Ekonomi Çin dünyanın en güçlü roket motorunu test etti

Çin dünyanın en güçlü roket motorunu test etti

Çin Uzay ve Havacılık Bilimi ve Teknolojisi Şirketinden (CASC) yapılan açıklamada, roket motorunun Şansi eyaletinin Şian kentindeki yer testinde 500 tonluk itki gücüne ulaştığı bildirildi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Çin dünyanın en güçlü roket motorunu test etti
Çin, dünyanın en güçlü katı yakıtla çalışan roket motorunu test ettiğini duyurdu.

Çin, dünyanın en güçlü katı yakıtla çalışan roket motorunu test ettiğini duyurdu.

Açıklamada 3,5 metrelik motorun, Çin'in halihazırda uzay programında kullandığı en büyük taşıyıcı roket olan Long March 5'i ateşleyen sıvı yakıtlı roket motorundan dört kat fazla güç ürettiği ve bu alanda dünyanın en iyisi olduğu belirtildi.

Roket motorunun ağırlığını ve boyutunu azaltmak için yüksek dirençli lifler içeren kompozit malzemeler, itiş gücünü arttırmak için de egzoz ve yanma haznesinde bazı yeni teknolojiler kullanıldığı kaydedildi.

Motorun 1000 ton itiş gücü üretebilen versiyonunun da geliştirme aşamasında olduğu aktarıldı.

Bir yerden bir yere hızlı taşınabilen ve anında ateşleme kabiliyetine sahip katı roketler, askeri amaçlı platformlarda yaygın olarak kullanılıyor. Sıvı yakıtlı roket ateşleyicileri ise daha etkin itiş gücü sağladıkları için uzay programlarında tercih ediliyor fakat fırlatış hazırlığı uzun sürüyor.

Katı roket ateşleme teknolojisindeki ilerlemenin, uydu fırlatışları ve insanlı uzay seferleri için yeni olanaklar sağlayabileceği öngörülüyor.

Birden fazla çeşit mühimmat atabilen ilk yerli çoklu bombaatar TG40-BA göreve hazır
OYNAT 01:52
Birden fazla çeşit mühimmat atabilen ilk yerli çoklu bombaatar TG40-BA göreve hazır
Türk savunma sanayii tarafından geliştirilen yerli silah sistemlerine 40 milimetre Tamburalı Bombaatar eklendi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir'in, Twitter hesabından video ile duyurduğu çoklu bombaatar, sosyal medyada büyük ilgi çekti. Demir mesajında, 'Silah sistemlerinin tamamında dışa bağımlılığı sona erdirmekte kararlıyız. Birden fazla çeşit mühimmat atabilen ilk çoklu bombaatarımız TG40-BA, ayarlanabilir kızaklı optik nişangaha ve etkili atışlara sahip. Sektörümüzün başarılı temsilcisini tebrik ediyoruz.' ifadelerini kullandı.

Çoklu bombaatar TG40-BA, TG Savunma tarafından geliştirildi ve kalifikasyon testleri başarıyla tamamlandı. 40 milimetre Tamburalı Bombaatar ile 40x46 milimetre düşük hızlı ve 40x51 milimetre orta hızlı mühimmatlar kullanılabiliyor. Bombaatar, ayarlanabilir kızaklı optik nişangahıyla çatışma bölgesinde 800 metreye kadar etkili atış yapabiliyor.

Türkiye'den ABD'ye sürpriz mektup: F-35'e karşı 40 adet F-16V
OYNAT 05:38
Türkiye'den ABD'ye sürpriz mektup: F-35'e karşı 40 adet F-16V
S-400 krizi nedeniyle 2019'da F-35 programından çıkarılan Türkiye bu proje için ödediği 1.4 milyar dolar paranın karşılığı olarak yeni alternatifler geliştiriyor. Bunlardan biri ise 4,5 nesil statüsünde bulunan F-16V savaş uçakları. Savunmadaki Türkler programı bu hafta 'F-35 projesine geri dönülür mü?' tartışmaları sürerken ortaya çıkan 6 milyar dolarlık talebin detaylarını gündeme aldı..


Dortmund-Beşiktaş maçındaki pozisyon Mario Gomez'i de kızdırdı
Spor

Dortmund-Beşiktaş maçındaki pozisyon Mario Gomez'i de kızdırdı

Borussia Dortmund ile Beşiktaş arasında oynanan Şampiyonlar Ligi maçının ilk yarısının son anlarında dikkat çekici bir an yaşandı. Verilen penaltı ve kırmızı kart kararının ardından VAR, mücadelenin hakemini uyardı ve pozisyonu tekrar izlemesini tavsiye etti. François Letexier, pozisyonu izlemesine rağmen kararından vazgeçmedi.
Putin'den enflasyon talimatı: Düşmesi için çalışmalara başlayın
Dünya

Putin'den enflasyon talimatı: Düşmesi için çalışmalara başlayın

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, enflasyonun tekrar yüzde dört seviyesine indirilmesi için talimat verdi. Kabine toplantısında konuşan Putin, "Enflasyona karşı etkin önlemler almalıyız. Başta gıda ürünleri olmak üzere iç piyasada ürün tedarikini artırmamız lazım" dedi.
Bakan Dönmez'den 'cımbız siyaseti' tepkisi: Size de kimseye de faydası yok
Gündem

Bakan Dönmez'den 'cımbız siyaseti' tepkisi: Size de kimseye de faydası yok

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez TBMM Genel Kurulunda konuştu. Bakan Dönmez geçtiğimiz günlerde Plan ve Bütçe Komisyonunda Bakanlığının bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı açıklamaların çarpıtıldığını ve o gün kimsenin tepki göstermediğini vurgulayarak, "O gün orada milletvekillerimiz tepki vermedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı da oradaydı. Kendisi de tepki vermedi. 2 Aralık'ta herhangi bir tepki yok, ne sosyal medyada ne gazetelerde. Sözcü'nüz bir manşet attı; 'Bakana enerji fiyatlarını sorduk, kaloriferleri kısın dedi'. Cımbız siyasetinin kimseye faydası yok" ifadelerini kullandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.