Ekonomi Bakan Kurumdan 50 bin yeni konut müjdesi Satılık ve kiralık evlerin fiyatını düşürecek adım

Bakan Kurum'dan 50 bin yeni konut müjdesi: Satılık ve kiralık evlerin fiyatını düşürecek adım

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum, 50 bin ofisin konuta dönüştürülebileceğini açıkladı. Konut olmaya müsait olan ofislerin dönüşmesi durumunda, İstanbul’da 10 bin, ülke genelinde ise 40 bin adet yeni konut arzı oluşabilecek.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Bakan Kurumdan 50 bin yeni konut müjdesi: Satılık ve kiralık evlerin fiyatını düşürecek adım
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği'nde yapılan değişikliği Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum duyurdu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Konut-kira fiyatlarını düşürmek için her adımı atıyoruz! İstanbul’da yaklaşık 1.5 milyon, ülke genelinde 4 milyon m² arz fazlası nedeniyle kiralanamayan ya da satılamayan ofis, konuta dönüştürülecek. 50 bin yeni konut demek. Yönetmeliğimiz yayımlandı" dedi.

Buna göre; Ticaret konut parsellerinde yer alan iskân almış veya henüz inşa aşamasında olan ofis kullanımlı bağımsız bölümlerin, parseldeki toplam “Konut Kullanımı” yüzde 80’i geçmeyecek şekilde 01.07.2023 tarihine kadar konuta dönüşebilmesine imkân sağlanacak.

Bu sayede; yapılan araştırmalara göre sadece İstanbul’da konut ve ticaret alanlarında bulunup satılamayan veya kiralanamayan yaklaşık 1.5 milyon metrekare ülke genelinde ise 4 milyon metrekare ofisin talep edilmesi halinde konuta dönüşebilmesinin yolu açıldı.

İSTANBUL 10 BİN ÜLKE 40 BİN YENİ KONUT ARZI

Bu durumda; konuta dönüşmeye müsait olan ofislerin dönüşmesi durumunda, İstanbul’da 10 bin, ülke genelinde ise 40 bin adet yeni konut arzı oluşabilecek.

  • Yönetmeliğe eklenen bir diğer madde ile sağlıklı yaşam ve hareketliliği artırabilmek adına park alanları ile piknik ve rekreasyon alanlarında betonarme temel içermeyen spor aletleri ile koşu ve yürüyüş parkurları yapılabilmesine imkan sağlandı.

Yapılan bir diğer düzenleme ile doğalgaz hattı bulunan parsellerde yeni yapılacak binalarda her bağımsız bölümün girişine kadar doğalgaz tesisatı yapılması zorunlu hale getirildi.

Bu sayede özellikle merkezi ısıtma ve sıcak su sistemi bulunan bazı yeni binalarda doğalgaz tesisatının bina girişinde bırakılarak dairelere çekilmemiş olması nedeniyle mutfak ocaklarında doğalgaz kullanamama sorunu çözülecek.

Yine mevcut binalarda katı veya sıvı yakıtlı sistemlerde doğalgaza geçiş istenmesi halinde tadilat ruhsatı alma zorunluluğu kaldırılarak bu konuda bazı yaşanan bürokratik süreç basitleştirilmekte, bazı binalarda bulunan eksiklikler nedeniyle tadilat alınamaması sorunu ortadan kaldırılacak.


  • Öte yandan eylülde birçok firmanın katılacağı yeni bir konut kampanyası başlatacaklarını söyleyen Bakan Kurum kampanyanın konut ve kira bedellerini aşağı çekeceğini dile getirdi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Eylülde yeni bir konut kampanyası başlatacağız. Bu kampanya ile konut ve kira bedellerinin daha da düşeceğine inanıyoruz” dedi.

Esenler’de kentsel dönüşüm konutlarının tanıtımı kapsamında bir basın buluşması gerçekleştiren Kurum yeni kampanyaya Emlak Konut Genel Müdürlüğü koordinesinde bir çok firmanın katılacağını ifade etti.

Bu kampanya ile konut ve kira bedellerinin düşeceğine inandığını söyleyen Kurum kentsel dönüşümde desteğin artacağını da dile getirdi. Kira desteğinin 1150 liradan 1500 liraya çıkarılacağını, firmalara verilen 400 bin liralık desteğin de 600 bin liraya yükseltildiğini belirten Kurum belediyelere de yüzde 50’ye kadar faiz desteği verileceğini ifade etti.

