EkonomiLiseye yakın eve yüzde 20 zam

LKS İstanbul'da ev kiralarını yüzde 20 zamlandıracak

Liseye yakın eve yüzde 20 zam

Lokasyon bazlı yeni eğitim sistemi emlak piyasasını da hareketlendirdi. Kilit okullara yakın mahallelerde kiralık konut fiyatlarının yüzde 20 artması bekleniyor.

Haber MerkeziDiğer
Beklenen yüzde 20'lik kira artışıyla birlikte kiralar 1.800 ila 2 bin 200 liraya çıkacak.
Beklenen yüzde 20'lik kira artışıyla birlikte kiralar 1.800 ila 2 bin 200 liraya çıkacak.

Liselere girişte Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi'ne geçilmesi, konut piyasasını da hareketlendirdi. Yeni sistemle birlikte öğrenciler adreslerine en yakın beş okuldan birine kayıt yaptırabilirken, bu dönemde konut arayışında olan aileler için iyi okulların yakınında ev bulmak önem kazanacak. Özellikle ikinci el konut ve kira piyasasının hareketleneceğini belirten uzmanlar, münferit mahallelerde kiralık ev fiyatlarının yüzde 20 artacağının altını çizdi.

BEYOĞLU, BEŞİKTAŞ, FATİH

Bakanlık verilerine göre en çok talep gören ve akademik başarısı yüksek ilk 20 okul Beyoğlu, Beşiktaş, Fatih, Kadıköy ve Üsküdar öncelikli olmak üzere Kartal, Bahçelievler ve Beylikdüzü'nde yer alıyor. İkametgâh ile yerleşilebilecek liselerin yer aldığı ilçelerde kiralık konut fiyat ortalaması 1.500 ila 2 bin liradan başlıyor. Beklenen yüzde 20'lik kira artışıyla birlikte bu rakam 1.800 ila 2 bin 200 liraya çıkacak. Sabah'ın haberine göre, emlak ofisleri şimdiden iyi okullara yakın konumdaki evleri bu özellikleriyle pazarlamaya başladı. Yeni sistemin gayrimenkul sektörünü hareketlendireceğinin altını çizen İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, İstanbul'un bazı mahallelerindeki kiralarda artış beklendiğini söyledi.

REKLAM

PAZARLAMAYA YENİ BAŞLIK

  • KONUTDER Başkanı Altan Elmas, bu okulların bulunduğu bölgelerin, özellikle tercih dönemlerinden ciddi bir ilgiyle karşılaşacağını ve gayrimenkul piyasasını hareketlendireceğini söyledi. Elmas, "Pazarlama stratejilerine yeni bir başlık daha açıldı. Artık ulaşım ağları kadar iyi okullara yakınlık da tüketicinin tercihlerini belirleyecek" dedi.
Hiç suçu yokmuş!
Gündem

Hiç suçu yokmuş!

Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi, teröristbaşı Gülen’le doğrudan bağlantıları tespit edilen eski Dicle Üniversitesi Rektörü Jale Saraç hakkında skandal bir karara imza attı. Mahkeme, Saraç ile örgütün üniversite imamı Aytekin Sır’ı tahliye etti.
Afrin mafyası
Gündem

Afrin mafyası

PKK’nın Afrin sorumlusu Abdo Hayr, kentteki süper lüks villasında, uyuşturucudan elde ettiği gelirle görkemli bir hayat sürüyor. Uyuşturucu tarlaları, zehir imalathaneleri ve kendisine bağlı yüzlerce teröristi bulunan Hayr’ın en büyük tutkusu ise klasik otomobiller. Hayr, infazları da cins atlarının da bulunduğu çiftliğinde yapıyor.
Cengiz Ünder yine attı
Spor

Cengiz Ünder yine attı

Şampiyonlar Ligi son 16 turu ilk maçında Roma deplasmanda Shakhtar ile karşılaştı. Milli gururumuz Cengiz Ünder, Roma'yı 1-0 öne geçiren golü attı
PKK’nın korkulu rüyası ekibin hepsi gönüllü olunca kura çekildi
Gündem

PKK’nın korkulu rüyası ekibin hepsi gönüllü olunca kura çekildi

TSK'nın ÖSO ile birlikte Afrin'de PYD/YPG ve DEAŞ terör örgütlerine yönelik yürüttüğü ’Zeytin Dalı Harekatı’na Muş Emniyet Müdürlüğünde görevli PÖH'ler de gönderildi. Harekata katılmak için Özel Harekat Polislerinin tamamı gönüllü olunca aralarında kura çekimi yapıldı.
Sahneyi izleyen polisten dizi oyuncularına şok baskın
Gündem

Sahneyi izleyen polisten dizi oyuncularına şok baskın

Adana Ceyhan'da internet üzerinden yayımlanan bir dizide uyuşturucuyu ile suçu ve suçluyu övdükleri ileri sürülen oyunculara polis şafak vakti operasyon yaptı. Diziyi izleyen polis dizi filmi içerisinde “Muzlu Süt mü Sigara mı” isimli sahnesinde alenen uyuşturucu madde kullanımına özendirme suçunun oluştuğunu belirledi.