EkonomiSavunma anlaşmalarında yeni dönem Bilgi teknolojisi şartı

Savunma anlaşmalarında yeni dönem: Bilgi teknolojisi şartı

Savunma sanayii ürünlerinin üretim ve satın alınmasında belirlenen yeni kriterlere göre, bilgi teknolojisi (IT) haklarının Türkiye’de olması şartı koşuluyor ve teknoloji aktarımında kısıtlama asla kabul edilmiyor. Türk savunma sanayisinin cirosu 6 milyar dolara ihracatı ise 1.7 milyar dolara yükselirken, hedef olarak hafif, güçlü ve teknolojik motor yapmak ön plana çıkıyor.

Haber MerkeziDiger
Savunma anlaşmasında IT kısıtı kalkacak.
Savunma anlaşmasında IT kısıtı kalkacak.

Türkiye artık tedarik engelleriyle karşılaşmak istemiyor. TUSAŞ Motor Sanayii (TEI), Altay tankının motorunu geliştirmek üzere önemli çalışmalar yürütüyor. Hedef; hafif, güçlü ve teknolojik motor yapmak.

Türk savunma sanayii, son dönemde başlatılan projelerle ve atılan kararlı adımlarla TSK’nın ihtiyaçlarını yurtiçinden karşılama oranını yüzde 60 seviyesine yükseltti.

Türk savunma sanayiinin cirosu 6 milyar dolara ihracatı ise 1.7 milyar dolara yükseldi. Başlatılan yerli ve milli üretimlerin sonuçlarının alınmasıyla birlikte önümüzdeki yıldan itibaren hız kazanacak yurtdışına satışlarla Türkiye’nin ihracatının 3’te 1’ini havacılık ve savunma sanayii ürünlerinin oluşturması hedefleniyor.

Türkiye’nin en büyük ve öne çıkan savunma sanayii şirketleri, ASELSAN, ROKETSAN ve TAI, yatırım-üretim kapasiteleri ve projeleri ile dünyanın en büyük 100 şirketi arasına girdi. Habertürk'ün haberine göre, yapılan yatırımlar ve yeni projelerle HAVELSAN’ın da en büyük 100 şirket arasına girmesi hedefleniyor.

Türkiye’nin son dönemde hayata geçirdiği, Atak, Altay, Hür-Kuş, İHA, SİHA, MİLGEM projeleri, önümüzdeki yıllarda yurt dışına satışlarla ekonomiye de büyük katkı sağlayacak. “Türk savunma sanayii şirketleri, TSK için bir ürün geliştirdiyse ve TSK bunu kullanıyorsa bu, sıradan bir ürün olmayacaktır ve dışarıdan da talep gelecektir” mantığı yerleşmiş durumda.

  • Yeni kriterler belirlendi
  • Başta ABD olmak üzere Almanya ve savunma sanayiinde öne çıkan Batı ülkeleri, Türkiye’ye silah, mühimmat ve ekipman satışında kısıtlamalara giderken, Türkiye, savunma sanayii ürünlerinin üretim ve satın alma anlaşmalarında, yabancı ortaklı projelerde yeni kriterler belirledi:-IT (Information Technology) Bilgi Teknolojisi haklarının Türkiye’de olması şartı koşuluyor.
  • Teknoloji aktarımında kısıtlama asla kabul edilmiyor. Bununla, üretimsatış ve kullanım süreçlerinden sonra yaşanabilecek aksaklıkların ve tedarik sıkıntılarının önüne geçilmesi hedefleniyor.
  • Dışarıdan tedariklerin ya da yabancı şirketlerle yürütülecek ortak projelerin, kavramsal tasarım anlaşması içermesi şartı koşuluyor. Kavramsal tasarım hakları Türk uzmanları ve mühendislerinde olacak.

Savunmada dışa bağımlılık azaldı

Savunmada dışa bağımlılık azaldı İngiltere’de bulunan Stratejik Savunma İstihbaratı Müşteri Yöneticisi Carla Knighton, Türkiye’nin savunma ihracatının 2012 yılında 144 milyon dolar seviyesinde gerçekleştiğini ve 2016 yılında 277 milyon dolara çıktığını kümülatif değerinin ise 1.1 milyar dolar olduğunu kaydetti. Knighton, Türk savunma sanayiinin kısa süre önce silah sistemleri üretme özelliğini kurduğunu ve Türkiye’nin yabancı silahlı kuvvetlere bağımlılığının azaldığının altını çizdi.

Hedef: Motor ve güç sistemleri

Savunma ve havacılık sanayiinde Türkiye, eksik alanlardan biri olarak gördüğü motor ve güç sistemleri üretimine ağırlık vermiş durumda. Bu alandaki eksiklikler giderildiğinde sorunların önemli bir bölümü çözülmüş olacak.

  • 5. nesil milli muharip uçak TF-X’in motoruyla ilgili 5 firmadan oluşan konsorsiyum çalışıyor.

Türkiye artık tedarik engelleriyle karşılaşmak istemiyor. TUSAŞ Motor Sanayii (TEI), Altay tankının motorunu geliştirmek üzere önemli çalışmalar yürütüyor. Hedef, hafif, güçlü ve teknolojik motor yapmak.

Azerbaycan'dan büyük tatbikat
DÜNYA
Azerbaycan'dan büyük tatbikat

S-400’lere 1+1 modeli
GÜNDEM
S-400’lere 1+1 modeli

NATO’dan
S400 çarkı
DÜNYA
NATO’dan S400 çarkı

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.