ARSA DA SATILACAK

Bakan Kurum, 81 ili kapsayacak 150 bin sosyal konut projesinin detaylarının ise eylül ayı içinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacağını söyledi. Evi olmayanlara arsa satışının da yapılacağını belirten Kurum, eylülde ayrıca Emlak Konut koordinasyonunda tüm sektör temsilcilerinin katılacağı düşük faizlik ve avantajlı fiyatlarla yeni bir konut kampanyası başlatılacağının da müjdesini verdi. Kampanyadan sonra fırsatçılık yapıp fiyat artışı yapacaklara yönelik de önlem aldıklarını söyleyen Kurum, “Sosyal konut haberleriyle kira ve konut fiyatları düşüşe geçmişti. Yeni kampanyayla daha da düşecek” dedi.

1.5 MİLYON YAPI ‘ACİL’ DÖNÜŞMELİ

Türkiye’de mevcut durumda 6.8 milyon riskli yapı olduğuna dikkat çeken Murat Kurum, 1.5 milyon konutun da acil dönüşmesi gerektiğine işare etti. İstanbul’daki yapılar hakkında da bilgi veren Kurum, şunları söyledi:

“İstanbul’da bulunan 1.3 milyonu riskli konuttan 230 bininin acil dönüşmesi gerekiyor. İstanbul’da bugüne kadar 300 bin konutun dönüşümünü tamamladık. Toplam büyüklüğü 412 milyon metrekare olan 188 farklı alanda kentsel dönüşüm çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Fikirtepe, Kartal, Gaziosmanpaşa, Üsküdar başta olmak üzere İstanbul’un tüm ilçelerinde yürüttüğümüz çalışmalarla; şu anda sahada sürdürdüğümüz 140 bin konutluk dönüşüm projesiyle şehri her geçen gün depreme daha hazır hale getiriyoruz.”

EN BÜYÜĞÜ ESENLER’DE

Bakan Kurum, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu ve TOKİ Başkanı Ömer Bulut’un da katıldığı basın toplantısında Esenler’de kentsel dönüşüm kapsamında tamamlanan 2 bin 30 konutun 19 Ağustos’ta (yarın) Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla sahiplerine teslim edileceğini söyledi. Esenler’de Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesinin yürütüldüğünü belirten Kurum, bu projenin dünyaya da örnek olacağını söyledi.

NE KADAR DESTEK VERİLİYOR?

Riskli binaların yeniden inşa edilmesi halinde konut sahibine 400 bin liraya kadar kredi veriliyordu. Kredi faizinde de 400 baz puanlık indirim söz konusuydu. Bakan Kurum, kredi tutarının 600 bin liraya, kredi faiz desteğinin ise 600 baz puana yükseltileceğini söyledi. Riskli yapının dönüşümünde ayrıca 18 aya kadar kira yardımı veriliyor. Kira yardımı illere göre değişmekle birlikte 1.150 liraya kadar çıkıyordu. Kurum, 15 Eylül itibarıyla bu tutarda yüzde 30 artışa gidileceğini ve kira yardımının 1.500 liraya yükseleceğini söyledi. Kurum, belediyelere de yüzde 50’ye kadar faiz desteği verileceğini vurguladı. Bu desteklere ilave olarak, kentsel dönüşüm kapsamında inşa edilen binalar, vergi ve harçlardan muaf. KDV ise yüzde 1.

Bakan Murat Kurum: Kira desteği 1500 TL olacak
GÜNDEM
Bakan Murat Kurum: Kira desteği 1500 TL olacak

Bakan Kurum'dan kira ve ev fiyatları açıklaması: Hızlı bir şekilde düşecek
EKONOMİ
Bakan Kurum'dan kira ve ev fiyatları açıklaması: Hızlı bir şekilde düşecek

Bakan Kurum: Kira ve konut fiyatlarında gerileme olacak
GÜNDEM
Bakan Kurum: Kira ve konut fiyatlarında gerileme olacak

Bakan Kurum'dan konut müjdesi: Emekliler ve alt gelir grubundaki vatandaşlarımız ev sahibi olacak
OYNAT 01:11
Bakan Kurum'dan konut müjdesi: Emekliler ve alt gelir grubundaki vatandaşlarımız ev sahibi olacak
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, sosyal konut projesinin açıklanmasıyla konut kiralarında ve fiyatlarında düşüşler gördüklerini belirterek, 'Emekliler, engelliler, şehit ve gazi yakınlarıyla alt gelir grubundaki vatandaşlarımız ev sahibi olacak.' dedi.

Bakan Kurum'dan muhalefete eleştiri: Sosyal medya belediyeciliği yapmaktan öteye geçemediler
OYNAT 01:18
Bakan Kurum'dan muhalefete eleştiri: Sosyal medya belediyeciliği yapmaktan öteye geçemediler
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, muhalefetin sorun ürettiğini belirterek, 'İftira atmaktan, algı peşinde koşmaktan başka bir şey yapmıyorlar. Sosyal medya belediyeciliği yapmaktan öteye geçemediler. Onlar algı peşinde yürümeye devam etsinler. Biz İstanbul'umuzun 39 ilçesiyle beraber olacağız.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.