Ekonomi Avrupa İmar Bankası Türk lirası finansmanını artırdı

Avrupa İmar Bankası Türk lirası finansmanını artırdı

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, 2018 yılında Türkiye'de 1 milyar avro yatırım yapıldığını ve Türk lirasıyla sağlanan finansman desteklerinin artırıldığını açıkladı.

Haber Merkezi AA
​Avrupa İmar Bankası Türk lirası finansman desteğini arttırdı.
​Avrupa İmar Bankası Türk lirası finansman desteğini arttırdı.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'nca (EBRD), 2018 yılında Türkiye'de toplam 34 projeye 1 milyar avro yatırım yapıldığı ve Türk lirasıyla sağlanan finansman desteklerinin miktarının artırıldığı bildirildi.

EBRD, 7 milyar avroluk portföyüyle yatırım yaptığı 38 ekonomi arasında Türkiye'nin ilk sırada yer aldığını açıkladı.

Açıklamada, 2018 yılında Türkiye'de toplam 34 projeye 1 milyar avro yatırım yapan EBRD'nin 2018 yılında Türk lirasıyla sağladığı finansmanın ülkedeki toplam yatırımlarının 3'te 1'ine yükseltildiği belirtildi.

EBRD'nin 2017 yılında Türkiye'de 228,8 milyon avroluk Türk lirası işlemi yaptığı bildirilen açıklamada, bunun 2018'de önemli seviyede artırılarak 331 milyon avro düzeyine çıkarıldığı ifade edildi.

Açıklamada, jeopolitik gerilimler, yatırımcıların azalan duyarlılığı, sıkı para politikaları, güçlü dolar ve Türk lirasının dolar karşısında değer kaybının 2018 yılında ülkedeki özel sektörü hassas bir konumda bıraktığına dikkat çekildi.

EBRD'nin süpermarket, hidroelektrik santral, elektrik dağıtımı alanındaki şirketlere Türk lirası finansmanı sağladığı anımsatılan açıklamada, metro, kanalizasyon gibi altyapı projelerine ve çeşitli yenilenebilir enerji yatırımlarına mali destek verdiği kaydedildi.

Açıklamada, Türkiye'nin 2018'de EBRD'ye 25 milyon avro taahhütte bulunarak donör konumuna geldiği de belirtildi.

Maliye Bakanı Albayrak'tan THY mesajı
EKONOMİ
Maliye Bakanı Albayrak'tan THY mesajı

Çin’den ABD’nin 'çip tasarısına' tepki
EKONOMİ
Çin’den ABD’nin 'çip tasarısına' tepki

Telsiz ücretlerinde 2019 yılı tarifesi belirlendi
EKONOMİ
Telsiz ücretlerinde 2019 yılı tarifesi belirlendi
/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.