EkonomiSuudi Arabistan Enerji Bakanı el-Falih petrol piyasasını değerlendirdi

Suudi Arabistan Enerji Bakanı el-Falih petrol piyasasını değerlendirdi

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Halid el-Falih, Rusya'nın başkenti Moskova'da düzenlenen Rus Enerji Haftası 2017 Forumu'nda petrol piyasasına ilişkin değerlendirmelerini aktardı.

Haber MerkeziAA
​Suudi Arabistan Enerji Bakanı Halid el-Falih
​Suudi Arabistan Enerji Bakanı Halid el-Falih

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Halid el-Falih, Rusya'nın başkenti Moskova'da Anadolu Ajansının medya sponsoru olduğu Rus Enerji Haftası 2017 Forumu'nda petrol piyasasına ilişkin değerlendirmelerini aktardı.

Küresel petrol talebinin arttığına işaret eden el-Falih, "Gelecek yıl, ABD'den piyasaya daha fazla giriş yapacak olan kaya petrolü beni rahatsız etmiyor. Talebin yükseldiği bir ortamda bunu memnuniyetle karşılıyorum. Pazar bunu absorbe edebilir" diye konuştu.

El-Falih, OPEC üyesi olan ve olmayan ülkelerin iş birliğiyle petrol piyasasında dengenin sağlandığını kaydederek, "Rusya ve Suudi Arabistan arasında küresel petrol arzı konusunda yapılan anlaşmalar da piyasaların istikrara kavuşmasına yardımcı oldu. Petrol üretiminde kısıntıya gidilmesi küresel ekonomiye katkı sağladı. Rakamlar her şeyi gösteriyor. Üretimde sabit azalmaları gördük. Küresel piyasalarda petrol talebi sağlıklı ve 2018'de de böyle olacağını düşünüyorum. Petrol kısıtına katılan 24 ülkenin istikrarlı iş birliğiyle talep dengesi OPEC'e hayat verdi" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye ve İran arasında 4 anlaşma imzalandı
EKONOMİ
Türkiye ve İran arasında 4 anlaşma imzalandı

Türkiye petrolde İran'ı tercih etti
EKONOMİ
Türkiye petrolde İran'ı tercih etti

Venezuella dolar yerine yuan dedi
EKONOMİ
Venezuella dolar yerine yuan dedi