EkonomiOrtadoğuda Çin etkisi büyüyecek

Ortadoğu’da Çin etkisi büyüyecek

Haber MerkeziYeni Şafak

DR. NASIR EL-TAMİMİ

SİYASİ ANALİST

Çin’in en prestijli araştırma merkezlerinden Çin Sosyal Bilimler Akademisi’nin alt kuruluşu Batı-Asya ve Afrika Çalışmaları Enstitüsü, geçtiğimiz ayın sonunda Ortadoğu’daki gelişmelere yönelik raporu Sarı Kitap’ı yayınladı.

Ortadoğu’da, ABD başta olmak üzere Batılı güçlerin etkisinin yitirildiği belirtilen raporda, Çin ve Rus modellerinin daha çok dikkat çektiği ve böylelikle yeni bir durumun ortaya çıktığı kaydedildi. Şüphesiz, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, 2013’te Tek Yol-Tek Kuşak Girişimi’ni (BRI) başlattığından beri, Ortadoğu’nun bu kolaylaştırıcı büyük projede kritik bir rol oynaması bekleniyor. Bu yargıyı destekleyen altı gösterge bulunuyor.

ÜÇ VARİLDEN İKİSİ BÖLGEDEN

Bunların birincisi enerji. BRI’nın itici faktörlerinden birisi, Çin için enerji kaynaklarına ulaşmayı güvence altına almak. Çin’in petrol ithalatını çeşitlendirme çabalarına rağmen, Çin’in toplam ham petrol ihracatında üç varilden ikisi hala Ortadoğu ve Afrika ülkelerinden sağlanıyor. Uzun vadede bu rakamın yükselmesi bekleniyor çünkü iki önemli faktör var: Birincisi, Ortadoğu en çok petrol üreten bölge olarak kalmaya devam edecek; ikincisi, bütün senaryolarda (en karamsar olanlarda bile) Çin’in petrol ithalatının artması bekleniyor. Bu sırada, Çin’in doğalgaz ithalatının da önümüzdeki yirmi yılda önemli oranda artması bekleniyor. Bu durum, Ortadoğu’daki ülkelere gelecekte ilişkilerini güçlendirme fırsatı verebilir.

İkinci olarak, ekonomik büyüme; küresel ekonomide gelecekte yaşanacak büyümenin, özellikle Doğu Asya, Afrika ve Ortadoğu’da Deniz İpek Yolu etrafında yoğunlaşması bekleniyor. Elbette, 2005’ten 2017’ye kadar Çin’in üçte ikisi ASEAN, Ortadoğu, Afrika ve Avrupa gibi Deniz İpek Yolu’na sınırı olan ülkelere yoğunlaştı. Daha ileriye bakacak olursak, Çin’in, gelecek küresel ticaret trendleriyle birlikte bu bölgelere yatırımlarının artmasını beklemek makul olacaktır.

Altı göstergenin üçüncüsü ise lojistik maliyetleri; Çin’i Orta Asya, Rusya, İran ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya bağlayan yeni İpek Yolu önemli ancak bu yolun, deniz ticareti hatlarıyla mücadele etmesi beklenmiyor. Resmi rakamlara göre, Çin’in dış ticaretinin yüzde 90’ının deniz ticareti oluşturuyor. Önümüzdeki yirmi yıl boyunca da bu durum belli nedenlerle pek değişmeyecek ki bunların en önemlisi; deniz ticareti daha verimli, ucuz ve daha az karışık ve birçok ülkenin sınırlarından geçmeyi gerektirmiyor. Bununla birlikte, küresel ekonomide gelecekte yaşanacak büyümenin, özellikle Doğu Asya’da Deniz İpek Yolu civarında yoğunlaşması bekleniyor. Çinli şirketler, Eylül 2017’ye kadar 34 ülkeyle liman yatırımı veya liman mülkiyeti anlaşması, ayrıca 8 ülkeyle de 12 yatırım planlandığını doğruladı.

