EkonomiÇarpıcı açıklama Dünya birincisi olacağız

Çarpıcı açıklama: Dünya birincisi olacağız

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "İhanetlere rağmen geldiğimiz nokta son çeyrekte yüzde 5, 2017 birinci ve ikinci çeyrekte yüzde 5,2 ortalama, üçünçü çeyrekte ise dünya birincisi olacağız" dedi.

Haber MerkeziAA
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci

Şimdiden söylüyorum. Son çeyrekte de yıl sonu itibariyle muhtemelen dünyada iki numara olacağız ortalamada." dedi.

Zeybekci, Ak Parti Tavas İlçe Teşkilatı olağan kongresinde yaptığı konuşmada, Türkiye'ye yedi düvelin saldırdığını ancak Türk ekonomisine bir şey olmadığını kaydetti.

  • Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'a olmak üzere saldırıların devam ettiğini kaydeden Zeybekci, şöyle konuştu: "Bugün hepsinin söylediği her söz planlanıp da söyleniyor. Diyor ki 'Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyeliğine biz karşıyız.' Bakıyor şöyle arkadan Türkiye'ye bir şey oldu mu olmadı mı? Ondan sonra dönüyor diyor ki 'Türkiye'nin Gümrük Birliğinin güncellenmesine de karşıyız.' Hemen arkaya gene bakıyor, bir şey oldu mu diye. Kur aşağı gidiyor, faizler büyüme rekorunu kırıyor. İhracat rekor kırıyor. Şimdi düşünüyor 'acaba daha ne söyleyeyim' diye. Hiç bir şey söyleyemeyecekler. Çünkü öyle devasa bir ekonomi haline geldi ki, öyle eskisi gibi Kitap attı da bilmem ne oldu da. O günler geçti."

Türkiye'nin dünyanın 13. büyük ekonomisi, Avrupa'nın da 5. büyük ekonomisi olduğunu hatırlatan Zeybekci, "Bizden önce 4 tane var. Allah'ın izniyle ilk 4'te olacağız. Dünyanın en büyük havaalanı yapılıyor. Karın ağrıları bu. Asya, Avrupa ve Afrika'nın ulaştırmada merkezi oluyor Türkiye. Enerji ile ilgili bir merkez haline geliyor Türkiye. Dünyanın neresinde olursa olsun Türkiye orada ve birileri yakın coğrafyada haritalar çiziyor. Türkiye diyor ki 'çizdirmem." diye konuştu.

Zeybekci, dünyanın en modern uçakları F35'lerin yapımına Türkiye'nin de ortak olduğunu belirterek, şöyle konuştu: "Ardından da diğer ihtiyaçları gidereceğiz. hiç merak etmeyin. Her şeye rağmen büyüme, ihracat ve istihdam rekorları kıran Türkiye. İşsizlik oranımız yüzde 10,2 bu bir başarıdır. Çünkü geçen ay işgücüne katılım oranı yüzde 52'ydi. Şimdi yüzde 53,4, yüzde 1'den fazla rakam da oradan geliyor. İnsanlar çalışmak istiyor. İş isteyip piyasaya giriyor. Nüfusun katılımıyla beraber büyümesiyle beraber biz her yıl ortalama en az 1 milyon vatandaşımıza iş bulacağız. Onun içinde yüzde 6 ortalama ile büyüyeceğiz. İhanetlere rağmen geldiğimiz nokta son çeyrekte yüzde 5, 2017 birinci ve ikinci çeyrekte yüzde 5,2 ortalama, üçüncü çeyrekte ise dünya birincisi olacağız. Şimdiden söylüyorum. Son çeyrekte de yıl sonu itibariyle muhtemelen dünyada iki numara olacağız ortalamada."

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
İsrail zulmünün kurbanı: 15 yaşındaki Muhammed
İsrail askerlerinin başından yaraladığı Filistinli Muhammed Tamimi, yaşadıklarını anlattı. 6 saat ameliyatta kalan Tamimi, 6 ay boyu okula gidemeyecek. Muhammed Tamimi, Filistin direnişinin sembollerinden Ahed'in kuzeni...


İzinsiz aldıkları ekmeklerin parasını bırakıp helallik istediler
Bilecik'te, bir bakkalın dolabından izinsiz ekmek alan öğrencilerin daha sonra para bırakıp yazdıkları notla helallik istemeleri, iş yeri sahibine duygulu anlar yaşattı.