Ekonomi Halkbank Yönetim Kurulu Başkan Vekili Karadağ TLnin değişim ve tasarruf amacıyla kullanımı daha fazla artacak

Halkbank Yönetim Kurulu Başkan Vekili Karadağ: TL'nin değişim ve tasarruf amacıyla kullanımı daha fazla artacak

Halkbank Yönetim Kurulu Başkan Vekili Himmet Karadağ, kur korumalı vadeli mevduat sistemini değerlendirdi. Karadağ, "Türkiye'de son adımla beraber Türk lirasının her alanda değişim ve tasarruf amacıyla kullanımı daha fazla artacaktır." dedi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Halkbank Yönetim Kurulu Başkan Vekili Karadağ: TLnin değişim ve tasarruf amacıyla kullanımı daha fazla artacak
Himmet Karadağ

Ticaret ve Ekonomi Kulübü tarafından Ankara'da bir otelde düzenlenen "Yeni Dünya Düzeni Zirvesi", Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, ekonomist ve akademisyenlerin katılımıyla başladı.

Halkbank Yönetim Kurulu Başkan Vekili Himmet Karadağ, burada yaptığı konuşmada, dünya, ABD ve Türkiye ekonomisindeki gelişmelere değindi.

ABD'nin para politikasının tüm dünyayı ilgilendirdiğini ifade eden Karadağ, enerjiden tarımsal girdiye, ham maddeye kadar fiyatlamaların dolar merkezli yapıldığını söyledi.

"TÜRK LİRASININ KULLANIMI ARTACAKTIR"

Karadağ, "Tasarruf amacıyla hiçbir ülkenin vatandaşları yoğun olarak başka bir para birimine yönelmezler. Dünyanın hiçbir ülkesinde göremezsiniz. Türkiye'de de son adımla (Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat) beraber Türk lirasının her alanda değişim ve tasarruf amacıyla kullanımı daha fazla artacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, ihracatçıların döviz ihtiyaçları için de paket açıkladığını anımsatan Karadağ, paketle kısa, orta ve uzun vadede dövizle ilgili sorunların çözülmüş olduğunu ifade etti.

"TÜRKİYE'NİN ÖNÜ AÇIK"

Karadağ, Türkiye ekonomisinin reel anlamda kuvvetli ve sağlam durumda bulunduğunu, uluslararası coğrafyada Türkiye'nin önünün açık olduğunu kaydetti.

Ticaret ve Ekonomi Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Faruk Pakır da zirvede sektör temsilcileri, bürokratlar, girişimciler ve ekonomistlerin önemli konuları ele alacağını söyledi.

Küresel anlamda yaşanan olumsuz gelişmelerin hayatın her alanını etkilediğini dile getiren Pakır, "Sözünü ettiğimiz olumsuz gelişmelerden ülkemizin de etkilendiğini göz ardı etmemeliyiz ancak Türkiye'nin jeopolitik konumu, iklimi, doğal güzellikleri ve tarihi göz önünde bulundurulduğunda yeni dünya düzeni denildiği vakit, Türkiye'nin bu düzende çok önemli ve başrol oynadığını söylememiz mümkündür." dedi.

Bakan Nebati: Fiyatları aşağı çekmeyenler Hazine ve Maliye Bakanlığının nasıl bir bakanlık olduğunu anlayacak
EKONOMİ
Bakan Nebati: Fiyatları aşağı çekmeyenler Hazine ve Maliye Bakanlığının nasıl bir bakanlık olduğunu anlayacak

Kur bahanesiyle zam yapana ceza yağacak
EKONOMİ
Kur bahanesiyle zam yapana ceza yağacak

Ekonomist Dirican Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yapılan toplantıyı anlattı: Herkesi tek tek dinledi not aldı
OYNAT 01:20
Ekonomist Dirican Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yapılan toplantıyı anlattı: Herkesi tek tek dinledi not aldı
Ekonomist Doç. Dr. Cüneyt Dirican, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleştirilen toplantı sonrası açıklamalarda bulundu.

Toplantıda her şeyin açık açık konuşulduğu ve samimi bir şekilde cevaplandığı bir ortam olduğunu söyleyen Dirican, 'En çok dikkatimi çeken kısım da şuydu; notlar alındı, bizzat bürokrasi tarafından ve en önemlisi Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından tek tek dinlendi bütün herkes, bütün görüşler, öneriler ve not alındı.' dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.