Ekonomi APden önemli karar 2022de yeni araçlara zorunlu olacak

AP'den önemli karar: Yeni araçlara hız sınır sistemi zorunlu oluyor

AP'den önemli karar: 2022'de yeni araçlara zorunlu olacak

Avrupa Parlamentosu'ndan üye ülkeleri çok yakından ilgilendiren önemli bir düzenleme geçti. Parlamento Mayıs 2022'den itibaren yeni araçlara zorunlu hız sınırlama sistemi konulmasını içeren düzenlemeye onay verdi. Uygulama kapsamında araçlara, trafik kazalarının daha ayrıntılı ve kolay incelenmesi için sürüş verilerinin kaydedileceği kara kutular da yerleştirilecek.

Haber Merkezi AA
Foto/Arşiv
Foto/Arşiv

Avrupa Parlamentosu, Mayıs 2022'den itibaren yeni otomobillere zorunlu hız sınırlama sistemi getirecek düzenlemeyi onayladı.

30 KARŞI 578 OY

Strazburg'da toplanan AP Genel Kurulu, araçlarda yeni güvenlik teknolojileri kullanımını zorunlu hale getirecek yeni kuralları 30'a karşı 578 oyla kabul etti.

YENİ ARAÇLARDA ZORUNLU OLACAK

Düzenlemeye göre, AB üyesi ülkelerde Mayıs 2022'den itibaren otomobil, kamyon ve otobüs gibi yeni araçlarda, otomatik hız sınırlama sistemi, acil fren sistemi, şerit takip asistanı, yorgunluk tespit sistemi ve kameralı park sensörü gibi sürüş güvenlik teknolojilerinin kullanılması zorunlu olacak.

  • Ayrıca, araçlara, trafik kazalarının daha ayrıntılı ve kolay incelenmesi için sürüş verilerinin kaydedileceği kara kutular yerleştirilecek.

Kara yollarında ölümlü kazaların ve yaralanmaların azaltılması amacıyla hazırlanan düzenlemenin yürürlüğe girmesi için AB Konseyi'nin onayı gerekiyor.

Taksiciler Odası'ndan Uber açıklaması
EKONOMİ
Taksiciler Odası'ndan Uber açıklaması

Fındık için en büyük tehlike
EKONOMİ
Fındık için en büyük tehlike

Bakan Albayrak'tan kıdem tazminatı açıklaması
EKONOMİ
Bakan Albayrak'tan kıdem tazminatı açıklaması

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.