EkonomiBozacının şahidişıracı

Bozacının şahidi şıracı

Merkez Bankası, 2018 Beklenti Anketi’nde, Türkiye ekonomisinin 2017’deki başarısı ve OVP’de yer alan olumlu beklentileri hiçe sayan bir anket yayınlandı. Reel ekonomi temsilcilerine söz hakkı verilmezken 69 katılımcıdan 55’inin finans çevrelerinden oluşması dikkat çekti. Anket bir tür ekonomik karamsarlık propagandası içeriyor.

Haber MerkeziYeni Şafak
Nasıl ve neye göre seçildikleri merak konusu olan 69 katılımcının 55'inin finans çevrelerinden oluşması dikkat çekti.
Nasıl ve neye göre seçildikleri merak konusu olan 69 katılımcının 55'inin finans çevrelerinden oluşması dikkat çekti.

Merkez Bankası, Türkiye ekonomisinin 2018 görünümü hakkında spekülatif beklenti içinde olan çevrelere prim veren bir beklenti anketi yayınladı. TCMB Beklenti Anketi'ne 2018 büyüme tahmini yüzde 4,2'den yüzde 4,6'ya yükseldi. Orta Vadeli Program'da yüzde 5.5 olan büyüme tahmininin altında bir anket yayınlayan Merkez Bankası'nın faizcilere ve spekülasyondan beslenenlere hizmet edecek bir duruma aracı olduğu göze çarpıyor. Bir önceki anket döneminde 4,1534 olan yıl sonu dolar/TL beklentisi de, Merkez'in bu anket döneminde 4,1156'ya geriledi ancak bu rakam da genel beklentilerin çok üzerinde yer aldı. Tüm bunlar çerçevesinde TCMB'nin, reel sektör, finansal sektör temsilcileri ve profesyonellerden oluşan 69 katılımcıyla gerçekleştirdiği '2018 yılı Ocak ayı Beklenti Anketi'ne katılanları nasıl ve neye göre seçtiği merak konusu oldu. Merkez'in anketine reel sektörden 9; finans sektöründen 55 kişinin katılımı gerçekleşti. 1 işveren, 2 öğretim üyesi, 2 gazetecinin katıldığı anketin, yüzde 75’inden fazlası finansal çevrelerinden oluştu.

REKLAM

BU ANKETE KATILANLAR KİM?

İstanbul Üniversitesi Bankacılık Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Kadir Tuna, anketi eleştirerek örneklem büyüklüğünün tam olarak gerçeği yansıtmadığını ifade etti. Merkez Bankası’nın bu durumu açıklaması gerektiğinin altını çizen Tuna, anket dağılımında finansal sektör dışındaki katılımcıların anketin homojenliğini bozduğunu söyledi. Tuna, öğretim üyeleri, gazeteciler, işveren kuruluşları, holdingler ve diğer profesyoneller adıyla ankete yanıt verenlerin isimlerinin açıklanmasının anketin itibari için gerektiğini aktardı. Bu isimlerin açıklanmaması halinde anketteki homojenliğin bozulacağını belirten Tuna, katılımcıların hangi kıstaslara göre ankete yer aldığının sorgulanması gerektiğini vurguladı.

REKLAM
'Alper Ulusoy'a yüksek not' iddiası
Spor

'Alper Ulusoy'a yüksek not' iddiası

Süper Lig'de Konyaspor-Beşiktaş maçında tartışmalı kararlara imza atan hakem Alper Ulusoy'a gözlemci raporu doğrultusunda tam not verildiği iddia edildi.
Nuray Hafiftaş'ın cenazesinde büyük ayıp
Hayat

Nuray Hafiftaş'ın cenazesinde büyük ayıp

Kanser tedavisi gördüğü hastanede vefat eden Türk Halk Müziği sanatçısı Nuray Hafiftaş, geçtiğimiz günlerde son yolculuğuna uğurlandı. Sanatçının sevenleri camiye akın ederken törene katılan bazı vatandaşlar fotoğraf çekme yarışına girdi.
Küçük kıza cinsel istismar olayında aileyi çıldırtan haber!
Gündem

Küçük kıza cinsel istismar olayında aileyi çıldırtan haber!

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı cinsel istismara uğrayan 4.5 yaşındaki kız çocuğunun öldüğüne dair çıkan haberlerin asılsız olduğunu, küçük kızın hayati tehlikesinin bulunmadığını ve Hatay’da ailesi ile birlikte yaşamına devam ettiğini açıkladı. Ailenin yakınları, çıkan asılsız haberlerin küçük kızın ailesini de çıldırttığını ve kimseyle görüşmek istemediklerini ifade ettiler.
e-Devlet alt ve üst soy ağacı sorgulama girişi
Gündem

e-Devlet alt ve üst soy ağacı sorgulama girişi

e-Devlet soy ağacı sorgulama hizmeti yeniden açıldı. 8 milyon kişi soy ağacı sorgulaması yaptı. Alt üst soy ağacı sorgulamak isteyen kişiler turkiye.gov.tr adresine giriş yaptıktan sonra soy ağacı sorgulama yapabiliyor. Peki soy ağacı sorgulama nasıl yapılır? İşte e-Devlet soy ağacı sorgulama girişi ve detayları…
Osmanlı erkek nufüsunu saydı
Hayat

Osmanlı erkek nufüsunu saydı

Milyonlarca Türk vatandaşı soylarının nereye dayandığını öğrenmek için e-devlet sistemine girdi. Sonuçlar ise tam bir fiyaskoydu. 1830'ların öncesinin yer almadığı kayıtlarda sadece 1900'lü yıllardan sonra vefat eden yakınlarımıza ait bilgiler var. Osmanlı Arşivleri Daire Başkanı Önder Bayır ise "Bizde de 1830'lardan öncesi yok o kayıtlarda da sadece erkekler ve gayrimüslüm var" diyor.