Ekonomi İstanbul Tahkim Merkezi Rusyada iş birliği anlaşması imzalayacak

İstanbul Tahkim Merkezi Rusya'da iş birliği anlaşması imzalayacak

İstanbul Tahkim Merkezi (ISTAC) ile Moskova Tahkim Merkezi iş birliği anlaşması imzalayacak. İSTAC Başkanı Prof. Dr. Ziya Akıncı, Moskova Tahkim Merkezi ile imzalayacakları anlaşma sayesinde ISTAC’ın uluslararası etkinliğini artıracağını vurguladı.

Haber Merkezi AA
İstanbul ve Moskova arasındaki ticari ilişkiler büyüyerek devam ediyor.
İstanbul ve Moskova arasındaki ticari ilişkiler büyüyerek devam ediyor.

İstanbul Tahkim Merkezi (ISTAC) ile Moskova Tahkim Merkezi iş birliği anlaşması imzalayacak.

ISTAC'tan yapılan açıklamada, Rusya Federasyonu Türkiye Ticaret Temsilcisi Aydar Gaşigullin’in ISTAC ziyaretinde, iki ülke tahkim kurumlarının iş birliği potansiyelinin değerlendirildiği bildirildi.

İki ülke arasında gelişen ticari ilişkiler, tahkim uygulamaları ve kurumsal açıdan tahkimde iş birliği imkanlarının değerlendirildiği ziyarette, İstanbul ve Moskova tahkim kurumları arasında anlaşma imzalanması kararlaştırıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İSTAC Başkanı Prof. Dr. Ziya Akıncı, Moskova Tahkim Merkezi ile imzalayacakları anlaşma sayesinde ISTAC’ın uluslararası etkinliğini artıracağını vurguladı.

İSTAC Başkan Vekili Çıkrıkçıoğlu da İran ve Katar'dan sonra Rusya ile imzalanacak anlaşmayı, kurumun uluslararası ilişkileri açısından çok önemsediklerini belirtti.

Türk ve Rus iş dünyasının uyuşmazlıkları tahkim yoluyla çözülecek

Açıklamada, ISTAC ile Moskova Tahkim Merkezi arasında imzalanması planlanan anlaşmayla, iki tahkim merkezinin çok yönlü iş birliği zemini bulacağı belirtilerek, öncelikle Türk ve Rus iş dünyasının uyuşmazlıklarını karşılıklı olarak tahkim yoluyla çözmeleri konusunda harekete geçileceği belirtildi.

İstanbul ve Moskova’da gerçekleştirilecek konferans ve seminerler düzenleneceği, fuarlara da katılım sağlanacağı bildirilen açıklamada, böylece iş dünyasının uyuşmazlıklarını daha hızlı ve dostane olarak çözmeleri için karşılıklı iş birliği mekanizmalarının işletileceği kaydedildi.

İstanbul Tahkim Merkezi, uluslararası tahkim kurumları ile iş birliği yönünde ilk adımını Tahran Bölgesel Tahkim Merkezi (TRAC) ile atmış, ortak çalışmalar kapsamında Fransa, İran ve Türkiye’de konferanslar düzenlenmişti.

Bu yönde ikinci adım ise mart ayında Katar Uluslararası Uzlaştırma ve Tahkim Merkezi (QICCA) ile anlaşma imzalanarak atılmıştı.

Abone Ol Google News
İşsiz kalınca kudret narıyla tanıştı, hayatı değişti: Dünyanın dört bir tarafına gönderiyorlar
Ekonomi

İşsiz kalınca kudret narıyla tanıştı, hayatı değişti: Dünyanın dört bir tarafına gönderiyorlar

Antalya’nın Manavgat ilçesinde pandemi dolayısıyla işsiz kalan Mustafa Şahin, kudret narı üretimine başlayınca hayatı değişti. Kurduğu serada ürettiği kudret narını tanesini 7 liradan satan Şahin, aynı zamanda dünya ülkelerine de online olarak pazarlıyor. Şahin, “Pandemi döneminde de işsiz kalınca, ‘bunu yapabilir miyiz?’ diye düşündük. Başarılı da olduk. Şu anda üretimimiz dünyanın dört bir tarafına göndermekteyiz" dedi.
Yunanistan ve Güney Kıbrıs Oruç Reis'in Doğu Akdeniz'e inmesiyle tutuştu: Fransız savaş uçakları Akdeniz semalarında görüldü
Dünya

Yunanistan ve Güney Kıbrıs Oruç Reis'in Doğu Akdeniz'e inmesiyle tutuştu: Fransız savaş uçakları Akdeniz semalarında görüldü

Doğu Akdeniz'de Oruç Reis'in faaliyete geçmesinin hemen akabinde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile Yunanistan paniğe kapıldı. İki Fransız savaş uçağı Rum Kesimi'ndeki Andreas Papandreou hava üssüne indi. İki uçak dün akşam ise Akdeniz semalarında uçuş yaptı. Rum Milli Muhafız Ordusu da İsrail'e ait 4 savaş helikopteri ortak tatbikat gerçekleştirdi. Fransız savaş uçakları Rumların iddia ettiği 'Münhasır Ekonomik Bölgesi' üzerinde uçuş gerçekleştirdikten sonra üsse geri döndü.
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu’ya Azerbaycan Cumhuriyeti Hatıra Madalyası verildi
Gündem

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu’ya Azerbaycan Cumhuriyeti Hatıra Madalyası verildi

Azerbaycan Ankara Büyükelçiliği’nde gerçekleştirilen madalya töreninde Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu’ya madalyasını Azerbaycan Dışişleri Bakanı Sn. Ceyhun Bayramov takdim etti. Takdim edilen madalyada “Yalçın Topçu, Bakü Devlet Üniversitesinin 100. yıllı Azerbaycan Cumhuriyeti Hatıra Madalyası ile ödüllendirilmiştir” sözleri yer aldı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.