Ekonomi Ekonomi

Ekonomi Haberleri

 • BİST
  26 OCAK
  04:26
  122.142
  -398,41 %0,33
  DÜN 122.540 -398,41 %0,33
 • DOLAR
  26 OCAK
  04:26
  5,94
  0,0059 %0,1
  DÜN 5,94 0,1837 %0,3
 • EURO
  26 OCAK
  04:26
  6,55
  -0,0104 %0,16
  DÜN 6,56 0,0565 %0,08
 • ALTIN
  26 OCAK
  04:26
  300,16
  2,0166 %0,68
  DÜN 298,15 2,0166 %0,68
ozel-bankalarin-konut-kredi-faiz-oranlari
Özel bankaların konut kredi faiz oranları
23 Ocak 2020, 09:00
Kamu bankalarında 0,79'a kadar inen sıfır konut kredi faiz oranları özel bankalar da ise 0,94'e kadar çekilmiş durumda. İşin bu tarafında ise en düşük oran 0,94 ile ING Bank da yer alırken, bu bankayı 0,98 ile Alternatif Bank izledi.
200-bin-tllik-kredide-odenecek-tutarlar
200 bin TLlik kredide ödenecek tutarlar
23 Ocak 2020, 09:00
200 bin TL'lik 10 yıl vadeli konut kredisinde en düşük ve en yüksek oranlar ile ödenecek tutarlar.
glovo-turkiyeden-cikiyor
Glovo Türkiyeden çıkıyor
22 Ocak 2020, 11:00
Glovo,Türkiye'nin de içinde bulunduğu dört ülkede operasyonlarını durdurma kararı aldığını açıkladı.
taksit-sayisini-6-aydan-3-aya-indirdi
Taksit sayısını 6 aydan 3 aya indirdi
21 Ocak 2020, 01:00
BDDK'nın kredilere yönelik vade düzenlemesinin ardından Ticaret Bakanlığı da düzenlemeye uyumlu olarak cep telefonlarında taksit sayısını 6 aydan 3 aya indirdi
386-urunde-hile-yapildi
386 üründe hile yapıldı
14 Ocak 2020, 02:00
Tarım ve Orman Bakanlığı, taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen, aralarında et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, bitkisel yağ, bal, takviye edici gıdalar ve çikolataların yer aldığı 229 firmaya ait 386 parti ürünü kamuoyuna açıkladı.
tarim-ve-orman-bakanligi-gidada-taklit-ve-tagsis-yapan-isletmeleri-ilan-etti
Tarım ve Orman Bakanlığı gıdada taklit ve tağşiş yapan işletmeleri ilan etti
14 Ocak 2020, 02:00
Tarım ve Orman Bakanlığı, taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen, aralarında et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, bitkisel yağ, bal, takviye edici gıdalar ve çikolataların yer aldığı 229 firmaya ait 386 parti ürünü kamuoyuna açıkladı.
taksiye-1-milyon-tllik-uber-piyangosu
Taksiye 1 milyon TLlik Uber piyangosu
14 Ocak 2020, 08:00
Yolcu taşıma uygulaması Uber'in İstanbul'da minibüs faaliyetlerini resmen sona erdirmesi taksi plakası sahiplerine yaradı.
kanaldan-yillik-1-milyar-dolar-gelecek
Kanaldan yıllık 1 milyar dolar gelecek
13 Ocak 2020, 01:00
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Anadolu Ajansı Editör Masası'nda Kanal İstanbul Projesi'ne ilişkin detayları paylaştı.
Tedirgin olma tedbir al
Tedirgin olma tedbir al
Türkiye genelinde arka arkaya yaşanan depremler dayanıklı bina gerekliliğini bir kez daha gözler önüne serdi. Uzmanlar; vatandaşı uyararak, tedirgin olmak yerine binasını kontrol etmesini önerdi. Dikkat edilecek başlıca ayrıntılar ise binanın bulunduğu yer, beton kalitesi, taşıyıcı sistem ve yükseklik olarak sıralandı. Yaşanan depremler Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın, “Bedeli ne olursa olsun kentsel dönüşümü yapacağız” sözlerindeki haklılığı da gösterdi. Uzmanlar, “Seferberlik sürüyor. Ancak hala devletin riskli olarak gördüğü ve birçok kez tebligat gönderdiği binalarda oturanlar var” uyarısında bulunuyor.
