EkonomiÇinde büyük çaplı değişiklik

Çin'de büyük çaplı yapı değişiklik

Çin'de büyük çaplı değişiklik

Çin, bankacılık ve sigortacılıktaki denetim kurumlarını birleştirerek ve merkez bankası gibi politika yapıcı kurumların yetkisini artırarak, hükümet yapısında yıllardır görülen en büyük değişime hazırlanıyor.

Haber MerkeziReuters
Çin'de büyük çaplı yapı değişikliği hazırlığı
Çin'de büyük çaplı yapı değişikliği hazırlığı

Bu değişim, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Komünist Parti liderliğini ülke politikasının merkezine, kendisini de partinin merkezine oturtma gündeminin en önemli adımı sayılabilir.

Xi, partinin Ekim ayında yapılan beş yıllık kongresinde ülkede reformların gerçekleştirilmesi için zorunlu gördüğü kontrolü tartışmasız biçimde ele geçirmişti. Çin ekonomisi ile parti arasında bundan sonra çok daha yakın bağlar gelişti.

Çin'in 42 trilyon dolar değerindeki bankacılık ve sigorta sektörlerinde denetimin sıkılaştırması bir süredir beklenen bir adım.

Böylece yetkililer riskli kredi işlemlerini denetleyebilecekler ve şirketlerin yüksek borç düzeyini düşürebilecekler.

Xi'nin baş ekonomik danışmanı Liu He, resmi Halkın Günlüğü gazetesinde bugün yer alan yazısında, "Partide ve devlet kurumlarında reformun derinleştirilmesi, partinin uzun vadeli yönetişiminin güçlendirilmesi için kaçınılmaz bir zorunluktur" dedi.

Çin parlamentosunun Pazar günü aldığı bir kararla cumhurbaşkanlığı görev süresi üzerindeki kısıtlama hükmü anayasadan çıkarıldı ve böylece sınırsız süre başkan olarak kalma imkanına kavuşan Xi, 40 yıl önce ölen Mao Zedong'dan sonraki en güçlü Çin lideri oldu.

Birleştirilecek denetim kurumlarının, bakanlıkların ve dairelerin başkanlarının isimleri, parlamentonun yıllık toplantısı 20 Mart'ta sona ermeden önce açıklanacak.

Parlamentodan bugün yapılan bir açıklamaya göre, piyasaların denetlenmesi ve yönetimi için de bir ulusal büro oluşturulacak.

Geniş yetkilere sahip olacak bu büro, şimdiye kadar Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu (NDRC), ticaret bakanlığı ve icracı bir makam olan devlet konseyinin yetkilerinde sahip olacak.

Bu yetkiler arasında fiyatlamanın denetlenmesi ve tekelleşmeye karşı yasaların uygulanması var.

Ulusal Halk Kongresi, yani parlamentonun ve Ulusal Denetim Komisyonu'nun başkanlıklarına ve diğer bazı yetkili makamlara Xi'ye yakın isimlerin ataması bekleniyor.

FİNANSAL DENETİMİN SIKILAŞTIRILMASI

Uluslararası Ödemeler Bankası'nın (BIS) bu hafta sonunda yaptığı açıklamada belirttiğine göre küresel ekonomiler arasında bir bankacılık krizi karşısında en kırılgan olan ekonomi Çin.

Çin'in 2015 yılında yaşadığı borsa çöküşünden bu yana, Beijing'in süper yetkili bir finansal denetim oluşturmayı düşündüğü tahmin ediliyordu.

Kısmen kurumlar arası eşgüdümün zayıf olmasından kaynaklanan bu krizin ardından piyasaları toparlamak için yapılan kurtarma girişimleri de, bazı piyasa gözlemcileri tarafından beceriksizce bulunmuştu.

Parlamento belgesine göre Çin Bankacılık Denetleme Komisyonu'nun (CBRC) ve Çin Sigortacılık Denetleme Komisyonu'nun (CIRC) birleştirilmesi, yetki ve karşılıklı denetimde süren kargaşanın yarattığı sorunların giderilmesini amaçlıyor.

Ancak hisse senedi ve tahviller için denetleme yetkisine sahip olan komisyon (CSRC) ayrı bir birim olarak çalışmaya devam edecek.

26 bin kişiden FETÖ ihbarı
EKONOMİ
26 bin kişiden FETÖ ihbarı

FETÖ'den mal kaçırma tuzağı
EKONOMİ
FETÖ'den mal kaçırma tuzağı

Kaskoda yarı yarıya tasarruf
EKONOMİ
Kaskoda yarı yarıya tasarruf

Aydın'da hırsızlar polisle çatıştı
Gündem

Aydın'da hırsızlar polisle çatıştı

Aydın’ın Koçarlı ilçesinde dur ihtarına uymayan aracı kovalayan polis ekipleri ile kaçan zanlılar arasında silahlı çatışma çıktı. Çatışmada kullandıkları silahın kurşunun bitmesi üzerine şüpheliler silahı bırakıp dağlık alanda izlerini kaybettirdi.
Oda TV yazarı eski Amiral'den PKK'lılara güzelleme: Onlar da Müslüman
Gündem

Oda TV yazarı eski Amiral'den PKK'lılara güzelleme: Onlar da Müslüman

2008 - 2010 yılları arasında Deniz Harp Okulu Komutanlığı görevi yapan Oda TV Yazarı eski Tuğamiral Türker Ertürk’ün yazdıkları kan dondurdu. Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın "Vatan, millet, din ve bayrak uğruna hayatlarını seve seve feda eden kahraman şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, kendilerini minnetle yâd ediyoruz…" ifadesini hazmedemeyen Ertürk, Akar’ın “din uğruna” ifadelerine muhalefet edeyim derken içindeki İslam hazımsızlığını da ortaya çıkardı. Oda TV yazarı eski Tuğamiral Türker Ertürk bununla da kalmadı, “Karşımızda bize direnç gösterenler de toprak bütünlüğümüze tehdit teşkil edenler de Müslüman” diyerek Marksist örgüt PKK'lıları da Müslüman ilan etti.
Luis Figo'nun Twitter hesabı hacklendi
Spor

Luis Figo'nun Twitter hesabı hacklendi

Bir dönem Real Madrid ve Portekiz milli takımında forma giyen ünlü futbolcu Luis Figo'nun Twitter hesabı hacklendi. Ünlü futbolcunun hesabından Afrin paylaşımları yapıldı.
Afrin'de yakalanan YPG'li teröristten Münbiç itirafı
Dünya

Afrin'de yakalanan YPG'li teröristten Münbiç itirafı

TSK tarafından Afrin kırsalında yaralı olarak yakalanan 17 yaşındaki Suriye uyruklu terörist, örgütün küçük yaştaki çocukları nasıl kullandığını ve yapılan hain planları anlattı. Tutuklu A.S.T'nin ifadesinden, "Biz Menbiç'te eğitime devam ederken Zeytin Dalı operasyonu başladı, operasyon başlayınca eğitimi durdurdular, eğitim gören toplamda 80 kişiyi Afrin'de bulunan YPG militanlarına destek olmak maksadıyla gönderdiler" dedi.
Metrobüste herkesi şoke eden yolcu
Gündem

Metrobüste herkesi şoke eden yolcu

Geçtiğimiz günlerde Yenibosna durağından Metrobüse binen bir kadın yolcu giyim tarzı ile herkesi şoke etti. Kadın yolcu son zamanlarda trend olan 'cosplay' olduğu iddia edildi.