Ekonomi Memurun tatili ne olacak?

Memurun tatili ne olacak?

Darbe girişimi sonrasında izinleri iptal edilen kamu personeli, tatil parasını geri alabilecek. Tüketici Hakları Derneği, "Tatile gidemeyen ya da yarıda kesen memur ödedikleri bedelleri geri istesin" açıklamasını yaptı.

Diğer
Tüketici Kanunu uyarınca memurlar 'mücbir sebep' gerekçesiyle otel paralarını geri alabilecek. Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği'ne göre tatilcinin öngöremediği ve engelleyemediği bir durum meydana gelirse mücbir sebep nedeniyle paket turun iptali söz konusu olabiliyor. Düzenleme uyarınca, tatile bir gün dahi kalmış olsa, bu madde işletilecek. Memurlar, tatil için fesih bildiriminde bulunursa ödemiş oldukları paraları 14 gün içinde geri alabilecek. Habertürk'ün haberine göre, sadece ödenmesi zorunlu vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar ile üçüncü kişilere ödenip belgelendirilebilen ve iadesi mümkün olmayan bedeller geri alınmayacak. Bunun dışında kesinti ya da ceza olmayacak. Tüketici Hakları Derneği Turan Çakar, tatile gidemeyen ya da yarıda kesen memurların peşin ödedikleri gün bedellerini geri istemesi gerektiğini belirterek, "Olumsuz cevap alırlarsa kaldıkları otele iadeli taahhütlü mektup göndererek almadıkları hizmetin bedelini istesinler" dedi. Çakar, otellerden yine de olumsuz yanıt gelmesi halinde her bir memurun, oturduğu ilçedeki kaymakamlık bünyesinde yer alan tüketici hakem heyetlerine başvurmasını önerdi.
/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.