Ekonomi Konutta dönüşüm manzarası

Konutta dönüşüm manzarası

İstanbul kentsel dönüşümle beraber değişirken, aşırı lüks ile eski mahalle ya da gecekondu gerçeği bir arada poz veriyor. Kiralık 6 bin liralık konut ile 600 liralık daireyi çoğu zaman bir cadde ayırıyor. Sektör temsilcilerine göre, bu geçici durumun yaşanması doğal.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Konutta dönüşüm manzarası
Son 20 yılın yükselen değeri, 'markalı konutların' sayısı giderek artarken, şehirlerin siluetleri ile beraber yaşam alanları da değişiyor. Eskilerden beri aşina olduğumuz İstanbul'daki çarpık kentleşme görüntülerine süper lüks projeler eklenirken, yolun karşısındaki gecekondu gerçeği varlığını sürdürüyor. Bu konutlarda 70 metrekare bir dairenin aylık kirası 6 bin lirayı bulabilirken, hemen karşı caddedeki semtte 600 liraya aynı büyüklükte bir daire bulabilirsiniz. Gayrimenkul ve inşaat sektörü temsilcileri, kentsel dönüşüm sürecinde bu durumun normal olduğunu paylaşıyor.

OTELİN GECELİĞİ, EVİN BİR AYLIK KİRASI 400 TL


Benzer görüntüleri aslında İstanbul'un birçok yerinde görmeniz mümkün. Şişli Hilton Bomonti'de bir odaya gecelik ortalama 400 lira verilirken, bu yapının çevresini saran gecekonduların kirası 400 liradan başlıyor. Benzer şekilde Levent'teki dev kulelerde ofisler binlerce dolardan kiralanırken, gölgesindeki gecekonduların aylığı 700 lira civarında. Batışehir'de 2 bin 500 lira olan bir daire karşı caddesindeki 100 yıl mahallesinde 700 liraya aylık alıcı bulabiliyor.

YENİ İSTANBUL GERÇEĞİ VAR

Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, imara açılan yeni bölgelerde de bu ikili görünümün belli bir süre daha devam edeceğini söylüyor. Erilkul, yeni İstanbul olarak adlandırdığımız toplu konut bölgelerinin pek çoğu yakın geçmişin köy ya da tali yerleşim yerleri olduğunu belirterek şunları söyledi: “Yeni projelerin çevreleri de nispeten farklı görüntüler yansıtabiliyor. Kayaşehir'in yanı başında bulunan Şamlar Köyü, Kağıthane'deki projelerin hemen arkasında yer alan gecekondular bunun en belirgin örneklerinden. Ancak yapıların nitelik farkından ötürü satın alma ya da kiralama bedelleri arasında uçurumlar olacak. Hem yapısal hem kültürel farklılıklar bu dönüşüm sürecinde en az 5 yıl daha devam edecek."

Hakan Erilkun
Hakan Erilkun


En az beş yıl daha devam


Hakan Erilkun bir gayrimenkulün değer yükselişinde üç ana etken olduğu görüşünde. Toplu ulaşıma yakınlık ve binanın (projenin) yaşı ve kendini amorti etme süresi. Erilkun'a göre, dönüşüm sürecinde bazı çelişkilerin yaşanması doğal ve İstanbul'da en az 5 yıl daha bazı fiyat uçurumlarına tanık olacağız.

Bölgeler yeni çehre için hazır

REsearch Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Müslüm Deveci ise, bu yılın ilk 4 ayı içerisinde gerçekleşen satışlara baktığımızda Esenyurt önde geldiğini, ardından Beylikdüzü, Sancaktepe, Pendik ve Başakşehir takip ettiğini söylüyor. Deveci sözlerini şöyle sürdürdü:

Müslüm Deveci
Müslüm Deveci


FİYAT ARTACAK

“Levent, Kağıthane ve Bomonti kentsel dönüşüm bölgeleri. Buralarda çok lüks konut ve ticari yapılar yapılmaya devam ederken, yakınlarında gecekonduların olduğunu görüyoruz. Özellikle Kağıthane'de 2007 yılında başlatılan Kentsel Dönüşüm ile toplam 692 yeni konut üretilmiş ve buradaki gecekonduların sahiplerine teslim edildi. Yaklaşık 1000 adet civarında gecekondunun da çalışması sürüyor. Tamamlandığında çarpık yapıların yerini yeni projeler alarak, bölge yeni bir çehreye kavuşacak. Bu da fiyatların büyük oranda artmasına sebep olacaktır.”Abone Ol Google News
İlim Yayma Vakfından bilim dünyasına 'adaylık' çağrısı: İlim Yayma Ödülleri için başvuru süresi 31 Temmuz'da sona eriyor
Hayat

İlim Yayma Vakfından bilim dünyasına 'adaylık' çağrısı: İlim Yayma Ödülleri için başvuru süresi 31 Temmuz'da sona eriyor

Türkiye'de bilimsel çalışmaları ve araştırmaları desteklemek amacıyla düzenlenen ve toplamda 1 milyon liralık ödülün verileceği İlim Yayma Ödülleri'ne başvuru süresi 31 Temmuz'da sona eriyor. Konuya ilişkin açıklama yapan İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Bilal Erdoğan, bilim dünyasına çağrıda bulunarak, "İlim Yayma Ödülleri'ne aday gösterilmeyi hak edip aday gösterilmemiş kimsenin kalmaması gerekiyor. Bu yönde 'Ben aday olabilirim.' diye kendinizi layık görüyorsanız aday olun, aday gösterilmesi gereken birisi olduğunu düşünüyorsanız da muhakkak onu aday gösterin." dedi.
PKK terör örgütünden kaçan 5 terör örgütü mensubu daha teslim oldu
Gündem

PKK terör örgütünden kaçan 5 terör örgütü mensubu daha teslim oldu

İçişleri Bakanlığı, PKK terör örgütünden kaçan 5 terör örgütü mensubunun daha bugün güvenlik güçlerine teslim olduğunu açıkladı. Teröristlerden üçünün ailesinin Diyarbakır'da evlat nöbetinde bulunduğu da belirtildi.
ABD'den Esed rejimine bağlı kurum ve kişilere yeni yaptırım: En az 14 bin kişiyi işkenceyle öldürdüler
Dünya

ABD'den Esed rejimine bağlı kurum ve kişilere yeni yaptırım: En az 14 bin kişiyi işkenceyle öldürdüler

ABD yönetimi, Suriye'de binlerce masum sivili katleden Beşşar Esed rejimine bağlı üst düzey güvenlik görevlileri ve silahlı örgüt liderlerini yaptırım listesine aldı. Sekiz hapishanenin de yer aldığı listede, Esed rejiminin sivillere yönelik "amansız bir savaş yürüttüğü" ve en az 14 bin kişiyi de hapishanelerde işkenceyle öldürdüğü ifade edildi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.