilen, kendi yaşam felsefeleri ile hayallerinin peşinden gitme cesaretine sahip 11 Twister’dan oluşan #TwistGang ekibi ile yepyeni bir dünyanın kapılarını aralamaya hazır mısın!
İpekyol Sonbahar-Kış 2020-2021 koleksiyonu ile zarafet dozu yüksek bir mevsim
İpekyol Sonbahar-Kış 2020-2021 koleksiyonu ile zarafet dozu yüksek bir mevsim
Feminen tasarımları kusursuz detaylarıyla harmanlayan Ipekyol Sonbahar-Kış 2020-2021 Koleksiyonu, yeni mevsime eşlik eden silüetleri, naturel dozu yüksek bir koleksiyon seçkisiyle buluşturuyor.
Rus basınında Türk SİHAlara övgü: Hayranlıkla izliyoruz
Rus basınında Türk SİHA'lara övgü: Hayranlıkla izliyoruz
Türk yapımı silahlı insansız hava araçları, tüm ülkelerin ilgisini çekmeye devam ediyor. Azerbaycan'ın cephedeki başarısının önemli etkenlerinden biri olarak gösterilen Türk SİHA'larını, Rusya'nın önde gelen gazetelerinden Komsomolskaya Pravda manşetine taşıdı.
Kanuni sondaj gemisi göreve hazırlanıyor: Platformları sökülüyor
Kanuni sondaj gemisi göreve hazırlanıyor: Platformları sökülüyor
Karadeniz’de görev yapmadan önce hazırlıklar için bir süredir Haydarpaşa Limanı’nda bulunan Kanuni sondaj gemisinde platform söküm çalışmaları başladı. Platform söküm çalışmaları havadan görüntülendi.
Türk kamikaze dronelar önümüzdeki yıllarda harp sahalarına damgasını vurabilir
Türk 'kamikaze drone'lar önümüzdeki yıllarda harp sahalarına damgasını vurabilir
Dağlık Karabağ'da yaşanan çatışmalarda Ermenistan ordusuna çok ağır zayiatlar verdiren platformlardan biri de İsrail üretimi 'kamikaze drone'lardı. Hava savunma sistemleri radarları tarafından tespit edilemeyen bu dronelar, önümüzdeki dönemlerde harp alanlarında çok etkili şekilde kullanılacak. Türkiye'nin bu alanda önemli çalışmalarının olduğunu hatırlatan uzmanlar, "STM tarafından üretilen Kargu, harp sahasında 'anti-personel' konseptinde aktif olarak kullanılan ve etkili bir ürün. Kargu gibi ürünlerin sahada kullanımı arttıkça ve harp alanına etkisi daha iyi anlaşıldığında çok daha etkili ürünler ortaya çıkacaktır" değerlendirmesinde bulundu.
Türkiye düşmanlarını zor günler bekliyor
Türkiye düşmanlarını zor günler bekliyor
Türkiye’nin savunma sanayii alanında özellikle SİHA ve İHA teknolojisinde elde ettiği milli atılım dünya medyasının takibinde. Amerikan Forbes dergisi, yakın gelecekte envantere girecek Akıncı, Aksungur ve Alpagu ile ilgili olarak “Türkiye’nin düşmanlarının zor günler yaşayacağını” yazdı. Dergi, son olarak Azerbaycan’ın Karabağ’daki başarısına da büyük katkı sağlayan Türk İHA ve SİHA’ların çatışmaların seyrinde belirleyici hale geldiği yorumu yaptı.
Savunma sanayinde Türkiye-Ukrayna ortaklığı: İki ülke kritik projeleri hayata geçirebilir
Savunma sanayinde Türkiye-Ukrayna ortaklığı: İki ülke kritik projeleri hayata geçirebilir
Türkiye ile Ukrayna, savunma sanayii alanında önemli projelerde ortaklık geliştiriyor. SİHA'lardan füze motorlarına, hava savunma sistemlerinden ortak kargo uçağı üretmeye kadar iki ülkenin tamamlayıcı iş birliğine yöneldiği görülüyor. Ukrayna'nın Sovyetler döneminden kalma çok önemli sanayii alt yapısının olduğunu söyleyen uzmanlar, "Ukrayna’nın elindeki altyapı Türkiye için önemli bir değer taşırken, Türkiye’nin NATO standartlarındaki üretim ve tasarım tecrübesi de Ukrayna için önemli bir değer taşıyor. Manzara tozpembe olmasa da Ukrayna ve Türkiye potansiyel partner konumunda" değerlendirmesinde bulundu.
Askeri gemi inşasında hedef bütçe 12 milyar dolar
Askeri gemi inşasında hedef bütçe 12 milyar dolar
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, askeri gemi inşa sektöründe mevcutta devam eden projelerle, uzun vadede gerçekleştirilmeyi planladıkları projelerin toplam bütçesini 12 milyar dolara ulaştırmayı hedeflediklerini söyledi. Atmaca gemilerinde de son atış testlerini yaptıklarını kaydeden Demir, “Seri üretime hazır hale geliyor” dedi.
Kanadanın silah ambargosu: Türkiyenin İHA optikleri için alternatifleri var
Kanada'nın silah ambargosu: Türkiye'nin İHA optikleri için alternatifleri var
Kanada hükümeti, Türk SİHA'larının Dağlık Karabağ'daki Ermenistan ordusuna yönelik harekatlarda kullanılmasından rahatsız oldu ve Türkiye'ye 'İHA ekipmanı' satışını askıya aldı. Türkiye, özellikle ANKA ve Bayraktar TB2 gibi platformlarda Kanada üretimi Wescam'in elektro-optik ve kızılötesi kamera sistemlerini kullanıyordu. Türkiye'nin bu konuda alternatiflerinin olduğunu belirten uzmanlar, "ASELSAN'ın ürettiği CATS kamera sistemlerinin insansız hava araçlarına entegrasyonu devam ediyor. Kanadalı firmanın ürettiği ürünlerin alternatifi, Almanya, ABD ve İsrail gibi ülkelerde var" bilgisini paylaştı.
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Demirden ambargo kararına karşı büyük müjde: SİHA’lara takılacak CATS kameralarımız seri üretime geçiyor
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Demir'den ambargo kararına karşı büyük müjde: SİHA’lara takılacak CATS kameralarımız seri üretime geçiyor
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Kanada'nın amborga kararının ardından yaptığı açıklamada "Savunma Sanayiimiz engelleme ve ambargo kararlarına aldırmadan yoluna devam ediyor. SİHA’larımıza takılıp kullanıma alınacak CATS kameralarımız seri üretime geçiyor, emeği geçenlere teşekkürler" ifadelerini kullanarak müjdeyi verdi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.