EkonomiBozacının şahidişıracı

Bozacının şahidi şıracı

Merkez Bankası, 2018 Beklenti Anketi’nde, Türkiye ekonomisinin 2017’deki başarısı ve OVP’de yer alan olumlu beklentileri hiçe sayan bir anket yayınlandı. Reel ekonomi temsilcilerine söz hakkı verilmezken 69 katılımcıdan 55’inin finans çevrelerinden oluşması dikkat çekti. Anket bir tür ekonomik karamsarlık propagandası içeriyor.

Haber MerkeziYeni Şafak
Nasıl ve neye göre seçildikleri merak konusu olan 69 katılımcının 55'inin finans çevrelerinden oluşması dikkat çekti.
Nasıl ve neye göre seçildikleri merak konusu olan 69 katılımcının 55'inin finans çevrelerinden oluşması dikkat çekti.

Merkez Bankası, Türkiye ekonomisinin 2018 görünümü hakkında spekülatif beklenti içinde olan çevrelere prim veren bir beklenti anketi yayınladı. TCMB Beklenti Anketi'ne 2018 büyüme tahmini yüzde 4,2'den yüzde 4,6'ya yükseldi. Orta Vadeli Program'da yüzde 5.5 olan büyüme tahmininin altında bir anket yayınlayan Merkez Bankası'nın faizcilere ve spekülasyondan beslenenlere hizmet edecek bir duruma aracı olduğu göze çarpıyor. Bir önceki anket döneminde 4,1534 olan yıl sonu dolar/TL beklentisi de, Merkez'in bu anket döneminde 4,1156'ya geriledi ancak bu rakam da genel beklentilerin çok üzerinde yer aldı. Tüm bunlar çerçevesinde TCMB'nin, reel sektör, finansal sektör temsilcileri ve profesyonellerden oluşan 69 katılımcıyla gerçekleştirdiği '2018 yılı Ocak ayı Beklenti Anketi'ne katılanları nasıl ve neye göre seçtiği merak konusu oldu. Merkez'in anketine reel sektörden 9; finans sektöründen 55 kişinin katılımı gerçekleşti. 1 işveren, 2 öğretim üyesi, 2 gazetecinin katıldığı anketin, yüzde 75’inden fazlası finansal çevrelerinden oluştu.

REKLAM

BU ANKETE KATILANLAR KİM?

İstanbul Üniversitesi Bankacılık Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Kadir Tuna, anketi eleştirerek örneklem büyüklüğünün tam olarak gerçeği yansıtmadığını ifade etti. Merkez Bankası’nın bu durumu açıklaması gerektiğinin altını çizen Tuna, anket dağılımında finansal sektör dışındaki katılımcıların anketin homojenliğini bozduğunu söyledi. Tuna, öğretim üyeleri, gazeteciler, işveren kuruluşları, holdingler ve diğer profesyoneller adıyla ankete yanıt verenlerin isimlerinin açıklanmasının anketin itibari için gerektiğini aktardı. Bu isimlerin açıklanmaması halinde anketteki homojenliğin bozulacağını belirten Tuna, katılımcıların hangi kıstaslara göre ankete yer aldığının sorgulanması gerektiğini vurguladı.

Ünlü işadamı Zekeriya Mete tutuklandı
Ekonomi

Ünlü işadamı Zekeriya Mete tutuklandı

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in talimatı ile Bank Asya'ya 7.4 milyon lira yatırdıkları iddiası ile gözaltına alınan işadamlarından İstanbul Hububat Yağlı Tohumlar ve Mamuller İhracat Birliği Başkanı Zekeriya Mete ve İstanbul İhracatçı Birlikleri Genel Sekreter Yardımcısı Alpaslan Arduç, dün akşam sevk edildikleri Sulh Ceza Hakimliğince tutuklandı.
ABD donanmasından tepki çeken İstanbul paylaşımı
Gündem

ABD donanmasından tepki çeken İstanbul paylaşımı

ABD donanması, USS Carney adlı destroyerin İstanbul Boğazı'ndan geçerken çekilen fotoğrafları sosyal medya hesabından paylaştı. Pruvada, silah başında köprüye bakan askerin pozu tepki çekti.
63 bin bebeğe ismi verildi
Gündem

63 bin bebeğe ismi verildi

15 Temmuz gecesi FETÖ’cü general Semih Terzi’yi öldürerek darbe girişiminin seyrini değiştiren şehit Astsubay Ömer Halisdemir’in doğum günü unutulmadı. Halisdemir’in kardeşi Soner Halisdemir, “63 bin aile bebeklerine Ömer Halis adını verdi” dedi
Jupp Heynckes: Rövanş için çok dikkatli olmalıyız
Spor

Jupp Heynckes: Rövanş için çok dikkatli olmalıyız

Bayern Münih Teknik Direktörü Jupp Heynckes, Beşiktaş'ı 5-0 yendikleri maçtan sonra açıklamalarda bulundu. Rakiplerine olan saygıyı yitirmediklerini ifade eden tecrübeli teknik adam "Beşiktaş 5-0'lık sonucu hak edecek bir takım değil" diye konuştu.
Ali Ece: Gerizekalı Vida
Spor

Ali Ece: Gerizekalı Vida

Bayern Münih-Beşiktaş maçı sonrası canlı yayında ses kontrolü yapan Ali Ece, rejinin kurbanı oldu. 'Gerizekalı Vida' diyen spor yorumcusunun sesi yayına gitti.