Türkiye dinamizmini her yerde koruyor
Türkiye dinamizmini her yerde koruyor
DEİK 33. Olağan Kurulu dün yapıldı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, gelişmiş ülkelerin küresel ekonomide başlatmış oldukları korumacılık eğilimleri ve artan ticari engellere rağmen Türkiye'nin dinamizmini koruduğunu vurguladı. Pekcan, "Hangi ülkeye gidersek gidelim Türk iş dünyasının başarılarına şahit oluyoruz" dedi.
Borsa İstanbulun rekor haftası
Borsa İstanbul'un rekor haftası
Haftalık bazda yükseliş rallisini 12 haftaya çıkararak bu alanda en uzun süre üst üste artış rekoru kıran Borsa İstanbul Ulusal 100 endeksi, aynı zamanda hafta içinde 124 bin 536 puanla tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmış oldu.
Elazığ ve Malatya için 3 ay boyunca mücbir sebep hali ilan edildi
Elazığ ve Malatya için 3 ay boyunca mücbir sebep hali ilan edildi
Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Elazığ ve Malatya için vergi uygulamaları bakımından 3 ay boyunca mücbir sebep hali ilan edildi.
Gramı 300 TL’yi bulan altının fiyatı artıyor
Gramı 300 TL’yi bulan altının fiyatı artıyor
Denizli Sarraf ve Kuyumcular Odası Başkanı Yusuf Yıldırım, altının gramının 300 TL’ye kadar yükselmesinin nedeninin döviz kurunda yaşanan artıştan yaşandığını ifade ederek, “Altının gramı hep söylediğimiz gibi 310 TL, 320 TL, 350 TL seviyelerine çok rahatlıkla yakalayacaktır” dedi.
Bakan Turhandan deprem açıklaması: Ulaşımı engelleyecek durum yok
Bakan Turhan'dan deprem açıklaması: Ulaşımı engelleyecek durum yok
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Elazığ'da meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından bölgede iletişim ve ulaşımla ilgili tüm birimlerin teyakkuz halinde olduğunu belirterek, "Hava, kara ve demir yollarımızda ulaşımı engelleyecek bir durum söz konusu değildir." ifadesini kullandı.
THYden Elazığ ve Malatya’ya 5 ek sefer: Biletler ücretsiz değiştirilecek
THY'den Elazığ ve Malatya’ya 5 ek sefer: Biletler ücretsiz değiştirilecek
Elazığ’daki depremin ardından bölgeye artan yolcu talebini karşılamak için Türk Hava Yolları , Elazığ ve Malatya’ya toplam 5 ek sefer düzenleyecek. THY'den yapılan açıklamada depremin ardından seyahat edemeyen Elazığ ve Malatya yolcularının biletlerinin de ücretsiz değiştirileceği belirtildi.
Türkiyede kazanacak
Türkiye'de kazanacak
2 gemiyle Türkiye seferlerini yeniden başlatmaya hazırlanan MSC Cruises Yönetici Direktörü Angelo Capurro, "Turizm sektöründe yaşanan kriz sonrasında İstanbul ve İzmir limanlarını, Yunanistan limanlarıyla değiştirdik. Zarara uğradık. 2021'de İstanbul ve Kuşadası’na gerçekleştireceğimiz programlarla, başarılı bir yıl geçireceğimizi öngörüyoruz” dedi.
Ölümcül virüs Çin ekonomisini vurdu
Ölümcül virüs Çin ekonomisini vurdu
Ölümcül koronavirüs, Çin ekonomisini de vuruyor. Ülkeden turist çıkışı ile ülkeye seyahat iptalleri başladı. Bazı ülkeler Çin’den ithalatı geçici olarak durdurdu. Çin ekonomisinin yavaşlaması beklentisiyle petrol fiyatları düşüyor. Asya borsalarından çıkan yatırımcı, Avrupa ve ABD’ye yöneliyor.
