EkonomiOrtadoğuda Çin etkisi büyüyecek

Ortadoğu’da Çin etkisi büyüyecek

Haber MerkeziYeni Şafak

DR. NASIR EL-TAMİMİ

SİYASİ ANALİST

Çin’in en prestijli araştırma merkezlerinden Çin Sosyal Bilimler Akademisi’nin alt kuruluşu Batı-Asya ve Afrika Çalışmaları Enstitüsü, geçtiğimiz ayın sonunda Ortadoğu’daki gelişmelere yönelik raporu Sarı Kitap’ı yayınladı.

Ortadoğu’da, ABD başta olmak üzere Batılı güçlerin etkisinin yitirildiği belirtilen raporda, Çin ve Rus modellerinin daha çok dikkat çektiği ve böylelikle yeni bir durumun ortaya çıktığı kaydedildi. Şüphesiz, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, 2013’te Tek Yol-Tek Kuşak Girişimi’ni (BRI) başlattığından beri, Ortadoğu’nun bu kolaylaştırıcı büyük projede kritik bir rol oynaması bekleniyor. Bu yargıyı destekleyen altı gösterge bulunuyor.

ÜÇ VARİLDEN İKİSİ BÖLGEDEN

Bunların birincisi enerji. BRI’nın itici faktörlerinden birisi, Çin için enerji kaynaklarına ulaşmayı güvence altına almak. Çin’in petrol ithalatını çeşitlendirme çabalarına rağmen, Çin’in toplam ham petrol ihracatında üç varilden ikisi hala Ortadoğu ve Afrika ülkelerinden sağlanıyor. Uzun vadede bu rakamın yükselmesi bekleniyor çünkü iki önemli faktör var: Birincisi, Ortadoğu en çok petrol üreten bölge olarak kalmaya devam edecek; ikincisi, bütün senaryolarda (en karamsar olanlarda bile) Çin’in petrol ithalatının artması bekleniyor. Bu sırada, Çin’in doğalgaz ithalatının da önümüzdeki yirmi yılda önemli oranda artması bekleniyor. Bu durum, Ortadoğu’daki ülkelere gelecekte ilişkilerini güçlendirme fırsatı verebilir.

İkinci olarak, ekonomik büyüme; küresel ekonomide gelecekte yaşanacak büyümenin, özellikle Doğu Asya, Afrika ve Ortadoğu’da Deniz İpek Yolu etrafında yoğunlaşması bekleniyor. Elbette, 2005’ten 2017’ye kadar Çin’in üçte ikisi ASEAN, Ortadoğu, Afrika ve Avrupa gibi Deniz İpek Yolu’na sınırı olan ülkelere yoğunlaştı. Daha ileriye bakacak olursak, Çin’in, gelecek küresel ticaret trendleriyle birlikte bu bölgelere yatırımlarının artmasını beklemek makul olacaktır.

Altı göstergenin üçüncüsü ise lojistik maliyetleri; Çin’i Orta Asya, Rusya, İran ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya bağlayan yeni İpek Yolu önemli ancak bu yolun, deniz ticareti hatlarıyla mücadele etmesi beklenmiyor. Resmi rakamlara göre, Çin’in dış ticaretinin yüzde 90’ının deniz ticareti oluşturuyor. Önümüzdeki yirmi yıl boyunca da bu durum belli nedenlerle pek değişmeyecek ki bunların en önemlisi; deniz ticareti daha verimli, ucuz ve daha az karışık ve birçok ülkenin sınırlarından geçmeyi gerektirmiyor. Bununla birlikte, küresel ekonomide gelecekte yaşanacak büyümenin, özellikle Doğu Asya’da Deniz İpek Yolu civarında yoğunlaşması bekleniyor. Çinli şirketler, Eylül 2017’ye kadar 34 ülkeyle liman yatırımı veya liman mülkiyeti anlaşması, ayrıca 8 ülkeyle de 12 yatırım planlandığını doğruladı.

YENİDEN YAPILANMA OPERASYONLARI

Dördüncü gösterge yapı pazarı; küresel yapı endüstrisindeki büyüme, önümüzdeki yıllarda ivme kazanacak. Asya, Ortadoğu ve Afrika’da ortaya çıkan pazarlar, önümüzdeki on yıl içinde dünyada en hızlı büyüyen yapı piyasalarına ev sahipliği yapacak. Bunlar, Irak, Suriye, Yemen ve Libya’da yüz milyarlarca dolar gerektiren devasa yeniden yapılanma operasyonlarına ek olarak gözlemlenecek. Bu gelişmeler, Çinli şirketlerin bölgede yatırım ve ekonomik faaliyetlerini artırmak için büyük imkanlar sağlayacak.

Beşinci olarak askeri ilişkiler; Çin, Batılı ülkelerin Ortadoğu’ya satmayı reddettiği uzun menzilli füzeler, insansız hava araçları ve uydu teknolojileri gibi askeri silah ve teknolojileri tedarik etmede önemli bir rol oynayabilir. Bu bağlamda, Çin’in askeri kapasitesi istikrarlı bir şekilde artıyor. Orta ve uzun vadede Çin’in silah sistemleri, Ortadoğu ve Afrika’da Batı ülkeleri ve Rusya’yla mücadele edebilecek. Bu durum, Çin’in bölgedeki askeri varlığının artmasıyla sonuçlanabilir.

