Ekonomi Ekonomi
 • BİST
  26 HAZİRAN
  07:36
  95.421
  238,55 %0,25
  DÜN 95.421 1160,21 %1,23
 • DOLAR
  26 HAZİRAN
  07:36
  5,81
  0,0125 %0,22
  DÜN 5,79 0 %0
 • EURO
  26 HAZİRAN
  07:36
  6,60
  0,0063 %0,1
  DÜN 6,59 0 %0
 • ALTIN
  26 HAZİRAN
  07:36
  263,02
  -2,1655 %0,82
  DÜN 265,18 6,6087 %2,56
Atama ve görevden alma kararları Resmi Gazetede
Atama ve görevden alma kararları Resmi Gazete'de
Toplu Konut İdaresi Başkan Yardımcılıkları ve Tarım ve Orman Bakanlığına ait atama ve görevden alma kararları Resmi Gazete'de yayımlandı.
Özel güvenlikçilerden müstakil yasa talebi
Özel güvenlikçilerden müstakil yasa talebi
Güvenlik-İş Sendikası Genel Başkanı Ömer Çağırıcı, özel güvenlik görevlilerinin özlük hakları ve çalışma koşullarını belirleyecek yasa talep ettiklerini dile getirdi. Çağırıcı, “Yapılan işin hassasiyeti düşünüldüğünde çalışma koşullarının belirlenmesi gerekiyor” dedi.
Altın 6 yılın zirvesinde
Altın 6 yılın zirvesinde
Altın ons fiyatı büyük merkez bankalarından gelen faiz indirimi sinyali ve ABD ve İran arasındaki gerginliklerin etkisiyle bin 438 dolar ile son altı yılın zirvesine çıktı. Ons altın, 1.429 dolardan işlem görürken iç piyasada gram altın 267,1 lira, çeyrek altın 434 lira ve Cumhuriyet altını 1.778 liradan işlem gördü.
Halka arzla büyümeyi hedefliyor
Halka arzla büyümeyi hedefliyor
Deri ve tekstil sektörünün önemli oyuncularından Derlüks Deri, 27 - 28 Haziran 2019 tarihlerinde iki iş günü, Borsa İstanbul Birincil Piyasası’nda “Sabit Fiyatla Talep Toplama ve Satış Yöntemi” ile 10.30-13.00 saatleri arasında halka arz olacak. Şirket, 2,66 TL sabit fiyatla talep toplayacak.
Şişecamdan 18 milyon $lık yatırım
Şişecam'dan 18 milyon $'lık yatırım
Şişecam Cam Ambalaj’ın yıllık 80 bin ton üretim kapasitesine sahip olan yeni fırını, 18,2 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirildi.
Eski büyüme hızını yakalarız
Eski büyüme hızını yakalarız
Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, 4 yıllık istikrar ortamına işaret ederek, “Türkiye, 2019’un ikinci yarısından itibaren tekrar eski büyüme hızına ulaşacak, bundan kimsenin şüphesi olmasın” dedi. Turagay, küresel anlamda faizlerin düşmesinin de ülkemize olumlu yansıyacağını söyledi.
TOKİ’nin İstanbul kuraları bugün
TOKİ’nin İstanbul kuraları bugün
TOKİ tarafından gerçekleştirilen 50 bin sosyal konut projesi kapsamında toplanan talepler sonrasında kura sırası İstanbul’a geldi. Toplamda 6 bin 300 talebin toplandığı İstanbul’da ilk olarak bugün Başakşehir Kayabaşı projesinde yer alan 4 bin 467 konut sahiplerini bulacak.
Ekonomimizin gelişiminde sigortanın rolü çok büyük
Ekonomimizin gelişiminde sigortanın rolü çok büyük
Gulf Sigorta Genel Müdürü Süleyman Sağıroğlu, sigorta sektörünün sağladığı büyük teminatlarla ekonomideki gelişmeleri desteklediğini belirterek, “Sektör, ülke ekonomisini canlandırmada önemli bir sorumluluğa sahip” dedi.
NATO ülkelerinden savunmaya büyük harcama
NATO ülkelerinden savunmaya büyük harcama
NATO üyesi ülkelerin 2019 yılında toplam savunma harcamaları 984 milyar doları geçecek. Bu dönemde NATO üyesi ülkeler arasında en fazla savunma harcamasını ABD gerçekleştirecek. ABD, 685 milyar 99 milyon dolarla NATO'nun toplam savunma harcamasının yaklaşık yüzde 70'ini tek başına yapacak. Türkiye ise 2019'da toplam 18 milyar dolarlık savunma harcaması gerçekleştirecek.
