Ekonomi İGA CEOsu Samsunluya uluslararası alanında önemli görev

İGA CEO’su Samsunlu’ya uluslararası alanında önemli görev

İGA İstanbul Havalimanı CEO’su Kadri Samsunlu, dünya havacılık sektöründe beş kıtayı temsil eden alt konseylerin çatısı olarak görev yapan Uluslararası Havalimanları Konseyi ACI World Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. İstanbul Havalimanı’nın insan kaynakları politikaları ve sürdürülebilirlik çalışmalarındaki başarıları ise ACI Europe tarafından iki ödüle layık görüldü.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi İHA
İGA CEO’su Kadri Samsunlu’ya Uluslararası Havalimanları Konseyi’nde önemli görev
foto-arşiv

İtalya’nın başkenti Roma’da 22-24 Haziran tarihleri arasında düzenlenen ACI Europe Genel Kurulunda İGA İstanbul Havalimanı CEO’su Kadri Samsunlu’nun ACI World Yönetim Kurulu üyeliğine seçildiği açıklandı.

Uluslararası Havalimanları Konseyi’nin (ACI World) 185 ülke ve bölgede faaliyet gösteren, bin 950 havalimanını bünyesinde barındıran toplam 717 üyesi bulunuyor.

Sektörün gelişimi ve havacılığın ilerlemesi için politika oluşturma, eğitim, araştırma-geliştirme faaliyetleri yürüten ACI World, dünya havacılık sektörünün küresel ölçekteki en önemli çatı kuruluşlarının başında geliyor. 717 üye arasından seçilen yönetim kurulu üyeleri ACI World Yönetim Kurulunda hem ülkelerini temsil ediyor hem de havacılık sektörü ile ilgili alınan kararların yürütülmesinden sorumlu oluyor.

İGA CEO’su Kadri Samsunlu ACI World Yönetim Kurulunda

İGA Havalimanı İşletmesi CEO’su Kadri Samsunlu, havacılık sektörünün dünyadaki en önemli kuruluşlarından biri olan ACI World’de Türk havacılık sektörünü temsil etmekten gurur duyduğunu ifade ederek, “ACI World’de oldukça önemli bir görev bize layık görülmüş oldu. Bu görev, büyük bir sorumluluğu da beraberinde getiriyor. Geçtiğimiz yıl ACI Europe’un yönetim kuruluna seçilmiştim. Bu yıl ise ACI World’un yönetim kurulu içinde görev alacağımı öğrenmiş bulunuyorum. ACI World Yönetim Kurulu üyeliği görevi süresince ACI’ın Türk havacılık sektörü ile her düzeydeki ilişkisini güçlendirmek ve sürdürülebilir büyüme ile tüm paydaşlar için en yüksek değeri oluşturmak üzere çalışmak öncelikli hedeflerimiz arasında olacak” dedi.

“Samsunlu’nun zengin deneyimleri küresel havalimanı sektörüne büyük fayda sağlayacak”

ACI World Genel Direktörü Luis Felipe de Oliveira ise, “İGA İstanbul Havalimanı CEO’su Sayın Kadri Samsunlu’nun bölgesel ACI Konseyleri tarafından seçilen 28 temsilciden oluşan ACI World Yönetim Kuruluna katılmasından mutluluk duyuyoruz. Önde gelen bir uluslararası küresel aktarma merkezinin CEO’su olan Sayın Samsunlu’nun zengin deneyimleri ve görüşlerinin bizlere katacakları, şüphesiz ki hem üyelerimize hem de küresel havalimanı sektörüne büyük fayda sağlayacak. ACI World Yönetim Kurulundaki döneminin başlamasını dört gözle bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

İGA’nın İK politikaları ve sürdürülebilirlik çalışmalarına ACI Europe’dan çifte ödül

Öte yandan İGA İstanbul Havalimanı, bu yıl gerçekleştirilen Uluslararası Havalimanları Konseyi 18. ACI Europe Ödülleri çerçevesinde ‘Eko-İnovasyon Ödülü’ ve ‘İnsan Kaynakları Mükemmellik Ödülü’nün de sahibi oldu. Bununla beraber 18. ACI Europe Ödülleri’nde yine 40 milyondan fazla yolcu kapasitesi olan havalimanları kategorisinde Roma Fiumicino Havalimanı Avrupa’nın en iyi havalimanı seçilirken, İGA İstanbul Havalimanı da aynı kategoride ‘Yüksek Övgüye Değer Havalimanı’ ilan edildi. Her iki ödül de İtalya’nın başkenti Roma’daki ödül töreninde İGA İstanbul Havalimanı CEO’su Kadri Samsunlu’ya takdim edildi.

İGA İstanbul Havalimanı, haziran ayında Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI Europe) tarafından verilen Havalimanı Karbon Akreditasyonu çerçevesindeki Karbon Salımı Sertifikası’nı üçüncü seviyeye yükseltmişti. Roma’daki ACI Europe Yıllık Kongresi ve Genel Kurulunda düzenlenen törende sertifika, İGA İstanbul Havalimanı Planlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İsmail Hakkı Polat’a verildi. İGA İstanbul Havalimanı böylece haziran ayında toplamda beş uluslararası kurum tarafından ödüllendirilmiş oldu. ABD merkezli seyahat dergisi Global Traveler, ‘2022 Leisure Lifestyle Awards’ ödüllerinde İGA İstanbul Havalimanı’nı ‘En İyi Aktarma Havalimanı’, ‘2022 Wherever Awards’ta’ ise ‘En İyi Aile Dostu Uluslararası Havalimanı’ ödüllerine layık görürken, Havayolu Yolcu Deneyimi Derneği (APEX) ‘Olağanüstü Başarı’ ödülü, EMEA Finance’ın ‘EMEA Bölgesi’ndeki En İyi Sendikasyon Kredisi’ ve ‘Yılın Anlaşması’ ödülleri de İGA İstanbul Havalimanı’na verildi. İngiltere merkezli havacılık derecelendirme kuruluşu Skytrax’ın değerlendirmesinde ise 2020’de kazandığı ‘5 Yıldızlı Havalimanı’ ödülüne bu yıl da layık görülen İGA, ‘Dünyanın En Aile Dostu Havalimanı’, ‘Dünyanın En İyi Alışveriş Deneyimi Sunan Havalimanı’ ve ‘Güney Avrupa’nın En İyi Havalimanı’ ödüllerinin de sahibi oldu. İGA İstanbul Havalimanı ‘Dünyanın En İyi Havalimanları’ listesinde de büyük bir ilerleme kaydederek 8’inci sırada yer aldı.

Polonya hükümetinden vatandaş ucuz kömür hamlesi: Üç tona kadar garanti verilecek
EKONOMİ
Polonya hükümetinden vatandaş ucuz kömür hamlesi: Üç tona kadar garanti verilecek

Buğday fiyatındaki 4 aylık yükseliş bu ay sona erecek
EKONOMİ
Buğday fiyatındaki 4 aylık yükseliş bu ay sona erecek

Bakan Nebati: GES'te talep beklentilerimizi aştı
EKONOMİ
Bakan Nebati: GES'te talep beklentilerimizi aştı

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.