Ekonomi 4/Cliler de döner sermayeden yararlanacak

4/C'liler de döner sermayeden yararlanacak

Danıştay 11. Dairesi, Türk Sağlık-Sen'in açtığı davada, Sağlık Bakanlığı genelgesinin, "4/C'lilere döner sermayeden ek ödeme yapılmasının mümkün olmadığına" ilişkin hükmünü iptal etti

Haber Merkezi AA
Türk Sağlık-Sen, Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 15 Nisan 2011 tarihli genelgesinde yer alan "657 sayılı Kanun'un 4/C bendine göre işçi pozisyonunda istihdam edilenler, 209 sayılı Kanun kapsamında yer almadığından bunlara döner sermaye gelirlerinden ek ödeme yapılması mümkün değildir" kuralının iptali istemiyle Danıştayda dava açtı.

Danıştay 11. Dairesi, genelgedeki kuralın iptaline karar verdi. Dairenin kararında, Anayasa'nın 90. maddesinde, uluslararası sözleşmelerin kanun hükmünde olduğu yolundaki kural kapsamında değerlendirme yapıldığı belirtildi.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nde, "herkesin herhangi bir ayrım gözetmeksizin eşit iş için eşit ücrete hakkı vardır" hükmünün yer aldığı Avrupa Sosyal Şartı'na göre de "tüm çalışanların adil çalışma koşullarına ve eşit işe eşit ücret hakkına sahip oldukları" vurgulandı.

Anayasaya göre, emeğin karşılığı ücretin, fiili katkı karşılığında ödenen döner sermaye ek ödemesini de kapsadığı ifade edilen kararda, "Aynı nitelikte, aynı zorluktaki işi yapan kişilerin aynı miktarda ücretten faydalandırılmasına ilişkin ilke uyarınca, ilgililerin kuruluşa katkıları ile orantılı döner sermaye ek ödemesinden faydalanmaları gerekmektedir" değerlendirmesinde bulunuldu.

Avrupa Topluluğu Adalet Divanının Jenkins davasında, "işlerin eşit olup olmamasında, yapılan işin genel tanımının değil, doğasının belirleyici olduğu, işin doğası aynıysa, tam süreli ya da kısmi süreli çalışmanın ve çalışma sürelerindeki farklılığa bağlı olarak iş tanımlarının değişmesinin, yapılan işin eşit iş olmasını değiştirmeyeceği" yaklaşımının benimsediğinin görüleceği vurgulandı.

Bu nedenle döner sermaye gelirinin elde edilmesine katkıda bulunanların, yaptıkları katkı oranında döner sermaye ek ödemesinden faydalandırılması gerektiğine işaret edilen kararda, "Dava konusu genelgede yer alan '657 sayılı Kanun'un 4/C bendine göre işçi pozisyonunda istihdam edilenler, 209 sayılı Kanun kapsamında yer almadığından bunlara döner sermaye gelirlerinden ek ödeme yapılması mümkün değildir' kuralı hukuka uygun bulunmamaktadır" ifadesi kullanıldı.

TÜRK SAĞLIK-SEN'DEN BAŞVURU

Bu arada, Danıştayın kararının ardından Türk Sağlık-Sen, Sağlık Bakanlığı, Halk Sağlığı Kurumu ve Kamu Hastaneleri Kurumuna başvuru yaparak, tüm 4-C'lilere döner sermaye ödemesi yapılmasını istedi. Sendikanın başvurusunda, 4/C'lilerin döner sermaye gelirinden yararlanmak için idare mahkemelerinde bireysel dava açtıkları hatırlatıldı. Danıştayın kararı ile hem mahkemelerin gereksiz iş yükünün ortadan kalkması hem kamunun mahkeme masrafı ve vekalet ücreti gibi ödemelerle zarara uğramaması hem de 4/C'lilerin mağdur olmaması için ödemelerinin yapılması istendi.

Kararı değerlendiren Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci de 4-C'lilere döner sermaye ödenmemesiyle ilgili düzenlemenin hukuksuz olduğunun Danıştay tarafından da tescillendiğini belirtti. Kararla 4-C'lilerin yaşadığı döner sermaye mağduriyetinin sona erdiğini ifade eden Kahveci, Sağlık Bakanlığı ve Bakanlığa bağlı kurumların bir an önce tüm 4/C'lilere döner sermaye ödemesi gerektiğini kaydetti.
74 sivil yaralandı

74 sivil yaralandı

​İşgalci İsrail, Gazze'de yine barışçıl göstericileri hedef aldı.
BM toplantısına katılacak

BM toplantısına katılacak

​Cumhurbaşkanı Erdoğan BM görüşmeleri nedeniyle 21-25 Eylül'de ABD'de olacak.
Zorunlukarşılık kararı

Zorunlu
karşılık kararı

Yabancı para mevduat/katılım fonlarına uygulanan oran artırıldı.
6-7 Ekim talebi

6-7 Ekim talebi

​Demirtaş ve Yüksekdağ'ın yaşanan olaylarla ilgili olarak tutuklanmaları istendi.
Yakalandı!

Yakalandı!

HDP il başkanlığı önünde evlat nöbeti tutan anneleri tehdit etmişti.
Geri adım yok<br>daha da güneye gidecek

Geri adım yok
daha da güneye gidecek

​Yavuz'un Mersin'de demirlemesine sevinen Yunanlılara kötü haber.
Babasının kararı kafaları karıştırdı

Babasının kararı kafaları karıştırdı

Baba Aydemir, avukatına "Şikayetçi olmayacağız sen gelme" dedi.
Darbeci panikte

Darbeci panikte

Sokak eylemleri korkusuyla BM'ye gitme planını iptal ediyor.
Yargı paketi Meclis'te

Yargı paketi Meclis'te

​AK Parti yargı paketi taslak metnini MHP'ye sundu.
Sınırda izinler iptal

Sınırda izinler iptal

Fırat'ın doğusuna yönelik olası operasyon öncesi gözler sınırda.
İdmana katılmadı

İdmana katılmadı

​Başakşehir maçı öncesi Beşiktaş'a kötü haber.
Marka şehirler kurulacak

Marka şehirler kurulacak

​Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar.
PKK'ya<br> bir darbe daha

PKK'ya
bir darbe daha

​Irak'ın kuzeyinde 15 terörist etkisiz hale getirildi.
Milyarderlere<br>yatırım tehdidi

Milyarderlere
yatırım tehdidi

​Aileleri ikna için özel ekip kuruldu.
Karşılarında kararlılığımızı bulacaklar

Karşılarında kararlılığımızı bulacaklar

Erdoğan, 'Kıbrıs'ta Son Söz Paneli'ne mesaj yolladı.
Tutuklu sanık<br> tahliye edildi

Tutuklu sanık
tahliye edildi

Yeşilyurt Apartmanı'nın çökmesiyle ilgili davada yeni gelişme.
Kullanıma açılacak

Kullanıma açılacak

Fuat Oktay'dan, Kapalı Maraş ile ilgili net sözler.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.