DENİZAŞIRI NÜFUSU KORUMAK

Uluslararası Stratejik Çalışmalar Enstitüsü, Çin’in artan askeri kabiliyetinin altını çiziyor: “Çin’in askeri gelişimi, Batı’nın sahadaki gelişmiş silah sistemleri üzerindeki egemenliğine artık kesin gözüyle bakılamaz. Çin’in deniz aşırı daha fazla satış yapmaya önem vermesiyle birlikte, daha geniş bir düşman yelpazesi tarafından kontrol edilen daha fazla bölgede daha gelişmiş askeri sistemlerle karşılaşabilir.”

Ve son olarak, Çinliler; denizaşırı yaşayan Çin nüfusu önemli bir şekilde artıyor ve terörist saldırılar, korsanlık ve siyasi huzursuzluk karşısında korunmaya ihtiyaç duyuyor. Ortadoğu ve Afrika’da yaşayan Çin kökenli ve göçmen Çinlerin sayısı yaklaşık 1.6 milyon. Bu rakamın yarım milyonundan fazlası yalnızca Ortadoğu’da bulunuyor. Bu bağlamda, Çin ve Ortadoğu arasındaki bağların önümüzdeki yıllarda istikrarlı bir şekilde büyümesi ve çeşitlenmesi öngörülüyor ve daha ileriki zamanlarda yapılacak sözleşmeler için kuvvetler de oldukça güçlü.

*Çeviri: Fatma Nur Aktaş

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
İsrail zulmünün kurbanı: 15 yaşındaki Muhammed
İsrail askerlerinin başından yaraladığı Filistinli Muhammed Tamimi, yaşadıklarını anlattı. 6 saat ameliyatta kalan Tamimi, 6 ay boyu okula gidemeyecek. Muhammed Tamimi, Filistin direnişinin sembollerinden Ahed'in kuzeni...


İzinsiz aldıkları ekmeklerin parasını bırakıp helallik istediler
Bilecik'te, bir bakkalın dolabından izinsiz ekmek alan öğrencilerin daha sonra para bırakıp yazdıkları notla helallik istemeleri, iş yeri sahibine duygulu anlar yaşattı.
Bunu Gördünüz Mü? Rüzgara karşı paslaşan çılgın genç
Kayserispor'un hocası Sumudica, rüzgarla paslaşan çılgın genç ve çok daha fazlası Tuğçe'nin sunumuyla Bunu Gördünüz Mü?'de...
Oğlunun katilini affeden anne herkesi ağlattı
Suliman Abdu'l Mutakallim isimli genç, sadece 60 dolar için öldürüldü. ABD'de yaşanan olay sonrası Suliman'ın annesi, katili affettiğini açıkladı. Yüreği yanan bir annenin duygulandıran konuşmasında söyledikleri, mahkemedekileri de ağlattı…
Venezuela zor durumda
Ekonomik krizden dolayı halkın temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığı Venezuela'da yağma olayları başladı.
19 Ocak Cuma mesajları
Gündem

19 Ocak Cuma mesajları

İslam alemi için büyük bir öneme sahip mübarek Cuma günlerinde Müslümanlar birbirlerine Cuma mesajı atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Biz de sizler için 19 Ocak'a özel güzel, anlamlı, resimli, özlü, güzel ve güncel Cuma mesajları ve dualarını derledik. Haberimizde en güncel Cuma mesajlarını bulabilirsiniz.
İlk Amerika'da görülmüştü: Kayseri'de şaşırtan olay
Gündem

İlk Amerika'da görülmüştü: Kayseri'de şaşırtan olay

ABD’nin Kaliforniya ile Nevada eyaletlerinin sınırında bulunan Death Valley'de bulunan ve "hareket eden taşları" olarak adlandırılan doğa olayı bu kez farklı bir şekilde Kayseri'de ortaya çıktı. Şehir merkezine 87 kilometre uzaklıktaki İnliören köyünde sabah saatlerinde ortaya çıkan gizemli silindir şeklindeki kar topları görenleri şaşırttı.
Diriliş Ertuğrul rakip gösterilen o diziyi ezdi geçti
Hayat

Diriliş Ertuğrul rakip gösterilen o diziyi ezdi geçti

Star TV'nin merakla beklenen dizisi Babamın Günahları reytingde 26. sırada yer aldı. Diriliş Ertuğrul ile aynı gün ve saatte ekrana gelen Babamın Günahları dizisi Diriliş'e rakip gösterilmişti. TRT'nin fenomen dizisi Diriliş Ertuğrul, Total'de yüzde, izlenme ile birinci oldu.
A380'i kurtaran sipariş Araplardan geldi
Ekonomi

A380'i kurtaran sipariş Araplardan geldi

Avrupalı uçak imalatçısı Airbus, 544 koltuklu A380 uçaklarının geleceğini kurtaran siparişin Emirates Havayolları'ndan geldiğini duyurdu. 16 milyar dolar değerinde siparişin verilmemesi halinde Airbus yönetimi A380'in üretimine son vermek zorunda kalacaklarını açıklamıştı.
Trabzon'da pisten çıkan uçağı kurtarma maliyeti belli oldu
Gündem

Trabzon'da pisten çıkan uçağı kurtarma maliyeti belli oldu

Trabzon Havalimanı’nın saat 04.00 itibariyle uçuşlara kapatılmasının ardından pistten çıkan uçağın bulunduğu yerden kaldırılma çalışmaları başladı. Uçağın bulunduğu yerden çıkartılma maliyetinin 600 bin TL’yi bulduğu belirtildi.