YENİDEN YAPILANMA OPERASYONLARI

Dördüncü gösterge yapı pazarı; küresel yapı endüstrisindeki büyüme, önümüzdeki yıllarda ivme kazanacak. Asya, Ortadoğu ve Afrika’da ortaya çıkan pazarlar, önümüzdeki on yıl içinde dünyada en hızlı büyüyen yapı piyasalarına ev sahipliği yapacak. Bunlar, Irak, Suriye, Yemen ve Libya’da yüz milyarlarca dolar gerektiren devasa yeniden yapılanma operasyonlarına ek olarak gözlemlenecek. Bu gelişmeler, Çinli şirketlerin bölgede yatırım ve ekonomik faaliyetlerini artırmak için büyük imkanlar sağlayacak.

Beşinci olarak askeri ilişkiler; Çin, Batılı ülkelerin Ortadoğu’ya satmayı reddettiği uzun menzilli füzeler, insansız hava araçları ve uydu teknolojileri gibi askeri silah ve teknolojileri tedarik etmede önemli bir rol oynayabilir. Bu bağlamda, Çin’in askeri kapasitesi istikrarlı bir şekilde artıyor. Orta ve uzun vadede Çin’in silah sistemleri, Ortadoğu ve Afrika’da Batı ülkeleri ve Rusya’yla mücadele edebilecek. Bu durum, Çin’in bölgedeki askeri varlığının artmasıyla sonuçlanabilir.

DENİZAŞIRI NÜFUSU KORUMAK

Uluslararası Stratejik Çalışmalar Enstitüsü, Çin’in artan askeri kabiliyetinin altını çiziyor: “Çin’in askeri gelişimi, Batı’nın sahadaki gelişmiş silah sistemleri üzerindeki egemenliğine artık kesin gözüyle bakılamaz. Çin’in deniz aşırı daha fazla satış yapmaya önem vermesiyle birlikte, daha geniş bir düşman yelpazesi tarafından kontrol edilen daha fazla bölgede daha gelişmiş askeri sistemlerle karşılaşabilir.”

Ve son olarak, Çinliler; denizaşırı yaşayan Çin nüfusu önemli bir şekilde artıyor ve terörist saldırılar, korsanlık ve siyasi huzursuzluk karşısında korunmaya ihtiyaç duyuyor. Ortadoğu ve Afrika’da yaşayan Çin kökenli ve göçmen Çinlerin sayısı yaklaşık 1.6 milyon. Bu rakamın yarım milyonundan fazlası yalnızca Ortadoğu’da bulunuyor. Bu bağlamda, Çin ve Ortadoğu arasındaki bağların önümüzdeki yıllarda istikrarlı bir şekilde büyümesi ve çeşitlenmesi öngörülüyor ve daha ileriki zamanlarda yapılacak sözleşmeler için kuvvetler de oldukça güçlü.

*Çeviri: Fatma Nur Aktaş

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Almanya'da PKK yandaşları Türk yolculardan dayak yedi!
Almanya'da Hannover Havaalanı'nda terör yandaşı yaklaşık 200 kişilik grup ellerindeki örgüt sembolleriyle kargaşa çıkardı.
Check-in yapmak isteyen Türk vatandaşları ile terör yandaşları arasında büyük bir kavga çıktı. Olay yerine 20 ambulans gönderildi.
Dünyadan Mehmetçiğimize ‘sefer ve zafer’ duası
Türkiye'nin güney sınırını korumak için başlattığı 'Zeytin Dalı Harekâtı'nda başarılı olması için dünyanın dört bir yanında dua ediliyor. Afrika'dan Balkanlara eller, Türk askerinin zaferi için semaya yükseliyor...