40 milyar dolarlık dev yatırıma onay
40 milyar dolarlık dev yatırıma onay
Kanada tarihinin "en büyük özel sektör yatırımı" sıvılaştırılmış doğal gaz şirketi LNG Canada, federal hükümetten onay alırken, 40 milyar dolar proje bedeline sahip yatırıma Kanada hükümeti de 275 milyon dolar maddi destekte bulunacak.
İsraile 500 milyon dolarlık şok
İsrail'e 500 milyon dolarlık şok
Hindistan'ın, İsrail'e sipariş verdiği 500 milyon dolarlık antitank füze sistemlerini almaktan vazgeçtiği bildirildi. Hindistan'da yerli bir şirketin füze geliştireceği belirtildi.
Kaplan: Faiz indirim için çok erken
Kaplan: Faiz indirim için çok erken
Dallas Merkez Bankası (Fed) Başkanı Robert Kaplan, faiz indirimi kararı vermek için "henüz çok erken" olduğunu vurguladı.
Haklarımız pazarlık konusu edilemez
Haklarımız pazarlık konusu edilemez
Bahreyn’deki çalıştaya tepki gösteren Gazze Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Velid el-Hasri, “Haklarımız ve ilkelerimiz hiçbir şartda pazarlık konusu edilemez” dedi.
Trump, Fed üzerindeki baskısını sürdürüyor
Trump, Fed üzerindeki baskısını sürdürüyor
ABD Başkanı Donald Trump, ABD Merkez Bankası'nı (Fed) faizleri düşürmediği için tekrar eleştirerek politikalarını değiştirmesi için Fed üzerindeki baskıyı sürdürdü.
Dünya devleri bir bir Çinden çıkıyor
Dünya devleri bir bir Çin'den çıkıyor
Carrefour, 1995 yılında beri faaliyet gösterdiği Çin'deki operasyonlarının yüzde 80'ini elektronik perakendecisi Suning.com şirketine 620 milyon euro karşılığında devrediyor. Alman Metro da ülkedeki 93 marketini devretme hazırlığında. Daha önce de Tesco ve Walmart Çin piyasasındaki çoğunluk hisselerini elden çıkarmıştı
Merkez bankalarına risk yönetimi uyarısı
Merkez bankalarına risk yönetimi uyarısı
ABD Merkez Bankası (Fed) Yönetim Kurulu üyesi Lael Brainard, merkez bankalarının, ekonomik büyümeyi sürdürebilmek için "risk yönetimi yapmaları" gerektiği uyarısı yaptı.
2030’a kadar 11 milyon elektrikli araç trafiğe çıkacak
2030’a kadar 11 milyon elektrikli araç trafiğe çıkacak
Birleşik Krallıkta 230 yılına kadar 11 milyon elektrikli aracın trafiğe çıkacağı tahmin ediliyor. Uzmanlar mevcut şebekenin bu elektrik giderini karşılamakta zorlanacağını belirtirken, Birleşik Krallık elektrik sistemlerini değiştirecek olması, şüphe götürmez bir gerçek olduğu gözleniyor.
Michelinin yaz kampanyası 30 Haziranda sona erecek
Michelin'in yaz kampanyası 30 Haziran'da sona erecek
Michelin, yetkili bayilerinden lastik satın alan müşterilerine 30 Haziran'a kadar 300 TL'ye varan araç bakım ve servis fırsatı sunuyor.
İcradan yarı fiyatına satılık Maserati
İcradan yarı fiyatına satılık Maserati
Trabzon'da özel bir hastanenin yarı fiyatına satışa çıkarılmasının ardından dikkat çeken son ilan İstanbul’dan geldi. 600 bin TL değerindeki 2014 model Maserati marka otomobil, yarı fiyatı olan 300 bin TL’ye icradan satışa çıkacak.
Otomotiv sektörü indirimin uzatılmasını istiyor
Otomotiv sektörü indirimin uzatılmasını istiyor
Otomotiv Sanayii Derneği'nin Başkanı Haydar Yenigün, otomotiv ana sanayine yeni yatırımların gelmesi için iç pazarın güçlenmesi gerektiğine dikkat çekerek, ÖTV ve KDV indirimi gibi iç talebi artırıcı önlemlerin yıl sonuna kadar uzatılmasını istedi.
