Ekonomi İstanbul Afrikalı bakan ve iş adamlarını ağırlayacak

İstanbul Afrikalı bakan ve iş adamlarını ağırlayacak

İstanbul Afrikalı bakan ve iş adamlarını ağırlayacak

İstanbul'da 10-11 Ekim'de 2. Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu düzenlenecek. Foruma 50 Afrika ülkesinden 3 binden fazla iş adamı ve 60’a yakın bakanın katılması planlanıyor.

Haber Merkezi AA
2016 yılında da Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu düzenlenmiş ve çok sayıda Afrikalı iş adamı ve politikacı katılmıştı.
2016 yılında da Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu düzenlenmiş ve çok sayıda Afrikalı iş adamı ve politikacı katılmıştı.

Ticaret Bakanlığı ve Afrika Birliği, gelecek ay İstanbul’da düzenlenecek 2. Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu’na ilişkin iş birliği çerçeve anlaşması imzaladı.

Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’daki Afrika Birliği Genel Merkezi'nde yapılan törende imzaları Ticaret Bakanlığı adına Türkiye’nin Addis Ababa Büyükelçisi Fatih Ulusoy ve Afrika Birliği Ekonomi İşleri Komiseri Victor Harison attı.

Burada konuşan Ulusoy, birinci forumun büyük başarıya ulaştığını ve kıtadan 30’un üzerinde bakan ve 2 binin üzerinde iş adamının katıldığını hatırlattı.

Afrika Birliğine verdiği katkıdan dolayı teşekkür eden Ulusoy, "İkinci forumun da önemli ve somut iş anlaşmalarının imzalanmasına vesile olacağına eminim." dedi.

Harison da Afrika ülkelerinin ekonomilerini dönüştürme çabasında olduğunu kaydederek, özel sektörün bu alanda önemli rol oynadığına değindi.

Afrika’nın ortaklara ihtiyacı var. Türkiye, Afrika’nın öncelikli ortağı.” diyen Harison, Türkiye ve Afrika arasındaki ilişkinin ortak çıkarlar üzerine kurulu olduğunu kaydetti.

İlk forum 2016'da düzenlenmişti

10-11 Ekim tarihlerinde Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Afrika Birliği ve Ticaret Bakanlığının ortaklığında İstanbul'da ikincisi düzenlenecek forumun ilki Kasım 2016’da yapılmıştı.

Türkiye ve Afrika arasında iş birliği fırsatlarının ortaya çıkarılmasını ve hem Türk hem de Afrikalı özel sektör girişimcilerinin teşvik edilmesini amaçlayan foruma, 50 Afrika ülkesinden katılım bekleniyor.

REKLAM

3 binden fazla katılımcının ve 80 konuşmacının yer alacağı foruma ayrıca 60’a yakın bakanın da katılması planlanıyor.

Bağımsız GSYH geçen yıl yüzde 7,4 arttı
EKONOMİ
Bağımsız GSYH geçen yıl yüzde 7,4 arttı
/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.