ÖSO'dan Kürt halkına emanname: Güvende olacaksınız!
Afrin'i terör örgütü PYD/PKK'dan arındırmak için başlatılan 'Zeytin Dalı Harekatı' kapsamında TSK'ya destek veren ÖSO, aldığı köylerde Kürt halkına 'güvendesiniz' mesajı verdi. ÖSO komutanı, halka seslendi, "Bir şeye ihtiyacınız olursa bana gelin, kimse size zarar vermeyecek" dedi.
Filistinli küçük Ziyad'dan liderlere 'Erdoğan' çağrısı
3 yaşındaki Filistinli YouTuber Ziyad, dünya liderlerine seslendi: “Kudüs'ü satmayan, Filistin'in yanında duran tek lider, Recep Tayyip Erdoğan. Devlet yöneticiliğini ondan öğrenin"
Afrikalı miniklerin 'Zeytin Dalı' duası
Afrikalı çocuklar ellerindeki Türk bayrağıyla Zeytin Dalı Operasyonu için Türkiye'ye dua etti.
Tanklarımız sloganlar eşliğinde Afrin'e ilerliyor
Zeytin Dalı Harekatı'nın ikinci gününde Türk tankları, sınırın sıfır noktasına sevk edildi. Hatay sınırında vatandaşların sevgi gösterileri ile karşılanan Mehmetçikler tezahüratlar eşliğinde sınıra hareket etti. Mehmetçik de kendilerine sevgi gösterisinde bulunan halkı selamladı.
Mete Yarar ile Afrin Operasyonunun şifreleri
Güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar'ın anlatımıyla bütün cepheleriyle Afrin operasyonunun şifreleri...
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Afrin şehidi Musa Özalkan'ın vasiyeti ortaya çıktı
Gündem

Afrin şehidi Musa Özalkan'ın vasiyeti ortaya çıktı

Zeytin Dalı Harekatı'nın üçüncü gününde teröristlerle girilen çatışmada Piyade Astsubay Üst Çavuş Musa Özalkan şehit oldu. Özalkan'ın göreve gitmeden önce arkadaşlarına vasiyetini söylediği ortaya çıktı.
ABD'li komutan PYD'li teröristleri ziyaret etti
Dünya

ABD'li komutan PYD'li teröristleri ziyaret etti

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Joseph Votel, terör örgütü PKK/PYD'nin kontrolü altındaki Rakka'ya gitti. Ziyaretin Afrin operasyonun hemen sonra gerçekleşmesi dikkatlerden kaçmadı.
Burak Özçivit'in Afrin mesajına eleştiri yağmuru
Hayat

Burak Özçivit'in Afrin mesajına eleştiri yağmuru

Burak Özçivit, Afrin operasyonuna destek için yer aldığı projeden çekilmiş asker üniformalı fotoğrafını paylaşınca eleştiri yağmuruna tutuldu. Hayranlarının yoğun tepkisiyle karşılaşan Özçivit, fotoğrafını bir süre sonra yoruma kapattı.
11 rekor ile dünyanın en büyüğü olacak
Ekonomi

11 rekor ile dünyanın en büyüğü olacak

Cumhuriyetin 100. yılına 5 kala açılacak olan İstanbul’un üçüncü havalimanı rekor üstüne rekor kırıyor. Havalimanı, Yıllık 200 milyon yolcu kapasitesi, günlük 3 bin 500 iniş-kalkış, 42 ayda tamamlanması, 100 bin metrekarelik yaşam alanı, 25 bin araçlık otopark, 42 kilometrelik bagaj sistemi, 143 yolcu köprüsü, 73 milyar liralık ekonomik katkısı, 225 bin kişiye istihdam, 5,5 milyon tonluk kargo kapasitesi ve 62 kilometrelik güvenlik çemberiyle 11 alanda ilke imza atıyor.
Daha çok bilincin, daha çok kalbin bir araya gelmesi gerekiyor
Hayat

Daha çok bilincin, daha çok kalbin bir araya gelmesi gerekiyor

İslami düşünce/kültür/ilahiyat/edebiyat çevreleri, yaşamadıkları, nasıl yaşanacağını bilmedikleri, tecrübe etmedikleri, nasıl tecrübe edebilecekleri konusunda çözümlemeler yapmadıkları İslam’ı tarif etmeye ve araştırmaya devam ediyor. Bugün aziz İslam’ın ve aziz Kur’an’ın niçin yalnızca “araştırma” konusu olarak sınırlandırıldığının hiç bir ikna edici açıklaması yoktur.