Ekonomi ABnin Rusyaya yaptırımları Macaristan bütçesinde 10 milyar avroluk delik açtı

AB'nin Rusya'ya yaptırımları Macaristan bütçesinde 10 milyar avroluk delik açtı

Macaristan Başbakan Yardımcısı Zsolt Semjén yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği'nin Rusya'ya yönelik yaptırımlarının Macaristan bütçesinde 4.000 milyar forint (9.75 milyar €) kayba neden olduğunu, ancak Rus ekonomisini felç etme hedefine ulaşamadığını söyledi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
​ABnin Rusyaya yaptırımları Macaristan bütçesinde 10 milyar avroluk delik açtı
Zsolt Semjén

Hükümetin yaptırımlarla ilgili ulusal istişaresini desteklemek için yaptığı bir gezi sırasında Semjén, Brüksel'in savaşa tepkisi gerçekten dengeleri değiştiren şey olduğundan, enerji fiyatlarındaki dramatik artıştan yalnızca Rus-Ukrayna savaşının sorumlu tutulamayacağını söyledi. Semjén, savaşın gaz fiyatlarının 100 dolara çıkmasına neden olduğunu, ancak Brüksel'in yaptırımlarla tehdit etmeye başlayınca fiyatların neredeyse anında 200 ila 350 dolar arasına çıktığını belirtti.

Remix'e göre ayrıca, Avrupa'nın yaptırım politikasını eleştiren tek Macar yetkili o değildi. Bu hafta, Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanlığı'nın ikili ilişkilerden sorumlu devlet bakanı Tamás Menczer, Avrupalıların yaptırımlardan Ruslardan çok daha fazla zarar gördüğünü söyledi.

Avrupa'ya kötü haber: Rus petrolünün Ukrayna üzerinden sevkiyatı kısmen durdu
DÜNYA
Avrupa'ya kötü haber: Rus petrolünün Ukrayna üzerinden sevkiyatı kısmen durdu

Almanya'dan Türkiye ve Macaristan'a çağrı
GÜNDEM
Almanya'dan Türkiye ve Macaristan'a çağrı

Türkiye'den Macaristan'a vize muafiyeti
EKONOMİ
Türkiye'den Macaristan'a vize muafiyeti

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.