Ekonomi Gıda sektörü bu yıl da hızlı büyür

Gıda sektörü bu yıl da hızlı büyür

Gıda sektörü 2016’ya umutlu girdi. Büyümenin bu yıl da artarak devam edeceğini belirten gıda sektörü temsilcileri, bu artışların ekonominin aynası olduğunu söyledi. CarrefourSA Genel Müdürü Mehmet Nane, “Perakende sektörü son 5 yılda, ekonomiye nazaran 3 kat daha fazla büyüdü” dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Gıda sektörü temsilcileri, 2016 yılından umutlu olduklarını, büyümenin bu yıl da hız kesmeden süreceğini belirtiyor. 2016'ya ilişkin beklentilerini aktaran CarrefourSA Genel Müdürü Mehmet Nane, faaliyet gösterdikleri organize gıda perakendesinin 2016 yılında da hız kesmeden büyüyeceğini anlattı.

2015 YÜZDE 12 BÜYÜME ORANI İLE KAPANIR

Nane, tüketicinin, hızlanan hayat döngüsü doğrultusunda teknolojinin de gelişmesiyle tek bir tıkla aradığı ürüne ulaşmak ve sahip olmak istediğini vurguladı. Son beş yıldır perakende sektörünün, ülke ekonomisinin ortalama 3 katı büyüdüğüne dikkati çeken Nane, “Ekonomilerde, perakende sektörü büyümenin en büyük aynasıdır. Çünkü tüketici mutlu ve güven duyuyorsa alışveriş yapar. Ancak tüketici, alışverişten imtina ediyorsa o zaman ekonomide duraksama yaşanır. 2015 yılı için yüzde 10-12 çerçevesinde bir sektör büyümesi öngörüyoruz” ifadelerini kullandı.

MOBİL TİCARET ARTIYOR

Nane, geçmiş ile bugün arasındaki en büyük farkın, teknolojinin kullanımı ve erişim amacıyla yapılan yatırımların artması olduğunu söyleyerek, şunları kaydetti: “Gelecek dönemde de en büyük fark, mağaza yatırımlarının yanı sıra daha da ileri bir seviyeye taşınmasını öngördüğümüz teknoloji yatırımları olacak. 2016 yılıyla birlikte CarrefourSA olarak sindirim sürecimizi devam ettirirken organik büyümemizi de sürdüreceğiz. 2016 yılıyla birlikte yine fırsatları değerlendirmeyi hedefliyor, yeni yatırımlarımıza devam etmek istiyoruz. Bunun dışında İnternet mağazamızın toplam satışlardaki payını artırmak için 2016 yılında da mobil ticaret yatırımlarımızı katlayarak artırmayı planlıyoruz.”

Hububatın pazarı 5 milyar dolar

Tarım Ürünleri Hububat Bakliyat İşleme ve Paketleme Sanayicileri Derneği (PAKDER) Başkanı İsmet Aral, Türkiye'nin bakliyat üretiminde eski rakamlarına ulaşarak, bu rakamların da üzerine çıkması gerektiğini dile getirdi. Türkiye'nin cari açığını, ihracatta çok büyük potansiyeli bulunan ürünlere yönelerek tarım ürünleri ile kapatma şansına sahip olduğunu belirten Aral, şu görüşleri paylaştı: “Bakliyat ve pirinç iç pazar sektör büyüklüğü yıllık yaklaşık 5 milyar lira civarındadır. 5 bin kişiye istihdam sağladığı söylenebilir. 2008 yılında bakliyatta ürüne ilk defa kilogramda 10 kuruş destek açıklandı. Devletimizin diğer destekleriyle üretimin cazip hale getirilmesi sektör için hayati öneme sahip.” Aral, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün Roma'da 2016 yılının “Uluslararası Bakliyat Yılı” ilan edildiğini hatırlattı.

