Ekonomi Siparişler mevcut kapasitenin üç katına çıktı

Siparişler mevcut kapasitenin üç katına çıktı

Türkiye’nin ihracatta önünün açık olduğunu ve yatırımların günden güne arttığını söyleyen TİM Başkanı İsmail Gülle, “Bazı sektörlerimizde sipariş yoğunluğu, mevcut kapasitenin 2-3 kat üzerine çıktı. Yıl sonu rekor ihracat için çalışıyoruz” diye konuştu.

Abone Ol Google News
Ekonomi Servisi Yeni Şafak
​Siparişler mevcut kapasitenin üç katına çıktı
Arşiv

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından, Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin (KOBİ) ihracata özendirildiği ‘KOBİ İhracat Seferberliği Eğitim Programları’nın sonuncusu Eskişehir’de düzenlendi. Eskişehir Anadolu Üniversitesi’ndeki programın açılışı Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız ile TİM Başkanı İsmail Gülle tarafından gerçekleştirildi. Programda ayrıca geçen yıl Eskişehir’den en fazla ihracat yapan 10 firma ile en yüksek katma değerli ihracatçı şirketlere ödülleri takdim edildi. Yıl başından itibaren ihracatçıya teminatsız kredi verilmeye başlayacağının müjdesini veren TİM Başkanı Gülle “teminatsız sadece ihracatçıya çalışan, çok düşük maliyetli teminatsız kredi sağlanacak” dedi.

İsmail Gülle
İsmail Gülle

OSB'lerde yer kalmadı: Yoğun talebe noterli çekiliş
EKONOMİ
OSB'lerde yer kalmadı: Yoğun talebe noterli çekiliş

KALKINMA VİZYONU OLMALI

  • TİM Başkanı İsmail Gülle, açılışta yaptığı konuşmada, eğitimler aracılığıyla Anadolu’nun dört bir köşesinde, ihracat potansiyeli olan her firmaya ulaşmayı hedeflediklerini dile getirerek, “Başarılarımızın daim olması için ihracat ailesini daha da büyütmemiz şart. Bize göre ihracat, belirli bir zümrenin uğraşı olmamalı; topyekûn kalkınma amacıyla küçük-büyük demeden tüm firmalarımızın vizyonu olmalıdır. Bu vizyon doğrultusunda, TİM KOBİ İhracat Seferberliğimizi bu ay Eskişehir’e taşıdık” dedi. Türkiye’nin ihracatta önünün açık olduğunu ve bazı sektörlerde sipariş yoğunluğunun mevcut kapasitenin 2-3 kat üzerine çıktığını vurgulayan Gülle “Ülkemizdeki yatırımlar günden güne daha da artıyor. Yıl sonu ihracat rekorunu kırmak için çalışıyoruz” diye konuştu.

Irak ile yeni dönem hazırlığı
EKONOMİ
Irak ile yeni dönem hazırlığı

Eskişehir’den 147 ülkeye ihracat

Dünya ticaretinin pandemi etkisiyle ciddi bir daralma yaşadığı 2020’de Eskişehir’in ihracatının 927 milyon doları aştığına işaret eden Gülle, “2021’in ilk 10 ayında Eskişehir’in ihracatı, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 25’lik artışla 924 milyon dolar oldu. Eskişehirli ihracatçılarımız, ABD’ye 259 milyon dolar, Fransa’ya 91 milyon dolar ve Almanya’ya 81 milyon dolar ihracat yaptı. Eskişehir, tam 147 ülke ve bölgeye ihracat gerçekleştirdi. Ayrıca en çok ihracat gerçekleştiren 20. ilimiz. Eskişehir’in en çok ihracata imza attığı ilk 3 sektör; Savunma ve Havacılık (246 milyon dolar), Kimyevi Maddeler (127 milyon dolar) ve Makine Aksamları (105 milyon dolar) oldu. Bu üç sektörün ilimiz ihracatındaki payı, yüzde 52 seviyesinde” şeklinde konuştu.

İlk 10 firma ödülünü aldı

  • Programda, Eskişehir’den geçtiğimiz yıl en fazla ihracat yapan ilk 10 firma ile en yüksek katma değerli ihracat yapan firmaya ödülleri takdim edildi. Ödüllerin ihracatçıları motive etmesi bekleniyor.

Hedef 250 milyar dolar

Döviz kurundaki dalgalanmaya da değinen İsmail Gülle, “Bir puanlık bir indirimle kurun bu kadar değer kazanmasını da anlamakta zorlanıyoruz. 2022 de ihracat hedefimiz 250 milyar dolar. Bu kadar çalışmalarımız, özverimiz bir puan karşısında bu kadar etkilenmemeli. Bu ülke için üretmeye reel sektörümüz devam ediyor” değerlendirmesinde bulundu. Öte yandan törende açıklanan sonuçlara göre, TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş, Eskişehir ihracat şampiyonu olarak zirvede yer aldı. ANOT Endüstri ve Ticaret A.Ş’ye de en yüksek katma değerli ihracat yapan firma ödülü verildi.

Ukrayna’da Rusya ve Batı’dan güç gösterisi: Üç koldan askeri gerilim
Dünya

Ukrayna’da Rusya ve Batı’dan güç gösterisi: Üç koldan askeri gerilim

ABD, NATO ve Rusya arasında geçen hafta diplomasi masasının devrilmesinin ardından, taraflar Ukrayna’da gerilimi artıracak karşılıklı adımlar atıyor. Rusya, askeri yığınak yaptığı Ukrayna sınırında Belarus ile ortak tatbikat yapmaya hazırlanıyor. İngiltere, Ukrayna’ya tanksavar ve eğitim personeli gönderdiğini açıkladı. Kanada özel kuvvetler askerlerinin de Ukrayna’da olduğu iddia edildi. Kiev ise Sovyetler döneminden kalma eski sığınakları yeniliyor.
DEAŞ geri döndü: Terör örgütü Irak ve Suriye’de faaliyetlerini artırdı
Dünya

DEAŞ geri döndü: Terör örgütü Irak ve Suriye’de faaliyetlerini artırdı

ABD’nin bölgeyi dizayn etmek için kullandığı DEAŞ, 2021 yılında resmen geri döndü. Cezaevlerindeki DEAŞ’lıların para karşılığı serbest kalmasıyla terör örgütü hem Irak hem Suriye’de faaliyetlerini arttırdı. Geçen yıl DEAŞ saldırılarında ölenlerin oranı yüzde 28 arttı.
Fotoğraf sanatçısı Coşar Kulaksız: Kalitesiz fotoğraf gözümüze batıyor
Hayat

Fotoğraf sanatçısı Coşar Kulaksız: Kalitesiz fotoğraf gözümüze batıyor

Fotoğraf çekmenin çok kolay ve az maliyetli olduğu günümüz dünyasında dijital fotoğrafçılığı nereye koyacağımızı fotoğraf ustalarıyla konuştuk. Fotoğraf sanatçısı Coşar Kulaksız, “Dijital fotoğraf kalitesizliğe neden olmadı, ama kalitesiz fotoğrafların paylaşımına izin verdiği için gözümüze batıyor” ifadeleriyle durumu özetledi. Teknolojinin gelişimiyle çeşitliliğin artması ise gelecek için umut verici olarak görülüyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.