ABD ile Çin arasındaki anlaşmanın ikinci aşaması için tarih belirlenmedi
ABD ile Çin arasındaki anlaşmanın ikinci aşaması için tarih belirlenmedi
Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyon Başkan Yardımcısı Ning Jizhe, ABD ile Çin arasındaki ticaret anlaşmasına ilişkin ikinci aşama müzakereleri için henüz bir tarih belirlenmediğini söyledi.
Oxfam raporu: 2 bin kişi dünya nüfusunun yarısından daha zengin
Oxfam raporu: 2 bin kişi dünya nüfusunun yarısından daha zengin
İngiltere merkezli uluslararası yardım kuruluşu Oxfam’ın raporuna göre, 2019 yılında dünya genelindeki en zengin 2 bin 153 kişinin serveti, en yoksul 4.6 milyar kişinin toplam servetini geçti. Rapora göre en zengin 22 erkek, Afrika'daki tüm kadınların toplamından daha zengin.
Japonya Merkez Bankası para politikasını değiştirmedi
Japonya Merkez Bankası para politikasını değiştirmedi
Japonya Merkez Bankası (BoJ), faizlerde ve Getiri Eğrisi Kontrollü Parasal Genişleme politikasında değişikliğe gitmezken, 2020'ye yönelik büyüme beklentilerini yükseltti, enflasyon öngörülerini ise düşürdü.
Yabancı sermaye bizi izliyor
Yabancı sermaye bizi izliyor
Ekonomik göstergelerdeki toparlanma yabancı yatırımcının dikkatini tekrar Türkiye’ye çevirmesini sağladı. Küresel firmalar, Türk girişimleri ve ülkedeki yatırım fırsatlarını yakından takip etmeye başladı.
Çin ekonomisi 2019’da yüzde 6,1 büyüdü
Çin ekonomisi 2019’da yüzde 6,1 büyüdü
Çin ekonomisinin geçen yıl yüzde 6,1'lik büyüme kaydettiği bildirildi. Çin Ulusal İstatistik Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre ülke ekonomisinin 2019'da yüzde 6,1 oranında büyüdüğü belirtilerek, bu büyüme oranın aynı yıl içinde açıklanan büyüme hedefiyle uyumlu olduğuda vurgu yapıldı.
Paladyumda tarihi rekor!
Paladyumda tarihi rekor!

Elektrikli araç bataryalarında kullanılan paladyumun fiyatı rekor düzeylere ulaştı. Paladyum yüzde 2.0 yükselerek tarihinde ilk kez 2 bin 300 dolar seviyesine ulaştı.

İngiliz hükümeti, Flybeyi kurtarma kararı aldı
İngiliz hükümeti, Flybe'yi kurtarma kararı aldı
İngiltere'de her 5 iç hat uçuşundan ikisini gerçekleştiren en önemli hava yolu şirketlerinden biri konumunda bulun Flybe'nin, kamu kaynakları kullanılarak iflastan kurtarılması konusunda anlaşmaya varıldığı bildirildi. Hava yolu şirketinin tam olarak kurtarılabilmesi için hissedarların ve İngiliz hükümetinin yaklaşık 100 milyon sterlinlik bir kaynak ayırması gerekiyor.
İkinci el otomobilde rekor fiyat artışı
İkinci el otomobilde rekor fiyat artışı
Ankara’nın galericiler sitesinde faaliyet gösteren Seyhan Bağcı, ikinci elde otomobil fiyatlarının son bir ayda rekor artış gösterdiğini ve bu artışın yüzde yirmiye ulaştığını söyledi.