Volkswagenden dev yatırım iddiası: Türkiye ile görüşüyorlar
Volkswagen'den dev yatırım iddiası: Türkiye ile görüşüyorlar
Otomobil devi Volkswagen'in potansiyel yatırım için Türkiye'yle görüşüyor. VW CEO'su Herbert Diess'in Çarşamba günü konuyla ilgili Türkiye'yi ziyaret ettiği belirtilirken, üst düzey kaynaklar görüşmelerin iyi gittiğini ve Türkiye'nin yatırım için potansiyel ülkeler arasında öne çıktığını teyit ediyor.
Renault Clio çığır açacak
Renault Clio çığır açacak
15 milyon adetle en çok satan Fransız otomobili Renault Clio’nun 5’inci nesli tanıtıldı. Bursa Oyak Renault’da üretilen model için Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş, “Clio B segmentinde yeni bir çığır açıyor. Rekabeti üst seviyeye taşıyor” dedi.
Yeni Clio Türkiyede ekimde satışa sunulacak
Yeni Clio Türkiye'de ekimde satışa sunulacak
Renault MAİS Genel Müdürü Çağdaş, "Türkiye'de OYAK Renault fabrikalarında üretilen ve dünyaya ihraç edilen gururumuz yeni Clio, sunduğu kalite, konfor ve güven ile yeni neslin ikonu olmaya hazırlanıyor" dedi.
25 bin araç çürümeye terk edildi
25 bin araç çürümeye terk edildi
İcradan ya da eksik evrak nedeniyle trafikten men edilen yaklaşık 25 bin araç, Kocaeli’deki yediemin otoparklarında çürümeye terk edildi. Duruma tepki gösteren otopark işletmecileri, araçların hem kendilerine hem de devlete zarar verdiğini söylediler.
Milyon dolarlık 5 yıldızlı otel kaderine terk edildi
Milyon dolarlık 5 yıldızlı otel kaderine terk edildi

Katar Emiri Şeyh Nasser Ahmed Ali Al Thani’ye ait Marmaris'teki milyon dolarlık beş yıldızlı otel, 1 milyon 200 bin dolar kirayı yüksek bulan işletmeciler ile anlaşma sağlanamamasından kaynaklı iki yıldır işletilemiyor. Turizmciler ise ilçe için önemli olan tesisin bir an önce turizme kazandırılmasını istiyor.

318 bin kişinin beklediği İstanbul kuraları yarın başlıyor
318 bin kişinin beklediği İstanbul kuraları yarın başlıyor
TOKİ’nin 50 bin yeni sosyal konut projesi kapsamında İstanbul’da talep toplanan 5 projedeki 6 bin 300 konut için yapılacak kura çekilişleri yarın itibariyle başlıyor. İstanbul’da ilk kura, Başakşehir Kayabaşı projesinde yer alan 4 bin 467 konut için yapılacak. İstanbul'daki 5 proje için toplam 318 bin 511 başvuru yapılmıştı. Kura sonrası hak sahibi olamayan vatandaşların yatırdığı başvuru bedelleri iade edilecek.
4 il için kesin koruma kararı
4 il için kesin koruma kararı
İstanbul, Balıkesir, Kayseri ve Trabzon'daki doğal sit alanı kapsamına giren bazı alanların "kesin korunacak hassas alan" olarak tescil ve ilan edilmesi hakkında Cumhurbaşkanı kararları Resmi Gazete'de yayımlandı.
Kentsel dönüşüm yüzde 8 ucuzladı
Kentsel dönüşüm yüzde 8 ucuzladı
Kentsel dönüşümde vergi ve harç karmaşası sona erdi. Vatandaşlar artık, noter, tapu ve belediye harçları ile veraset ve intikal vergisi gibi masrafları yapmayacak. Yeni düzenlemeyle kentsel dönüşüme tabi evde maliyet yüzde 8 daha ucuz olacak.
Konut satışında rekor kıran ilçe: 3e katladı
Konut satışında rekor kıran ilçe: 3'e katladı
Yılın 5 ayında İstanbul’da mayısta 15 bin 895, nisanda 15 bin 481, martta 19 bin 140, şubatta 14 bin 462, ocakta 13 bin 455 konut satıldı. Toplamda 5 ay içerisinde İstanbul’da satılan konut sayısı 78 bin 433 adete ulaşırken, 11 bin 961 adet konutla en fazla konutun satıldığı Esenyurt ise en yakın rakibini neredeyse 3'e katladı.
