Ekonomi Hazine Bakanı Nebati TBMMde bilgi verdi 20 Aralıkta toplu değil bireysel hareket oldu

Hazine Bakanı Nebati TBMM'de bilgi verdi: 20 Aralık'ta toplu değil bireysel hareket oldu

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, kur oynaklığına ilişkin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyelerini bilgilendirdi. Bakan Nebati, 20 Aralık’taki kur hareketlenmesinde alım satan yapanların toplu bir alım yapmadığını, bireysel hareketlerin görüldüğünü söyledi.

Abone Ol Google News
Nur Banu Aras Yeni Şafak
​Hazine Bakanı Nebati TBMMde bilgi verdi: 20 Aralıkta toplu değil bireysel hareket oldu
Nureddin Nebati

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, kur oynaklağına ilişkin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyelerini bilgilendirdi.

Bakan Nebati, 20 Aralık’taki kur hareketlenmesinde alım satan yapanların toplu bir alım yapmadığını, bireysel hareketlerin görüldüğünü söyledi. Şeffaf olduklarını belirten Bakan Nebati, istedikleri taktirde o gün işlem yapanların verilebileceğini belirtti.

Yeni Şafak’ın edindiği bilgilere göre, bakanlıkta yapılan toplantı yaklaşık 3,5 saat sürdü. Nebati, alınan önlemlerle 2022 yılının ilk yarısında ekonomik rahatlama yaşanacağını ve bunun vatandaşa yansıyacağını söyledi.

Bakan Nebati, milletvekillerine yeni ekonomik sistem ve kur korumalı mevduat sistemi hakkında da bilgi verdi. Kur korumalı mevduat sistemi ile birlikte kurdaki düşüşün sağlandığını belirtti.

DALGALANMA ÖNGÖRÜLMÜYOR

Nebati, kurda artık bir dalgalanma öngörülmediğine vurgu yaptı. Kurdan kaynaklı fiyat artışlarını dengelemek için diğer bakanlıklarla koordineli bir çalışma yürütüldüğüne de değinen Nebati, yapılan çalışmanın tamamlanmasıyla beraber fiyatlarda bir indirim olacağını beklediklerini söyledi. 20 Aralık’ta 18 liraya kadar yükselen dolar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 Aralık’taki bakanlar kurulu toplantısı sonrası açıkladığı “kur korumalı mevduat hesabı” sistemi sonrası hızlıca düşerek 12 liraya kadar gerilemişti.

Döviz düşmesin diye bakanlığa baskı yapıyorlar
EKONOMİ
Döviz düşmesin diye bakanlığa baskı yapıyorlar

Hazine ve Maliye
Bakanı Nureddin
Nebati: KDV iadeleri hemen ödenecek
EKONOMİ
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati: KDV iadeleri hemen ödenecek

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.