EkonomiAr-Ge fonundan yerli yazılıma destek

Ar-Ge fonundan yerli yazılıma destek

Yazılımcılara Ar-Ge fonu ve veri merkezi desteği geliyor. Yerli e-posta projesiyle gündeme gelen çalışmalarla şimdiye kadar sadece TURKSAT 6A uydusu için kullanılan Ar-Ge fonunun yerli e-posta dahil yeni yazılım projeleri için de devreye alınacak.

Haber MerkeziDiger
Veri iletişiminde tam güvenlik için ağ altyapısında yapılacak çalışmalar Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yürütülüyor.
Veri iletişiminde tam güvenlik için ağ altyapısında yapılacak çalışmalar Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yürütülüyor.

Hükümet yüksek lisans ücreti ödediği yazılımlar yerine yerli yazılım ürünlerinin kullanılması için yürütülen çalışmalara hız verdi. Yerli e-posta hizmeti dahil devlet kurumlarının kullandığı yazılımlar konusunda başlatılan çalışmayı Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Haberleşme Genel Müdürlüğü tarafından yürütüyor. Söz konusu projeye Yazılım Sanayicileri Derneği'nin yanı sıra telekom operatörlerinden de tam destek geldi. Çalışmalar kapsamında değişen yazılım mimarileri, bulut teknolojisi, yazılımın kiralanması gibi yeni alışkanlıklar sağlanacak. Böylece her kamu kurumunun ayrı ayrı sunucu yatırımı yapmasının önüne geçilecek. Tüm kamu bilişim harcamaları da kontrol altına alınacak.

ULUSAL AĞ ALTYAPISI

Veri iletişiminde tam güvenlik için ağ altyapısında yapılacak çalışmalar Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yürütülüyor. Çalışmalarda yerli e-posta ve devlet kurumlarında kullanılacak haberleşmenin tam güvenliği için ulusal ağ altyapısı kullanılması planlanıyor. Çalışmalar yerli 4.5G baz istasyonları konusunda çalışan Ulak tarafından yürütülüyor. Şimdiye kadar TURKSAT 6A uydusu için killanılan Ar-Ge fonu, yerli e-posta dahil yeni yazılım projeleri için devreye alınacak.

KAMU KURUMLARI İŞBİRLİĞİ YAPACAK

BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, kurumun peering-internet değişim noktası ve verinin yurtdışına çıkmadan operatörler arasında değişebilmesi için gerekli çalışmaları yaparak, yerli e-posta ve devlet kurumlarının iletişiminde destek olacaklarını açıkladı.

FON DESTEĞİ YAZILIMCIYI TÜRKİYE'DE TUTAR

Sabah'tan Timur Sırt'ın haberine göre, yerli e-posta konusunu yakından takip ettiklerini ve yerli yazılıma katkı sağlayacak her projeye destek olacaklarını belirten Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) Başkanı Doğan Ufuk Güneş şunları söyledi: "Dünyada kaliteli yazılımcılara talep artıyor. Biz iyi yetişmiş mühendis ve girişimlerin Türkiye'de kalmasını sağlayacak fonların oluşmasının önemine inanıyoruz. Girişimci ve yazılımcılara sağlanacak her destek beyin göçünün tersine dönmesini sağlayacak."

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
İsrail zulmünün kurbanı: 15 yaşındaki Muhammed
İsrail askerlerinin başından yaraladığı Filistinli Muhammed Tamimi, yaşadıklarını anlattı. 6 saat ameliyatta kalan Tamimi, 6 ay boyu okula gidemeyecek. Muhammed Tamimi, Filistin direnişinin sembollerinden Ahed'in kuzeni...


İzinsiz aldıkları ekmeklerin parasını bırakıp helallik istediler
Bilecik'te, bir bakkalın dolabından izinsiz ekmek alan öğrencilerin daha sonra para bırakıp yazdıkları notla helallik istemeleri, iş yeri sahibine duygulu anlar yaşattı.
Bunu Gördünüz Mü? Rüzgara karşı paslaşan çılgın genç
Kayserispor'un hocası Sumudica, rüzgarla paslaşan çılgın genç ve çok daha fazlası Tuğçe'nin sunumuyla Bunu Gördünüz Mü?'de...
Oğlunun katilini affeden anne herkesi ağlattı
Suliman Abdu'l Mutakallim isimli genç, sadece 60 dolar için öldürüldü. ABD'de yaşanan olay sonrası Suliman'ın annesi, katili affettiğini açıkladı. Yüreği yanan bir annenin duygulandıran konuşmasında söyledikleri, mahkemedekileri de ağlattı…
Venezuela zor durumda
Ekonomik krizden dolayı halkın temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığı Venezuela'da yağma olayları başladı.
Dünyaca ünlü isimlerden İsrail'e boykot!
2004 yılında başlatılan İsrail'e karşı kültür boykotuna dünyaca ünlü birçok isim destek verdi. İsrail'in Filistin işgali ünlü sanatçılar tarafından bu hareketle boykot ediliyor.
Erdoğan’ın Türkiye tarifi: Türkiye demek…
Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup toplantısında dinleyenleri coşkulandıran ve duygulandıran bir Türkiye tarifi yaptı. Erdoğan'ın konuşması alkışlarla karşılık buldu.