Bakliyatla obezite engellenecek

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) ortaklığında “Bakliyat ile Sağlıklı Beslenme Sağlıklı Hayat Projesi” yürüttüklerini ifade eden İsmet Aral, projenin temel amaçlarını ise ar-ge çalışmaları ile bakliyattan gıda endüstrisinin kullanabileceği ürünlerin elde edilmesi, bakliyatın bilinen tüketim alanlarının çeşitlendirilmesi, yenilikçi ürünlerin geliştirilmesi, sağlık üzerindeki etkileri konusunda toplumun bilinçlendirilmesi, bakliyat tüketimini arttırarak obeziteyi önlemek şeklinde ifade etti.

Rusya krizi aşılacak

Tüm Gıda Dış Ticaret Derneği (TÜGİDER) Başkanı Mustafa Manav da “2016 yılında turizm sektörü ihtiyaçları doğrultusunda yapılan ithalatlarda bir azalma beklenmektedir. Fakat ihracat konusunda ise artış bekliyoruz. Rusya'yla yaşanan gıda üzerine karşılıklı alışverişe dayalı krizin zaman içerisinde aşılacağını düşünüyoruz” diye konuştu.Kundakçı kameralara yakalandı!

Kundakçı kameralara yakalandı!

Ormanlık alanda yangın çıkaran şahsın görüntüsü ortaya çıktı.
Trumpa yalanlar söyledi

Trump'a yalanlar söyledi

ABD eski Dışişleri Bakanı Tillerson'dan çarpıcı açıklamalar.
50 bin öğrenciyeteknoloji eğitimi

50 bin öğrenciye
teknoloji eğitimi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank müjdeli haberi verdi.
Pençe Harekatı'nda bir darbe daha

Pençe Harekatı'nda bir darbe daha

​Haftanin'e düzenlenen operasyonda 5 terörist etkisiz hale getirildi.
Katilleri<br>hakim karşısında

Katilleri
hakim karşısında

​Minik Leyla'nın ölümüne ilişkin yargılama başladı.
Araç kiraladılar hayatları karardı

Araç kiraladılar hayatları karardı

​Dolandırılan mağdurlar yetkililerden yardım bekliyor.
İstanbul'da<br> 28 Şubat hortladı

İstanbul'da
28 Şubat hortladı

İBB'de ​Necip Fazıl, Mustafa Kutlu ve İskender Pala'nın eserleri yasaklandı.
30 ilde FETÖ'ye operasyon

30 ilde FETÖ'ye operasyon

74 muvazzaf asker hakkında gözaltı kararı verildi.
İstanbul <br>ve 25 ile uyarı

İstanbul
ve 25 ile uyarı

​Meteoroloji son hava durumu tahminlerini açıkladı.
49 ilin emniyet müdürü değişti

49 ilin emniyet müdürü değişti

Erdoğan, imzalı kararname Resmi Gazete'de yayımlandı.
Özür diledi

Özür diledi

​Abdullah Avcı taraftara mesaj yolladı.
Evlat nöbetine halel getirmeyin

Evlat nöbetine halel getirmeyin

​Erdoğan Diyarbakır'da evlat nöbeti tutan anneler konusunda uyardı.
CHP ve İYİ Parti terörü korudu

CHP ve İYİ Parti terörü korudu

Orman yangınları konusunda PKK'nın kınanma önergesini reddettiler.
Boş mezar<br>başında ağlıyorum

Boş mezar
başında ağlıyorum

​5 yıl önce kızı PKK tarafından kaçırılan annenin dramı.
İcat çıkaran çocuklar

İcat çıkaran çocuklar

Teknofest'i ​2 günde 250 bin kişi ziyaret etti.
Dünyada<br>düşük faiz dönemi

Dünyada
düşük faiz dönemi

47 Merkez Bankası faize karşı silahını çekti.
Türk ordusu Suriye'ye giremez

Türk ordusu Suriye'ye giremez

Pentagon Suriye'de kışkırtmaya devam ediyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.