EkonomiAlmanya yerine Elazığa yatırım

Erdoğan’ın çağrısıyla yatırımı Almanya yerine Elazığ’a yaptı

Almanya yerine Elazığ’a yatırım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gurbetçilere, “Gelin yatırımı ülkenize yapın” çağrısına duyarlı olan bir gurbetçi Almanya’ya yapacağı 15 milyon TL’lik yatırımı memleketi Elazığ’a yaptı.

Haber MerkeziIHA
Erdoğan’ın çağrısıyla yatırımı Almanya yerine Elazığ’a yaptı.
IHA
Erdoğan’ın çağrısıyla yatırımı Almanya yerine Elazığ’a yaptı.
Erdoğan’ın çağrısıyla yatırımı Almanya yerine Elazığ’a yaptı.
IHA
Erdoğan’ın çağrısıyla yatırımı Almanya yerine Elazığ’a yaptı.

Elazığlı Edip Yıldırım 27 yıl önce Türkiye’den Almanya’ya çalışmak için göç etti. Almanya’nın Frankfurt şehrinde yaşayan Yıldırım uzun yıllar inşaat sektöründe çalıştı. Evli ve 3 çocuk babası olan Yıldırım’ı ayrıca kaz sektörü merakı sardı. İnşaatı bırakıp kaz sektöründe çalışmaya başlayan Yıldırım işi öğrendikten sonra Almanya’da modern bir kaz çiftliği kurma planı yaptı.

Almanya’ya yatırım yapacağı sıralarda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gurbetçilere, “Gelin yatırımı ülkenize yapın” çağrısını duyarak fikrini değiştirmek Yıldırım, 15 milyon lira değerindeki modern kaz çiftliğini Türkiye’ye yapma kararı aldı.

Yıldırım, memleketi Elazığ’ın Kovancılar İlçesinin Tepebağ köyünde şuanda yüzde 35’ini tamamladığı modern kaz çiftliğinde üretime başladı.

"Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla yatırım kararı aldık"

27 yıl önce Almanya’ya gittiğini belirten 44 yaşındaki Edip Yıdırım, “Orada bir süre inşaat sektöründe çalıştım. Daha sonra bende kazcılık merakı sardı. Avrupa’nın en büyük kaz tesislerinde çalıştım. Bu işin detay ve inceliklerini Avrupa’da birebir çalışarak tecrübe edindim. Almanya’da kaz çiftliği işini yapmak istedim. Cumhurbaşkanımızın yurtdışındaki işadamlarına Türkiye’ye yatırım yapın çağrısı üzerine bu çiftliği memleketimize yatırım yapmak istedim” dedi.

Kovancılar ilçesine kaz çiftliğini yaptığını aktaran Yıldırım, “Yatırımımızın toplam maliyeti 15 milyon TL’dir. Toplamda 45 kişiyi istihdam edecek bir yatırım. Damızlığı, kuluçka, büyütme, besi bölümü ile beraber entegre bir tesis kuruyoruz. Bunun yanı sıra yatırımımızda fason üreticilerle çalışmak istiyoruz. Fason üreticilerimize verdiğimiz hayvanları, daha sonra tekrar alım garantisi yapacağız. Böylelikle çiftçilerimize de ek bir gelir olacak. Ülkemize bu amaçla böyle bir katma değer kazandırdık” ifadelerini kullandı.

Haftada 10 bin kaz üretimi gerçekleşecek

  • Şuanda Türkiye’nin en büyük ve en modern makinelerinin kendilerinde olduğunu dile getiren Yıldırım, “Ülkemizin en büyük kuluçhaneside bizde. Tam faaliyete geçtiğimizde haftada 10 bin kaz üretebilir. 3 senenin sonunda yıllık 500 bin kaz üretmek istiyoruz. Tabi bunu fason üreticilerimizle birlikte yapacağız. Şuanda yapımız devam ediyor. İnşaatlarımızın yüzde 35’i tamamlandı. Önümüzdeki yıl kesimhane, paketlemesi ile beraber işletmemiz vatandaşlarımızın hizmetine girecek”diye bilgi verdi.

"Et ve yumurta verimi yüksek"

Almanya’nın Hannover şehrinden Mans türü kazları getirdiklerini vurgulayan Yıldırım, “Mans türü kazlarımız et ve yumurta verimi çok yüksektir. Ülkemizdeki yerli kazlar senede 10 ile 18 yumurta yapıyor. Almanya’da getirdiğimiz kazlarımız 60 ile 70 yumurta arasında üretiyor. Yerli kazlar canlı olarak 3,5 ile 4 kilogram arasında gelirken Almanya’da getirdiğimiz kazlarda canlı ağırlıkta erkeklerde 8 ile 10 kilogram dişilerde 6 ile 7 kilogram arasında geliyor. Mans ırkı kaliteli bir ırktır. Bu ırk farklı ırkların birleşiminden ortaya çıkmıştır. Bu ırkın et ve yumurta verimi yüksektir. Bu ırk ülkemize çok uyumludur” diye kaydetti.

Türkiye'ye daha çok yabancı fon çekecek düzenleme geliyor
EKONOMİ
Türkiye'ye daha çok yabancı fon çekecek düzenleme geliyor

Yatırım 1 trilyonu
geçecek
EKONOMİ
Yatırım 1 trilyonu geçecek

Yüksekova'da zırhlı polis aracının geçişi sırasında patlama
Gündem

Yüksekova'da zırhlı polis aracının geçişi sırasında patlama

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde PKK'lı teröristlerce refüje yerleştirilen patlayıcı, zırhlı polis aracının geçişi sırasında infilak ettirildi. Patlamada ölen ya da yaralanan olmadı.
Bafetimbi Gomis gollerini ona armağan etti
Spor

Bafetimbi Gomis gollerini ona armağan etti

Galatasaray'ın Fransız yıldızı Bafetimbi Gomis, Bursaspor maçında hat-trick yapma başarısı gösterdi. Golcü futbolcu maçtan sonra karşılaşmanın topunu yanına alarak yayıncı kuruluşa röportaj verdi. Tecrübeli isim bu röportaj esnasında gollerini sürpriz bir isme armağan etti.
Younes Belhanda iki takım arkadaşını istemeden sakatladı
Spor

Younes Belhanda iki takım arkadaşını istemeden sakatladı

Galatasaray'ın Faslı yıldızı Younes Belhanda, Bursaspor'la oynadıkları mücadelede taraftarın takdirini alan bir performans ortaya koyarken talihsiz bir istatistiğe de imza attı. Başarılı oyuncu mücadelede hem Donk'un hem de Eren Derdiyok'un sakatlanmalarına neden oldu.
Galatasaray'da Garry Rodrigues çılgınlığı
Spor

Galatasaray'da Garry Rodrigues çılgınlığı

Yeşil Burun Adaları Milli Takımı oyuncusu Garry Rodrigues, Galatasaray'daki performansıyla göz kamaştırıyor. Bursaspor maçının ilk yarısında 1 gol atan 1 de asist yapan futbolcu sosyal medyada gündem oldu.
Cengiz Ünder'in serbest kalma bedeli ortaya çıktı
Spor

Cengiz Ünder'in serbest kalma bedeli ortaya çıktı

FIFA menajeri Bayram Tutumlu, Roma'da müthiş bir performans sergileyen ve tüm dikkatleri üzerine çeken Cengiz Ünder hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Tutumlu, milli futbolcumuz için belirlenen değeri de söyledi.