Ekonomi İstanbulda yapılacak yeni hastanelerin inşasını hızlandıracak karar

İstanbul'da yapılacak yeni hastanelerin inşasını hızlandıracak karar

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Atatürk Havalimanı ve Sancaktepe'ye yapılacak hastanelerin inşa ve hizmet sürecinde herhangi bir aksama yaşanmaması için istisnai bir karar alarak, hastanelerin acil yakıt ihtiyacının giderilmesi için Devlet Malzeme Ofisine (DMO) yetki verdi. Bu kapsamda DMO, dış satış yoluyla hastane şantiyelerinde çalışan iş makinaları, jeneratör gibi unsurlara doğrudan ikmal yapabilecek.

Haber Merkezi AA
Sancaktepe'de kurulacak sahra hastanesine ilişkin görüntüler havadan görüntülendi.
Sancaktepe'de kurulacak sahra hastanesine ilişkin görüntüler havadan görüntülendi.

EPDK'den yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Atatürk Havalimanı ve Sancaktepe'de inşa edileceğini duyurduğu hastanelere ilişkin çalışmaların sürdüğü bildirildi.

Bu hastanelerin inşa ve hizmet sürecinde aksama veya gecikme yaşanmaması için EPDK'nin istisnai bir karar aldığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Karar çerçevesinde DMO'nun finansal aracılık hizmetinin kapsamı genişletilerek istasyon dışında hizmet verebilmesinin önü açıldı. Böylece DMO, daha önce ihale yapmak suretiyle anlaştığı dağıtım şirketi ve akaryakıt bayisi vasıtasıyla, iki hastanenin ihtiyacını karşılayabilmek için akaryakıtın istasyondan ve özellikle araçlara ikmal yapma kısıtlamasına uğramadan dış satış yoluyla hastane şantiyelerinde çalışan iş makinaları, jeneratör gibi unsurlara doğrudan ikmal yapılabilecek.

ZAMAN KAYBININ ÖNÜNE GEÇİLECEK

DMO daha önce akaryakıt dağıtım şirketleriyle yaptığı ihale sonucu anlaşması bulunan kamu kurumlarının araçlarına elektronik sistemlerle finansal aracılık hizmeti sunarak akaryakıt tedarikini istasyonlardan ve sadece bu kamu kurumlarının kara taşıtlarına dolum yapma imkanı sağlıyordu. Ancak bu durumun zaman kaybına yol açacağı ve Kovid-19 ile mücadeleyi sekteye uğratabileceği göz önüne alınarak EPDK, DMO’nun bu yöndeki talebini dikkate aldı ve sürecin hızlı bir şekilde tamamlanmasına katkı yapmış oldu."

Açıklamada, söz konusu kararın hastanelerin inşa sürecini hızlandırmasının beklendiği vurgulandı.

YENİ HASTANELERLE SINIRLI DEĞİL

Uygulamanın sadece yeni yapılan hastanelerle sınırlandırılmayacağı belirtilen açıklamada, "EPDK'nin 3,5 ay süre için verdiği izinden Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere kamu kurumları ve hastaneler de DMO ile yapacağı anlaşma çerçevesinde yararlanabilecek. Böylece sağlık hizmetlerinde akaryakıt tedarikinden kaynaklı herhangi bir gecikme ve aksama yaşanmayacak." ifadeleri kullanıldı.

