Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Ekonomi Bakandan Badavut açıklaması Hiçbir yapıya izin verilmeyecek
Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00

Bakan'dan Badavut açıklaması: Hiçbir yapıya izin verilmeyecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan Badavut kararına ilişkin konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, alınan kararla bölgenin tamamen koruma altına aldığını belirterek "Badavut bölgesinde hiçbir şekilde doğal dokuyu bozacak bir müdahale olmayacaktır. Vatandaşlar burada fotoğraf çekebilir, denize girmek maksatlı kullanabilir" dedi.

Haber Merkezi AA
Ayvalık'taki Badavut bölgesi, "kesin korunacak hassas alan" ilan edildi.
Ayvalık'taki Badavut bölgesi, "kesin korunacak hassas alan" ilan edildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan kararda, Türkiye'nin gizli cennetlerinden Ayvalık'taki Badavut bölgesinin, "kesin korunacak hassas alan" olarak tescil ve ilan edilmesiyle ilgili açıklamada bulundu.

6 TÜR KRİTİK ÖNEME SAHİP

Badavut bölgesinde bir milyon metrekare alanın kesin korunacak hassas alan olarak ilan edildiğini dile getiren Bakan Kurum, bu bölgenin böylece doğal sit alanı ve uluslararası kriterlere göre 6 türün kritik öneme sahip olarak belirlendiğini söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum.

TAMAMEN KORUMA ALTINA ALINDI

Biyolojik çeşitlilik açısından da Türkiye'deki en önemli yerlerden birisinin Badavut bölgesi olduğuna dikkati çeken Kurum, "Böylelikle biz buranın hem kumsal alanını hem deniz ekosistemini hem arkasındaki doğal dokuyu koruyacağız. Burayı tamamen koruma altına alacağız." ifadesini kullandı.

"HİÇBİR YAPIYA İZİN VERİLMEYECEK"

Kurum, Badavut bölgesine koruma statüsü getirdiklerinin altını çizerek, şunları kaydetti:

"Burada hiçbir şekilde doğal dokuyu bozacak bir müdahale olmayacaktır. Vatandaşlar burada fotoğraf çekebilir, denize girmek maksatlı kullanabilir. Ama kesinlikle hiçbir şekilde yapılaşmaya izin verilmeyecek, sadece bilimsel araştırma yapılabilmesine izin vereceğiz."

  • Bakan Kurum, Salda Gölü için de ilerleyen günlerde benzer bir karar alınacağını belirterek, "Salda Gölü'nde de ilerleyen günlerde özellikle beyaz kumsallar olan kısım 'kesin korunacak hassas alan' olarak ilan edilecek." dedi.

Badavut için kesin koruma kararı
EKONOMİ
Badavut için kesin koruma kararı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.