Ekonomi Erzincan 32 bin ceviz ağacı yetiştiriciliği ile ekonomiye katkı sağlıyor

Erzincan 32 bin ceviz ağacı yetiştiriciliği ile ekonomiye katkı sağlıyor

Uzun yıllar boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Erzincan'ın Kemah ilçesinde yaklaşık 32 bin adet ceviz ağacı ile ceviz yetiştiriciliği ile ekonomiye büyük katkı sağlıyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi İHA
Erzincan 32 bin ceviz ağacı yetiştiriciliği ile ekonomiye katkı sağlıyor
Kemah'ta ceviz yetiştiriciliği

Tarım ve hayvancılığın temel geçim kaynağı olduğu Erzincan’da, son yıllarda devletin destek ve teşvikleri ile ceviz yetiştiriciliği de yaygınlaştı. Doğu’nun ceviz bahçesi olarak da anılan ünü Erzincan ilini çoktan aşmış olan ve aranan bir ceviz türü haline gelen Kemah cevizi bin 300 dönümlük alanda yetiştirilirken, kabuğunun ince ve doluluk oranının fazla olması sebebiyle tüketiciden yoğun talep görüyor. Ceviz yetiştiriciliği noktasında önemli bir yere sahip olan Erzincan’ın Kemah ilçesinde yetişen cevizler verim ve kalite açısından da dikkat çekiyor.

Tarım yerli tohumla yapılıyor: Üretime yerli tohum damgası
EKONOMİ
Tarım yerli tohumla yapılıyor: Üretime yerli tohum damgası

Dalından indirilmeden alıcı buluyor: Kabuğuna sığmayan lezzet
FOTOĞRAF 11
Title
Dalından indirilmeden alıcı bulan, yerel halk arasında “kabuğuna sığmayan lezzet olarak nitelendirilen Oğuzlar cevizi, zahmetli bir sürecin ardından tüketiciye ulaşıyor. Dağlık bir yapıya sahip ilçede ceviz hasadı rakıma göre 30 güne kadar sürebiliyor. Uzun bir sopa yardımıyla dalından indirilen ceviz, toplanarak el yordamıyla yeşil kabuğundan ayrılarak kurutmaya alınıyor.
Title
İlçe merkezindeki cadde ve sokaklarda kurutulan ceviz, daha sonra paketlenerek tüketicilerin beğenisine sunuluyor.
Title
Dolu ve soğuk hava rekolteyi düşürdüOğuzlar Ceviz Üreticileri Tarımsal Birliği Başkanı Oğuz Hantal, ülke genelinde etkili olan soğuk hava dalgası ve dolu yağışı sebebiyle ceviz rekoltesinde düşüş yaşandığını söyledi.
Title
Yüksek kesimlerde bulunan köylerde dolu zararı ile karşılaştıklarını ifade eden Hantal, hava koşulları sebebiyle geçen yıllara göre rekoltede azalma olduğuna dikkat çekti.
Title
Verimin az olmasından dolayı kaliteli bir ürünün ortaya çıktığını anlatan Hatal, Cevizlerin kalibresi biraz daha yüksek. İçi dolu. Dalında ceviz olduğunda ceviz kendisini besleyemiyor. Bu yıl ceviz içinin kalitesinin daha yüksek dedi.
Title
Ceviz demek altın demekCevizi altına benzeten üretici İbrahim Akgül ise, Ceviz altın çağını yaşıyor. Kabuklu ceviz 70 ila 75 TL, ceviz içi ise 150 ila 160 lira. Allah bize bu dağlık arazide ceviz verdi. Şükürler olsun. Kargının kebabı, Osmancıkın pirinci, İskilipin kadayıfı, Oğuzların ise cevizi meşhur diye konuştu.
Title
Title
Title
Title
Title
Dalından indirilmeden alıcı buluyor: Kabuğuna sığmayan lezzet
Türkiye'deki ceviz üretiminin yüzde 8'inin gerçekleştirildiği Çorum'un Oğuzlar ilçesinde, hasat dönemi başladı. İnce kabuğu, lezzeti ve verimliliğiyle ün yapan Çorum'un meşhur "Oğuzlar cevizi" hasat ediliyor. Yeni mahsulünün, kısa süre içinde tezgahlarda yerini alması bekleniyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.