MTVde 2020 yılı ilk taksit ödemesi için son 9 gün: Ödenmemesi durumunda yüzde 1,6 gecikme zammı uygulanacak
MTV'de 2020 yılı ilk taksit ödemesi için son 9 gün: Ödenmemesi durumunda yüzde 1,6 gecikme zammı uygulanacak
Bu yıla ilişkin motorlu taşıtlar vergisinin (MTV) birinci taksit ödemesi için tanınan süre 31 Ocak Cuma günü dolacak. Ankara Üniversitesi Maliye Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Semih Öz "MTV ödemesinde son günün geçirilmemesi önemli. Verginin ödenmemesi durumunda bu yıl için yüzde 1,6 gecikme zammı uygulanıyor" açıklamasında bulundu.
Yerli otomobilden sonra yerli elektrikli fayton
Yerli otomobilden sonra yerli elektrikli fayton
Adalar'da yıllardır tartışma konusu olan ve yüzlerce atın ölümüne neden olan atlı fayton taşımacılığı İBB Meclisi'nin aldığı karar ile tamamen sona ermesinin ardından İstanbul Park’ta yerli olarak üretilen elektrikli faytonun test sürüşü Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından gerçekleştirildi. 15 yıllık bir Ar-Ge çalışmasının sonucu ortaya çıkan elektrikli fayton, 6-8 saatte şarj oluyor ve tek seferlik şarjla 70-80 km gidebiliyor.
Otomobil devi Toyota araçlarını geri çağırıyor: 12 milyon araç etkilenebilir
Otomobil devi Toyota araçlarını geri çağırıyor: 12 milyon araç etkilenebilir
Toyota Motor, arızalı hava yastığına sahip olabileceği düşünülen milyonlarca aracını üretim hatası nedeniyle geri çağıracağını açıkladı. Geri çağırma kararı, 2011-2019 yılları arasında satılan Corolla ve 2012-2018 yılları arasında üretilen Avalon modellerini içeriyor.
Otomotiv devinden Türkiyede üretim sinyali
Otomotiv devinden Türkiye'de üretim sinyali
Fiat Chrysler ile yaşanan birleşmeyi değerlendiren PSA Türkiye Genel Müdürü Olivier Cornuaille bu durumun Türkiye için önemli bir fırsat olduğunu ifade ederken PSA’nın tüm fabrikalarında kapasitenin dolu olduğunu ve bu nedenle Fransız şirketin Türkiye’de üretimi değerlendirebileceğini söyledi.
Teste girmeyen 2.9 milyon araç sürücüsü için ceza kapıda!
Teste girmeyen 2.9 milyon araç sürücüsü için ceza kapıda!
İçişleri Bakanlığı genelgesiyle zorunlu hale gelen psikoteknik test için tanınan 2 aylık süre uzatımında son 10 günlük zaman dilimi içerisine girilince 4 milyon sürücü için de rapor zorunluluğu uygulamasında geri sayım başlamış oldu. Sürücülerin trafikte hafıza ve hız kontrolü ile saldırganlık gibi durumlarda davranış ve tepkilerini ölçmek için uygulanacak test sonrası verilecek rapor için şimdiye kadar 1 milyon 100 bin kişi başvuruda bulundu. Rapor için henüz başvuru yapmamış yaklaşık 2.9 milyon sürücüyü ise 3 Şubat itibariyle toplamda bin 168 TL ceza bekliyor.
100 araçtan 89u ihraç edildi
100 araçtan 89'u ihraç edildi
Türk imalat sanayisinin merkez üssü Kocaeli'de geçen yıl üretim bandından çıkarılan her 100 araçtan 89'unun varış noktası yurt dışı lokasyonlar oldu.
Sıfır aldığı otomobilin tamponu boyalı, ön camı değişmiş çıktı
Sıfır aldığı otomobilin tamponu boyalı, ön camı değişmiş çıktı
Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesinde, Halil Özhan Tok, telefonuna indirdiği uygulamayla 3 yıl önce sıfır aldığı otomobilinin ön tamponunun boyandığını ve ön camının değiştiğini öğrendi. Firma ile iletişime geçtiğinde kendine indirimli satıldığı ve bu nedenle yardımcı olunamayacağını söylediklerini belirten Tok, hakkını hukuki yollardan arayacağını söyledi.