​Koronavirüs nedeniyle kapılarını kapatan dev şirketler bir bir üretime başlıyor
FOTOĞRAF 24
Title
Koronavirüs salgının yayılmaya başlamasıyla üretimlerini durduran dev şirketler yaklaşık bir aylık aranın ardından yeniden üretime başlayacakları tarihleri açıklamaya başladılar.
Title
Salgınla birlikte Kamu Aydınlatma Platformu'na açıklama yaparak üretime başlayan ve yeni üretim tarihlerini açıklayan şirketler şöyle;
Title
Üretim faaliyetlerine tekrar başlaması konusunda açıklama yapan Mercedes-Benz Türk, 23 Mart’ta itibaren ara verilen faaliyete yeniden başlanacağını bildirdi.
Title
Mercedes-Benz Türk'ün Hoşdere otobüs fabrikası 20 Nisan'da üretime başlayacak.
Title
Aksaray kamyon fabrikasında üretim ise 24 Nisan'da başlıyor.
Title
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle Kocaeli Şekerpınar'daki üretim operasyonlarını 23 Mart’ta geçici olarak askıya alan Honda Türkiye de ​gerekli tüm tedbirler alarak yeniden üretime başlıyor.
Title
Firmadan yapılan açıklamada 20 Nisan'da Kocaeli Şekerpınar'daki fabrikasında faaliyetlerine tekrar başlayacağı kaydedildi.
Title
Bosch Fren Sistemleri de ara verdiği üretime tam geçiş için tarih açıkladı.
Title
​Şirket Covid-19 salgını nedeniyle üretime 20 Nisan'a kadar ara vermişti.​
Title
Tofaş Türk Otomobil Fabrikası AŞ, yurt dışından gerçekleşen tedarik ve teslimat süreçlerindeki aksamalar nedeniyle, daha önce 20 Nisan olarak duyurdukları üretime başlama süresini uzattı.
Title
Yapılan son açıklamada üretime 4 Mayıs'ta başlanacağı açıklandı.
Title
22 Nisan'da Fransa'daki fabrikasında 23 Nisan'da ise Polonya'daki tesisinde ​çarkları yeniden döndürmeye hazırlanan Toyota Türkiye'de üretim için de tarih verdi.
Title
Toyota'nın İngiltere, Türkiye ve Çekya'daki tesislerinin ise 4 Mayıs'ta kapılarını yeniden açacağı kaydedildi.
Title
Karsan Otomotiv, 20 Nisan 2020 tarihi itibarıyla bazı üretim birimlerinde minimum çalışan sayısıyla ve resmi makamlarca önerilen tedbirlere uyularak üretime kısmi olarak başlanmasına karar verildiğini duyurdu.​
Title
Karsan Otomotiv Sanayii ve Ticaret tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yapılan açıklamada, Bütün dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkilerini azaltmaya yönelik alınan önlemler çerçevesinde; Şirketimizin 26 Mart 2020 ve 8 Nisan 2020 tarihli özel durum açıklamalarında detaylı olarak duyurulduğu üzere, şirketimizin tüm lokasyonlarındaki üretim ve faaliyetlerine 1 Nisan 2020 - 10 Nisan 2020 tarihleri arasında ara verilmiş ve sonrasında söz konusu verilen ara, sürece ilişkin risklerin devam etmesi sebebiyle 20 Nisan 2020 tarihine kadar uzatılmıştı. ifadelerine yer verildi.
Title
Anadolu Isuzu gerekli tedbirleri alarak bu hafta başında kapıları açtığını bildirdi.​
Title
Üretimine on gün ara veren Kordsa'da bu hafta başı itibarıyla üretime başladı.​
Title
​TürkTraktör Ankara ve Erenler fabrikalarında 20 Nisan 2020 tarihinde üretime başlayacak.
Title
Goodyear İzmit fabrikasında 20 Nisan gününden itibaren üretime tekrar başlayacağını bildirdi.
Title
​​Koronavirüs salgınından dolayı 31 Mart'ta Rusya'daki üretimini durduran Arçelik, dün itibariyle üretime yeniden başladığını açıkladı.
Title
Vestel Elektronik ve iştiraki Vestel Beyaz Eşya 6 Nisan itibarıyla daha düşük kapasite ile tekrar üretime başlandığını duyurdu.
Title
​ Üretimine ara veren Akın Tekstil kapılarını açtı.
Title
​Döktaş Dökümcülük A.Ş. de yaklaşık üç hafta ara verdiği üretimine bu hafta başladı.
Title
​Koronavirüs nedeniyle kapılarını kapatan dev şirketler bir bir üretime başlıyor
Koronavirüs salgını nedeniyle mart ayı içerisinde farklı tarihlerde üretimlerine ara veren otomotiv, beyaz eşya, elektronik ve tekstil devleri bir bir kapılarını açmaya başlıyor.
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.