Ekonomi Bozacının şahidişıracı

Bozacının şahidi şıracı

Merkez Bankası, 2018 Beklenti Anketi’nde, Türkiye ekonomisinin 2017’deki başarısı ve OVP’de yer alan olumlu beklentileri hiçe sayan bir anket yayınlandı. Reel ekonomi temsilcilerine söz hakkı verilmezken 69 katılımcıdan 55’inin finans çevrelerinden oluşması dikkat çekti. Anket bir tür ekonomik karamsarlık propagandası içeriyor.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Nasıl ve neye göre seçildikleri merak konusu olan 69 katılımcının 55'inin finans çevrelerinden oluşması dikkat çekti.
Nasıl ve neye göre seçildikleri merak konusu olan 69 katılımcının 55'inin finans çevrelerinden oluşması dikkat çekti.

Merkez Bankası, Türkiye ekonomisinin 2018 görünümü hakkında spekülatif beklenti içinde olan çevrelere prim veren bir beklenti anketi yayınladı. TCMB Beklenti Anketi'ne 2018 büyüme tahmini yüzde 4,2'den yüzde 4,6'ya yükseldi. Orta Vadeli Program'da yüzde 5.5 olan büyüme tahmininin altında bir anket yayınlayan Merkez Bankası'nın faizcilere ve spekülasyondan beslenenlere hizmet edecek bir duruma aracı olduğu göze çarpıyor. Bir önceki anket döneminde 4,1534 olan yıl sonu dolar/TL beklentisi de, Merkez'in bu anket döneminde 4,1156'ya geriledi ancak bu rakam da genel beklentilerin çok üzerinde yer aldı. Tüm bunlar çerçevesinde TCMB'nin, reel sektör, finansal sektör temsilcileri ve profesyonellerden oluşan 69 katılımcıyla gerçekleştirdiği '2018 yılı Ocak ayı Beklenti Anketi'ne katılanları nasıl ve neye göre seçtiği merak konusu oldu. Merkez'in anketine reel sektörden 9; finans sektöründen 55 kişinin katılımı gerçekleşti. 1 işveren, 2 öğretim üyesi, 2 gazetecinin katıldığı anketin, yüzde 75’inden fazlası finansal çevrelerinden oluştu.

BU ANKETE KATILANLAR KİM?

İstanbul Üniversitesi Bankacılık Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Kadir Tuna, anketi eleştirerek örneklem büyüklüğünün tam olarak gerçeği yansıtmadığını ifade etti. Merkez Bankası’nın bu durumu açıklaması gerektiğinin altını çizen Tuna, anket dağılımında finansal sektör dışındaki katılımcıların anketin homojenliğini bozduğunu söyledi. Tuna, öğretim üyeleri, gazeteciler, işveren kuruluşları, holdingler ve diğer profesyoneller adıyla ankete yanıt verenlerin isimlerinin açıklanmasının anketin itibari için gerektiğini aktardı. Bu isimlerin açıklanmaması halinde anketteki homojenliğin bozulacağını belirten Tuna, katılımcıların hangi kıstaslara göre ankete yer aldığının sorgulanması gerektiğini vurguladı.

Bin 886 TL'den 50 TL’ye düşüyor
Ekonomi

Bin 886 TL'den 50 TL’ye düşüyor

Vergi, prim gibi borçlara yapılandırma başvuruları başladı. Yapılandırma ile gecikme faizi yerine YİÜFE hesaplanacak. Peşin ödemede Yİ-ÜFE’nin de yüzde 90’ı silinecek. Bin 886 liralık gecikme faizi yerine 50 lira Yİ-ÜFE ödenecek.
Barajlar ve akarsulardan elektrik üretimi yükseldi
Ekonomi

Barajlar ve akarsulardan elektrik üretimi yükseldi

Türkiye elektrik üretiminde geçen hafta başında bir ilki yaşadı. Daha önce yüzde 45’i bulan elektrik üretiminde doğalgazın payı günlük bazda ilk kez rekor kırarak yüzde 21’e düştü. Barajlara gelen su burada başrolü oynarken, yerli kömürün payı yüzde 16, akarsuların payı yüzde 11 oldu.
Çorum'daki gizemli kızın ailesi anlattı: Kanımız dondu
Gündem

Çorum'daki gizemli kızın ailesi anlattı: Kanımız dondu

Çorum’daki mezarlıkta ağlayan ‘gizemli’ kızdan bir aile dramı çıktı. Yakınları, psikolojisi bozuk olan genç kızın ölen bir yakınını göreceğini düşünerek mezarlığa gittiğini ancak meraklı vatandaşların onu ‘hayalet sanarak’ günlerce sopalarla beklediğini anlattı. Genç kızın yakınları ''Türlü yalanlar çıktı ortaya, evladımızı sopalarla beklediler, yakalamak için nöbetler tuttular. Bizim hastalığımız ve ardından gelen mağduriyetimizi çekirdek çitleyip, video çekme yarışıyla izlediler.İnanın bu süreci izlerken kanımız dondu'' dedi.
Şampiyonluk kutlamasına 'Taleal Bedru Aleyna' ilahisiyle çıktı
Spor

Şampiyonluk kutlamasına 'Taleal Bedru Aleyna' ilahisiyle çıktı

Galatasaray'ın Fransız yıldızı Younes Belhanda, sarı kırmızılıların şampiyonluk kutlamasında sahneye 'Taleal Bedru Aleyna' ilahisiyle çıktı. Belhanda'nın tercihi sonrası tribünler tekbir getirdi.
Pankartı gören şaştı kaldı: Hırsıza böyle seslendi
Gündem

Pankartı gören şaştı kaldı: Hırsıza böyle seslendi

Bursa'da arabasının camını kırarak çalınan dizüstü bilgisayarı bulmak için olay yerine pankart asan vatandaşın, hırsıza çağrısı görenleri hayrete düşürüyor. Çalınan bilgisayarındaki oğlunun fotoğraflarını isteyen baba, bir pankart hazırlayarak olayın gerçekleştiği yere astı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.