Kaçak yapılar mercek altına alınıyor: Yıkılıp, ceza kesilecek!
Kaçak yapılar mercek altına alınıyor: Yıkılıp, ceza kesilecek!
Kaçak yapıların mercek altına alınmasını öngören kanun teklifinin görüşmeleri bu hafta TBMM Genel Kurulu'nda başlayacak. Kaçak yapılarla ilgili bazı cezai müeyyideler getirilecek. Para cezalarında artırıma gidilecek. Eğer kaçak yapı ortaya çıkmışsa yıkılacak ve para cezası artırılacak.
İNTES Başkanı Koloğlu: Yapıları depreme dayanıklı hale getirmek mecburiyetindeyiz
İNTES Başkanı Koloğlu: Yapıları depreme dayanıklı hale getirmek mecburiyetindeyiz
Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Başkanı Celal Koloğlu, Elazığ'daki depreme ilişkin, "Kalitesiz yapı üretiminin maliyetini tüm toplum olarak ödedik, maalesef hala ödemeye devam ediyoruz. Yeni konutları depreme dayanıklı inşa ederken mevcut yapıları da depreme dayanıklı hale getirmek mecburiyetindeyiz. Bu bizim milli meselemiz." ifadelerini kullandı.
A grubuna 156 müteahhit girdi
A grubuna 156 müteahhit girdi
Haziran 2019'da yürürlüğe giren “Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması Yönetmeliği” start aldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 21 bin müteahhidi yeterliliklerine göre gruplandırdı. Müteahhitlerin 156'sı A grubu, 52'si B grubu yetki belgesi aldı.
Faiz indi bir ev parası vatandaşta kaldı
Faiz indi bir ev parası vatandaşta kaldı
Faizlerde Temmuz ayında başlayan indirim süreci son toplantıda 75 baz puan olarak yansırken toplam indirim oranı ise 7 ay içerisinde bin 275 puanı buldu. Peş peşe Para Politikası Kurulu toplantılarından çıkan indirim kararlarının en keskin yansıması ise konutta oldu. 2018'in ikinci çeyreğinde yüzde 2'yi aşan aylık konut kredisi faizleri Merkez'in indirim hamleleri sonrasında 0,79'a kadar geriledi. Yaşanan bu büyük düşüşle birlikte sıfır konut için kullanılacak 200 bin TL'lik bir kredide neredeyse bir ev parası kadar kar elde edilmiş oldu.
Yabancıların en çok konut aldığı iki il
Yabancıların en çok konut aldığı iki il
Yabancılara 2019'da en çok konut satışı yapılan iller İstanbul, Antalya ve Ankara oldu. İstanbul'daki satışlar geçen yıl 2018'e kıyasla yüzde 46,2 artarak 20 bin 857'yi bulurken, Antalya'da 8 bin 951, Ankara'da 2 bin 539 konut satışı gerçekleşti.
Fiyat artışının beklendiği konutta alım çağrısı
Fiyat artışının beklendiği konutta 'alım' çağrısı
Konut üretim maliyetlerini bu zamana kadar tüketicilere yansıtmayan inşaat firmalarının bu yansımanın kaçınılmaz olduğunu düşünüyor. Üretilen projelerde ve stoklarda bu rakamların görülmeyeceğini belirten sektör temsilcileri, ''Faizler bu kadar düşmüşken, vadeler uzamışken tüketicilerin kendi bütçelerine göre konut almalarının tam zamanı." diyor.
100 Bin Sosyal Konut Projesine 1 milyon 211 bin 518 kişi başvurdu
'100 Bin Sosyal Konut Projesi'ne 1 milyon 211 bin 518 kişi başvurdu
Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yürütülen "100 Bin Yeni Sosyal Konut Projesi"ne toplam 1 milyon 211 bin 518 kişinin başvurduğu bildirildi.