Konut Fiyat Endeksi nisanda arttı
Konut Fiyat Endeksi nisanda arttı
Konut Fiyat Endeksi, nisanda aylık göre yüzde 0,66, yıllık yüzde 2,75 artış kaydetti. Endeks değerleri bir önceki yılın aynı ayına göre, İstanbul’da yüzde 2,02 azalış, Ankara ve İzmir’de sırasıyla yüzde 1,30 ve 3,00 artış görüldü.
Avrasya Tünelinden 6 ayda 300 milyon TL geldi
Avrasya Tüneli'nden 6 ayda 300 milyon TL geldi
Avrasya Tüneli, 2019 yılı Ocak-Haziran döneminde yaklaşık 300 milyon TL gelir elde etti. Bu gelişme kıtaları bağlayan projenin, sürücülere sağladığı zaman, yakıt tasarrufu ve konforun yanı sıra Türkiye ekonomisine de katkısını gözler önüne seriyor.
TOKİden ekonomi ve istihdama katkı
TOKİ'den ekonomi ve istihdama katkı
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, yıl sonuna kadar ekonomiye 16 milyarlık kaynak aktararak ülke ekonomisine katkı sağlayacaklarını söyledi.
Çaya yüzde 15 zam
Çaya yüzde 15 zam
Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü, maliyet artışlarını göz önüne alarak kuru çaya yüzde 15 zam yaptı. Çaydaki zammın bugün itibariyle uygulanmaya başlayacağı da açıklandı.
Seçim bitti artık işimize bakalım
Seçim bitti artık işimize bakalım
İstanbul seçimleri geride kalırken, Türkiye’nin önündeki 4 yıllık seçimsiz döneme işaret eden iş dünyası, gündemin artık ekonomi olmasını istiyor. Güçlü Türkiye için birlikte çalışma mesajları veren iş dünyası, ekonomide vites büyütme çağrısı yaptı.
TMSF, Yaşarbankın borcunu tahsil etti
TMSF, Yaşarbank'ın borcunu tahsil etti
BDDK tarafından TMSF'ye devredilen Yaşarbank'ın borcu tahsil edildi. TMSF'den yapılan açıklamada, BDDK, TMSF ve Yaşar Grubu ile imzalanan protokol kapsamında AİHM süreci dahil olmak üzere tüm hukuki ihtilafların bugün giderilerek uzlaşma sağlandığı kaydedildi.
Lüks turizmde ‘dijital detoks’ dönemi
Lüks turizmde ‘dijital detoks’ dönemi
Lüks otel zincirleri, tatillerinde cep telefonları ve laptoplarından uzaklaşmak isteyen tatilciler için yeni yatırımları devreye almaya başladı. Bunlardan biri de dünyada lüks turizmin öncüsü olarak kabul edilen Four Seasons. Kanadalı turizm devi, Seyşeller’deki Desroches Adası’nda 2018 yılında hizmete açtığı tesisinde müşterilerine ‘dijital detoks’ imkânı sunuyor.
Lüks yat denize indirildi
Lüks yat denize indirildi
İsrailli iş adamı Ron Zuckerman'ın yatırımı ile Muğla'nın Bodrum ilçesinde yapılan 50 metrelik lüks yelkenli yat törenle denize indirildi.
Milyonlarca anneyi ilgilendiren karar
Milyonlarca anneyi ilgilendiren karar
İşverenin kreş açma yükümlülüğünü yerine getirmemesinin işçi tarafından haklı fesih sebebi olduğuna hükmeden Yargıtay, çalışan anneleri ilgilendiren önemli bir kara imza attı. Bundan böyle, çalıştığı iş yerinde kreş olmadığı için istifa eden kadın personel kıdem ve ihbar tazminatı alabilecek.
Apple dizüstü bilgisayarlarını geri çağırdı: Yangın çıkarabilir
Apple dizüstü bilgisayarlarını geri çağırdı: Yangın çıkarabilir
ABD'li teknoloji şirketi Apple, "MacBook Pro" model dizüstü bilgisayarlarının eski modellerinden bir bölümünü geri çağırma kararı aldığını duyurdu. Yapılan geri çağırmanın ise bataryalardaki aşırı ısınmanın yol açtığı yangın riski nedeniyle yapıldığı ifade edildi.
7 Türk bankasının kredi notunu teyit etti
7 Türk bankasının kredi notunu teyit etti
Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, 7 büyük Türk bankasının kredi notunu teyit etti.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.