Ekonomi58 ülke Türk tavuğu tüketiyor

58 ülke Türk tavuğu tüketiyor

58 ülke Türk tavuğu tüketiyor

Kanatlı Ürünleri Tanıtım Grup Başkanı Şahin Aydemir, Afrika'dan Çin'e, Japonya'dan Bosna Hersek'e kadar 58 ülkeye beyaz et ihracatı yapıldığını söyledi. Aydemir, Türkiye'deki tavukçuluk sektöründe dünyanın en iyi teknolojilerinin kullanıldığını ifade etti.

AA
Bugün Türkiye'deki tavuk üretimi 2 milyon 200 bin tona ulaşmış durumda ve 58 ülkeye ihracat yapılıyor.
Bugün Türkiye'deki tavuk üretimi 2 milyon 200 bin tona ulaşmış durumda ve 58 ülkeye ihracat yapılıyor.

Yetişmiş eleman ve fason üreticilik modeliyle dünyadaki üretim teknolojisini en iyi şekilde kullandıklarını anlatan Aydemir, çiftçi ile doğrudan üretimi sektör olarak çok başarılı bir şekilde yaptıklarına dikkati çekti.

Aydemir, sektörün hızla büyüdüğünü vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Bugün Türkiye'deki üretim 2 milyon 200 bin tona ulaşmış durumda ve 58 ülkeye ihracat yapıyoruz. Bu yıl üretimi 2 milyon 350 bin ton civarına çıkarmayı hedefliyoruz. Bu 58 ülkenin içinde o kadar geniş bir yelpaze var ki Afrika'dan Çin'e, Japonya'dan Bosna Hersek'e kadar geniş bir alana hizmet veriyoruz. Hizmet verdiğimiz ülkelerin hepsinde Türk tavuk ürünleri her geçen gün daha da talep görüyor. Ülkemizde beyaz et üretiminde gün geçtikçe artışlar oluyor. İnsanların sağlıklı hayvansal gıda ve protein kaynağı olarak kullandıkları beyaz et, çocukların beyin ve sinir hücrelerinin gelişmesinde önemli bir etken oluyor. Biz aslında halkımızın sağlıklı hayvansal proteine ulaşmasını sağlayan en önemli kaynaklardan bir tanesiyiz."

Japonya'ya tavuk ürünleri

Aydemir, ihracatçılar birlikleriyle sürekli iletişim içinde olduklarını dile getirerek, şunları kaydetti:

"Dünyaya Türkiye'deki tavukçuluk sektörünü gösteren çalışmalar yapıyoruz. Özellikle Avrupa, Afrika ve Ortadoğu'da yapmış olduğumuz çalışmalar sonucunda bugün 58 ülkeye ihracat yapabilecek duruma geldik. En son geçtiğimiz yıl Japonya'ya ile yapılan anlaşmalarla 2017'nin kasım ayından itibaren iki hükümet arasında tavuk ürünlerinin satışıyla ilgili bir çalışma yapıldı. Şu anda orada ürünlerimizi satıyor. Dünya genelinde 42 milyar dolar kanatlı sektörünün bir pazar potansiyeli mevcut. Beyaz et üretiminde dünyada 7. konumundayız. Bu sıralamamız giderek yükseliyor."

Yumurta karmaşasına barkodlu çözüm
EKONOMİ
Yumurta karmaşasına barkodlu çözüm

Şenol Güneş Fenerbahçe derbisine çıkmayabilir
Spor

Şenol Güneş Fenerbahçe derbisine çıkmayabilir

Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, yarıda kalan derbide başına gelen yabancı maddelerin ardından hastaneye kaldırılmıştı. Konuyla ilgili olarak kendisine gösterilen tepkileri anlamsız bulduğunu söyleyen ve haklı olduklarını savunan Güneş'in 'devam' kararı alınan mücadeleye çıkmayarak kararı protesto edebileceği belirtildi.
Beşiktaş yarıda kalan derbi maçına çıkmazsa ne olacak?
Spor

Beşiktaş yarıda kalan derbi maçına çıkmazsa ne olacak?

Türkiye Kupası'nda yarıda kalan Fenerbahçe-Beşiktaş derbisinin kaldığı yerden devam etmesine karar verildi. Beşiktaş verilen bu karar sonrasında olağanüstü toplandı. Peki siyah beyazlıların bu mücadeleye çıkmaması halinde ne olacak?
Erdoğan: Dünyaya müjdemiz olacak
Gündem

Erdoğan: Dünyaya müjdemiz olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesinin (TANAP) 2018 Haziran ayında seçimlerden önce açılacağını açıkladı. Erdoğan, 24 Haziran seçimlerinin ardından ilk yurt dışı ziyaretini Azerbaycan'a yapacağını ifade etti.
Hasene Derneği Arakan Konferansı düzenliyor
Dünya

Hasene Derneği Arakan Konferansı düzenliyor

Hasene Derneği Arakanlılara uygulanan soykırımı gündeme taşımak ve Arakan’da yaşanan krize farklı açılardan çözüm üretmek maksadıyla “Uluslararası Rohingya Krizi ve Çözüm Yolları” başlıklı bir konferans düzenliyor. 2 Mayıs 2018, Çarşamba Almanya’nın Köln şehrinde yapılacak konferansa uluslararası düzeyde konuşmacılar katılacak.
Çantadaki tek elmaya 2 bin TL ceza ödedi
Dünya

Çantadaki tek elmaya 2 bin TL ceza ödedi

Amerika'da bir kadın yolcu çantasına daha sonra yemek üzere elma koydu ancak beklenmedik bişey oldu. Elma, gümrük polisine takıldı. Çantasında bulunan elma yüzünden yaklaşık 2 bin Türk lirası değerinde para cezası aldı.