Emin Evim hedef büyüttü
Emin Evim hedef büyüttü
Emin Grup İcra Kurulu Başkanı Sefa Üstün, faizsiz finansman sisteminin, 2019 yılında yapılan satışlarla rekor kırdığını söyledi. Üstün, “2020 yılı vizyonumuz için önemli hedefler belirledik. Büyüme hızımızı artırarak sektördeki liderliğimizi pekiştirmeyi amaçlıyoruz” dedi.
İş Bankasından deprem kampanyasına 5 milyon TL
İş Bankası'ndan deprem kampanyasına 5 milyon TL
Türkiye İş Bankası, Elazığ'da yaşanan deprem felaketi sonrası Türk Kızılayı yardım kampanyasına 5 milyon TL katkıda bulunduklarını duyurdu.
2 bin 249 taksi plakasının sahibi kadın
2 bin 249 taksi plakasının sahibi kadın
İstanbul'da taksi şoförlüğü yapan kadınlar, İstanbul Taksiciler Esnaf Odası tarafından düzenlenen "Taksinin Sultanları" projesi adı altında bir araya geldi. İstanbul'da 17 bin 395 taksi plakası bulunuyor. Bu plakaların 2 bin 249'unun sahibi kadın. Taksi şoförlerine bakıldığında ise kadınların sayısı 100-150 arasında.
İş dünyası Cumhurbaşkanı Erdoğanın Afrika çıkarmasına hazır
İş dünyası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Afrika çıkarmasına" hazır
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 26-28 Ocak'ta gerçekleştirmesi planlanan Cezayir, Gambiya ve Senegal ziyaretleri, siyasi ve diplomatik gündeminin yanı sıra iş dünyasının Afrika'da yeni iş birlikleri geliştirebilmesi ve karşılıklı yatırımlar için fırsat niteliği taşıyor.
3 operatörden deprem bölgesine ücretsiz internet
3 operatörden deprem bölgesine ücretsiz internet
Cep telefonu operatörleri Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom, Elazığ merkezli yaşanan deprem sonrasında bölgede yaşayan vatandaşlara ücretsiz internet ve konuşma tanımladıklarını duyurdu.
Şerif Tosyalı’ya Japonya’dan Büyükelçilik Özel Ödülü
Şerif Tosyalı’ya Japonya’dan Büyükelçilik Özel Ödülü
DEİK/ Türkiye-Japonya İş Konseyi Başkanı Şerif Tosyalı, iki ülke arasındaki sosyo-ekonomik gelişime bulunduğu katkılar sebebiyle Japonya’nın en itibarlı ödüllerinden “Japonya Büyükelçisi Özel Ödülü” ile onurlandırıldı.
Dünyada 4üncü firma olacak: 6 ülkeye yosun ihraç ediyor
Dünyada 4'üncü firma olacak: 6 ülkeye yosun ihraç ediyor
Muğla’nın Seydikemer ilçesinde, sera içindeki özel bir havuzda üretilen yosunlar, gıda takviyesi olarak 6 ülkeye ihraç ediliyor. Dünyada bu işi 3 firmanın yaptığını belirten Yosun üreticisi avukat İskender Uygunbaş, ''İnşallah 4’üncüsü biz olacağız” diyor.
Şirketler lastik, pil ve elektronik eşyalar için de beyanname verecek
Şirketler lastik, pil ve elektronik eşyalar için de beyanname verecek
Şirketler, poşetle ilgili uygulamanın ardından, yılbaşından itibaren devreye giren düzenleme kapsamında, lastik, akümülatör, pil, yağ ve elektronik eşya gibi ürünler için de geri kazanım katılım payı beyannamesi verecek.
tesa Bant Türkiyedeki 25. yılını kutluyor
tesa Bant Türkiye'deki 25. yılını kutluyor
Kendinden yapışkanlı ürün ve çözümlerde dünya lideri marka tesa Bant, 25. yılını kutluyor. Türkiye’yi, Doğu Avrupa Bölgesi içerisinde önemli büyüme noktalarından biri olarak seçen güçlü kuruluş, ülkemizdeki operasyonlarının yanı sıra Türk Cumhuriyetlerine ihracatı da Türkiye üzerinden yürütüyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.