Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Ekonomi İzmir Büyükşehir Belediyesinin dış kredi izni uzatıldı Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkürler ediyorum

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin dış kredi izni uzatıldı: Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkürler ediyorum

Hazine ve Maliye Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesinin hazine garantisiz dış kredi kullanma iznini bir yıl daha uzattı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer açıklama yaparak "Sayın Cumhurbaşkanımıza ilgileri için teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi AA
İzmir Büyükşehir Belediyesinin dış kredi izni uzatıldı: Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkürler ediyorum
Arşiv

İzmir Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, 1 milyar 70 milyon avro bütçeli Üçyol-Buca Metro Hattı Projesi için Hazine garantisiz dış kredi sağlanması yönündeki görüşmelerin sürdüğü belirtildi. Şimdiye dek çeşitli uluslararası kuruluşlardan 490 milyon avroluk kaynağın ön onayının alındığı ifade edilen açıklamada, Hazine ve Maliye Bakanlığı Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürlüğünden Hazine garantisiz dış kredi kullanma süresinin bir yıl uzatıldığına dair onay yazısının Büyükşehir Belediyesine ulaştığı kaydedildi.

CHP'li İzmir Belediyesi, Foça'daki kamu alanını satışa çıkardı
GÜNDEM
CHP'li İzmir Belediyesi, Foça'daki kamu alanını satışa çıkardı

Erdoğan'a teşekkür

Açıklamada görüşlerine yer verilen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, konuyu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a İzmir ziyareti sırasında ilettiğini belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanımıza ilgileri için teşekkür ediyorum." ifadesini kullandı.

Bu kafa belediyeyi batırır: Soruşturma izni çıktı
GÜNDEM
Bu kafa belediyeyi batırır: Soruşturma izni çıktı

İnşaat en geç kasımda başlayacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, kendi kaynaklarıyla inşa edeceği Üçyol-Buca Metro Hattı'nın yapım ihalesi ilanı, 13 Şubat itibarıyla Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Tedarik Portalı'nda ve Fransız Kalkınma Ajansı resmi internet sitesinde yayınlanarak duyuruldu. Projenin inşaatının en geç kasım ayında başlaması öngörülüyor.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, AK Parti grubunu salondan atmakla tehdit etti
OYNAT 01:00
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, AK Parti grubunu salondan atmakla tehdit etti
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Belediye Meclisi'nde İzmir'in meselelerini konuşan AK Parti grubunu salondan dışarı atmakla tehdit etti. Bununla yetinmeyen Soyer, 'bazılarına demokrasi bol geliyor' diye çıkıştı.

Kredi açıklaması

Kredi alımıyla ilgili açıklamanın devamında şöyle denildi: "İzmir Büyükşehir Belediyesi ile EBRD Aralık 2019'da, Hazine garantisi olmaksızın 80 milyon euroluk kredi anlaşması imzalamıştı. Daha sonra bu miktar 125 milyon euroya çıkarıldı. Proje için ayrıca Asya Altyapı Yatırım Bankası (AIIB) 125 milyon euro, Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) 125 milyon euro, Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası (BSTDB) 115 milyon euro finansman sağlama taahhüdünde bulundu. Bu kuruluşlarla da yetkilendirme mektuplarının imzalanması aşamasına gelindi.

CHP'li İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden yeni heykel: Kemeraltı Çarşısı'na Benzinci Kör Hafız
GÜNDEM
CHP'li İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden yeni heykel: Kemeraltı Çarşısı'na Benzinci Kör Hafız
  • Böylece Hazine garantisi olmaksızın sağlanan dış kredi toplamı 490 milyon euroyu buldu. EBRD yetki mektubu kapsamında proje finansmanının faiz oranı, 6 aylık EURIBOR + yüzde 3.20; vadesi ise 4 yıl anapara geri ödemesiz dönem dahil toplam 12 yıl olarak belirlendi. Diğer finansman kuruluşları ile yapılan görüşmelerde de faiz oranı ve vadenin EBRD göstergeleri ile benzer olması öngörülüyor."
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.